Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Είσαι διατεθειμένος να κάνεις τέτοια συμφωνία?

Δεν θα το ήθελα, αλλά αυτό έχω διαπιστώσει ότι θέλουν σχεδόν όλα τα συνεργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, cbamak είπε

Δεν θα το ήθελα, αλλά αυτό έχω διαπιστώσει ότι θέλουν σχεδόν όλα τα συνεργεία.

Ψάξτο λίγο παραπάνω, μήπως βρεις γιατί αυτό είναι λίγο πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2022 στις 3:52 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Ti να προτείνω ?

Ο φίλος λέει ότι κάποιοι δέχονται την τιμή του εξοικονομώ και εγώ του λέω να πάει 

Δεν εννοώ αυτό.  Είμαι από νησί.  Εννοώ πως ζητάνε πολλά περισσότερα λεφτά από ότι θα πάρουν από το εξοικονομώ.  Το πρόγραμμα μου δίνει π.χ. για κουφωματα περίπου 12 χιλιάδες συμπεριλαμβανομένης της ιδιωτικής μου συμμετοχής και αυτοί ζητούν 15 χιλιάδες (παράδειγμα) . Άρα εγώ θα πρέπει να πληρώσω και 3000 ευρώ έξτρα "μαύρα". Οι τιμές είναι  υψηλές λόγω της ακριβείας.  Με άλλα λόγια τα 200 ευρώ ανά τετραγωνικό θεωρώ πως δεν είναι καθόλου αρκετά με τα νέα δεδομένα που θέτει ο πληθωρισμός.  

Επεξ/σία από PRE14150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, PRE14150 είπε

Δεν εννοώ αυτό.  Είμαι από νησί.  Εννοώ πως ζητάνε πολλά περισσότερα λεφτά από ότι θα πάρουν από το εξοικονομώ.  Το πρόγραμμα μου δίνει π.χ. για κουφωματα περίπου 12 χιλιάδες συμπεριλαμβανομένης της ιδιωτικής μου συμμετοχής και αυτοί ζητούν 15 χιλιάδες (παράδειγμα) . Άρα εγώ θα πρέπει να πληρώσω και 3000 ευρώ έξτρα "μαύρα". Οι τιμές είναι  υψηλές λόγω της ακριβείας.  Με άλλα λόγια τα 200 ευρώ ανά τετραγωνικό θεωρώ πως δεν είναι καθόλου αρκετά με τα νέα δεδομένα που θέτει ο πληθωρισμός.  

ΜΗΠΩΣ εννοείς το ΦΠΑ? 12.000+ΦΠΑ= 15.000€

Πάρε την λίγο πιο οικονομική στα 10.000+ΦΠΑ= 12.000€

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ikucic είπε

Τα έχω ήδη γράψει άντε να τα ξαναγράψω 

Εξοικονομώ 20 

Μπήκα όταν μπήκαν όλοι (δεκ 20 και οριστική υπαγωγή μαρτ 21) ολοκλήρωσα εργασίες αρχές σεπτ 21 μου γύρισαν τα χαρτιά 4 φορές πίσω ζητώντας ακόμη και δικαιολογητικά που δεν ανέφερε ρητά ο οδηγός . Οι προμηθευτές πληρώθηκαν Ιούνιο 21. Δηλ 10 μήνες μετά το κλεισιμο των εργασιών. 

 

Εγώ υπέβαλλα τα χαρτιά 20 Απριλίου 22 πρώτη φορά και μου 'απάντησαν' στις 20 Μάιου, κόβοντας με, όπως ήταν 'αναμενόμενο'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2022 στις 3:40 ΜΜ, PRE14150 είπε

Δεν εννοώ αυτό.  Είμαι από νησί.  Εννοώ πως ζητάνε πολλά περισσότερα λεφτά από ότι θα πάρουν από το εξοικονομώ.  Το πρόγραμμα μου δίνει π.χ. για κουφωματα περίπου 12 χιλιάδες συμπεριλαμβανομένης της ιδιωτικής μου συμμετοχής και αυτοί ζητούν 15 χιλιάδες (παράδειγμα) . Άρα εγώ θα πρέπει να πληρώσω και 3000 ευρώ έξτρα "μαύρα". Οι τιμές είναι  υψηλές λόγω της ακριβείας.  Με άλλα λόγια τα 200 ευρώ ανά τετραγωνικό θεωρώ πως δεν είναι καθόλου αρκετά με τα νέα δεδομένα που θέτει ο πληθωρισμός.  

