Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, janus5555 είπε

Καλημέρα, με όλες τις πληροφορίες που κυκλοφορούν, έχει καταλάβει κάποιος τί θα γίνει με τις επιλαχούσες αιτήσεις; Αφενός είχαν πει ότι κονδύλλια που είχαν δεσμευτεί για πολυκατοικίες και δεν χρειάστηκαν, θα δοθούν τελικά για αιτήσεις μεμονομένων διαμερισμάτων/ κατοικιών. Μετά ο υφιπουργός δήλωσε ότι το κονδύλι του προγράμματος ολόκληρου θα διπλασιασθεί και θα μπουν σχεδόν όσοι κάνανε αίτηση στο πρόγραμμα.  Τί ξέρετε/ πιστεύετε/ υπολογίζετε ότι θα γίνει τελικά;

Στο προφανές, έχω κάνει αίτηση, είναι επιλαχούσα, 4 θέσεις κάτω απ'τη βάση... :P και αναρωτιέμαι αν θα μπω.

Αγαπητε κι εγω στην ιδια φαση ειμαι..Αλλο πραγμα οι εξαγγελιες πουν γινονται ανεξοδα, κι αλλο η υλοποιηση αυτων..Ελληνες πολιτικοι.....εκλογες εχουμε μπροστα οπως ειπε κι ο φιλος πιο πριν οποτε περιμενουμε..παντως εγω χθες πετυχα τυχαια τον μονωσα που μου χει δωσει προσφορα κι ηταν σιγουρος πως ετσι θα γινει και πως οι χρεωσεις θα πανε συμφωνα με το προγραμμα, σε ερωτηση μου τι θα συμβει με τις ανατιμησεις..

Προσωπικα, δεν εχω τιποτα για σιγουρο....

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να προσθεσω κι εγω κατι ; Για να βγουν τα οριστικά αποτελέσματα δεν πρέπει να κανουν ΗΤΚ όλοι; Εδώ δεν έχει τελειώσει ο έλεγχος για τις ειδικε΄ς κατηγορίες( ΑΜΕΑ. πολύτεκνοι κτλ ) αρα και η παράταση που δόθηκε σημερα δεν επηρεαζει και κατι , αφου πρεπει να περιμενουν να βγουν και οι ειδικες κατηγοριες. Αρα επιπλεον 2 μηνες , οταν ολοκληρψθει ο ελεγχος των ειδικων κατηγοριων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teodur είπε

να προσθεσω κι εγω κατι ; Για να βγουν τα οριστικά αποτελέσματα δεν πρέπει να κανουν ΗΤΚ όλοι; Εδώ δεν έχει τελειώσει ο έλεγχος για τις ειδικε΄ς κατηγορίες( ΑΜΕΑ. πολύτεκνοι κτλ ) αρα και η παράταση που δόθηκε σημερα δεν επηρεαζει και κατι , αφου πρεπει να περιμενουν να βγουν και οι ειδικες κατηγοριες. Αρα επιπλεον 2 μηνες , οταν ολοκληρψθει ο ελεγχος των ειδικων κατηγοριων.

Ακριβώς . Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.

Το Μάη μου μπορεί να μην είναι απλά σχήμα λόγου αλλά πραγματικότητα.

Να προσθέσω και κάτι ακόμη και γω. Πολλοί μηχανικοί αντιμετωπίζουν ήδη πρόβλημα με την αποδοχή από το σύστημα της ητκ . Η ητκ είναι μια χαρά και όμως το σύστημα τους πέταξε έξω. Η απάντηση του ΤΕΕ και του χελπ είναι όταν λήξουν οι προθεσμίες να υποβάλλουν ένταση . Λοιπόν τέτοιο καρναβάλι πρόγραμμα δεν θα έχει ξαναυπαρξει στην ιστορία.  Αναθεωρω ότι θα τελειώσει το 2024. Πιο ακριβές είναι το 2034.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, janus5555 είπε

