Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

τα bot που λέγαμε :D

Η μοριοδότηση πχ γιατι να είναι άδικη ? Δικαίωμα συμμετοχής μόνο για την κύρια κατοικία? Να μπλοκάρουν τα γ@#$bot? 

Τι εννοείς ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ???

Ρίξε καμία ιδέα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ε καλά . Και εγώ έκανα κατά τη διάρκεια της εισαγωγής 4-5 φορές login, 2 φορές πέρασα όλες τις παρεμβάσεις κλπ

 

Πάλι ψάχνουμε φαντάσματα? Σου είπαν πιο πάνω, η ώρα που γράφει είναι η ώρα που ξεκίνησε να κάνει την αίτηση. Όχι η ώρα ολοκλήρωσης.

Ενταξει , γιατι λεει Ολοκλήρωση καταχώρησης Αιτησης,  κανω λαθος.

Επεξ/σία από Amlet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ???

 

Τι να εννοώ  μοριοδότηση αραγε? Οτι τα κριτήρια που σου ζητούσε να συμπληρώσεις δλδ εισόδημα-οικ.κατάσταση κτλ να αντιστοιχούν σε συγκεκριμένο αριθμό μορίων .Απο εκει και πέρα  το πρόγραμμα να αφορά ΜΟΝΟ την κύρια κατοικία και να μην έχει δικαίωμα υπαγωγής κάποιος που έχει μπεί σε προηγούμενα αντίστοιχα  προγράμματα.Τι σημαίνει το 'όποιος πρόλαβε' ? Δλδ εγώ που είμαι στο όρια και το δικαιούμαι τσιμα τσιμα να πάρω κονδύλια επειδή είμαι πιο γρήγορος/έχω  καλύτερο ιντερνετ/είμαι τυχερός και δεν κόλλησε το σύστημα ενώ εσύ που έχεις 3 παιδιά πολύ χαμηλότερο ειδόδημα κτλ να μείνεις απο έξω... Δικαιο ε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Τι να εννοώ  μοριοδότηση αραγε? Οτι τα κριτήρια που σου ζητούσε να συμπληρώσεις δλδ εισόδημα-οικ.κατάσταση κτλ να αντιστοιχούν σε συγκεκριμένο αριθμό μορίων .Απο εκει και πέρα  το πρόγραμμα να αφορά ΜΟΝΟ την κύρια κατοικία και να μην έχει δικαίωμα υπαγωγής κάποιος που έχει μπεί σε προηγούμενα αντίστοιχα  προγράμματα.Τι σημαίνει το 'όποιος πρόλαβε' ? Δλδ εγώ που είμαι στο όρια και το δικαιούμαι τσιμα τσιμα να πάρω κονδύλια επειδή είμαι πιο γρήγορος/έχω  καλύτερο ιντερνετ/είμαι τυχερός και δεν κόλλησε το σύστημα ενώ εσύ που έχεις 3 παιδιά πολύ χαμηλότερο ειδόδημα κτλ να μείνεις απο έξω... Δικαιο ε?

Μα σου έγραψα: δίκαιο δεν είναι αλλά και κανένα σύστημα δεν θα είναι !!!

Γιατί, πολύ απλά όταν κάνουν αίτηση 100 και τα διαθέσιμα χρήματα είναι για 10, τι θες να γίνει !

Μα, την ΚΥΡΙΑ κατοικία αφορά !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Τι να εννοώ  μοριοδότηση αραγε? Οτι τα κριτήρια που σου ζητούσε να συμπληρώσεις δλδ εισόδημα-οικ.κατάσταση κτλ να αντιστοιχούν σε συγκεκριμένο αριθμό μορίων .Απο εκει και πέρα  το πρόγραμμα να αφορά ΜΟΝΟ την κύρια κατοικία και να μην έχει δικαίωμα υπαγωγής κάποιος που έχει μπεί σε προηγούμενα αντίστοιχα  προγράμματα.Τι σημαίνει το 'όποιος πρόλαβε' ? Δλδ εγώ που είμαι στο όρια και το δικαιούμαι τσιμα τσιμα να πάρω κονδύλια επειδή είμαι πιο γρήγορος/έχω  καλύτερο ιντερνετ/είμαι τυχερός και δεν κόλλησε το σύστημα ενώ εσύ που έχεις 3 παιδιά πολύ χαμηλότερο ειδόδημα κτλ να μείνεις απο έξω... Δικαιο ε?

