Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Εβγαλε ανακοίνωση το υπουργείο.

Πρέπει να τους πετάξουνε έξω.

Εγώ δεν καταλαβαίνω το συμπέρασμα πως το υπουργείο σε εκείνη την ανακοίνωση μιλάει για κάποιους που έβαλαν μόνο μία παρέμβαση (...και μετά ήθελαν/περίμεναν αναδιανομή των χρημάτων της μιας παρεμβασης σε πολλές) από που βγήκε. Το ακούω απο'δω και απο'κει ως φήμη αλλά από που προέρχεται αυτή η φήμη;; Σίγουρα έχει βάση;;

Μου θυμίζει την φήμη που είχε βγει πως θα έκλεινε το demo Τετάρτη ενώ κατέληξε να κλείσει Πέμπτη.

Λίγο κάτι για να ευθυμήσουμε...

spacer.png

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγηκε απο το οτι την παρασκευη οι ποροι (90 μυρια) αποροφηθηκαν σε 23 λεπτα. Τσεκαρανε και μερικες αιτησεις να δουνε τι εγινε και την κυριακη κανανε ανακοινωση. Ο μονος λογικος τροπος να γινει η αιτηση στο μπαμ ειναι αυτος

 

Επεξ/σία από oyk152
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω το συμπέρασμα πως το υπουργείο σε εκείνη την ανακοίνωση μιλάει για κάποιους που έβαλαν μόνο μία παρέμβαση (...και μετά ήθελαν/περίμεναν αναδιανομή των χρημάτων της μιας παρεμβασης σε πολλές) από που βγήκε. Το ακούω απο'δω και απο'κει ως φήμη αλλά από που προέρχεται αυτή η φήμη;; Σίγουρα έχει βάση;;

Μου θυμίζει την φήμη που είχε βγει πως θα έκλεινε το demo Τετάρτη ενώ κατέληξε να κλείσει Πέμπτη.

Λίγο κάτι για να ευθυμήσουμε...

spacer.png

τελικά χώρισε για να προχωρήσει η αίτηση...

και δεν ανέβαινε το ΠΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sanjuro είπε

...........

Στις περιφέρειες απ'οτι βλέπω...

Πηγή

Πηγή

Πηγή

8702+2761+430+1382+2002=15277.

17673+5378+1057+4209+4729=33046.

15277 από τις 33046 πέρασαν, σχεδόν οι μισές. Οπότε μάλλον οι προβλέψεις σου είναι απαισιόδοξες.

Aυτό χονδροειδώς σημαίνει πως, άμα η επιδότηση ήταν η μισή, θα περνούσαν όλες οι αιτήσεις.  Μπορούν δηλαδή άμα θέλουν να αυξήσουν τους ωφελούμενους μειώνοντας την επιδότηση ή/και τον μέγιστο προϋπολογισμό παρεμβάσεων ανά κατοικία.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Χατζηδάκης στην αρχή: Σε μερικούς μήνες θα ξαναβγεί το πρόγραμμα, ο επόμενος κύκλος. Και το 22 θα ακολουθήσει άλλο κλπ (...) γύρω στο 1 δις ευρώ κάθε χρονιά.

Χατζηδάκης προς το τέλος: Το σύστημα αυτό δεν είναι δικό μας, είναι ένα σύστημα που ισχύει απ'τον Συριζα. Απ'την εποχή του Σύριζα. Είναι τρίτη χρονιά που εφαρμόζεται και το κρατήσαμε γιατί είναι αντικειμενικό, είναι αδιάβλητο. Είναι ηλεκτρονικό. Κανείς δεν μπορεί να πει ότι μπήκε ο φίλος του τάδε και δεν μπήκε ο άλλος κλπ.

Δημοσιογράφος  - Καλά επειδή το έκανε ο Συριζα δεν σημαίνει πως εσείς δεν μπορεί να αλλάξει αν υπάρχουν παρατηρήσεις πως δεν λειτουργεί. 

