Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Δεν μ αρεσει να γκρινιαζω αληθεια, αλλα οταν σε εναν νομο η ελαχιστη βαση εισαγωγης ειναι τα 66,000 μορια, ενω σε καποιον αλλο τα 40000 τοτε κατι εχει συμβει με την κατανομη των κονδυλιων... νομιζω δεν αιζει να ασχοληθω ξανα με το προγραμμα, αφου με 65000 κατηγορια β κ μενω εκτος θα κανω μερικες δουλεις μονος μου ανευ τιμολογιων οσο γινεται, τουλαχιστον θα γλυτωσω γραφειοκρατια τι να πω.... 

Οπως είπα και σε άλλο ποστ ... Αν δεις την κατανομή των κονδυλίων σε σύγκριση με τον πληθυσμό του νομου θα δεις ότι οι μικροί νόμοι ευνοηθηκαν . Οι μεγάλες πόλεις δε, Αθήνα Θεσσαλονίκη άστα να πάνε. Η μάνα μου που μπήκε (Θεσπρωτία) είχε μεν μόρια (68) αλλά δεν τα είχε ανάγκη.  Η βάση ήταν 28 μόρια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα, θελω να μπω στο συστημα, στην επιλογή ‘Σύνδεση ως Εκπρόσωπος Πολυκατοικίας’. Απ οτι καταλαβαίνω, πρέπει να εχω ΑΦΜ πολυκατοικιας που έχω βγάλει και κωδικους taxisnet για το ΑΦΜ πολυκατοικιας που δεν εχω. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να βγάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ZONIMOV είπε

Οχι,πρωτη φορα θα κανω αιτηση

Οι αιτήσεις για το νέο εξοικονομω 2021 για μεμονωμένα διαμερίσματα ή μονοκατοικίες έχουν τελειώσει. Θα περιμένεις το επόμενο (δεν ξέρουμε πότε θα βγει). Ισως το 23 ίσως παραπέρα.

Πάντως οι τέντες που αναφέρεις είναι μια πολύ απλή παρέμβαση. Για να κάνεις αίτηση θέλεις πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης,  συνεργασία με μηχανικό που θα σε κατευθύνει, έλεγχο για τυχόν αυθαιρεσίες στο σπίτι και σίγουρα πρόταση παρεμβάσεων που θα σε ανεβασει 3 ενεργειακές κατηγορίες (λ.χ μονωση, αλλαγή συστήματος θέρμανσης, ηλιακό θερμοσίφωνα κα).

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σκέφτονται οι δικοί μου για φωτοβολταϊκά στη στέγη στο χωριό (για αλλά πράγματα βέβαια μόνωση κλπ θα γίνει η αίτηση στο μέλλον) απλά από περιέργεια θα ήθελα να ρωτήσω, ο πατέρας μου έχει γνώσεις και έχουμε κάνει diy φωτοβολταϊκά συστήματα σε χωράφια κλπ. Γίνεται να κάνεις κάποιο έργο μόνος σου με το εξοικονομώ; Πχ αν έχεις γνώσεις να βάλεις μόνος τη μόνωση η τα φωτοβολταϊκά. Γιατί οι τιμές που λένε με το εξοικονομώ είναι απλησίαστες. Καλύτερα να βάλουμε 2-3 πάνελ μόνοι μας δηλαδή.

Δεν έχουμε κάνει αίτηση ποτέ για αυτό και έχω τέτοιες απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nermain είπε

Καλημέρα, σκέφτονται οι δικοί μου για φωτοβολταϊκά στη στέγη στο χωριό (για αλλά πράγματα βέβαια μόνωση κλπ θα γίνει η αίτηση στο μέλλον) απλά από περιέργεια θα ήθελα να ρωτήσω, ο πατέρας μου έχει γνώσεις και έχουμε κάνει diy φωτοβολταϊκά συστήματα σε χωράφια κλπ. Γίνεται να κάνεις κάποιο έργο μόνος σου με το εξοικονομώ; Πχ αν έχεις γνώσεις να βάλεις μόνος τη μόνωση η τα φωτοβολταϊκά. Γιατί οι τιμές που λένε με το εξοικονομώ είναι απλησίαστες. Καλύτερα να βάλουμε 2-3 πάνελ μόνοι μας δηλαδή.