Και γιατι να ειναι "πιο δικαιο" να παρεις εσυ με 3 παιδια χρήματα (κ πχ μενεις σε οικια του 95) και οχι "εγω που μενω σε ενα αχουρι του '79 και δεν εχω παιδια"; Δεν ειναι ουτε η μοριοδοτηση απαραίτητα η λύση... Το πιο σώφρον ίσως θα ήταν ενα συστημα ανοιχτο για καιρό και οποτε ερχονται χρήματα να μπαινουν και άλλοι (αντι να γινεται αγώνας δρόμου και μαιμουδιες με μποτακια)...

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μα σου έγραψα: δίκαιο δεν είναι αλλά και κανένα σύστημα δεν θα είναι !!!

Γιατί, πολύ απλά όταν κάνουν αίτηση 100 και τα διαθέσιμα χρήματα είναι για 10, τι θες να γίνει !

ετσι ακριβως, δικαιο δε θα ειναι κανενα, το δικαιο του ενός ειναι άδικο για καποιον άλλο...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dimitris13131313 είπε

Εμένα με πέταξε έξω (δλδ ήθελε ξανα login) πέντε φορές, εκεί που έκανε το Loading...

Και αυτό ξεκίνησε απο τις 10:05 - 10:06 έως και τις 10:40.

Έτυχε και σε άλλους αυτό;

 

Όχι, προφανώς, αυτό που φαίνεται στο πινακάκι 10:02:53 είναι τι ώρα έγινε η αρχική καταχώρηση της αίτησής του.

Eπιβεβαιώνω και εγώ, στη δικιά μου αίτηση (Πελοπόννησος) στην αρχική οθόνη λέει 10:02, αλλά η αίτηση για υποβολή έγινε 10:23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις την αίτηση, να παίρνεις αριθμό π.χ 1.543 και να ενημερώνεσαι όταν έρθει η σειρά σου. Σε έναν χρόνο, σε δύο χρόνια όσο πάρει. Τότε αφού ενημερωθείς να βγάζεις ΠΕΑ και τότε να πηγαίνεις τα δικαιολογητικά για έλεγχο και αν είσαι ΟΚ να την πάρεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Amlet είπε

Τα ειχες περασει ολα και εκανες 3 λεπτα? Σοβαρα τωρα?

Ωπα παιδιά μην αρχίζουμε τα ιδια

Δεν έκανε 3 λεπτά. 

Το 10 03 είναι η ώρα που επικυρώθηκε η παροχή στον φίλο αριθμου αιτησης. 

Και αιτήσεις που δεν πέρασαν πήραν αριθμό στα 4 και στα 5 λεπτά.

Μπορει να ολοκλήρωσε 5 και 6 λεπτά αργότερα όταν πια θα πήρε και τον οριστικό αριθμό πρωτοκόλλου 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα έχει ερωτηθεί πιο πίσω απλά είναι πολλές οι σελίδες και με συγχωρείτε. Σήμερα υπέβαλα και εγώ αίτηση και είναι σε κατάσταση 03.α 

Προλαβα να μπω να δω μέσα στην αίτηση στα μηνύματα και πήρε αρ. Πρωτοκόλλου απλά δεν ήρθε ακόμα email. Να υποθέσω ότι πέρασε η αίτηση; Γιατί συνήθως αναφέρονται όλοι ότι η κατάσταση της αίτησης είναι 03.ε όταν περνάει. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, paylidis είπε