Χατζηδάκης -  Έχει μια λογική πως οι πρώτοι που μπαίνουν μέσα, κάποιο κριτήριο θα πρέπει να υπάρχει.

Δημοσιογράφος  - Γιατί να μην μπούνε όλοι και μετά να γίνει ξεσκαρτάρισμα ξεκινώντας με κάποια κριτήρια;;

Χατζηδάκης - Μα υπάρχουν τα κριτήρια. Έχουν τεθεί εκ των προτέρων. Που είναι μπαίνει ο πήχης κάπου με βάση τον κανονισμό του προγράμματος. Θέτει ο ίδιος ο κανονισμός κάποια κριτήρια εσύ μπαίνεις εσύ δεν μπαίνεις με κάποια συγκεκριμένα προαπαιτούμενα ...και απο'κει και πέρα περνάνε αυτοί που περνάνε τα κριτήρια και μεταξύ αυτών πάλι πρέπει να γίνει μια επιλογή.   Και γίνεται μια αντικειμενική επιλογή με βάση αυτό το κριτήριο. Και ξαναλέω δεν χαλάει ο κόσμος αν υποβάλουμε πάλι αιτήσεις σε μερικούς μήνες. Εκεί που είχαμε ένα πρόγραμμα το οποίο ήταν πολύ μικρό σε σχέση με το σημερινό έχουμε ένα τεράστιο πρόγραμμα με το οποίο μπορούν να κρατηθούν πολύ παραπάνω περιπτώσεις. Δεν θέλουμε, δεν απαίτουμε από κανέναν να μας πει (και ούτε θέλουμε) μπράβο που διευρύναμε το πρόγραμμα. Υποχρέωση μας ήταν. Αυτή η γκρίνια που ξεπερνάει και τα όρια καμιά φορά. Μεγάλωσε το πρόγραμμα, πενταπλασιάστηκε το πρόγραμμα. Ξέραμε από την αρχή ότι δεν θα χωρέσουν όλοι αλλά θα υπάρξει σε μερικούς μήνες και άλλο πρόγραμμα.

~1 δις κάθε χρονιά δεν νομίζω πως σημαίνει ανοιχτό όπως φάνηκε πως το εννοούσαν σε παλιότερες συνεντεύξεις. ~0,8 δις είναι τώρα.

 

 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου προτείνει κάποιον λογιστή ή και μηχανικό που ασχολείται με το εξοικονομώ στην Θεσσαλονίκη θα του ήμουν ευγνώμων. 

Και με πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Καλημέρα.. Μόνο εγω δεν μπορώ να μπω στην αίτηση μου για να δω τα μηνύματα? Από προχθές το βράδυ δεν μπορώ να κάνω είσοδο.. 

Το κλείσανε για τις αιτήσεις χθες φαίνεται, για να μην ζορίζεται το σύστημα, και το ξέχασαν κλειστό.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, 333_halfdevil είπε

Μπαινω κανονικα εγω παντως.

Που μπαίνεις;; Μέσα στην ίδια την αίτηση;; ...και σε ποια περιοχή την είχες δηλώσει;; (Εγώ Αττική)

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Που μπαίνεις;; Μέσα στην ίδια την αίτηση;; ...και σε ποια περιοχή την είχες δηλώσει;; (Εγώ Αττική)

Ναι και μπορω να δω τα παντα.(Στερεα Ελλαδα)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, 333_halfdevil είπε

Ναι και μπορω να δω τα παντα.(Στερεα Ελλαδα)

 

Προφανώς είναι ανοιχτό για αυτούς που έκαναν αίτηση χθες. Για τις περιοχές της Στερεάς Ελλάδας και Πελοποννήσου. Μπορεί να κλείσει και σε εσάς όταν αρχίσουν οι επόμενοι.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Καλησπέρα σας και πάλι.. Ρώτησα και εχθές αλλά ήταν σε εξέλιξη άλλη συζήτηση, οπότε το ανεβάζω αλλη μια φορα. 

