Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με τα φωτοβολταϊκά net metering του Εξοικονομω-Αυτονομώ που δεν μπορούν να συνδεθούν με τον ΔΕΔΔΗΕ.

Στο 6:45 γίνεται αναφορά στο ακόλουθο βίντεο:

https://m.youtube.com/watch?v=RDgQx3terjs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, glenngould είπε

Σχετικά με τα φωτοβολταϊκά net metering του Εξοικονομω-Αυτονομώ που δεν μπορούν να συνδεθούν με τον ΔΕΔΔΗΕ.

Στο 6:45 γίνεται αναφορά στο ακόλουθο βίντεο:

https://m.youtube.com/watch?v=RDgQx3terjs

Το βίντεο αφορά τον κοινοβουλευτικό έλεγχο από την αξιωματική αντιπολίτευση. 

Στο δια ταύτα...  Υπάρχει κάποια επίσημη εξέλιξη (έξτρα παράταση, εξαίρεση ή οτιδήποτε άλλο) από πλευράς κυβέρνησης,  υπουργείο ή αναπτυξιακής τράπεζας; ή ακόμη είμαστε στο στάδιο των πιέσεων;

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Qwerty_2 είπε

Net metering θα έχει; Σάββατο έχω κλείσει ραντεβού με γραφείο για να φτιάξουμε τον φάκελο για ενεργειακό πιστοποιητικό κλπ

Το εξοικονομω 21 έχει κλείσει ήδη. Εννοώ οι αιτήσεις. Αν δεν έχεις κάνει αίτηση θα περιμένεις το επόμενο. Το οποίο θα είναι λογικά το 23 ή το 24. Το τρέχον εξοικονομω δεν έχει ΦΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, στην ιστοσελιδα του εξοικονομω εχουν αναρτηθει τα αρχικα αποτελεσματα..Θα ακολουθησουν νεοι πινακες με τα τελικα αποτελεσματα;;ρωταω για συγγενη μου που τον βρισκω επιλαχων Νο43 στην κατηγορια 1, μη τον απογοητευσω τελειως αν αλλαξει κατι φοβερο με τους επιλαχοντες..Μιλαμε για σπιτι του 69, με πολυ χαμηλο οικογ.εισοδημα και το ειχαν σιγουρο, τι να πω περιεργο.. 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikucic είπε

Το βίντεο αφορά τον κοινοβουλευτικό έλεγχο από την αξιωματική αντιπολίτευση. 

Στο δια ταύτα...  Υπάρχει κάποια επίσημη εξέλιξη (έξτρα παράταση, εξαίρεση ή οτιδήποτε άλλο) από πλευράς κυβέρνησης,  υπουργείο ή αναπτυξιακής τράπεζας; ή ακόμη είμαστε στο στάδιο των πιέσεων;

 

Προσωπικά έχουν δεχθεί επ αόριστον παράταση της αίτησής μου μέχρι να συνδεθεί το φωτοβολταϊκό. Οπότε προφανώς κάτι γίνεται. Στείλτε τεκμηριωμένο email στην Ελληνική αναπτυξιακή τράπεζα. Μένει εκκρεμής ο φάκελος μέχρι να συνδεθεί το φωτοβολταϊκό.

Εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό αυτό. Με βάση την επικείμενη νομοθετική ρύθμιση ένα μέρος του ηλεκτρικού χώρου θα δεσμεύεται υποχρεωτικά για οικιακά net metering και μάλιστα θα αφαιρέσουν πολλές αιτήσεις που δεσμεύουν χώρο χωρίς να υλοποιούν έργα.

Το ότι είμαστε μία χώρα μπανανία καταντά κλισέ να το επαναλάβω και εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Καλησπερα παιδια, στην ιστοσελιδα του εξοικονομω εχουν αναρτηθει τα αρχικα αποτελεσματα..Θα ακολουθησουν νεοι πινακες με τα τελικα αποτελεσματα;;ρωταω για συγγενη μου που τον βρισκω επιλαχων Νο43 στην κατηγορια 1, μη τον απογοητευσω τελειως αν αλλαξει κατι φοβερο με τους επιλαχοντες..Μιλαμε για σπιτι του 69, με πολυ χαμηλο οικογ.εισοδημα και το ειχαν σιγουρο, τι να πω περιεργο.. 

Ναι θα υπάρξουν νέοι πίνακες όταν μπει η ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου στο παιχνίδι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβάλαμε τα χαρτιά για την εκταμίευση των χρημάτων.

Μας έβγαλαν αρνητικο αποτέλεσμα και μας ζητούν κάποια πράγματα.

Τα φτιάξαμε και υποβάλαμε ξανά τον φάκελο.

Το ερώτημα είναι: εφόσον τα χαρτιά τους 'κάνουν', θα γίνει η εκταμίευση η θα προκύψουν νέα ζητούμενα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Υποβάλαμε τα χαρτιά για την εκταμίευση των χρημάτων.

Μας έβγαλαν αρνητικο αποτέλεσμα και μας ζητούν κάποια πράγματα.

Τα φτιάξαμε και υποβάλαμε ξανά τον φάκελο.

Το ερώτημα είναι: εφόσον τα χαρτιά τους 'κάνουν', θα γίνει η εκταμίευση η θα προκύψουν νέα ζητούμενα ?

