Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, tounion είπε

Εξαρτάται ξεκάθαρα από το ποσοστό επιδότησης. Αν είσαι στο 75% αξίζει.. αλλιώς όχι.. απλά μαθηματικα 24% το ΦΠΑ που θα κοπεί σε όλα + 20% η αύξηση που βάζουν όλοι οι προμηθευτές στο πρόγραμμα , αυτά αν πας μόνος σου τα γλυτώνεις 

Επιπλέον θα αναγκαστείς να πάρεις τελικά τον πιο φθηνό προμηθευτή και τελικά θα γίνει σωστή δουλειά? Δεν γίνεται πάντα όταν κριτήριο είναι μόνο το οικονομικό 

Μάλλον έτσι είναι τα πράγματα. Πολλοί προμηθευτές θέλουν όλα τα λεφτά τους και όταν πληρωθούν από το πρόγραμμα ( μετά από δύο χρόνια !! ) σου επιστρέφουν την επιδότηση. Όλα αυτά με ιδιωτικά συμφωνητικά. Αυτά μου λένε ... Εγώ είμαι σε σκέψη να προχωρήσω μόνος μου. Βέβαια τόσο καιρό που περιμένω επιβαρύνομαι με τις καθημερινές ανατιμήσεις .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, ikucic είπε

 δεν είδα να λέει αυτό ακριβώς. 

Αναφορά σε κείμενο

 πολλές από τις εταιρείες ζητάνε να τους δώσουμε μαυρα λεφτά από την τσέπη μας έξτρα από αυτά που θα πάρουν από το πρόγραμμα και την ιδιωτική μου συμμετοχή

Πάντως και εγω αυτο που καταλαβαίνει ο GREGORYMO καταλαβαίνω...

Και πέρα απο θεωρητικές εκτιμήσεις εχω προσφορά απο εταιρία για θερμοπρόσοψη η οποία είναι ακριβώς στις τιμές του προγράμματος. Και μάλιστα μου βάζει καλύτερα υλικά απο την εταιρία που μου είχε προτείνει ο μηχανικός μου (η οποία είναι πάλι σύμφωνα με τα ποσά που προβλέπει το πρόγραμμα).

Σίγουρα υπάρχουν πολλές εταιρίες που ζητάνε παραπάνω (δε ξέρω αν είναι η πλειοψηφία ή η μειοψηφία)...αλλα οχι όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cbamak είπε

Μάλλον έτσι είναι τα πράγματα. Πολλοί προμηθευτές θέλουν όλα τα λεφτά τους και όταν πληρωθούν από το πρόγραμμα ( μετά από δύο χρόνια !! ) σου επιστρέφουν την επιδότηση. Όλα αυτά με ιδιωτικά συμφωνητικά. Αυτά μου λένε ... Εγώ είμαι σε σκέψη να προχωρήσω μόνος μου. Βέβαια τόσο καιρό που περιμένω επιβαρύνομαι με τις καθημερινές ανατιμήσεις .

 

ΜΗ λέμε υπερβολές!!!

Σε 1 χρόνο max πληρώνονται.

Έχεις εσύ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ παράδειγμα που πληρώθηκε σε 2 χρόνια ? Η λέμε ότι να είναι για να περνά η ώρα?

Αν πχ τα κουφώματα κάνουν 10.000€ και ο ένας πάει χωρίς εξοικονομώ και ο άλλος με εξοικονομώ, υπάρχει μια διαφορά στο χρηματοοικονομικό κόστος είναι ανάλογα με την ίδια συμμετοχή. Άλλο είναι να έχεις ίδια συμμετοχή 17% και άλλο 40%. Αλλά σε κάθε περίπτωση είναι δύσκολο να σου δώσει τα ίδια κουφώματα η όχι ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση,

είμαι στην διαδικασία υποβολής Ηλεκτρονικής ταυτότητας κτηρίου,

ο μηχανικός-σύμβουλος που έκανε την αίτηση ζητάει 400€ + φπα για να κάνει την Ηλεκτρο, ταυτοτ. κτηριου

Βρήκα τον μηχανικό που έχε κάνει το διάγραμμα, κάτοψη και ενεργειακή απόδοση και θέλει μόνο 315€

για την Ταυτότητα, έτσι ενημέρωσα τον σύμβουλο οτι θα την κάνω αλλού την ταυτοτητα

και λέει δεν μπορώ να πάρω πίσω τα λεφτα της ταυτότητας αν την κάνω αλλού γιατί δεν θα είναι δηλωμένος στην αίτηση

