Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, teodur είπε

sorry παιδια αλλα μπερδευτηκα. Δηλαδη πρεπει να δωσω ολο το ιδιο κεφαλαιο σε εργασιες και μετα να περιμενω να παρω το 70% της επιδοτησης; 

Ακριβώς...

Ο οδηγός αναφέρει

Μετά την απόφαση Υπαγωγής παρέχεται η δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί η προκαταβολή επιχορήγησης, με σκοπό την εμπρόθεσμη τμηματική ολοκλήρωση του έργου (βλ κεφ6.2). Για την χρήση της προκαταβολής επιχορήγησης η οποία θα βρίσκεται δεσμευμένη στον ειδικό τραπεζικό λογαριασμό εξυπηρέτησης του, ο ωφελούμενος θα πρέπει υποχρεωτικά να έχει διακινήσει πρώτα τα ίδια κεφάλαια ή/και την προβλεπόμενη προκαταβολή (70%)του δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, geartech είπε

ιδιοκτήτη της οικοδομής εννοώ εγω ειμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος. Ενας εχει την οικοδομή

Δεν το πολυκαταλαβα αυτο. Δεν υπάρχει ιδιοκτήτης οικοδομής και ιδιοκτήτης διαμερίσματος. Υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Πόσοι έχετε δικαίωμα σε αυτή την πολυκατοικία.  Μόνο 2; υπάρχουν άλλοι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων σαν εσένα; αν ναι όλοι αυτοί έχετε κοινή ευθύνη στην ταράτσα ως κοινόχρηστη - κοινοκτητη. 

Sorry που επιμένω να ρωταω . Το κάνω μήπως και βοηθήσω. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, ikucic είπε

Δεν το πολυκαταλαβα αυτο. Δεν υπάρχει ιδιοκτήτης οικοδομής και ιδιοκτήτης διαμερίσματος. Υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Πόσοι έχετε δικαίωμα σε αυτή την πολυκατοικία.  Μόνο 2; υπάρχουν άλλοι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων σαν εσένα; αν ναι όλοι αυτοί έχετε κοινή ευθύνη στην ταράτσα ως κοινόχρηστη - κοινοκτητη. 

Sorry που επιμένω να ρωταω . Το κάνω μήπως και βοηθήσω. 

την τριτη εχω ραντεβου με τον ιδιοκτήτη μετα θα σας πω τι μου ειπε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Maknight είπε

Ακριβώς...

Ο οδηγός αναφέρει

Μετά την απόφαση Υπαγωγής παρέχεται η δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί η προκαταβολή επιχορήγησης, με σκοπό την εμπρόθεσμη τμηματική ολοκλήρωση του έργου (βλ κεφ6.2). Για την χρήση της προκαταβολής επιχορήγησης η οποία θα βρίσκεται δεσμευμένη στον ειδικό τραπεζικό λογαριασμό εξυπηρέτησης του, ο ωφελούμενος θα πρέπει υποχρεωτικά να έχει διακινήσει πρώτα τα ίδια κεφάλαια ή/και την προβλεπόμενη προκαταβολή (70%)του δανείου.

ευχαριστω πολυ!!!!!

Παντως απο τη στιγμη που δεν θελω να παρω δανειο, σκεφτομαι να κανω καποιες εργασιες απο τωρα (ολο το ιδιο κεφαλαιο) Ισως ετσι να τελειωνω και πιο γρηγορα με  την επιχορηγηση και ξεμπερδεψω νωρις. Σωστά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ερωτηση

η αιτηση μου ειναι στην εξης φαση τωρα

ενω κατεβασα τους πινακες και ειδα οτι ειμαι στους επιλεξιμους,(λεει ποσο καιρο τωρα υπο-ελεγχο)

γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω απο δω και περα?

