Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το buildtak απευθείας πανω στο plate μπαινει ετσι;

επισης ποια η διαφορα του buildtak και του αντιστοιχου της wanhao ;

Πάνω κάτω το ίδιο είναι. Αν έχεις ήδη το ένα, μην το βγάλεις για να βάλεις το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

εγω για καποιο λόγο απο οσο εψαχνα ειδα οτι δεν μοιαζει και πολυ με τον Α8... Θα προσπαθησω να ακολουθησω τις οδηγίες των κινεζων αν και ειναι απαραδεκτες...

 

Το buildtak απευθείας πανω στο plate μπαινει ετσι;

επισης ποια η διαφορα του buildtak και του αντιστοιχου της wanhao ;

Τα ίδια ειν πάνω κάτω όπως αναφέρθηκε απλά όσο πιο ίσια η επιφάνεια τόσο πιο εύκολα θα κάνεις leveling οπότε σκέψου το ενδεχόμενο να παρεις τζάμι και εκεί πάνω να κολλήσεις οποίο αγοράσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιώθηκα να στήσω το octopi σε ένα raspberry 3 που αγόρασα για αυτή την δουλειά. Αγόρασα και την raspberry camera v2 για να τραβάω timelapse τα δημιουργήματά μου. Τώρα εχω βάλει και τυπώνω ένα κουτάκι για το raspberry και παράλληλα το παιρνω timelapse. Να δούμε. Πρέπει να βάλω και κανα λεντάκι βέβαια για να τραβάει όταν κλείνω το φως...

 

Το octoprint είναι φοβερό. Εγώ που έχω βάλει και atx psu μπορώ και το κάνω remotely on-off τον printer απ' όπου και αν βρίσκομαι. Επίσης για τον ίδιο λόγο πέρασα ledoταινία (για να βλέπω όταν πέφτει σκοτάδι) γύρω γύρω από τον printer. Αν θελήσεις βοήθεια σε κάτι από τα παραπάνω πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω το ίδιο είναι. Αν έχεις ήδη το ένα, μην το βγάλεις για να βάλεις το άλλο.

Ευχαριστω! Δεν εχω καποιο απλα σκεφτομαι πιο ειναι καλύτερο.

 

Τα ίδια ειν πάνω κάτω όπως αναφέρθηκε απλά όσο πιο ίσια η επιφάνεια τόσο πιο εύκολα θα κάνεις leveling οπότε σκέψου το ενδεχόμενο να παρεις τζάμι και εκεί πάνω να κολλήσεις οποίο αγοράσεις

 

τζαμι εχω ήδη (ειχε μεσα στο πακετο ο εκτυπωτης) αλλα θεωρω οτι θα με παιδέψει γιατι εκτος των αλλων ειναι μικρότερο απο το bed και τα πιαστρακια μετα βιας το πιανουν σε σημειο που πιστευω οτι αν το χρησιμοποιησω σε εκτυπωση θα φυγει.

 

Δεν εχω καποιο απο τα δυο όπως ειπα. Το μεν wanhao το εχω χρησιμοποιήσει στον duplicator 6 και ειναι σουπερ, το άλλο απλα ειναι πιο γνωστό.

Αν απο διαστασεις ειναι ιδια συμφερει του wanhao καθως ειναι κομματακι πιο φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το octoprint είναι φοβερό. Εγώ που έχω βάλει και atx psu μπορώ και το κάνω remotely on-off τον printer απ' όπου και αν βρίσκομαι. Επίσης για τον ίδιο λόγο πέρασα ledoταινία (για να βλέπω όταν πέφτει σκοτάδι) γύρω γύρω από τον printer. Αν θελήσεις βοήθεια σε κάτι από τα παραπάνω πες μου.

Σε πρώτη φάση νομίζω θα πάω να πάρω αυτοκόλλητη λεντοταινία που είναι 12V να ανάβει μαζί με το τροφοδοτικό. Ή υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να την κοντρολλάρω με το raspberry και το octoprint; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστω! Δεν εχω καποιο απλα σκεφτομαι πιο ειναι καλύτερο.