Θα πρέπει δηλαδή ο ίδιος να κάνει την Ηλεκτρονικής ταυτότητας κτηρίου; Δεν μπορεί άλλος μηχανικός να την κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dannys827 είπε

Παιδιά μια ερώτηση,

είμαι στην διαδικασία υποβολής Ηλεκτρονικής ταυτότητας κτηρίου,

ο μηχανικός-σύμβουλος που έκανε την αίτηση ζητάει 400€ + φπα για να κάνει την Ηλεκτρο, ταυτοτ. κτηριου

Βρήκα τον μηχανικό που έχε κάνει το διάγραμμα, κάτοψη και ενεργειακή απόδοση και θέλει μόνο 315€

για την Ταυτότητα, έτσι ενημέρωσα τον σύμβουλο οτι θα την κάνω αλλού την ταυτοτητα

και λέει δεν μπορώ να πάρω πίσω τα λεφτα της ταυτότητας αν την κάνω αλλού γιατί δεν θα είναι δηλωμένος στην αίτηση

Θα πρέπει δηλαδή ο ίδιος να κάνει την Ηλεκτρονικής ταυτότητας κτηρίου; Δεν μπορεί άλλος μηχανικός να την κάνει;

Δεν υπάρχουν τρόπος να δηλωθεί π άλλος στην αίτηση? Είναι αργά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΜΗ λέμε υπερβολές!!!

Σε 1 χρόνο max πληρώνονται.

Έχεις εσύ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ παράδειγμα που πληρώθηκε σε 2 χρόνια ? Η λέμε ότι να είναι για να περνά η ώρα?

Αν πχ τα κουφώματα κάνουν 10.000€ και ο ένας πάει χωρίς εξοικονομώ και ο άλλος με εξοικονομώ, υπάρχει μια διαφορά στο χρηματοοικονομικό κόστος είναι ανάλογα με την ίδια συμμετοχή. Άλλο είναι να έχεις ίδια συμμετοχή 17% και άλλο 40%. Αλλά σε κάθε περίπτωση είναι δύσκολο να σου δώσει τα ίδια κουφώματα η όχι ?

Φυσικά και δεν γράφω κάτι έτσι απλά "για να περνά η ώρα" . Εχω παράδειγμα καταστήματος με ηλιακούς, κλιματιστικά και αντλίες θερμότητας που πληρώθηκε μετά από 20 μήνες. Ο άνθρωπος απήυδησε και πλέον δεν συμμετέχει σε καμία περίπτωση στο πρόγραμμα μετά από πολλά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cbamak είπε

Φυσικά και δεν γράφω κάτι έτσι απλά "για να περνά η ώρα" . Εχω παράδειγμα καταστήματος με ηλιακούς, κλιματιστικά και αντλίες θερμότητας που πληρώθηκε μετά από 20 μήνες. Ο άνθρωπος απήυδησε και πλέον δεν συμμετέχει σε καμία περίπτωση στο πρόγραμμα μετά από πολλά χρόνια.

Καλά εδώ σε αυτήν την χώρα πολλοί προσπαθούν να σε πείσουν ότι το άσπρο είναι μαύρο και ότι είσαι και τρελός... Η πλάκα είναι ότι το πετυχαίνουν σε αυτούς που απευθύνονται ... 

Θα κρατήσω αυτό που έγραψες στο τέλος ότι αυτά τα πράγματα δεν ειχαν ξαναγίνει ποτέ σε κανένα πρόγραμμα στο παρελθόν αλλά μόνο την τελευταία 3ετια.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tounion είπε

Καλά εδώ σε αυτήν την χώρα πολλοί προσπαθούν να σε πείσουν ότι το άσπρο είναι μαύρο και ότι είσαι και τρελός... Η πλάκα είναι ότι το πετυχαίνουν σε αυτούς που απευθύνονται ... 

Θα κρατήσω αυτό που έγραψες στο τέλος ότι αυτά τα πράγματα δεν ειχαν ξαναγίνει ποτέ σε κανένα πρόγραμμα στο παρελθόν αλλά μόνο την τελευταία 3ετια.... 

Ο φίλος λέει ότι πληρώθηκε ΜΕΤΑ από 20 μήνες!!!

ΜΗΠΩΣ να μας πει σε ποιο εξοικονομώ αναφέρεται?