Στο πρόγραμμα, ας πούμε ότι η ανώτερη επιδότηση για κουφώματα είναι 5000€ στο πρόγραμμα. 

Τα αλουμίνια κάνουν 3500€ (χωρίς τοποθέτηση) 

Μπορει ο αλουμινας να χρεώσει 1500€ τοποθέτηση και επιδιόρθωση των μερεμετιων? Δεν θα έπρεπε να υπάρχει και εκεί ένα πλαφόν? Μου φαίνονται πολύ τα 1500€ για 3 μέρες δουλειά. 

Ελέγχεται στα τελευταία βήματα του προγράμματος? Και εάν είναι υπερβολικό το κόστος για εργασίες, πχ τοποθέτηση κλιματιστικου (600€ αγορά, 300€ τοποθέτηση) σε κόβουν?

Εάν καποιος ολοκλήρωσε προηγούμενα προγράμματα ίσως να το ξέρει... 

ευχαριστω

Αν το πρόγραμμα σου δίνει για τις διαστάσεις των αλουμινίων σου 5000€, τότε ο αλουμινάς μπορεί να χρεώσει 3500€ αν τόσα θέλει, μπορεί 5000€, μπορεί και 10000€. Σε κάθε περίπτωση εσύ θα επιδοτηθείς για 5000€ μέγιστο.

Αν τέλος, κάποιες εργασίες είναι τραγικά πιο ακριβές απο την αγορά, ναι μπορεί να βρεθει στον έλεγχο και να σε κόψουν. 

Στα κλιματιστικά ας που πούμε πολλοί χρεώνουν 300€ εγκατάσταση. Αν βάλεις την προβλεπόμενη σωλήνα που είναι 5μ, μόνο αυτό χρεώνεται 25€/μ (οκ πες τα 2 πρώτα είναι τσάμπα και μέσα στην τιμή της εγκατάστασης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.. 

Με λίγα λόγια, κανεις τις αλλαγές, και μετά στον έλεγχο, ακόμη και εάν δεν έχεις ξεπεράσει τον προϋπολογισμό, μπορούν να σε κόψουν και να βρεθείς χρεωμενος με κάποια χιλιάρικα.. 

Για παράδειγμα ο ηλιακος είναι πολύ δύσκολο να τοποθετηθεί σε εμένα.. Στάνταρ η εγκατάσταση του θα στοιχισει πιο πολύ από τον ηλιακό αυτό καθαυτό σαν υλικό. 

Πάντως για να έχουν δικαίωμα να σε κόψουν, πρέπει να έχουν πιο αναλυτικό κατάλογο. Πχ κλιματιστικο: για υλικα όριο 600, για εργασία 200. Τότε θα ήταν δίκαιο να σε κόψουν.. 

Αφού έχουν σε λίστα μόνο το συνολικό κόστος, δεν πρέπει να τους αφορά πόσο το υλικό και πόσο η εργασία.. 

Νομίζω θα πρέπει να είναι πολύ κραυγαλέα η περίπτωση.  Από την άλλη αν υπάρχουν αντικειμενικες δυσκολίες που απαιτούν κάτι παραπάνω νομίζω ότι αιτιολογημενα από τον σύμβουλο έργου δεν θα υπάρχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Στο σπίτι που θέλω να κάνω εξοικονομώ πρέπει να κάνω καινούργια σύνδεση ρεύματος στο όνομα μου. Πήρα την ΔΕΗ και μου είπε ότι ο λογαριασμός θα εκδοθεί όταν έρθει η ώρα. Φαντάζομαι εννοεί ότι θα βγει μετά από έναν μήνα (?) Αν πάω σε άλλον πάροχο μπορώ με την καινούργια σύνδεση να ζητήσω και λογαριασμό μετά από λίγες μέρες ή και επί τόπου; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...