Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, idefixius είπε

Ένα γραφείο που έχει - ας πούμε - 60 υποθέσεις, ποια θα πρωτοεισάγει όταν ανοίξει το σύστημα?  Και πόσες θα προλάβει να εισάγει?  Δύο?  Τρεις?  Πέντε?  Οι υπόλοιπες 55 τι θα γίνουν?

Οπότε είναι σαφώς καλύτερα να προσπαθήσετε μόνοι σας να κάνετε την αίτηση ή με κάποιον γνωστό που το κατέχει λίγο παραπάνω - έτσι, για να υπάρχει και ένα δεύτερο ζευγάρι μάτια να την τσεκάρει.

Η ενεργειακή επιθεωρήτρια μου πέρασε μηδέν (0) αιτήσεις. Ούτε πρώτη αν είχε την δικιά μου δεν θα την πέρναγε. Οι μηχανικοί δεν είναι ούτε προγραμματιστές, ούτε γραμματείς, ούτε κάνουν data entry, ούτε απαραίτητα το έχουν πολύ με την τεχνολογία. Δεν φταίνε, μηχανικοί είναι οι άνθρωποι δεν πρέπει να μάθουν τυφλό σύστημα κλπ για να κάνουν αυτή τη δουλειά. Αυτό όμως παίζει τον ρόλο του.

Εγώ την πέρασα αλλά λες και με κυνηγάγανε να με σκοτώσουν (απ'το άγχος) και έκανα σοβαρά λάθη. Τώρα σε περιοχές που είναι πιο λάσκα όπως ήταν τα Ιώνια νησιά μπορεί να προλαβαίνει κανείς να περάσει και 5-6.

Σε πια περιοχή είσαι εσύ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, idefixius είπε

Ένα γραφείο που έχει - ας πούμε - 60 υποθέσεις, ποια θα πρωτοεισάγει όταν ανοίξει το σύστημα?  Και πόσες θα προλάβει να εισάγει?  Δύο?  Τρεις?  Πέντε?  Οι υπόλοιπες 55 τι θα γίνουν?

Οπότε είναι σαφώς καλύτερα να προσπαθήσετε μόνοι σας να κάνετε την αίτηση ή με κάποιον γνωστό που το κατέχει λίγο παραπάνω - έτσι, για να υπάρχει και ένα δεύτερο ζευγάρι μάτια να την τσεκάρει.

Τα γραφεια οπως ανεφερα και σε προηγουμενη σελιδα, αναθετουν σε γνωστους, φιλους, συναδελφους, (βλεπε αναρτησεις στο facebook για αγγελια ευερεσης ατομων για πληκτρολογηση) την πληκτρολογηση, δινοντας τους ετοιμα τα στοιχεια και το εντυπο παρεμβασεων. Οπως προανεφερα, η αδερφη μου που ειναι ασχετη με το αντικειμενο, μεσα σε μια μερα δουλεψε το demo και την επομενη εκανε 2 αιτησεις, προλαβαινοντας να εγκρινει την μια. Εναντι αμοιβης εννοειται. 

 

Εγω προσωπικα θα παω στο γραφειο του μηχανικου και θα κανω την αιτηση εκει και αν κολλησω καπου θα μου το διορθωσει επι τοπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Και εμένα μου είπε η μηχανικός οτι του χρόνου θα με βάλει να κάνω αιτήσεις επί πληρωμή! 😝

Δεν αξίζει το άγχος τα 25-50ευρώ. Εγώ δεν θα το έκανα, δεν ξέρω αν θα το έκανα ούτε για φίλο.

6 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Εγω προσωπικα θα παω στο γραφειο του μηχανικου και θα κανω την αιτηση εκει και αν κολλησω καπου θα μου το διορθωσει επι τοπου. 

Αυτό αν γίνεται (γιατί είμαστε και σε εποχή κοβιντ ή/και μπορεί να μην υπάρχει χώρος στο γραφείο κλπ ) τότε είναι το καλύτερο σίγουρα.

Εγώ αντ'αυτού είχα δίπλα μου εκτυπωμένα Ε9,Ε1,λογαριασμό δεη κλπ για να τσεκάρω απευθείας αν κάτι πάει στραβά.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Η ενεργειακή επιθεωρήτρια μου πέρασε μηδέν (0) αιτήσεις. Ούτε πρώτη αν είχε την δικιά μου δεν θα την πέρναγε. Οι μηχανικοί δεν είναι ούτε προγραμματιστές, ούτε γραμματείς, ούτε κάνουν data entry, ούτε απαραίτητα το έχουν πολύ με την τεχνολογία. Δεν φταίνε, μηχανικοί είναι οι άνθρωποι δεν πρέπει να μάθουν τυφλό σύστημα κλπ για να κάνουν αυτή τη δουλειά. Αυτό όμως παίζει τον ρόλο του.

Εγώ την πέρασα αλλά λες και με κυνηγάγανε να με σκοτώσουν (απ'το άγχος) και έκανα σοβαρά λάθη. Τώρα σε περιοχές που είναι πιο λάσκα όπως ήταν τα Ιώνια νησιά μπορεί να προλαβαίνει κανείς να περάσει και 5-6.

Σε πια περιοχή είσαι εσύ;;

Eγώ είμαι Δυτική Μακεδονία αλλά έχω ενταχθεί ήδη από το 1ο εξοικονομώ - τότε που τα πράγματα ήταν πιο απλά και όλα γίνονταν χειροκίνητα 😀

Βλέπω όμως από τους συναδέρφους μου μηχανικούς τι ζόρι τραβάνε με το πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Sanjuro said:

Δεν αξίζει το άγχος τα 25-50ευρώ. Εγώ δεν θα το έκανα, δεν ξέρω αν θα το έκανα ούτε για φίλο.