Ολοκλήρωση καταχώρησης αίτησης 03.θ Υπό Έλεγχο

20/05/2022 14:25:45                                                                                             

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

παιδια ερωτηση

η αιτηση μου ειναι στην εξης φαση τωρα

ενω κατεβασα τους πινακες και ειδα οτι ειμαι στους επιλεξιμους,(λεει ποσο καιρο τωρα υπο-ελεγχο)

γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω απο δω και περα?

Ολοκλήρωση καταχώρησης αίτησης 03.θ Υπό Έλεγχο

20/05/2022 14:25:45                                                                                             

Να περιμένεις να γίνει ο έλεγχος (μάλλον είσαι σε κάποια ειδική κατηγορία - αμεα ή πολύτεκνοι κα). Οι τύποι το έχουν τερματίσει...  Για να μην "βιαστούν" να δώσουν λεφτά λένε ότι θα κανουν έλεγχο στις ειδικές κατηγορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα. Και εγώ είμαι σε κατάσταση "03 θ. Υπό έλεγχο" . Ο λόγος που ελέγχεται περαιτέρω η αίτησή μου είναι της δωρεάν παραχώρησης.  Όλο αυτό το διάστημα συζητώ με πολλά συνεργεία για να αναλάβουν τις παρεμβάσεις και διαπιστώνω το εξής : Ουδείς θέλει να ασχοληθεί με το εξοικονομώ. Εάν κάποιος τελικά δεχθεί, θέλει όλα τα χρήματα της εργασίας του και στην συνέχεια να μου επιστρέψει ( ? ) το ανάλογο ποσό όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ακόμα γνωστό και παλαιό μαγαζί που πουλάει κλιματιστικά και ηλιακούς και συμμετείχε στο εξοικονομώ από τότε που ξεκίνησε, τώρα δεν θέλει ουτε να το δεί ούτε να το ακούσει. Το άλλο θέμα είναι κατά πόσο συμφέρει τελικά. Στην δική μου την περίπτωση η επίδότηση είναι μόνο 40% ( λόγω της δωρεάν παραχώρησης ), επομένως εάν βάλω τον ΦΠΑ στις εργασίες 24% συν την ανατίμηση εργασιών και υλικών γύρω στο 25%  συν όλη την γραφειοκρατία και την αναμονή ( κάθε μέρα που περνά ανεβαίνουν κι άλλο οι τιμές ), νομίζω ότι δεν θα πρέπει να συνεχίσω με το πρόγραμμα και να ξεκινήσω τις δουλειές άμεσα . Θα ήθελα την γνώμη σας.

Επεξ/σία από cbamak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cbamak είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Και εγώ είμαι σε κατάσταση "03 θ. Υπό έλεγχο" . Ο λόγος που ελέγχεται περαιτέρω η αίτησή μου είναι της δωρεάν παραχώρησης.  Όλο αυτό το διάστημα συζητώ με πολλά συνεργεία για να αναλάβουν τις παρεμβάσεις και διαπιστώνω το εξής : Ουδείς θέλει να ασχοληθεί με το εξοικονομώ. Εάν κάποιος τελικά δεχθεί, θέλει όλα τα χρήματα της εργασίας του και στην συνέχεια να μου επιστρέψει ( ? ) το ανάλογο ποσό όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ακόμα γνωστό και παλαιό μαγαζί που πουλάει κλιματιστικά και ηλιακούς και συμμετείχε στο εξοικονομώ από τότε που ξεκίνησε, τώρα δεν θέλει ουτε να το δεί ούτε να το ακούσει. Το άλλο θέμα είναι κατά πόσο συμφέρει τελικά. Στην δική μου την περίπτωση η επίδότηση είναι μόνο 40% ( λόγω της δωρεάν παραχώρησης ), επομένως εάν βάλω τον ΦΠΑ στις εργασίες 24% συν την ανατίμηση αργασιών και υλικών γύρω στο 25%  συν όλη την γραφειοκρατία και την αναμονή ( κάθε μέρα που περνά ανεβαίνουν κι άλλο οι τιμές ), νομίζω ότι δεν θα πρέπει να συνεχίσω με το πρόγραμμα και να ξεκινήσω τις δουλειές άμεσα . Θα ήθελα την γνώμη σας.