1 ώρα πριν, cbamak είπε

Φυσικά και δεν γράφω κάτι έτσι απλά "για να περνά η ώρα" . Εχω παράδειγμα καταστήματος με ηλιακούς, κλιματιστικά και αντλίες θερμότητας που πληρώθηκε μετά από 20 μήνες. Ο άνθρωπος απήυδησε και πλέον δεν συμμετέχει σε καμία περίπτωση στο πρόγραμμα μετά από πολλά χρόνια.

Για ποιο εξοικονομώ μιλάς?

Τους 20 μήνες, ΠΩΣ τους μετράς ?

Από την ημέρα ΥΠΟΒΟΛΗΣ της αίτησης η από την ημέρα που ΕΚΑΝΕ τις εργασίες?

1 ώρα πριν, cbamak είπε

Φυσικά και δεν γράφω κάτι έτσι απλά "για να περνά η ώρα" . Εχω παράδειγμα καταστήματος με ηλιακούς, κλιματιστικά και αντλίες θερμότητας που πληρώθηκε μετά από 20 μήνες. Ο άνθρωπος απήυδησε και πλέον δεν συμμετέχει σε καμία περίπτωση στο πρόγραμμα μετά από πολλά χρόνια.

Δεν το είπα για να σε προσβάλλω.

Φυσικά, κάποιος που την έχει πατήσει ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ ΛΟΓΟ, δεν ξανασυμμετεχει.

59 λεπτά πριν, tounion είπε

Καλά εδώ σε αυτήν την χώρα πολλοί προσπαθούν να σε πείσουν ότι το άσπρο είναι μαύρο και ότι είσαι και τρελός... Η πλάκα είναι ότι το πετυχαίνουν σε αυτούς που απευθύνονται ... 

Θα κρατήσω αυτό που έγραψες στο τέλος ότι αυτά τα πράγματα δεν ειχαν ξαναγίνει ποτέ σε κανένα πρόγραμμα στο παρελθόν αλλά μόνο την τελευταία 3ετια.... 

Φίλε, έχεις 'μπει' σε κάποιο εξοικονομώ?

Το λέω γιατί έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρεις.

Αμέσως αμέσως, υπάρχει ένα θέμα με τις εργασίες. Πρέπει να τελειώσουν ΟΛΟΙ για να υποβληθεί η αίτηση για τα λεφτά. Άρα, αυτός που έκανε τις εργασίες 1' , την πίνει!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο φίλος λέει ότι πληρώθηκε ΜΕΤΑ από 20 μήνες!!!

ΜΗΠΩΣ να μας πει σε ποιο εξοικονομώ αναφέρεται?

Για ποιο εξοικονομώ μιλάς?

Τους 20 μήνες, ΠΩΣ τους μετράς ?

Από την ημέρα ΥΠΟΒΟΛΗΣ της αίτησης η από την ημέρα που ΕΚΑΝΕ τις εργασίες?

Δεν το είπα για να σε προσβάλλω.

Φυσικά, κάποιος που την έχει πατήσει ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ ΛΟΓΟ, δεν ξανασυμμετεχει.

Ο υπέυθυνος του καταστήματος δεν μου ανέφερε την χρονιά του "εξοικονομώ" αλλά υποθέτω του προηγούμενου. Μου είπε επίσης ότι τους είχε καθυστερήσει η τεντάς και δεν μπορούσε να κλείσει ο φάκελος για να εκταμιευτούν χρήματα για τις  υπόλοιπες εργασίες. Αναφέρομαι σε πολύ σοβαρό κατάστημα που συμμετείχε στο πρόγραμμα επί σειρά ετών και τώρα δεν θέλει σε καμία περίπτωση να έχει πάρε-δώσε με το κράτος. Επίσης μου είπε ότι δεν θέλει καμία εμπλοκή και με το νέο πρόγραμμα που τρέχει τώρα " ανακυκλώνω - αλλάζω συσκευή ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cbamak είπε

Ο υπέυθυνος του καταστήματος δεν μου ανέφερε την χρονιά του "εξοικονομώ" αλλά υποθέτω του προηγούμενου. Μου είπε επίσης ότι τους είχε καθυστερήσει η τεντάς και δεν μπορούσε να κλείσει ο φάκελος για να εκταμιευτούν χρήματα για τις  υπόλοιπες εργασίες. Αναφέρομαι σε πολύ σοβαρό κατάστημα που συμμετείχε στο πρόγραμμα επί σειρά ετών και τώρα δεν θέλει σε καμία περίπτωση να έχει πάρε-δώσε με το κράτος. Επίσης μου είπε ότι δεν θέλει καμία εμπλοκή και με το νέο πρόγραμμα που τρέχει τώρα " ανακυκλώνω - αλλάζω συσκευή ".