Και γιατι να ειναι "πιο δικαιο" να παρεις εσυ με 3 παιδια χρήματα (κ πχ μενεις σε οικια του 95) και οχι "εγω που μενω σε ενα αχουρι του '79 και δεν εχω παιδια

Φίλε μου παραδείγματα έφερα. Δε είπα σώνει και καλά να είναι μόνο αυτά τα κριτήρια. Το πρόβλημα είναι το υπόλοιπο που έγραψα. Ότι δεν είναι δυνατόν σε τέτοιου είδους προγράμματα να δεσμεύονται πόσα από τον πιο 'γρηγορο'.

 

44 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μα, την ΚΥΡΙΑ κατοικία αφορά !!!

Αφορά την κύρια κατοικία όταν μέσα υπάρχουν επιλογές ενοικιαστή κτλ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Φίλε μου παραδείγματα έφερα. Δε είπα σώνει και καλά να είναι μόνο αυτά τα κριτήρια. Το πρόβλημα είναι το υπόλοιπο που έγραψα. Ότι δεν είναι δυνατόν σε τέτοιου είδους προγράμματα να δεσμεύονται πόσα από τον πιο 'γρηγορο'.

 

Αφορά την κύρια κατοικία όταν μέσα υπάρχουν επιλογές ενοικιαστή κτλ?

Είδες, τι λες παράδειγμα έφερες !!!!

 

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Και γιατι να ειναι "πιο δικαιο" να παρεις εσυ με 3 παιδια χρήματα (κ πχ μενεις σε οικια του 95) και οχι "εγω που μενω σε ενα αχουρι του '79 και δεν εχω παιδια"; Δεν ειναι ουτε η μοριοδοτηση απαραίτητα η λύση... Το πιο σώφρον ίσως θα ήταν ενα συστημα ανοιχτο για καιρό και οποτε ερχονται χρήματα να μπαινουν και άλλοι (αντι να γινεται αγώνας δρόμου και μαιμουδιες με μποτακια)...

ετσι ακριβως, δικαιο δε θα ειναι κανενα, το δικαιο του ενός ειναι άδικο για καποιον άλλο...

Έτσι, έγραψα και εγώ.

Το παρόν δεν είναι δίκαιο αλλά ούτε και το επόμενο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Να κάνεις την αίτηση, να παίρνεις αριθμό π.χ 1.543 και να ενημερώνεσαι όταν έρθει η σειρά σου. Σε έναν χρόνο, σε δύο χρόνια όσο πάρει. Τότε αφού ενημερωθείς να βγάζεις ΠΕΑ και τότε να πηγαίνεις τα δικαιολογητικά για έλεγχο και αν είσαι ΟΚ να την πάρεις.

Δηλαδή θα κάνεις αίτηση για να πάρεις μια επιδότηση την οποία δε ξέρεις αν δικαιούσαι ; 

🙄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Δηλαδή θα κάνεις αίτηση για να πάρεις μια επιδότηση την οποία δε ξέρεις αν δικαιούσαι ; 

🙄

 

Όχι φίλε μου δεν λέω αυτό, το έγραψα λίγο μπακαλίστικα. Απλά να καταθέτεις ηλεκτρονικά τα αρχικά δικαιολογητικά χωρίς αυτό το άγχος και να σου δίνουν έναν αριθμό. Μετά αφού έρθει η σειρά σου και είναι εντάξει το αρχικά δικαιολογητικά σου, να σου δίνουν έναν αριθμό και να σου ζητάνε ΠΕΑ και παρεμβάσεις που θέλεις να κάνεις, να τις περνάς και μετά να δεσμέυουν από μόνοι τους το ποσό. Για να υπάρχει διαφάνεια θα είναι αναρτημένα σε σελίδα του υπουργείου η σειρά προτεραιότητας με σβησμένα τα μισά στοιχεία π.χ. 1340: ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑ####Σ ΑΦΜ: 11####3#1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, argimeg είπε