Η πρακτική λέει επιστροφή χαρτιών με ελλείψεις από 2 έως και 4 φορές.  Δεν το λέω εγώ.  Το είχα διαβάσει σε αναφορά στον Τύπο του ίδιου του υπουργείου.  Μην αγχώνεσαι απλά περίμενε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Η πρακτική λέει επιστροφή χαρτιών με ελλείψεις από 2 έως και 4 φορές.  Δεν το λέω εγώ.  Το είχα διαβάσει σε αναφορά στον Τύπο του ίδιου του υπουργείου.  Μην αγχώνεσαι απλά περίμενε...

Το διάβασα και εγώ στο φόρουμ.

Αν όμως κανείς αυτά που σου ζητούν στην 1' απόρριψη, στέκει να σου βρούν κάτι άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το διάβασα και εγώ στο φόρουμ.

Αν όμως κανείς αυτά που σου ζητούν στην 1' απόρριψη, στέκει να σου βρούν κάτι άλλο ?

Ναι θα σου βρουν κάτι άλλο και μετά κάτι άλλο και μετά κάτι άλλο. Εμενα μου τα γύρισαν 4 φορές πίσω. Μου ζητούσαν από 2 έως 3 χαρτιά κάθε φορά (σύνολο τις 4 φορές 11 χαρτιά επιπλέον).  Οτι τους έστελνα το δέχονταν. Μετά μου έβρισκαν κάτι άλλο. Βέβαια μπορεί και να τελειώσει με την 1η φορά αλλα μην αγχώνεσαι η κατάσταση αυτή σχετίζεται περισσότερο με τους πόρους που έχουν να δώσουν την τρέχουσα στιγμή παρά με πραγματικά προβλήματα στα χαρτιά των ωφελουμενων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ,  ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΜΠΩ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ?

Στις 3/6/2022 στις 11:16 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Υποβάλαμε τα χαρτιά για την εκταμίευση των χρημάτων.

Μας έβγαλαν αρνητικο αποτέλεσμα και μας ζητούν κάποια πράγματα.

Τα φτιάξαμε και υποβάλαμε ξανά τον φάκελο.

Το ερώτημα είναι: εφόσον τα χαρτιά τους 'κάνουν', θα γίνει η εκταμίευση η θα προκύψουν νέα ζητούμενα ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΗΓΑΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ? ΚΑΤΑΘΕΣΑΤΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΤΗΡΙΟΥ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2022 στις 6:51 ΠΜ, GREGORYMO είπε

Το διάβασα και εγώ στο φόρουμ.

Αν όμως κανείς αυτά που σου ζητούν στην 1' απόρριψη, στέκει να σου βρούν κάτι άλλο ?

2 φορές τα γύρισαν σε εμένα, τα ανέλαβε ο μηχανικός και πριν 5 μέρες έλαβα το τελικό οκ για να γίνει η πληρωμή των προμηθευτών. Τέλος καλό όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teti24 είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ,  ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΜΠΩ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΗΓΑΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ? ΚΑΤΑΘΕΣΑΤΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΤΗΡΙΟΥ? 

Μπορείς να το πουλήσεις αρκεί στο νέο συμβόλαιο ο αγοραστής να αποδεχθεί να κρατήσει τις παρεμβάσεις για 3 χρόνια.

Ως προς τα άλλα που Ρωτάς. Ενα βασικό ερώτημα.  Εχεις κάνει αίτηση με ενεργειακό πιστοποιητικό και πρόταση παρεμβάσεων (η ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου μπαίνει μετά);  Ή Ρωτάς γενικά; αν Ρωτάς γενικά να σου πούμε ότι η διορία για την ένταξη στο πρόγραμμα έχει λήξει εδώ και καιρό.  Θα περιμένεις το επόμενο πρόγραμμα.

Αν έχεις έχεις κάνει αίτηση και είσαι στους προσωρινά επιλεξιμους τότε θα ρωτήσεις τον μηχανικό σου για ταυτότητα κτιρίου.  Τραπεζα αν θέλεις δάνειο δεν πας σε συγκεκριμένη πας σε όποια θέλει απ όσο ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ikucic είπε

Μπορείς να το πουλήσεις αρκεί στο νέο συμβόλαιο ο αγοραστής να αποδεχθεί να κρατήσει τις παρεμβάσεις για 3 χρόνια.

Ως προς τα άλλα που Ρωτάς. Ενα βασικό ερώτημα.  Εχεις κάνει αίτηση με ενεργειακό πιστοποιητικό και πρόταση παρεμβάσεων (η ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου μπαίνει μετά);  Ή Ρωτάς γενικά; αν Ρωτάς γενικά να σου πούμε ότι η διορία για την ένταξη στο πρόγραμμα έχει λήξει εδώ και καιρό.  Θα περιμένεις το επόμενο πρόγραμμα.

Αν έχεις έχεις κάνει αίτηση και είσαι στους προσωρινά επιλεξιμους τότε θα ρωτήσεις τον μηχανικό σου για ταυτότητα κτιρίου.  Τραπεζα αν θέλεις δάνειο δεν πας σε συγκεκριμένη πας σε όποια θέλει απ όσο ξέρω.

Έχω κάνει αίτηση απλά περιμένουμε τον έλεγχο λόγω πολυτεκνιας. Με πρόταση παρεμβάσεων και ενεργειακό πιστοποιητικό μας έκανε η μηχανικός.   Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...