Φυσικά και τα 200€ ανά m2 είναι πλέον λίγα, καμία σχέση με την πραγματικότητα. Το γνωρίζει αυτό το υπουργείο αλλά δεν κάνει καμιά διορθωτική ενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cbamak είπε

Φυσικά και τα 200€ ανά m2 είναι πλέον λίγα, καμία σχέση με την πραγματικότητα. Το γνωρίζει αυτό το υπουργείο αλλά δεν κάνει καμιά διορθωτική ενέργεια.

Βοήθημα είναι.

Δεν είναι για να σου κάνουν το σπίτι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Βοήθημα είναι.

Δεν είναι για να σου κάνουν το σπίτι καινούργιο.

Όταν απαιτειται να ανεβαίνεις 3 κατηγορίες δεν είναι βοήθημα. Βοήθημα ήταν το εξοικονομώ 1 (το 2013) που ήταν 15.000 και αρκούσε το ανέβασμα μιας κατηγορίας. Εδώ θέλει 3 με πολυ ακριβές παρεμβάσεις (βλέπε αθ ) χωρίς φβ με αυξημένες τιμές και δίνει ταβάνι 28.000. συν ότι καθυστερούν να βγάλουν τα τελικά αποτελέσματα. 

Περιττον να σου πω ότι το 2013 με τα 15000 έκανες σχεδόν τα ίδια με τα 28000 τώρα 

Καλό θα ήταν μια φορά να παραδεχθείς την πραγματικότητα. Αλλά οκ ο καθείς έχει τις απόψεις του 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ikucic είπε

Όταν απαιτειται να ανεβαίνεις 3 κατηγορίες δεν είναι βοήθημα. Βοήθημα ήταν το εξοικονομώ 1 (το 2013) που ήταν 15.000 και αρκούσε το ανέβασμα μιας κατηγορίας. Εδώ θέλει 3 με πολυ ακριβές παρεμβάσεις (βλέπε αθ ) χωρίς φβ με αυξημένες τιμές και δίνει ταβάνι 28.000. συν ότι καθυστερούν να βγάλουν τα τελικά αποτελέσματα. 

Περιττον να σου πω ότι το 2013 με τα 15000 έκανες σχεδόν τα ίδια με τα 28000 τώρα 

Καλό θα ήταν μια φορά να παραδεχθείς την πραγματικότητα. Αλλά οκ ο καθείς έχει τις απόψεις του 

Είναι 'χειρότερο' από αυτού του 2020, για να ωφεληθούν περισσότεροι.

Αλλά εσύ θέλεις και την πίτα ολάκερη και τον σκύλο χορτατο.

57 λεπτά πριν, ikucic είπε

Όταν απαιτειται να ανεβαίνεις 3 κατηγορίες δεν είναι βοήθημα. Βοήθημα ήταν το εξοικονομώ 1 (το 2013) που ήταν 15.000 και αρκούσε το ανέβασμα μιας κατηγορίας. Εδώ θέλει 3 με πολυ ακριβές παρεμβάσεις (βλέπε αθ ) χωρίς φβ με αυξημένες τιμές και δίνει ταβάνι 28.000. συν ότι καθυστερούν να βγάλουν τα τελικά αποτελέσματα. 

Περιττον να σου πω ότι το 2013 με τα 15000 έκανες σχεδόν τα ίδια με τα 28000 τώρα 

Καλό θα ήταν μια φορά να παραδεχθείς την πραγματικότητα. Αλλά οκ ο καθείς έχει τις απόψεις του 

Είσαι γνώστης και αυτό το παραδέχομαι. 

Απλά, εσύ συγκρίνεις τι θα πάρεις εσύ ατομικά και ΟΧΙ πόσος κόσμος θα ωφεληθεί, έστω και 'λιγότερο' από ότι στο παρελθόν.

 

Στις 24/6/2022 στις 2:12 ΜΜ, ikucic είπε

Το ερώτημα είναι το κατά πόσο όλα αυτά τα πρόγραμμα πραγματικά βοηθάνε ή μόνο βοηθάνε στο μάζεμα ψήφων για τις πρόωρες.

 

Βλέπω τώρα το εξοικονομώ του 2019.

Τι ημερομηνίες είχαν 'διαλεξει' για τις αιτήσεις: Ιούλιο !!!!

ΥΓ. Για όποιον έχει μνήμη χρυσόψαρου.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είναι 'χειρότερο' από αυτού του 2020, για να ωφεληθούν περισσότεροι.

Αλλά εσύ θέλεις και την πίτα ολάκερη και τον σκύλο χορτατο.

Είσαι γνώστης και αυτό το παραδέχομαι. 

