Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, solton57010 είπε

Παλεύοντας με το "τερας" site που έχουν φτιάξει κατάφερα να υποβάλω την αίτηση ,πάω στα μυνήματα που μου εμφάνιζε 2 νέα και βλέπω αριθμό πρωτοκόλλου μια παύλα ,κάτι μου λέει ότι τώρα θα παλέψω περισσότερο για να βγάλω άκρη με τους ειδήμονες του υπεκα....

Στα ίδια είμαι και εγώ ακριβώς. Θελω να πιστέυω οτι ο αρ.πρωτ. έχει δωθεί και απλα δεν έφτιαξαν σωστά το scriptaki στο αυτοματοποιημένο email/μήνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λίγο που διάβασα σε forum μηχανικών όλοι στην ίδια κατάσταση είμαστε σήμερα και αυτή η αναβάθμιση που και καλά κάνουν τώρα μου μυρίζει χειροκίνητη απόδοση αριθμών πρωτοκόλλου(με την μικρή εμπειρία που έχω από τον τρόπο λειτουργίας του δημ@@@@) ,καθώς ως δια μαγείας όταν άρχισαν να μοιράζουν παύλες αντί για εξαψήφιους αριθμούς το σύστημα όχι δεν κολλούσε αλλά πετούσε......

 

 

υ.γ. Ελπίζω να διαψευστώ αλλά αναβολή στην αναβολή άρχισε να βρωμάει πολύ η δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά μετά το χθεσινό "κόλλημα " με τις παύλες αντί για αριθμό πρωτοκόλλου ,σήμερα έχω πάρει κανονικά αριθμό πρωτοκόλλου με χθεσινή ημερομηνία όπως θα έπρεπε , στην αναμονή τώρα.για να δούμε πότε θα ανοίξει η διαδικασία με τις τράπεζες κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω για θεσσαλία, τελείωσαν τα κονδύλια

30 λεπτά πριν, moreno79 είπε

πως γίνεται βρε παιδιά η επιβεβαίωση του mail? ποια ημερομηνία λήξης? όπου και να πατήσω μένω κολλημένος στο ίδιο σημείο.


μπαίνεις στο ιμέιλ σου, και σου έχει έρθει εκεί μήνυμα επιβεβαίωσης

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν έχει έρθει τίποτε, έχω προσπαθήσει άπειρες φορές, μπήκα στην καρτέλα μου στο gsis μπας και έχω δώσει κάποιο άλλο mail, βλέπω πως είναι αυτό στο οποίο μπαίνω αλλά δεν έχει έρθει τίποτε

Όλα οκ, άλλαξα email και όλα καλά

Επεξ/σία από moreno79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχω καταφέρει ακόμη να μπω...  συνέχεια 404 error βγάζει.

Ποια είναι η διαδικασία και τα κριτήρια επιλογής;

Αρχικά κάνουμε ηλεκτρονική αίτηση, επειτα ανεβάζουμε τα αρχεία που χρειάζεται και τέλος αναμένουμε την έγκριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όποιος έκανε την αίτηση, μπορεί να μας πει αν χρειάζεται να εκδοθεί οριστικά το Π.Ε.Α πριν την υποβολή αίτησης;

(π.χ. μπορεί να μη σου ζητάει αριθμό Π.Ε.Α και να το εκδόσεις μόνο εφόσον θα περάσει από το πρώτα στάδιο της έγκρισης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλος που ενδιαφερεται ειπε τα λεφτα τα παιρνεις αργοτερα .Αν ισχυει αυτο ποιος εγγυατε θα σε πληρωσουν ;

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Όποιος έκανε την αίτηση, μπορεί να μας πει αν χρειάζεται να εκδοθεί οριστικά το Π.Ε.Α πριν την υποβολή αίτησης;

(π.χ. μπορεί να μη σου ζητάει αριθμό Π.Ε.Α και να το εκδόσεις μόνο εφόσον θα περάσει από το πρώτα στάδιο της έγκρισης)

Η έκδοση ΠΕΑ είναι απαραίτητη για να μπορείς να κάνεις αίτηση. Το σύστημα σου ζητάει τον αριθμό της για να προχωρήσει.

