Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Πήρα αυτά τα idler http://www.ebay.co.uk/itm/192200920062 και δεν κάνουν. Είναι λίγο πιο παχιά (8mm) από αυτά (σε 2 μέρη) που έχει ο Α8 (7,5mm).

Ναι θέλει λιμαρισμα εκεί που πατάει για να μπει ειδικά αν δεν έχεις εκτυπώσει κάποια tentioner

 

Εγώ τα πήρα από το cable work και προς το παρών δουλεύουν σωστά

Με αντίστοιχη βάση κινητού τυπωμένη σε primaselect, το καλοκαίρι, "έμπασε" κάτα λίγα χιλιοστά με αποτέλεσμα να μην μπαίνει το τηλέφωνο όπως αρχικά δούλευε.. ότι αντέχει αντέχει, αλλά χάνει κάποια ελάχιστα mm από την υγρασία

Αυτο δεν τι ξέρω αλλά επειδή βάφτηκε αυτό που εκτύπωσα και έπεσε και βερνίκι ίσως μην έχει θέμα τόσο μεγάλο στην υγρασία

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ βρήκα την χαρά μου πάντως με το primaselect, άντεξε όλο το ελλινικο καλοκαίρι ένα logo σε αμάξι φίλου αυτοί λένε 60 βαθμούς αλλά σε φούρνο ξεκίνησε να μαλακώνει μετά τους 83 βαθμούς και να παραμορφωνετε γύρω στους 87

 

οχι Αυτό ε;

https://grobotronics.com/primavalue-pla-filament-1.75mm-1-kg-spool-black.html

το εχει δοκιμασει κανεις αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι Αυτό ε;

https://grobotronics.com/primavalue-pla-filament-1.75mm-1-kg-spool-black.html

το εχει δοκιμασει κανεις αυτο;

 

Ναι και δουλεύει μια χαρά! Μικρή παραφωνία, ότι λόγω του ότι είναι γυαλιστερό μαύρο, φαίνονται τα layers ακόμα και ενώ είναι τυπωμένα άψογα. Συνήθως τα λευκά και πιο ανοιχτόχρωμα filaments, φαίνονται πιο όμορφα στο μάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οχι Αυτό ε;

https://grobotronics.com/primavalue-pla-filament-1.75mm-1-kg-spool-black.html

το εχει δοκιμασει κανεις αυτο;

 

Σε άσπρο δούλεψα αρκετό από το primavay δεν έχω παράπονο εκτός από του τελευταίου ρόλου που βρήκα 3-4 σπασίματα μέσα (βέβαια τ παιδιά από thes3d μου έδωσαν ρόλο χωρίς πολλές ερωτήσεις

 

Από thes3d τουλάχιστον αν θέλεις τα βασικά χρώματα συμφέρει πολύ να κοιτάξει κάποιος τα μεγάλα ρολά (2,3 κιλά) από primaselect βγαίνει γύρω στα 60 με ΦΠΑ και βγαίνει πιο οικονομικό από το primavalue

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχη μαλλον θα παρω ενα μαυρο ή ενα ασπρο που ειναι ψιλοστανταρ και βολευει για τα παντα... και φυσικα το buildtak...

Το θεμα ειναι να δω πως θα σεταρω τον εκτυπωτη που δεν εχω ιδεα, καλα η συναρμολογηση κουτσα στραβα εγινε, τωρα αρχιζουν τα γελια...

 

Αυτός ειναι, τον εχει κανεις;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικες γραμμες ειναι ομοιος με τον ΑΝΕΤ Α8 , οποτε υποθετω το σεταρισμα/ρυθμισεις θα ακολουθουν την ιδια λογικη.

 

1ον πρεπει να βρεις τις θερμοκρασιες του φιλαμεντ που θα παρεις

2ον να σεταρεις το bed με τον κλασικο πλεον τροπο ή με κανα autosensor

 

και απο κει και περα ξεκινα δοκιμες να "τριφτεις"...ασπρο και μαυρο φιλαμεντ δεν θα δειχνουν καλα τις γεωμετριες και τα αναγλυφα.

Επαιζα και γω στην αρχη με ασπρο και ηταν λιγο μαλακιτσα σαν εμφανιση...Παρε κατι χρωματιστο π.χ. γκρι (ουδετερο χρωμα) .

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για καποιο λόγο απο οσο εψαχνα ειδα οτι δεν μοιαζει και πολυ με τον Α8... Θα προσπαθησω να ακολουθησω τις οδηγίες των κινεζων αν και ειναι απαραδεκτες...