Δεν έχουμε κάνει αίτηση ποτέ για αυτό και έχω τέτοιες απορίες

1. Εξοικονομω σημαίνει προμηθευτές και τιμολόγια. Αν θέλετε να το κάνετε μόνοι σας μπορείτε όμως χρειάζεται να πληρώσετε για να σας δώσουν προμηθευτές τιμολόγια.  Πρόταση: Αν μπορείτε να το κάνετε μόνοι σας προχωράτε μόνοι χωρίς εξοικονομω.  Σίγουρα θα στοιχίσει πολύ λιγότερο (και γω έχω κάνει άπειρα μόνος μου). Οταν λέτε μόνοι σας στο χωράφι εννοείτε απλό σύστημα αυτόνομο ή συνδεδεμένο με δεδδηε; και στο σπίτι μπορείς αν έχεις γνώσεις να βάλεις φβ αλλά χρειάζεται η υπογραφή μηχανικού σε κάποια χαρτιά. 

2. Εξοικονομω και φβ δεν συνυπάρχουν.  Δηλ πλέον δεν είναι επιλέξιμα. 

3. Οι αιτήσεις για το εξοικονομω που τρέχει έχουν τελειώσει αρα θα περιμένεις το επόμενο όποτε γίνει (ίσως σε ενα χρόνο ίσως περισσότερο - λογικά περισσότερο).

Υγ για φβ στο σπίτι στο χωριό θα πάτε στο νέο πρόγραμμα φβ στη στέγη με περίπου 9 λεπτά ανά κιλοβατώρα.  Το net metering δεν συμφερει σε εξοχικό. Αλλά και το πρώτο θα αποσβέσει σε 8 με 9 χρόνια.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ikucic είπε

1. Εξοικονομω σημαίνει προμηθευτές και τιμολόγια. Αν θέλετε να το κάνετε μόνοι σας μπορείτε όμως χρειάζεται να πληρώσετε για να σας δώσουν προμηθευτές τιμολόγια.  Πρόταση: Αν μπορείτε να το κάνετε μόνοι σας προχωράτε μόνοι χωρίς εξοικονομω.  Σίγουρα θα στοιχίσει πολύ λιγότερο (και γω έχω κάνει άπειρα μόνος μου). Οταν λέτε μόνοι σας στο χωράφι εννοείτε απλό σύστημα αυτόνομο ή συνδεδεμένο με δεδδηε; και στο σπίτι μπορείς αν έχεις γνώσεις να βάλεις φβ αλλά χρειάζεται η υπογραφή μηχανικού σε κάποια χαρτιά. 

2. Εξοικονομω και φβ δεν συνυπάρχουν.  Δηλ πλέον δεν είναι επιλέξιμα. 

3. Οι αιτήσεις για το εξοικονομω που τρέχει έχουν τελειώσει αρα θα περιμένεις το επόμενο όποτε γίνει (ίσως σε ενα χρόνο ίσως περισσότερο - λογικά περισσότερο).

Υγ για φβ στο σπίτι στο χωριό θα πάτε στο νέο πρόγραμμα φβ στη στέγη με περίπου 9 λεπτά ανά κιλοβατώρα.  Το net metering δεν συμφερει σε εξοχικό. Αλλά και το πρώτο θα αποσβέσει σε 8 με 9 χρόνια.

Καλησπέρα, ναι χωρίς δεδδηε. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες, μία απορία έχω μόνο, τι εννοείς να πληρώσεις για να δώσουν οι προμηθευτές τιμολόγια; Αν βγαινουν τοσο ακριβα με το προγραμμα κυριολεκτικα σκεφτομαστε απλα να βαλουμε 2 πανελ για ψυγειο-καταψυξτη οταν δεν θα ειναι εκει οι δικοι μου αλλα αν μπορουμε να κανουμε το προγραμμα με τα τιμολογια ισως αξιζει. Για να το κανεις μονος σου με δεδδηε νομιζω περα απο τον μηχανικο θελει και ενα χαρτι απο την αστυνομια αν και δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχει περασει καιρος απο τοτε που το ειχα ψαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nermain είπε

Καλησπέρα, ναι χωρίς δεδδηε. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες, μία απορία έχω μόνο, τι εννοείς να πληρώσεις για να δώσουν οι προμηθευτές τιμολόγια; Αν βγαινουν τοσο ακριβα με το προγραμμα κυριολεκτικα σκεφτομαστε απλα να βαλουμε 2 πανελ για ψυγειο-καταψυξτη οταν δεν θα ειναι εκει οι δικοι μου αλλα αν μπορουμε να κανουμε το προγραμμα με τα τιμολογια ισως αξιζει. Για να το κανεις μονος σου με δεδδηε νομιζω περα απο τον μηχανικο θελει και ενα χαρτι απο την αστυνομια αν και δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχει περασει καιρος απο τοτε που το ειχα ψαξει.