Καλημέρα, με όλες τις πληροφορίες που κυκλοφορούν, έχει καταλάβει κάποιος τί θα γίνει με τις επιλαχούσες αιτήσεις; Αφενός είχαν πει ότι κονδύλλια που είχαν δεσμευτεί για πολυκατοικίες και δεν χρειάστηκαν, θα δοθούν τελικά για αιτήσεις μεμονομένων διαμερισμάτων/ κατοικιών. Μετά ο υφιπουργός δήλωσε ότι το κονδύλι του προγράμματος ολόκληρου θα διπλασιασθεί και θα μπουν σχεδόν όσοι κάνανε αίτηση στο πρόγραμμα.  Τί ξέρετε/ πιστεύετε/ υπολογίζετε ότι θα γίνει τελικά;

Στο προφανές, έχω κάνει αίτηση, είναι επιλαχούσα, 4 θέσεις κάτω απ'τη βάση... :P και αναρωτιέμαι αν θα μπω.

Εάν είσαι μόνο 4 θέσεις, θα μπεις σίγουρα με τα σημερινά δεδομένα.

Αρκετοί δεν θα προχωρήσουν στην υλοποίηση λόγω ανατιμήσεων, και άλλοι λόγω λαθών στις αιτήσεις και με τις ΗΤΚ. Άλλη παλαιοτητα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Maknight είπε

Εάν είσαι μόνο 4 θέσεις, θα μπεις σίγουρα με τα σημερινά δεδομένα.

Αρκετοί δεν θα προχωρήσουν στην υλοποίηση λόγω ανατιμήσεων, και άλλοι λόγω λαθών στις αιτήσεις και με τις ΗΤΚ. Άλλη παλαιοτητα κλπ.

Οκ, το φαντάστηκα αυτό. Αλλά από τη φαντασία ως την υλοποίηση η απόσταση είναι τεράστια, τόσο τυπικά- στα χαρτιά- όσο και πρακτικά- στο "χαρτί". 

Και επειδή θέλω να προχωρήσω σε εργασίες θα ήθελα να βγάλω άκρη νωρίς, όσο το νωρίτερο γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ειμαι με το εξοικονομω 2020 χθες μπήκα στην κατάσταση 10. Τα χρήματα θα σταλθούν αυτόματα στους προμηθευτές ή πρέπει να πάω στην τράπεζα να υπογράψω και να τα στείλω? Είμαι χωρίς δάνειο με ίδια κεφάλαια (αν παίζει κάποιο ρολο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το " Εξοικονομώ 2021 "  θα ξεκινήσει τις υλοποιήσεις το 2023 και οι πληρωμές των συνεργείων θα γίνουν τέλη 2023 και αρχές 2024.  Τα βλέπει αυτά τα χάλια κάποιος αρμόδιος ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lazarnik είπε

Καλημέρα, ειμαι με το εξοικονομω 2020 χθες μπήκα στην κατάσταση 10. Τα χρήματα θα σταλθούν αυτόματα στους προμηθευτές ή πρέπει να πάω στην τράπεζα να υπογράψω και να τα στείλω? Είμαι χωρίς δάνειο με ίδια κεφάλαια (αν παίζει κάποιο ρολο).

Θα πάνε αυτόματα στους λογαριασμούς των προμηθευτών αφού πρώτα μπουν στον δικό σου. Πρόσεξε μόνο αν η τράπεζα σου είναι η Α και ο προμηθευτής σου έχει δηλωμένη Β τράπεζα τότε θα πρέπει να πας στην δικιά σου τράπεζα με ένα χαρτί που βγαίνει μέσα στο σύστημα για να πληρώσεις την μεταφορά του ποσού από την μια τράπεζα στην άλλη. 11 ευρώ ήταν από Eurobank σε Εθνική.