 

 

τζαμι εχω ήδη (ειχε μεσα στο πακετο ο εκτυπωτης) αλλα θεωρω οτι θα με παιδέψει γιατι εκτος των αλλων ειναι μικρότερο απο το bed και τα πιαστρακια μετα βιας το πιανουν σε σημειο που πιστευω οτι αν το χρησιμοποιησω σε εκτυπωση θα φυγει.

 

Δεν εχω καποιο απο τα δυο όπως ειπα. Το μεν wanhao το εχω χρησιμοποιήσει στον duplicator 6 και ειναι σουπερ, το άλλο απλα ειναι πιο γνωστό.

Αν απο διαστασεις ειναι ιδια συμφερει του wanhao καθως ειναι κομματακι πιο φθηνό.

Αγοράζεις μεγαλύτερο τζάμι κι λες το τζαμα να κόψει της γωνίες διαγώνια για να έχεις πρόσβαση στης βίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις ήδη το γυαλί, κάνε πρώτα μια δοκιμή με αυτό πριν αγοράσεις Buildtak ή κάτι άλλο.

 

Με PLA, θερμοκρασία bed 60°, και λιιιιιίγο πιο κοντά την κεφαλή στο bed, έχω πολύ καλά αποτελέσματα με σκέτο γυαλί. Καλό adhesion, 1ο layer λείο σαν καθρέφτη, και εύκολο ξεκόλλημα μόλις κρυώσει λίγο το γυαλί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση νομίζω θα πάω να πάρω αυτοκόλλητη λεντοταινία που είναι 12V να ανάβει μαζί με το τροφοδοτικό. Ή υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να την κοντρολλάρω με το raspberry και το octoprint; 

 

Τρόπος υπάρχει https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=164517 αλλά κατά πόσο εύκολο η δύσκολο είναι εξαρτάται από την δική σου ευχέρεια στο κολλητήρι και ηλεκτρονικές γνώσεις.

 

Εγώ έχω κάνει το παρακάτω αλλά αυτό χρειάζεται atx psu. http://www.instructables.com/id/Using-the-Raspberry-Pi-to-control-an-ATX-power-sup/ . Δεν κοντρολάρω ουσιαστικά την ledοταινία. Μόνο την τροφοδοσία που έχει μόνιμα επάνω την ledoταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση:

 

το αντικειμενο της φωτογραφιας εχει θεμα στο οτι ολο το "δαχτυλιδι" στο πανω μερος του (εκει που δειχνω με τα κοκκινα βελακια) δεν παταει πουθενα, αρα για να τυπωθει σωστα χρειαζεται supports

 

Που θα βαζατε εσεις supports? να τα αφησω οπου τα βγαλει το cura ή κατα τη γνωμη σας θα μπορουσα να εχω καλυτερο αποτελεσμα με custom supports απο αλλον slicer?

post-51430-0-14342100-1504630656_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα 2 μπίλιες στο τραπεζάκι του εκτυπωτή.  Στο μέγεθος μύτης στυλό.

post-206817-0-22188700-1504631411_thumb.jpg

 

Από ποιο ρουλεμάν να είναι;

 

Τα έχω πάρει με τον a8, βλέπω τώρα ότι έχει παραμορφωθεί και το μεσαίο support.

Λέω να ξεκινήσω project με άλλον.  Να αξίζει να κοιτάξω τον cubetrix

https://www.thingiverse.com/thing:2370539

 

ή να μαζέψω χρήμα για κάποιον έτοιμο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βρήκα 2 μπίλιες στο τραπεζάκι του εκτυπωτή.  Στο μέγεθος μύτης στυλό.

attachicon.gifAnet-falling-appart.jpg

 

Από ποιο ρουλεμάν να είναι;

 

Τα έχω πάρει με τον a8, βλέπω τώρα ότι έχει παραμορφωθεί και το μεσαίο support.