22 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Φιλος που ενδιαφερεται ειπε τα λεφτα τα παιρνεις αργοτερα .Αν ισχυει αυτο ποιος εγγυατε θα σε πληρωσουν ;

Φυσικά ισχύει. Πρώτα κάνεις τις παρεμβάσεις και μετά τα λεφτά τα πιστώνουν στους λογαριασμούς των προμηθευτών - εργολάβων.

Αν τα έδιναν πριν ποιος εγγυάται ότι δεν θα τα "έτρωγες" σε άλλα πράγματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε με την λογικη που πληρωνει το δημοσιο ,θα περιμενουν ακομα και χρονια  πολλοι εργολαβοι .Δυσκολο με τετοια λογικη να ενδιαφερθουν πολλοι .Αφου με καλυτερη τιμη ,ακομα και οσοι δουλευουν μαυρα . κανουν την δουλεια τους

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια δεν κάνει για να πληρωθούν οι προμηθευτές μέσω του "εξοικονομώ". Αλλά μήνες ναι, κάνει.

Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος για τον οποίο στα του "εξοικονομώ" δεν παίζει έκπτωση από κανένα (αντίθετα μπορεί να "φουσκώσει" και η τιμή) και αρκετοί ζητάνε προπληρωμή από τον οφελούμενο με την υπόσχεση (με κάποιο συμφωνητικό βέβαια, όχι στο μιλητό) ότι θα επιστρέψουν τα χρήματα όταν το πρόγραμμα τους τα πιστώσει στο λογαριασμό

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Οποτε με την λογικη που πληρωνει το δημοσιο ,θα περιμενουν ακομα και χρονια  πολλοι εργολαβοι .Δυσκολο με τετοια λογικη να ενδιαφερθουν πολλοι .Αφου με καλυτερη τιμη ,ακομα και οσοι δουλευουν μαυρα . κανουν την δουλεια τους

Όπως έγραψε και ο φίλος πιο πάνω ο χρόνος εξόφλησης δεν είναι χρόνια αλλά λίγους (2-3) μήνες. Αυτό για το τμήμα της επιχορήγησης ( το 50-60-70%). Την δική σου συμμετοχή ( το 50-40-30%) το πληρώνεται άμεσα. Οπότε δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα αν σκεφτείς ότι στην αγορά η άμεση εξόφληση και εκτός του προγράμματος δεν είναι ο κανόνας. Παίζουν πληρωμές με δόσεις, με κάρτες, με τρίμηνες επιταγές, με "φέσια" κτλ.

Οι κουβέντες για την πληρωμή γίνονται από την αρχή οπότε σε όποιον συμφέρει και όποιος το δέχεται. Δεν είναι υποχρεωτικό. Για αυτό και οι τιμές μέσω προγράμματος είναι πιο τσιμπημένες. Για να ισοφαρίσουν την καθυστέρηση στην πληρωμή.

Παίζει και το σενάριο που έγραψε ο φίλος πιο πάνω όπου σου ζητάνε να εξοφλήσεις εσύ και να σου επιστρέψουν τα χρήματα όταν πληρωθούν. Εσύ θα αποφασίσεις αν θα δεχτείς και αυτό το σενάριο (αν μπορείς να πετύχεις καλύτερη τιμή).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, vasilk είπε

Η έκδοση ΠΕΑ είναι απαραίτητη για να μπορείς να κάνεις αίτηση. Το σύστημα σου ζητάει τον αριθμό της για να προχωρήσει.

Το ρωτάω γιατί έχω ΠΕΑ του 2016 και τα έσκασα μια φορά και το έβγαλαν άχρηστο.

Ε, μη τα ξανα-σκάσω για νέο ΠΕΑ αν ζητάνε απλώς την κλίμακα και όχι τον αριθμό. Γιατί υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί η αίτηση, οπότε...

Θυμάσαι σε ποιο βήμα ζητάει τον αριθμό ΠΕΑ; Σε αυτό που φαίνεται στην εικόνα;

Ευχαριστώ.

pea_number.png.4a7086c4a974ffd129697ffe08bbd599.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...