Όχι φίλε μου δεν λέω αυτό, το έγραψα λίγο μπακαλίστικα. Απλά να καταθέτεις ηλεκτρονικά τα αρχικά δικαιολογητικά χωρίς αυτό το άγχος και να σου δίνουν έναν αριθμό. Μετά αφού έρθει η σειρά σου και είναι εντάξει το αρχικά δικαιολογητικά σου, να σου δίνουν έναν αριθμό και να σου ζητάνε ΠΕΑ και παρεμβάσεις που θέλεις να κάνεις, να τις περνάς και μετά να δεσμέυουν από μόνοι τους το ποσό. Για να υπάρχει διαφάνεια θα είναι αναρτημένα σε σελίδα του υπουργείου η σειρά προτεραιότητας με σβησμένα τα μισά στοιχεία π.χ. 1340: ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑ####Σ ΑΦΜ: 11####3#1

Δεν έχει λογική αυτό που λες

Ποια είναι τα αρχικά δικαιολογητικά ; 

Το εκαθαρριστικό σου και η ταυτότητά σου ; 

Και τι θα λένε, περάστε κύριε Παπαδόπουλε να δούμε τι θα πάρετε ; 

Δεν θα πρέπει να υπάρχει ένας προϋπολογισμός στις αιτήσεις ; 

Δεν θα πρέπει να υπάρχει μια τεκμηρίωση ότι καλύπτεις την ενεργειακή αναβάθμιση που απαιτείται ; 

Αυτός θα γίνεται με το μάτι ; 

Το έγραψα και παραπάνω, πρέπει να γίνει ένας σοβαρός σχεδιασμός, να πουν 6 μήνες πριν π.χ. ότι για 15 μέρες θα δεχόμαστε αιτήσεις 

Κάνει ο κόσμος τις αιτήσεις του,  και κατόπιν, αφού κλείσει το 15μερο, ας βρουν έναν αλγόριθμο πως θα πάρουν κόσμο 

Θες με κριτήρια ; 

Θες με κλήρωση ; 

Και κατόπιν επετηρίδα (είτε πάλι με κριτήρια ειτε με κλήρωση) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν έχει λογική αυτό που λες

Ποια είναι τα αρχικά δικαιολογητικά ; 

Το εκαθαρριστικό σου και η ταυτότητά σου ; 

Και τι θα λένε, περάστε κύριε Παπαδόπουλε να δούμε τι θα πάρετε ; 

Δεν θα πρέπει να υπάρχει ένας προϋπολογισμός στις αιτήσεις ; 

Δεν θα πρέπει να υπάρχει μια τεκμηρίωση ότι καλύπτεις την ενεργειακή αναβάθμιση που απαιτείται ; 

Αυτός θα γίνεται με το μάτι ; 

Το έγραψα και παραπάνω, πρέπει να γίνει ένας σοβαρός σχεδιασμός, να πουν 6 μήνες πριν π.χ. ότι για 15 μέρες θα δεχόμαστε αιτήσεις 

Κάνει ο κόσμος τις αιτήσεις του,  και κατόπιν, αφού κλείσει το 15μερο, ας βρουν έναν αλγόριθμο πως θα πάρουν κόσμο 

Θες με κριτήρια ; 

Θες με κλήρωση ; 

Και κατόπιν επετηρίδα (είτε πάλι με κριτήρια ειτε με κλήρωση) 

ΟΚ το είπες πιο σωστά, όπως το λες λοιπόν αλλά όχι με κλήρωση, με σειρά προτεραιότητας της αίτησης αλλά ανάρτηση σε σελίδα υπουργείου ώστε να μην μαγειρέυονται και βάζουν κατευθείαν τους γνωστούς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...