Προφανώς υπάρχουν συνεργεία και εταιρίες που λειτουργούν με τους όρους του προγράμματος.

Αλλά παίζει ρόλο και η περιοχή και οι εργασίες που πρέπει να πραγματοποιηθούν. Κακά τα ψέματα, ανακαίνιση με ανακαίνιση διαφέρει πάρα πολύ.

Εάν μας αναφέρετε εργασίες και ποσά που έχουν εγκριθεί, θα μπορούσαμε να δώσουμε κάποια συμβουλή.

Επεξ/σία από Maknight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Maknight είπε

Προφανώς υπάρχουν συνεργεία και εταιρίες που λειτουργούν με τους όρους του προγράμματος.

Αλλά παίζει ρόλο και η περιοχή και οι εργασίες που πρέπει να πραγματοποιηθούν. Κακά τα ψέματα, ανακαίνιση με ανακαίνιση διαφέρει πάρα πολύ.

Εάν μας αναφέρετε εργασίες και ποσά που έχουν εγκριθεί, θα μπορούσαμε να δώσουμε κάποια συμβουλή.

Περιοχή : προάστιο Δυτικής Αττικής

Παρεμβάσεις: ( σε όλες περιλαμβάνεται ο Φ.Π.Α )

Κουφώματα-παντζούρια : 2.750€  ( 5 μ2 για  2 μπαλκονόπορτες και 1 παράθυρο κουζίνας )

Ηλιακός θερμοσίφωνας : 1.450€   ( trien σε αντικατάσταση υπάρχοντος παλαιού )

Θερμομόνωση ταράτσας : 4.750€  ( 96 m2 )

Θερμοπρόσοψη                 : 2.436€  ( 56 m2 )

Κλιματιστικά (3 τεμ)       : 1.900€

Smart home                       :    300€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω γιατι εχω παρει πολυ μικροτερα ποσα???πχ για θερμομονωση ταρατσας για 70τ.μ. μου λεει 2000 + ΦΠΑ για θερμοπροσοψη 50τ.μ. 1400 + ΦΠΑ για ηλιακο 700 + ΦΠΑ κλπ...εν τω μεταξυ οι προσφορες που παιρνω ειναι απλησιαστες...μιλησα με τον μηχανικο μου που εκανε την αιτηση και μου ειπε οτι σε αυτο το προγραμμα εχουνε δωσει πολυ λιγα επειδη υπολογισανε τιμες περασμενου αυγουστου που ηταν μικροτερες...επισης ενω ειχαμε πει για κλιματιστικα δεν τα ειδα στα ποσα που επιλεχθηκαν για επιδοτηση...δηλαδη δεν θα βαλω εγω κλιματιστικα επειδη ο αλλος ξεχασε να μου τα βαλει στην αιτηση..δεν καταλαβαινω οποιος μπορει ας βοηθησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ποσά ειναι συγκεκριμένα ανα παρέμβαση.

Δες τον οδηγό του προγράμματος που τα αναφέρει ολα αναλυτικά

Επίσης τα ac , υπο προυποθέσεις, μπορεί να τα προσθέσει στην συνέχεια στην αίτηση(αυτο με μια επιφύλαξη καθώς μου το εχει πει ο μηχανικος μου).

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leloslosle1313 είπε

εγω γιατι εχω παρει πολυ μικροτερα ποσα???πχ για θερμομονωση ταρατσας για 70τ.μ. μου λεει 2000 + ΦΠΑ για θερμοπροσοψη 50τ.μ. 1400 + ΦΠΑ για ηλιακο 700 + ΦΠΑ κλπ...εν τω μεταξυ οι προσφορες που παιρνω ειναι απλησιαστες...μιλησα με τον μηχανικο μου που εκανε την αιτηση και μου ειπε οτι σε αυτο το προγραμμα εχουνε δωσει πολυ λιγα επειδη υπολογισανε τιμες περασμενου αυγουστου που ηταν μικροτερες...επισης ενω ειχαμε πει για κλιματιστικα δεν τα ειδα στα ποσα που επιλεχθηκαν για επιδοτηση...δηλαδη δεν θα βαλω εγω κλιματιστικα επειδη ο αλλος ξεχασε να μου τα βαλει στην αιτηση..δεν καταλαβαινω οποιος μπορει ας βοηθησει..