Απλά, εσύ συγκρίνεις τι θα πάρεις εσύ ατομικά και ΟΧΙ πόσος κόσμος θα ωφεληθεί, έστω και 'λιγότερο' από ότι στο παρελθόν.

 

Βλέπω τώρα το εξοικονομώ του 2019.

Τι ημερομηνίες είχαν 'διαλεξει' για τις αιτήσεις: Ιούλιο !!!!

ΥΓ. Για όποιον έχει μνήμη χρυσόψαρου.

προφανώς όλοι τα ίδια κάνουν. τα κυβερνητικά κόμματα εναλλαγής της εξουσίας.

αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή εσύ υποστηρίζεις κάτι πρέπει να βαφτίζει συνεχώς το κρέας ψάρι.

το εξοικονομώ 2020 ήταν υπερβολικά γεναιόδορο με προβλήματα και αυτό.

το εξοικονομώ 2021 είναι τσίπικο και μπορεί το 50% των ωφελουμένων να μη χρησιμοποιήσει τελικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikucic είπε

προφανώς όλοι τα ίδια κάνουν. τα κυβερνητικά κόμματα εναλλαγής της εξουσίας.

αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή εσύ υποστηρίζεις κάτι πρέπει να βαφτίζει συνεχώς το κρέας ψάρι.

το εξοικονομώ 2020 ήταν υπερβολικά γεναιόδορο με προβλήματα και αυτό.

το εξοικονομώ 2021 είναι τσίπικο και μπορεί το 50% των ωφελουμένων να μη χρησιμοποιήσει τελικά. 

Συμφωνώ.

Ο χρόνος θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ikucic είπε

προφανώς όλοι τα ίδια κάνουν. τα κυβερνητικά κόμματα εναλλαγής της εξουσίας.

αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή εσύ υποστηρίζεις κάτι πρέπει να βαφτίζει συνεχώς το κρέας ψάρι.

το εξοικονομώ 2020 ήταν υπερβολικά γεναιόδορο με προβλήματα και αυτό.

το εξοικονομώ 2021 είναι τσίπικο και μπορεί το 50% των ωφελουμένων να μη χρησιμοποιήσει τελικά. 

Συμφωνώ.

Γνωστοί μου (για Αθήνα αναφέρομε) που είχαν μπει στο εξοικονομώ αποφάσισαν να κάνουν πίσω.

Θα ξεκινήσουν μου είπαν παρεμβάσεις μόνοι τους σταδιακά από τα απαραίτητα γιατί όλα μαζί με τις αυξήσεις των τιμών στα υλικά τόσο πολύ δεν μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikolakisteo είπε

Συμφωνώ.

Γνωστοί μου (για Αθήνα αναφέρομε) που είχαν μπει στο εξοικονομώ αποφάσισαν να κάνουν πίσω.

Θα ξεκινήσουν μου είπαν παρεμβάσεις μόνοι τους σταδιακά από τα απαραίτητα γιατί όλα μαζί με τις αυξήσεις των τιμών στα υλικά τόσο πολύ δεν μπορούν.

Τι επιδότηση είχαν πάρει?

40% ? 

Γιατί για τέτοια έκπτωση δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι επιδότηση είχαν πάρει?

40% ? 

Γιατί για τέτοια έκπτωση δεν έχει νόημα.

 

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Βοήθημα είναι.

Δεν είναι για να σου κάνουν το σπίτι καινούργιο.

Ρε μεγάλε πάρε μια απόφαση τι πιστεύεις τελικα.. την μια έτσι την άλλη αλλιώς μας λες

 

 

1 λεπτό πριν, tounion είπε

Πλανήτες μας τα έχεις κανει

 

 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εξοικονομώ σαν πρόγραμμα αξίζει, αλλά έχει και κάποια μειονεκτήματα.  Μπήκα σε αυτο του 2020 και ακομα κάνω εργασίες... Οι τιμές ειναι αυξημένες σε σχέση με αν έκανα καποιες παρεμβάσεις μονος μου, οι δουλειές που κανουν θέλουν μπαλώματα και αν δεν εισαι απο πάνω τους θα κάνουν μισές δουλειές με σκοπό να φύγουν το συντομότερο  και  σαν διαδικασία αργεί πάρα πολύ.

Απο την άλλη ομως αν δεν ήταν το πρόγραμμα αυτό, δεν θα έφτιαχνα ποτέ το σπιτι μου. Εκτός και αν κέρδιζα κανα λαχείο, γιατι οταν σου ζητάνε 6.000-8.000 για μονωση και 10.000-15.000  για παραθυρα και πόρτες  , τότε....

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...