Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, απορία σχετικά με το πρόγραμμα:

Εστω ατομο (χωρις εργασια) που εχει την κυριως κατοικια  που μενει δικια του, και ενα ακομα διαμερισμα με υψηλη επικαρπια στο οποιο κατοικει συγγενης του, ο οποιος το  δηλωνει σαν κυρια κατοικια του φυσικα.

Το συγγενικο του αυτο προσωπο κανει αιτηση για εξοικονομω αλλα χρειαζεται και η υπογραφη βεβαια και του ατομου που εχει την υψηλη επικαρπια

Ο ιδιοκτητης θα μπορει να κανει αιτηση  στο μελλον για την δικη του κατοικια και αν ΝΑΙ,μετα απο ποσο διαστημα και αν θα εχει επιπτωσεις στο ποσο που θα δικαιουται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, Arch11 είπε

Καλησπερα, απορία σχετικά με το πρόγραμμα:

Εστω ατομο (χωρις εργασια) που εχει την κυριως κατοικια  που μενει δικια του, και ενα ακομα διαμερισμα με υψηλη επικαρπια στο οποιο κατοικει συγγενης του, ο οποιος το  δηλωνει σαν κυρια κατοικια του φυσικα.

Το συγγενικο του αυτο προσωπο κανει αιτηση για εξοικονομω αλλα χρειαζεται και η υπογραφη βεβαια και του ατομου που εχει την υψηλη επικαρπια

Ο ιδιοκτητης θα μπορει να κανει αιτηση  στο μελλον για την δικη του κατοικια και αν ΝΑΙ,μετα απο ποσο διαστημα και αν θα εχει επιπτωσεις στο ποσο που θα δικαιουται;

Στο σπίτι που μένει θέλει να κάνει αίτηση η στο άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Στο σπίτι που μένει θέλει να κάνει αίτηση η στο άλλο ?

ο ιδιοκτητης αν μπορει να κανει αιτηση στο σπιτι που μενει, εφοσον για το αλλο προφανως  εχει κανει αιτηση ο συγεννης του που διαμενει εκει 

Επεξ/σία από Arch11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arch11 είπε

ο ιδιοκτητης αν μπορει να κανει αιτηση στο σπιτι που μενει, εφοσον για το αλλο προφανως  εχει κανει αιτηση ο συγεννης του που διαμενει εκει 

Επειδή μπερδεύτηκα. Να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις. 

Στο άλλο σπίτι εσύ έχεις επικαρπία ή ψιλή κυριότητα;  (υψηλή επικαρπία δεν υπάρχει σαν όρος). Ο άλλος που μένει έχει κάποιο περιουσιακο δικαίωμα ή θα διαμένει με δωρεάν παραχώρηση από σένα;

ΥΓ αν κάποιος (ή κάποιοι) έχει ψιλή κυριότητα κάποιος άλλος (ή άλλοι) έχουν επικαρπία.

Επίσης να σου ότι αν μια κατοικία δηλώνεται ως κύρια μπορεί να μπει στο εξοικονομω, άσχετα αν διαμένει μέσα ο ιδιοκτήτης.

Τελευταία ερώτηση μιλάμε για το τελευταίο εξοικονομω;  έχει γίνει δηλ ή αίτηση;  Ή μιλάμε για μελλοντικό εξοικονομω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2022 στις 7:03 ΠΜ, ikucic είπε

Επειδή μπερδεύτηκα. Να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις. 

Στο άλλο σπίτι εσύ έχεις επικαρπία ή ψιλή κυριότητα;  (υψηλή επικαρπία δεν υπάρχει σαν όρος). Ο άλλος που μένει έχει κάποιο περιουσιακό δικαίωμα ή θα διαμένει με δωρεάν παραχώρηση από σένα;

ΥΓ αν κάποιος (ή κάποιοι) έχει ψιλή κυριότητα κάποιος άλλος (ή άλλοι) έχουν επικαρπία.

Επίσης να σου ότι αν μια κατοικία δηλώνεται ως κύρια μπορεί να μπει στο εξοικονομώ, άσχετα αν διαμένει μέσα ο ιδιοκτήτης.

Τελευταία ερώτηση μιλάμε για το τελευταίο εξοικονομώ;  έχει γίνει δηλ ή αίτηση;  Ή μιλάμε για μελλοντικό εξοικονομώ; 

Δεν προκειται για μενα, αλλα ας πουμε οτι εχω εγω στο αλλο σπιτι επικαρπια και οχι κυριοτητα.

Επισης αυτος που μενει στο αλλο σπιτι εχει την κυριοτητα, εχει παραχωρηθει το σπιτι δλδ

και τελευταια απαντηση εχει γινει η αιτηση ηδη ναι με το τελευταιο εξοικονομω (φετος η περσι εγινε η αιτηση δεν θυμαμαι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arch11 είπε

Δεν προκειται για μενα, αλλα ας πουμε οτι εχω εγω στο αλλο σπιτι επικαρπια και οχι κυριοτητα.

