Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αυτός που έμενε έφυγε για να γίνουν οι παρεμβάσεις.

Που είναι το παράξενο ?

Και οι παρεμβάσεις πως γίνονται χωρίς ρεύμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν εχω υπολογισει σωστα για το καινουριο εξ οικονομω για οριστικα αποτελεσματα( ΗΤΚ. ενστασεις, υπογραφες) παμε κατα τον Σεπτεμβριο -Οκτωβριο . Αρα αν κανουμε γρηγορα εργασιες και ανεβασουμε δικαιολογητικα  και Β ΠΕΑ μας βλεπω καλοκαιρι 23 να παιρνουμε την επιχορηγηση. Και αν....   Κανω καπου λαθος:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες αιτήσεις είναι "Καταρχήν Επιλέξιμες προς Έλεγχο" τι γίνεται;

Περιμένουν επιπλέον ενημέρωση για να ξεκινήσουν την έκδοση ηλεκτρονικής ταυτότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teodur είπε

Αν εχω υπολογισει σωστα για το καινουριο εξ οικονομω για οριστικα αποτελεσματα( ΗΤΚ. ενστασεις, υπογραφες) παμε κατα τον Σεπτεμβριο -Οκτωβριο . Αρα αν κανουμε γρηγορα εργασιες και ανεβασουμε δικαιολογητικα  και Β ΠΕΑ μας βλεπω καλοκαιρι 23 να παιρνουμε την επιχορηγηση. Και αν....   Κανω καπου λαθος:

το προηγουμενο (αυτονομω) αν θυμαμαι καλα ειχε αιτησεις δεκεμβριο-γεναρη και οι αποφασεις υπαγωγης βγηκαν Ιουνιο. Και οι πρωτες πληρωμες στους γρηγορους εγιναν Νοεμβριο. Οποτε υπολογιζε καπου Σεπτεμβρη να βγουν οι αποφασεις υπαγωγης, και απο κει εξαρταται ποσο ετοιμος εισαι, το ειδος των παρεμβασεων κλπ (πχ δε κανεις θερμοπροσωψη σε πληρως εκτεθειμενη μονοκατοικια δεκεμβρη) και καπου Μαρτιο να γινουν οι πρωτες πληρωμες στους "γρηγορους"  που θα κλεισουν φακελο Γεναρη του 23

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, teodur είπε

Αν εχω υπολογισει σωστα για το καινουριο εξ οικονομω για οριστικα αποτελεσματα( ΗΤΚ. ενστασεις, υπογραφες) παμε κατα τον Σεπτεμβριο -Οκτωβριο . Αρα αν κανουμε γρηγορα εργασιες και ανεβασουμε δικαιολογητικα  και Β ΠΕΑ μας βλεπω καλοκαιρι 23 να παιρνουμε την επιχορηγηση. Και αν....   Κανω καπου λαθος:

Έχει αλλάξει και τα λεφτά τα παίρνεις ΕΣΥ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostask91 είπε

Όσες αιτήσεις είναι "Καταρχήν Επιλέξιμες προς Έλεγχο" τι γίνεται;

Περιμένουν επιπλέον ενημέρωση για να ξεκινήσουν την έκδοση ηλεκτρονικής ταυτότητας;

Και η μάνα μου που μπήκε περιμένει διότι είναι αμεα . Περιμένουμε ενημέρωση. Εγώ θα πάρω μια που μου το θύμισες ένα τηλ στο χέλπ αύριο πρωί.

Ερώτηση: όταν μπαινεις στο λογαριασμό σου στο exoikonomo 2021 βλέπεις κάτι καινούργιο ή ότι έχει υποβληθεί η αίτηση και δεν μπορείς να κάνεις καμία ενέργεια; 

Εντωμεταξύ τόσο οργανωμένο είναι αυτο το εξοικονομω που ούτε τους λογαριασμούς μας δεν έχουν ενημερώσει ότι έστω είμαστε καταρχήν επιλεξιμοι...