 

Καλά ναι δεν διαφωνώ...αλλά απο την άλλη δεν ειναι και ιδιαίτερα αγχωτικό όταν δεν πρόκειται για εσένα.Ίσως να είναι και καλύτερα άμα λείπει αυτός ο παράγοντας. 

Αυτό πάντως που θεωρώ οτι επιτάχυνε για μένα την διαδικασία ήταν το εξής (εκτός απο την πληρότητα των στοιχείων): 

α)είχα ετοιμάσει ένα excel με όλα τα χρονοβόρα πεδία (ονοματεπώνυμα, ατακ, αριθμούς ΠΕΑ, αριθμό ΔΕΗ, προτεινόμενες παρεμβάσεις κλπ) και είχα χωρίσει την οθόνη στα 2. Στο 75% αριστερά ο browser και δεξια στο υπόλοιπο το excel.

β)Χρήση πλήκτρων:  tab για μετακίνηση στα πεδία, και ctrl-c / ctrl-v για copy paste απο το excel των πεδίων . Το εύκολα πχ διεύθυνση χειροκίνητα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Μακάρι να ήξερα τι σχολιάζεις ώστε να απαντήσω. 😕

Συγγνωμη αλλα απο τη φουρια της στιγμης ειχα την αισθηση οτι ολος ο κοσμος ειχε την ιδια με μενα εννοια χαχαχα.......

Εννοουσα αν εκλεισε η εφαρμογη για Πελοποννησο και Στερεα.

Προλαβα και πηρα αρ. Πρωτ. Ελπιζω....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Συγγνωμη αλλα απο τη φουρια της στιγμης ειχα την αισθηση οτι ολος ο κοσμος ειχε την ιδια με μενα εννοια χαχαχα.......

Εννοουσα αν εκλεισε η εφαρμογη για Πελοποννησο και Στερεα.

Προλαβα και πηρα αρ. Πρωτ. Ελπιζω....

Στερεάς Ελλάδας, Πελοποννήσου 16.12.2020
 

...α σήμερα ήταν. Γι'αυτό μάλλον δεν με αφήνει να μπω στην δικιά μου αίτηση. 

Μπορείς να δεις αν πήρες αριθμό πρωτοκόλλου, φαίνεται στην κατηγορία "συνοπτική εικόνα". Γενικά η συνοπτική εικόνα είναι χρήσιμη για να καταλάβεις τι έκανες, αν έκανες λάθος κλπ.

Δεν μοιάζει να είναι ανοιχτό ακόμα, βλέπω δεν μπορώ να διαλέξω νομό δηλαδή... να αρχίσω αίτηση για την περιοχή αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Evaggelos1 είπε

Συγγνωμη αλλα απο τη φουρια της στιγμης ειχα την αισθηση οτι ολος ο κοσμος ειχε την ιδια με μενα εννοια χαχαχα.......

Εννοουσα αν εκλεισε η εφαρμογη για Πελοποννησο και Στερεα.

Προλαβα και πηρα αρ. Πρωτ. Ελπιζω....

 

τέλος νομίζω στα 45 λεπτά.

αλλά δεν αναγνώριζε ΠΕΑ με τίποτα μου είπε φιλος

και όταν λέμε με τίποτα .... με τίποτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ikucic είπε

τέλος νομίζω στα 45 λεπτά.

αλλά δεν αναγνώριζε ΠΕΑ με τίποτα μου είπε φιλος

και όταν λέμε με τίποτα .... με τίποτα

 

Και στο δικο μου μηχανικο μονο 2 περασανε, και ειχε και βοηθους. Ευτυχως εγω με την βοηθεια εδω την δικη σας, αποφασισα να την κανω μονος μου απο το σπιτι με τις δυο οθονες και νομιζω τα καταφερα γιατι ειχα και 10 παρεμβασεις!!!

Κολαγε εμενα περιπου δεκα λεπτα με ρεφρες ημουνα αφου μου εβγαζε διαφορες ανοητες και ασχετες παρατηρησεις, τελικα περασε! Στα 30 λεπτα ειχα τελειωσει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καταχώρηση του ΠΕΑ σήμερα ήταν για κλάματα.

Ενώ προσπάθησα να το καταχωρήσω πρώτο, πριν υποβάλλω τα στοιχεία ακινήτου κλπ, δεν το έπαιρνε με τίποτα, έδινε συνεχώς ''connect error'', προφανώς το BuildingCert γονάτισε.

Αφού ολοκλήρωσα όλα τα υπόλοιπα, κάποια στιγμή κατάφερα και το πέρασα. Σε 22 λεπτά μπόρεσα και πήρα αριθμό πρωτοκόλλου (9 παρεμβάσεις...). 

Ο αδελφός μου που παράλληλα περνούσε την αίτηση του θείου μου (ποτέ ξανά δεν θα περάσουμε τέτοιο άγχος για άλλον άνθρωπο) ήταν σε απόγνωση, για 40 λεπτά δεν έπαιρνε το ΠΕΑ.

Μόλις τα κατάφερε και το πέρασε, του έλεγα από το τηλέφωνο τις παρεμβάσεις και κυριολεκτικά μόλις μου είπε έκανε υποβολή, μετά από 2 λεπτά έκλεισε το σύστημα....

Επεξ/σία από Gataros
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν διαβαζα ινσομνια και δεν περασα πρώτα το πεα. συμπληρωσα ολα τα υπολοιπα γιατι ηταν κολλημενο το πεα για 40 λεπτα. οταν το δεκτηκε δεν με αφήσε να υποβαλω την αίτηση γιατι ειχαν τελειωσει οι ποροι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...