Αν το κάνετε μόνοι σας πάτε για αυτόνομο φβ. Αν πάτε με δεδδηε (πχ net meternig) θέλει ηλεκτρολόγο μηχανικό εγκαταστατη . Θέλει πίνακες ac dc. Θέλει πίνακα ασφαλούς απομόνωσης φβ σταθμού. Θέλει (δεν το απαιτεί) αντικεραυνικο . Αν είναι πάνω από 5 kw θέλει τριφασικο. Γενικά θέλει κατάθεση φακέλου στον δεδδηε και κάποιες γραφειοκρατικές διαδικασίες.  Χαρτί από αστυνομία δεν θέλει. Οταν λέω για τιμολόγια από προμηθευτές να πληρώσεις εννοώ ότι:  αν πας με εξοικονομω αλλά με δική σου εργασία πρέπει να εμφανίσεις παραστατικά.  Ποιος θα σου τα δωσει; 

Αλλά επαναλαμβάνω το εξοικονομω πλέον δεν καλύπτει φβ .

Επίσης αν δεν είναι κύρια κατοικία δεν μπαίνει στο εξοικονομω. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, nermain είπε

Καλημέρα, σκέφτονται οι δικοί μου για φωτοβολταϊκά στη στέγη στο χωριό

Εξοικονομώ το φετινό όχι, το προηγούμενο ναι. Τώρα το επόμενο τι θα περιέχει και κατά πόσο θα ταιριάζει στην περίπτωση σας δεν το γνωρίζω.

Όμως το παρακάτω μπορεί να σου είναι χρήσιμη πληροφορία. Δεν ξέρω αν είναι σοφό να περιμένεις όμως αυτά γράφει το reuters...

Αναφορά σε κείμενο

Brussels would launch a "European Solar Rooftops Initiative" to help cut gas-fuelled power and heating in homes, offices, shops and factories, the draft said.

The scheme would require the EU and national governments to take action this year to limit permitting times to three months for rooftop installations. It would push countries to use EU funding and launch support programmes for rooftop panels, and install solar energy in all suitable public buildings by 2025.

https://www.reuters.com/world/europe/solar-rooftops-manufacturing-get-boost-under-draft-eu-plan-2022-05-10/

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2022 στις 12:42 ΠΜ, _^ThEo^_ είπε

Καλησπερα, θελω να μπω στο συστημα, στην επιλογή ‘Σύνδεση ως Εκπρόσωπος Πολυκατοικίας’. Απ οτι καταλαβαίνω, πρέπει να εχω ΑΦΜ πολυκατοικιας που έχω βγάλει και κωδικους taxisnet για το ΑΦΜ πολυκατοικιας που δεν εχω. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να βγάλω;

Έχεις μπει στο εξοικονομώ ?

Και σε ποιο ! Του 2020 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξοικονομώ ζητά ΥΔΕ σε ισχύ για την εκταμίευση των χρημάτων. Το θέμα είναι ότι στο ρεύμα έχει γίνει διακοπή και δεν μπορεί να βγει η ΥΔΕ με τον κλασικό τρόπο.

Καταθέσαμε μια βεβαίωση αλλά δεν φαίνεται να έγινε δεκτή.

Ποια είναι η λύση ?

ΥΓ. Εσχάτη λύση είναι να αιτηθουμε ρεύμα για την παροχή.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήση κύριας κατοικίας χωρίς ρεύμα; 

Η πεμπτουσία του προγράμματος..

 

Δέχονται και την ίδια την βεβαίωση από τον ηλεκτρολόγο που καταθέτει στον δεδδηε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Maknight είπε

Χρήση κύριας κατοικίας χωρίς ρεύμα; 

Η πεμπτουσία του προγράμματος..

 

Δέχονται και την ίδια την βεβαίωση από τον ηλεκτρολόγο που καταθέτει στον δεδδηε

 

Αυτός που έμενε έφυγε για να γίνουν οι παρεμβάσεις.

Που είναι το παράξενο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...