 

Το buildtak απευθείας πανω στο plate μπαινει ετσι;

επισης ποια η διαφορα του buildtak και του αντιστοιχου της wanhao ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιώθηκα να στήσω το octopi σε ένα raspberry 3 που αγόρασα για αυτή την δουλειά. Αγόρασα και την raspberry camera v2 για να τραβάω timelapse τα δημιουργήματά μου. Τώρα εχω βάλει και τυπώνω ένα κουτάκι για το raspberry και παράλληλα το παιρνω timelapse. Να δούμε. Πρέπει να βάλω και κανα λεντάκι βέβαια για να τραβάει όταν κλείνω το φως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κατέχω το άθλημα αλλά ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

 

Μπορεί να γίνει πιστή αντιγραφή σε αυτό το πλαστικό εξάρτημα μήκους 2 εκατοστών περίπου με οπή

στη μέση 1-2 χιλιοστών;;;;

post-447138-0-66697000-1504592040_thumb.jpg

post-447138-0-36870700-1504592049_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κατέχω το άθλημα αλλά ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

 

Μπορεί να γίνει πιστή αντιγραφή σε αυτό το πλαστικό εξάρτημα μήκους 2 εκατοστών περίπου με οπή

στη μέση 1-2 χιλιοστών;;;;

Απο πλυντηριο πιατων ε;

 

Αν σχεδιαστεί σε προγραμμα μπορει να εκτυπωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κάννη πλυστικού karcher είναι.

Δυστυχώς πήγα στην αντιπροσωπεία η οποία μου είπε ότι δεν υπάρχει και υποχρεωτικά πρέπει να πάρω 

ολόκληρη την κάννη με 37 ευρώ.

 

Ναι όπως το λέω.Ολόκληρη την κάννη.. :cry:  :angry:

 

 

post-447138-0-83419900-1504593498_thumb.jpg

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι μαρκες το ιδιο κανουν, και σε εμενα το ιδιο εκαναν για το κομματι της σκανδαλης ενώ ηταν μολις το 1/3 απο όλη την κανη.

 

Επι του θέματος, δε νομιζω οτι μπορει να αντεξει 3d εκτυπωση τόσο υψηλή πιεση (γιατι θα πιλάμε για >100bar)... Εαν το σχεδιασεις ομως δε χανεις κατι να στο τυπωσει καποιος, ειναι πολύ μικρο με εξισου χαμηλό κόστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες και να κατασκευαστεί σωστά δεν θα αντέξει την πίεση γιατί όλη η δύναμη νερού και αέρα

διέρχεται μέσα από το συγκεκριμένο εξάρτημα.

Από την άλλη δεν τους δίνω και 37 ευρώ.Είχα πάει leroy merlin και είχα πάρει μία sterwins με 7 ευρώ.Τότε

είχαν και αντάπτορα με 1 ευρώ από karcher προς sterwins και βολεύτηκα με 8 ευρώ. :-D

 

Τώρα μάλλον με τη δύναμη της πολυεθνικής τον κατήργησαν οπότε όποιος πρόλαβε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες και να κατασκευαστεί σωστά δεν θα αντέξει την πίεση γιατί όλη η δύναμη νερού και αέρα

διέρχεται μέσα από το συγκεκριμένο εξάρτημα.

Από την άλλη δεν τους δίνω και 37 ευρώ.Είχα πάει leroy merlin και είχα πάρει μία sterwins με 7 ευρώ.Τότε

είχαν και αντάπτορα με 1 ευρώ από karcher προς sterwins και βολεύτηκα με 8 ευρώ. :-D

 

Τώρα μάλλον με τη δύναμη της πολυεθνικής τον κατήργησαν οπότε όποιος πρόλαβε.

 

Σίγουρα μπορεί να γίνει. Απλά θέλεις πολύ λεπτό nozzle 0.2 θα έλεγα. Προσπάθησε να μετρήσεις διαστάσεις και να το φτιάξεις στο tinkercad. Αν δεν έχεις 0.2 όλο και κάποιος θα βρεθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα μπορεί να γίνει. Απλά θέλεις πολύ λεπτό nozzle 0.2 θα έλεγα. Προσπάθησε να μετρήσεις διαστάσεις και να το φτιάξεις στο tinkercad. Αν δεν έχεις 0.2 όλο και κάποιος θα βρεθεί.

Nozzle 0,2 έχω, το θέμα δεν είναι το nozzle, το θέμα ειναι ότι θα πρέπει να εκτυπωθεί σε ανθεκτικό υλικό που κυρίως να μην απορροφά υγρασία, αλλά δεν νομίζω και πάλι ότι εκτυπωμένο υλικό θα αντέξει της πιέσεις του πιεστικου

Ακόμα κι με 0,4 θα εκτυπωθεί πάντως, αλλά θέλει καλό σχέδιο

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...