Δεν διαφωνώ, ούτε αμφισβήτω το κατάστημα σε καμία περίπτωση.

ΣΙΓΟΥΡΑ, δεν 'μπορεί ' να είναι το εξοικονομώ του 2020 αφού ΔΕΝ έχουν περάσει 20 μήνες !!!!!

Το 'πρόβλημα' είναι ότι ο 1' που κάνει τις εργασίες, 'περιμένει'τους άλλους.

Στο δια ταύτα:

Εσύ, που είπες ότι έκανες μια έρευνα αγοράς, πήρες κάποια ΓΡΑΠΤΗ προσφορα και αν ναι για ΠΟΣΟ ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dannys827 είπε

Παιδιά μια ερώτηση,

είμαι στην διαδικασία υποβολής Ηλεκτρονικής ταυτότητας κτηρίου,

ο μηχανικός-σύμβουλος που έκανε την αίτηση ζητάει 400€ + φπα για να κάνει την Ηλεκτρο, ταυτοτ. κτηριου

Βρήκα τον μηχανικό που έχε κάνει το διάγραμμα, κάτοψη και ενεργειακή απόδοση και θέλει μόνο 315€

για την Ταυτότητα, έτσι ενημέρωσα τον σύμβουλο οτι θα την κάνω αλλού την ταυτοτητα

και λέει δεν μπορώ να πάρω πίσω τα λεφτα της ταυτότητας αν την κάνω αλλού γιατί δεν θα είναι δηλωμένος στην αίτηση

Θα πρέπει δηλαδή ο ίδιος να κάνει την Ηλεκτρονικής ταυτότητας κτηρίου; Δεν μπορεί άλλος μηχανικός να την κάνει;

Παρε τηλ στο χελπ ντεσκ και ρώτα ώστε να σε καθοδηγήσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Ο φίλος λέει ότι πληρώθηκε ΜΕΤΑ από 20 μήνες!!!

ΜΗΠΩΣ να μας πει σε ποιο εξοικονομώ αναφέρεται?

Για ποιο εξοικονομώ μιλάς?

Τους 20 μήνες, ΠΩΣ τους μετράς ?

Από την ημέρα ΥΠΟΒΟΛΗΣ της αίτησης η από την ημέρα που ΕΚΑΝΕ τις εργασίες?

Δεν το είπα για να σε προσβάλλω.

Φυσικά, κάποιος που την έχει πατήσει ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ ΛΟΓΟ, δεν ξανασυμμετεχει.

Φίλε, έχεις 'μπει' σε κάποιο εξοικονομώ?

Το λέω γιατί έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρεις.

Αμέσως αμέσως, υπάρχει ένα θέμα με τις εργασίες. Πρέπει να τελειώσουν ΟΛΟΙ για να υποβληθεί η αίτηση για τα λεφτά. Άρα, αυτός που έκανε τις εργασίες 1' , την πίνει!!!

Εσύ με ποια ιδιότητα μιλάς εδώ μέσα ? Είσαι μηχανικός? Προμηθευτής? Ιδιώτης?

Μια απλή ερώτηση θα σου κάνω .. 

Έχει ξαναγίνει αυτό το μπαχάλο και η αναστατωση τόσο σε προμηθευτές όσο και δικαιουχους σε κάποιο άλλο εκτός από το τελευταίο εξοικονομώ?

Δεν αναφέρομαι σε αυτό που τρέχει τώρα.. γιατί αυτά που συζητάμε τώρα είναι απόρροια του προηγούμενου προγράμματος. Είχαν ξαναγίνει ποτέ αυτά ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, tounion είπε

Εσύ με ποια ιδιότητα μιλάς εδώ μέσα ? Είσαι μηχανικός? Προμηθευτής? Ιδιώτης?

Μια απλή ερώτηση θα σου κάνω .. 

Έχει ξαναγίνει αυτό το μπαχάλο και η αναστατωση τόσο σε προμηθευτές όσο και δικαιουχους σε κάποιο άλλο εκτός από το τελευταίο εξοικονομώ?

Δεν αναφέρομαι σε αυτό που τρέχει τώρα.. γιατί αυτά που συζητάμε τώρα είναι απόρροια του προηγούμενου προγράμματος. Είχαν ξαναγίνει ποτέ αυτά ??

 

Πιστεύω, 'καταλάβες' ότι ο φίλος δεν μιλά για το εξοικονομώ του 2020.