Λέω να ξεκινήσω project με άλλον.  Να αξίζει να κοιτάξω τον cubetrix

https://www.thingiverse.com/thing:2370539

 

ή να μαζέψω χρήμα για κάποιον έτοιμο;

η απλη λυση αγορα ρουλεμαν  το grobotonic εχει και igus πλεον

τωρα εξαρτατε τι λεφτα θελεις να δωσεις και αν εχεις χρονο και ορεξη να ασχοληθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι αυτο θελει ψαξιμο , ολα τα ρουλεμαν του εκτυπωτη (lm8uu) ειναι με αυτες της μπιλιες για να τα βρεις πρεπει να τα λυσεις ολα και να τα δεις το πιο πιθανο μολις τα λυσεις θα σκορπισουν ολες οι μπιλιες του , εγω εχω παρει μια 4αδα απλα να εχω για ανταλακτικα

 

δεν προλαβα τα igus απο grobotonic θα περιμενω να ξανα φερει , ελπιζω βεβαια οτι ειναι γνησια και οχι οτι νανε

 

τιμες απο επισημο αντιπροσωπο στην ελλαδα ειναι

Igus (RJZM-01-08)         προς      7,87 €/Τμχ.
Igus (RJMP-01-06)         προς      3,90 €/Τμχ.

 

τα πρωτα εχουν μεταλικο περιβλιμα και ασκει ακριβως την πιεση που χρειαζονται για σωστη λειτουργια


ναι αυτο θελει ψαξιμο , ολα τα ρουλεμαν του εκτυπωτη (lm8uu) ειναι με αυτες της μπιλιες για να τα βρεις πρεπει να τα λυσεις ολα και να τα δεις το πιο πιθανο μολις τα λυσεις θα σκορπισουν ολες οι μπιλιες του , εγω εχω παρει μια 4αδα απλα να εχω για ανταλακτικα

 

δεν προλαβα τα igus απο grobotonic θα περιμενω να ξανα φερει , ελπιζω βεβαια οτι ειναι γνησια και οχι οτι νανε

 

τιμες απο επισημο αντιπροσωπο στην ελλαδα ειναι

Igus (RJZM-01-08)         προς      7,87 €/Τμχ.
Igus (RJMP-01-06)         προς      3,90 €/Τμχ.

 

τα πρωτα εχουν μεταλικο περιβλιμα και ασκει ακριβως την πιεση που χρειαζονται για σωστη λειτουργια

στα πρωτα ειναι σωστα , στα 2α μαλλον εκανε καποιο λαθος  η κοπελα , σε ολο το κοσμο στελνουν δειγματα δωρεαν στην αλλαδα μου ζητησε να πληρωσω 40 ευρω για μεταφορικα για να μου στειλει τα δειγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση:

 

το αντικειμενο της φωτογραφιας εχει θεμα στο οτι ολο το "δαχτυλιδι" στο πανω μερος του (εκει που δειχνω με τα κοκκινα βελακια) δεν παταει πουθενα, αρα για να τυπωθει σωστα χρειαζεται supports

 

Που θα βαζατε εσεις supports? να τα αφησω οπου τα βγαλει το cura ή κατα τη γνωμη σας θα μπορουσα να εχω καλυτερο αποτελεσμα με custom supports απο αλλον slicer?

 

Μου φαινεται μαλακισμενο σχεδιο...σιγουρα θελει supports...στα παπαρια που εξεχουν...μιλαμε για καθετη γωνια...

 

Αν δεν σε χαλαει στειλτο μου μια να το παιξω και στο simplify3d και να κανω και καμμια δοκιμαστικη εκτυπωση σε μικρο scale...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα 2 μπίλιες στο τραπεζάκι του εκτυπωτή.  Στο μέγεθος μύτης στυλό.

attachicon.gifAnet-falling-appart.jpg

 

Από ποιο ρουλεμάν να είναι;

 

Τα έχω πάρει με τον a8, βλέπω τώρα ότι έχει παραμορφωθεί και το μεσαίο support.

Λέω να ξεκινήσω project με άλλον.  Να αξίζει να κοιτάξω τον cubetrix

https://www.thingiverse.com/thing:2370539

 

ή να μαζέψω χρήμα για κάποιον έτοιμο;

cubetrix εχω τυπωσει τα πλαστικα και συνεχιζω σιγα σιγα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...