Μήπως δήλωσε λιγότερα για να πάρεις περισσότερα μόρια στο κ1;;;;

Γιατί αυτό που είπε ότι δίνει λιγότερα το πρόγραμμα δεν ισχύει. 

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Τα ποσά ειναι συγκεκριμένα ανα παρέμβαση.

Δες τον οδηγό του προγράμματος που τα αναφέρει ολα αναλυτικά

Επίσης τα ac , υπο προυποθέσεις, μπορεί να τα προσθέσει στην συνέχεια στην αίτηση(αυτο με μια επιφύλαξη καθώς μου το εχει πει ο μηχανικος μου).

Συγκεκριμένα είναι επί των ανωτατων τιμών.  Μπορείς όμως να βάλεις λιγότερο με τα υπέρ (μόρια) και τα κατα (τα υπόλοιπα από την τσέπη σου.. )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leloslosle1313 είπε

εγω γιατι εχω παρει πολυ μικροτερα ποσα???πχ για θερμομονωση ταρατσας για 70τ.μ. μου λεει 2000 + ΦΠΑ για θερμοπροσοψη 50τ.μ. 1400 + ΦΠΑ για ηλιακο 700 + ΦΠΑ κλπ...εν τω μεταξυ οι προσφορες που παιρνω ειναι απλησιαστες...μιλησα με τον μηχανικο μου που εκανε την αιτηση και μου ειπε οτι σε αυτο το προγραμμα εχουνε δωσει πολυ λιγα επειδη υπολογισανε τιμες περασμενου αυγουστου που ηταν μικροτερες...επισης ενω ειχαμε πει για κλιματιστικα δεν τα ειδα στα ποσα που επιλεχθηκαν για επιδοτηση...δηλαδη δεν θα βαλω εγω κλιματιστικα επειδη ο αλλος ξεχασε να μου τα βαλει στην αιτηση..δεν καταλαβαινω οποιος μπορει ας βοηθησει..

Κανε του μυνηση. Το άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κανε του μυνηση. Το άλλο ?

Προφανώς και δεν μπορεί να γίνει μήνυση.  Οι αιτήσεις μπορεί να γίνονται στην πράξη από τους μηχανικούς,  θεωρητικά όμως γίνονται από τους ενδιαφερόμενους με διαπιστευτήρια taxisnet (που είναι αυστηρά προσωπικά). Ομως παρατηρείται πολλοί μηχανικοί να έχουν συμπιεσει το κόστος για περισσότερα μόρια. Το θέμα είναι αν το έκαναν με τη σύμφωνη γνώμη των πελατών τους ή όχι. Αλλά και αυτό δεν είναι για μήνυση.  Αν δεν υπάρχει κάποια υπογραφή σε κάποιο χαρτί.

Οσο για τα κλιματιστικά που αναφέρει ο φίλος μπορεί να μην τα έβαλε ο μηχανικός  διότι θα μείωνε τον συντελεστή Κ1.

Οπως Έχουμε ήδη πει σε αυτό το φόρουμ διάφοροι,  αυτό το εξοικονομω θέλει πολύ προσοχή ως προς τον μηχανικό που θα επιλέξει να συνεργαστεί κάποιος. Ο μηχανικός πρέπει να είναι και γνωστής καλός του θέματος και έντιμος στη συμφωνία με τον πελάτη.

Ηδη ο πρόεδρος του ΤΕΕ Ηπείρου ζητά έλεγχο πολλών πεα στην ήπειρο που έχουν βγάλει "τρέλα" νούμερα ενεργειακής εξοικονόμησης.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...