Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα μια λεντοταινια 1μ αυτοκόλλητη 12 volt. Βρήκα και ένα παλιό τροφοδοτικό που είχα στην αποθήκη, έβαλα και ένα διακόπτάκι και έχω φουλ φωτισμό στον Anet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήρα μια λεντοταινια 1μ αυτοκόλλητη 12 volt. Βρήκα και ένα παλιό τροφοδοτικό που είχα στην αποθήκη, έβαλα και ένα διακόπτάκι και έχω φουλ φωτισμό στον Anet.

Ωραίος!

 

Αφού είναι 12V γιατί δεν την συνδέεις κατευθείαν στο τροφοδοτικό του εκτυπωτή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα κεφαλή γιατί η στοκ έσπασε.

Έβαλα μία κλώνο E3D αφού κατάφερα και τύπωσα με την παλαιά μία βάση https://www.thingiverse.com/thing:2316850

 

Και όπως με την παλαιά κεφαλή εξακολουθώ να παιδεύομαι με ABS.

Τα αντικείμενα που τυπώνω είναι πολύ εύθραυστα.  Ακόμα και με 100% fill.

Σαν να μην κολλάνε τα επίπεδα αρκετά μεταξύ τους.

Όπως παρατηρώ δεν συμβαίνει σε όλο το μήκος του αντικειμένου, δηλαδή κάποια σημεία είναι σκληρά και κάποια πολύ εύθραυστα.

 

Κάποια ιδέα;

 

post-206817-0-37841800-1504897685_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!

 

Αφού είναι 12V γιατί δεν την συνδέεις κατευθείαν στο τροφοδοτικό του εκτυπωτή;

Είχα ενα παλιό τροφοδοτικό και έβαλα αυτό για να μην ζορίζω το τροφοδοτικό του εκτυπωτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σιγουριά, μέτρα τις διαστάσεις του παλιού.

 

Ναι, αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα. Από την άλλη, λέει πως είναι 36mm οπότε το κομμάτι χωρίς πάσα θα προεξέχει από την πάνω μεριά. Αν δεν "χτυπάει" στο γρανάζι του extruder που σπρώχνει το filament στην τρύπα, θα είσαι ΟΚ.

 

Εναλλακτικά, αν δε θες να περιμένεις να έρθει από Κίνα, πάρε αυτό: https://grobotronics.com/e3d-extruder-pipe-1.75mm-filament-m6x26mm.html

Δεν είναι ίδιο με το default του Anet αλλά δουλεύει.

 

Τελικά με γενναιότητα παρέγγειλα από cableworks το 36mm. Αυτό που μου ήρθε ήταν τελείως διαφορετικό με την φωτογραφία. Είχε πάσα και από τις 2 μεριές. Οπότε λόγο 36 απλά έκατσε λίγο παρακάτω και ήθελε νέο ρύθμισμα το z offset. Όλα καλά όμως back to business!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρελαβα επιτελους petg ξεκινησα δοκιμες πρωτη παρατηρηση η μυτη πρεπει να κατσει αρκετα πιο μακρια απο το κρεβατι για να εκτυπωση σωστα

για leveling για PLA εκανα παντα με χαρτι αποδειξης και παντα ειχα πολυ καλο first layer

στο petg δεν δουλευει ομως , για να βγαλω σωστο 1 layer χρειαστηκε να περναει κανονικη A4 διπλωμενη στα 2 αλλιως μαζευε το υλικο στη μυτη και δεν εκτυπωνε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aπο χθες δεν κοιμηθηκα το petg μου εχει βγαλει την ψυχη μια εκτυπωση εστω να "βλεπετε" δεν εχω παρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα κεφαλή γιατί η στοκ έσπασε.

Έβαλα μία κλώνο E3D αφού κατάφερα και τύπωσα με την παλαιά μία βάση https://www.thingiverse.com/thing:2316850

 

Και όπως με την παλαιά κεφαλή εξακολουθώ να παιδεύομαι με ABS.

Τα αντικείμενα που τυπώνω είναι πολύ εύθραυστα.  Ακόμα και με 100% fill.

Σαν να μην κολλάνε τα επίπεδα αρκετά μεταξύ τους.

Όπως παρατηρώ δεν συμβαίνει σε όλο το μήκος του αντικειμένου, δηλαδή κάποια σημεία είναι σκληρά και κάποια πολύ εύθραυστα.

 

Κάποια ιδέα;

 

έχεις δοκιμάσει με διαφορετικό καρούλι abs μήπως φταίει η συγκεκριμένη μάρκα/ποιότητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το petg ειχα και εγω θεμα. πολυ stringing και πολυ λερωμα στην μυτη σε σημειο να καλυπτει ολη την κεφαλη.

 

ξαναεβαλα ενα καλο pla και βρηκα την υγεια μου.

 

me abs το μονο θεμα που ειχα ειναι σε μεγαλα κομματι το warping αν και ειχα βρει τροπους να το αποφυγω και μου βουλωνε συνεχεια την κεφαλη.

 

οποτε δεν το ξαναεβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα πρωτα layers βγαινουν μια χαρα , παμε σε layer Που τα καταραστηκε ο θεος και μετα παλι στα τελευταια layer ολα καλα

post-339798-0-87438300-1505037675_thumb.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν εκτυπωτές που να τυπώνουν σχετικά καλά χωρίς τόσο fine tuning, δοκιμές και πατέντες που χρειάζονται τα kits?

 

αν ναι τι κόστος έχει ένας αξιποπρεπής εκτυπωτής για τελείως ερασιτεχνική χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν εκτυπωτές που να τυπώνουν σχετικά καλά χωρίς τόσο fine tuning, δοκιμές και πατέντες που χρειάζονται τα kits?

 

Μα εκεί είναι η μισή διασκέδαση! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...