Επισης αυτος που μενει στο αλλο σπιτι εχει την κυριοτητα, εχει παραχωρηθει το σπιτι δλδ

και τελευταια απαντηση εχει γινει η αιτηση ηδη ναι με το τελευταιο εξοικονομω (φετος η περσι εγινε η αιτηση δεν θυμαμαι)

 

Εγκρίθηκε  η είναι επιλαχών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εγκρίθηκε  η είναι επιλαχών ?

εγκριθηκε αλλα προφανως θελει υπογραφες και απο το ατομο που εχει επικαρπια γι αυτο κ ρωταω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arch11 είπε

εγκριθηκε αλλα προφανως θελει υπογραφες και απο το ατομο που εχει επικαρπια γι αυτο κ ρωταω. 

Τα έχεις γράψει αλλά δεν σε καταλαβαίνω.

Δεν έχει σημασία αν υπάρχει 2' σπίτι.

Μιλάμε για αυτό που εγκρίθηκε.

Ποιος μένει και τι έχει αν έχει.

Εσύ έχεις ψιλή κυριότητα στο σπίτι η επικαρπία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα έχεις γράψει αλλά δεν σε καταλαβαίνω.

Δεν έχει σημασία αν υπάρχει 2' σπίτι.

Μιλάμε για αυτό που εγκρίθηκε.

Ποιος μένει και τι έχει αν έχει.

Εσύ έχεις ψιλή κυριότητα στο σπίτι η επικαρπία ?

επικαρπια. Το θεμα ειναι θα μπορω εγω να κανω επισης αιτηση του χρονου πχ για το σπιτι που διαμενω τωρα(το οποιο ειναι δικο μου)? Γιατι εχω μια πληροφορηση οτι θα πρεπει να περιμενω 3 χρονια

Επεξ/σία από Arch11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arch11 είπε

επικαρπια. Το θεμα ειναι θα μπορω εγω να κανω επισης αιτηση του χρονου πχ για το σπιτι που διαμενω τωρα? Γιατι εχω μια πληροφορηση οτι θα πρεπει να περιμενω 3 χρονια

Στο συγγενικό πρόσωπο, έχεις κάνει παραχώρηση η μισθωτηριο ?

Ο συγγενής, ΤΙ σχέση έχει με το σπίτι ?

Γιατί να το φτιάξει !!!!

Έχει ψιλή κυριότητα ?

ΜΑΥΡΑ μένει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Στο συγγενικό πρόσωπο, έχεις κάνει παραχώρηση η μισθωτηριο ?

Ο συγγενής, ΤΙ σχέση έχει με το σπίτι ?

Γιατί να το φτιάξει !!!!

Έχει ψιλή κυριότητα ?

ΜΑΥΡΑ μένει ?

εχεις pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arch11 είπε

επικαρπια. Το θεμα ειναι θα μπορω εγω να κανω επισης αιτηση του χρονου πχ για το σπιτι που διαμενω τωρα(το οποιο ειναι δικο μου)? Γιατι εχω μια πληροφορηση οτι θα πρεπει να περιμενω 3 χρονια

Να περιμένεις 3 χρόνια γιατί;

Προφανώς ενοειες να μην αλλάξεις τις παρεμβάσεις που θα κάνεις στο σπίτι που μπήκε τώρα στο εξοικονομω για 3 χρόνια.

Γενικά καλό θα ήταν να διαβάσεις τον οδηγό του προγράμματος που τα λέει αυτά αναλυτικά και να μην ακούς σκόρπιες πληροφορίες. 

Θεωρώ ότι θα μπορείς να κάνεις και για το άλλο σπίτι όταν βγει νέο εξοικονομω αρκεί να δηλώνεται ως κύρια κατοικία (αν έτσι προβλέπει το νέο εξοικονομω - αυτό δεν το ξέρουμε ακόμη).

Αυτά τα λίγα και γενικά απ όσα κατάλαβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arch11 είπε

επικαρπια. Το θεμα ειναι θα μπορω εγω να κανω επισης αιτηση του χρονου πχ για το σπιτι που διαμενω τωρα(το οποιο ειναι δικο μου)? Γιατι εχω μια πληροφορηση οτι θα πρεπει να περιμενω 3 χρονια

Με μπέρδεψες λίγο και δε βοηθάει και ο γραπτός ο λόγος.

Από ότι έχω καταλάβει, σε μελλοντικό "Εξοικονομώ" θα μπορείς εσύ να κάνεις αίτηση κανονικά, εφόσον το δηλώνεις κυρία κατοικία, έχεις εμπράγματο δικαίωμα (που έχεις) και το συγκεκριμένο ακίνητο που θες δεν είχε υπαχθεί σε προηγούμενα "Εξοικονομω".

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μ αρεσει να γκρινιαζω αληθεια, αλλα οταν σε εναν νομο η ελαχιστη βαση εισαγωγης ειναι τα 66,000 μορια, ενω σε καποιον αλλο τα 40000 τοτε κατι εχει συμβει με την κατανομη των κονδυλιων... νομιζω δεν αιζει να ασχοληθω ξανα με το προγραμμα, αφου με 65000 κατηγορια β κ μενω εκτος θα κανω μερικες δουλεις μονος μου ανευ τιμολογιων οσο γινεται, τουλαχιστον θα γλυτωσω γραφειοκρατια τι να πω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...