Έχω ενταχθεί στο εξοικονομώ του 2020. Δεν είχα ενταχθεί στο παρελθόν σε κάποιο άλλο.

Μου ζητάς να συγκρίνω, ΤΙ ?

Τι εννοείς μπαχαλο σχετικά με το εξοικονομώ αυτονομω του 2020 ?

ΥΓ. Το μεγάλο πρόβλημα στο εξοικονομώ που τρέχει τώρα είναι αυτό που συμβαίνει στην αγορά έτσι και αλλιώς. Ζητάς μια οποιαδήποτε προσφορά και σου λένε: ισχύει μέχρι ΑΥΡΙΟ. Άρα, πως θα 'δώσει ' κάποιος προμηθευτης προσφέρα για πχ μετά από 2 μήνες!!

52 λεπτά πριν, tounion είπε

 

Έχει ξαναγίνει αυτό το μπαχάλο και η αναστατωση τόσο σε προμηθευτές όσο και δικαιουχους σε κάποιο άλλο εκτός από το τελευταίο εξοικονομώ?

Δεν αναφέρομαι σε αυτό που τρέχει τώρα.. 

 

Έχω ενταχθεί στο συγκεκριμένο και έχω ίδια εικόνα.

Τι εννοείς, να σου απαντήσω.

52 λεπτά πριν, tounion είπε

Εσύ με ποια ιδιότητα μιλάς εδώ μέσα ? Είσαι μηχανικός? Προμηθευτής? Ιδιώτης?

Μια απλή ερώτηση θα σου κάνω .. 

Έχει ξαναγίνει αυτό το μπαχάλο και η αναστατωση τόσο σε προμηθευτές όσο και δικαιουχους σε κάποιο άλλο εκτός από το τελευταίο εξοικονομώ?

Δεν αναφέρομαι σε αυτό που τρέχει τώρα.. γιατί αυτά που συζητάμε τώρα είναι απόρροια του προηγούμενου προγράμματος. Είχαν ξαναγίνει ποτέ αυτά ??

 

Να σου πω την εμπειρία μου για το εξοικονομώ 2020 που εντάχθηκα: 

Κατά αρχήν ελάχιστοι ήθελαν να περιμένουν τα χρήματα του προγράμματος. ΔΩΣΤΑ μας και όταν τα πάρουμε θα στα γυρίσουμε.

Δεν είναι μόνο αυτό !!!! Όποιος έχει τρέξει εξοικονομώ, ξέρει: κάποιοι έλεγαν : εντάξει θα μπω αλλά υπό την προϋπόθεση 'δεσμεύσης' ότι ΟΛΑ τα συνεργεία θα μπουν στο καπάκι για να μην καθυστερήσει ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ η πληρωμή. Λογικό αλλά όχι πάντα εφικτό.

52 λεπτά πριν, tounion είπε

Εσύ με ποια ιδιότητα μιλάς εδώ μέσα ? Είσαι μηχανικός? Προμηθευτής? Ιδιώτης?

Μια απλή ερώτηση θα σου κάνω .. 

Έχει ξαναγίνει αυτό το μπαχάλο και η αναστατωση τόσο σε προμηθευτές όσο και δικαιουχους σε κάποιο άλλο εκτός από το τελευταίο εξοικονομώ?

Δεν αναφέρομαι σε αυτό που τρέχει τώρα.. γιατί αυτά που συζητάμε τώρα είναι απόρροια του προηγούμενου προγράμματος. Είχαν ξαναγίνει ποτέ αυτά ??

 

Υπήρχε και η εξής περίπτωση:

Ένας μου έδωσε προσφορα τιμή ΛΙΓΟΤΕΡΟ από το πρόγραμμα αλλά είχε 'απαιτήση' να βάλω τα συνεργεία στο καπάκι για να πάρει και αυτός τα λεφτά του γρήγορα. Εξαιρετική προσφορά αλλά δεν μπορούσα να υποσχεθω το ανέφικτο.

Γείτονας μου έχει κάνει όλες τις εργασίες: θερμοπροσωψη, μόνωση, air condition, ηλιακό και περιμένουν ΟΛΟΙ τον τέντα για να τελειώσει και να ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ !!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2022 στις 5:14 ΜΜ, ikucic είπε

 

Ένα καλό έκανε . Κατάργησε τον αγώνα ταχύτητας. 

 

 

 

Φθάσαμε στο ΑΛΛΟ άκρο.

Να μπαίνουν όλοι, όσοι έκαναν αίτηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...