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Η αίτηση κου είναι στις επιλεξεμες και ξα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Προϋπόθεση του εξοικονομω είναι να μην διατίθεται το ακίνητο για βραχυχρόνια μίσθωση. Εάν εγώ κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να το βάλω στο airbnb θα με απορριψουν η' βλέπει μόνο την κατάσταση του σπιτιού κατά την αίτηση του? Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mannick είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Η αίτηση κου είναι στις επιλεξεμες και ξα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Προϋπόθεση του εξοικονομω είναι να μην διατίθεται το ακίνητο για βραχυχρόνια μίσθωση. Εάν εγώ κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να το βάλω στο airbnb θα με απορριψουν η' βλέπει μόνο την κατάσταση του σπιτιού κατά την αίτηση του? Ευχαριστώ πολύ!

Κατά την αίτηση και μεχρι την εκταμίευση.. μέχρι να κλείσει ο φάκελος που λέμε, μην το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Maknight είπε

Κατά την αίτηση και μεχρι την εκταμίευση.. μέχρι να κλείσει ο φάκελος που λέμε, μην το κάνεις.

Αυτό πίστευα και εγώ. Σ'ευχαριστω πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mannick είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Η αίτηση κου είναι στις επιλεξεμες και ξα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Προϋπόθεση του εξοικονομω είναι να μην διατίθεται το ακίνητο για βραχυχρόνια μίσθωση. Εάν εγώ κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να το βάλω στο airbnb θα με απορριψουν η' βλέπει μόνο την κατάσταση του σπιτιού κατά την αίτηση του? Ευχαριστώ πολύ!

Για το εξοικονομώ-αυτονομώ που ασχολήθηκα προσωπικά, το ακίνητο έπρεπε να είναι μόνιμη κατοικία δηλωμένη στο Ε1 μόνο για το έτος αναφοράς. Αυτή την απάντηση πήρα από το helpdesk.

Μπορείς να κάνεις την ίδια ερώτηση στο helpdesk και για το καινούριο πρόγραμμα (μέσω email θα πρότεινα για να πάρεις την απάντησή τους γραπτώς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξοικομομώ-Αυτονομώ τις παρεβάσεις 5Δ Συσκευές διαχείρισης ενέργειας, 1Ζ, συστήματος μηχανικού αερισμού, τις βάζω κανονικά στον πίνακα στο έντυπο Χ σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostask91 είπε

Για το εξοικονομώ-αυτονομώ που ασχολήθηκα προσωπικά, το ακίνητο έπρεπε να είναι μόνιμη κατοικία δηλωμένη στο Ε1 μόνο για το έτος αναφοράς. Αυτή την απάντηση πήρα από το helpdesk.

Μπορείς να κάνεις την ίδια ερώτηση στο helpdesk και για το καινούριο πρόγραμμα (μέσω email θα πρότεινα για να πάρεις την απάντησή τους γραπτώς).

Όταν λες έτος αναφοράς, εννοείς το έτος για το οποίο έκανες την αίτηση και πήρε τα στοιχεία.  Το 2021 στην δική μου περίπτωση.  Κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει σε κάποιον να κάνει λαθάκι σε στοιχείο της αίτησης (η οποία δεν αλλάζει) και να βάλει υπεύθυνη δήλωση πως έκανε το λάθος αυτό; Όχι κάποιο λάθος τρομερό νιώθω εγώ... Τα τετραγωνικά δεν τα χώρισα σε τετραγωνικά που είναι στην κύρια άδεια και τακτοποιημένα αλλά τα έβαλα όλα στην κύρια άδεια

Ξάφνου ανακάλυψα πως έκανα αυτή τη βλακειουλα και μου λένε απτό support τηλεφωνικώς "δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με την εκταμίευση απλά ανεβάστε μια υπεύθυνη δήλωση και την τακτοποίηση" ενώ γραπτώς μου λένε πως "δεν μπορούν να προδικάσουν το αποτέλεσμα".

Θα με κάνει σαν τον Κοτζακ αυτό το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου, δεν υπάρχει πρόβλημα.. στον έλεγχο θα το δει σίγουρα, είναι βασικό σημείο, και θα ζητήσει διευκρινήσεις.

Σωστά σου λέει το helpdesk ότι δεν μπορεί να προδικάσει επειδή δεν έχουν σχέση με τους ελέγχους. Μην αγχώνεσαι.. έχει έτοιμη την υπεύθυνη δήλωση και την τακτοποίηση και όλα οκ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...