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cbamak είπε

Το " Εξοικονομώ 2021 "  θα ξεκινήσει τις υλοποιήσεις το 2023 και οι πληρωμές των συνεργείων θα γίνουν τέλη 2023 και αρχές 2024.  Τα βλέπει αυτά τα χάλια κάποιος αρμόδιος ;

 

Φέτος υπάρχει επιπλέον η ΗΤΚ.

Εληγε 19-07 και έδωσαν παράταση.

Μα μην δώσουν δηλαδή επειδή εσύ πρόλαβες?

33 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Θα πάνε αυτόματα στους λογαριασμούς σου. Πρόσεξε μόνο αν η τράπεζα σου είναι η Α και ο προμηθευτής σου έχει δηλωμένη Β τράπεζα τότε θα πρέπει να πας στην δικιά σου τράπεζα με ένα χαρτί που βγαίνει μέσα στο σύστημα για να πληρώσεις την μεταφορά του ποσού από την μια τράπεζα στην άλλη. 11 ευρώ ήταν από Eurobank σε Εθνική.

Είναι σίγουρο αυτό?

Δεν μπαίνουν κατευθείαν στον προμηθευτή?

ΓΙΑΤΙ τότε κάποιοι ζητάνε ιδιωτικα συμφωνητικα ότι θα επιστρέψουν τα λεφτά, αν ΔΕΝ μπαίνουν στο λογαριασμό τους !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Φέτος υπάρχει επιπλέον η ΗΤΚ.

Εληγε 19-07 και έδωσαν παράταση.

Μα μην δώσουν δηλαδή επειδή εσύ πρόλαβες?

Είναι σίγουρο αυτό?

Δεν μπαίνουν κατευθείαν στον προμηθευτή?

ΓΙΑΤΙ τότε κάποιοι ζητάνε ιδιωτικα συμφωνητικα ότι θα επιστρέψουν τα λεφτά, αν ΔΕΝ μπαίνουν στο λογαριασμό τους !!!!

Sorry αν σε μπέρδεψα. Μπαίνουν τα χρήματα στον λογαριασμό σου και αυτόματα πάνε στον προμηθευτή χωρίς δικιά σου ενέργεια ή χρέωση εφόσον είστε και οι 2 στην ίδια τράπεζα. Έχεις υπογράψει μέσω του εξοικονομώ σχετική εντολή. Αν είστε σε διαφορετική τράπεζα, τα χρήματα του προμηθευτή μένουν στον δικό σου λογαριασμό μέχρι να προσκομίσεις στην τράπεζα εντολή ώστε να πάνε στον προμηθευτή σου και να πληρώσεις φυσικά τα έξοδα της διαδικασίας. Πχ σε εμένα σε όλους του προμηθευτές πήγαν από eurobank σε eurobank αυτόματα τα λεφτά. Στον σύμβουλο έργο όμως επειδή είχε μόνο λογαριασμό εθνικής τα χρήματα του έμειναν στον δικό μου λογαριασμό και έπρεπε να πάω εγώ στην eurobank μια βεβαίωση από την πλατφόρμα του εξοικονομώ και να πληρώσω 11 ευρώ για να πάνε τα χρήματα στον σύμβουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Έχω κάνει αίτηση για το εξοικονομώ 2021, είμαι στις επιλαχούσες αιτήσεις (και όχι ιδιαίτερα ψηλά).

Υπάρχει ανάγκη παρεμβάσεων καθώς με τα νέα δεδομένα στην ενέργεια ο χειμώνας αν δεν προχωρήσω σε μονώσεις και αλλαγή κουφωμάτων θα είναι οδυνηρός.

Θεωρείτε ότι υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πριν τον χειμώνα απόφαση για αύξηση προυπολογισμού? 

Μπορώ να κάνω τώρα παρεμβάσεις και ΑΑΑΝ μετά από κάποιους μήνες ενταχθώ στο πρόγραμμα να εντάξω αυτές τις εργασίες στο πρόγραμμα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Sorry αν σε μπέρδεψα. Μπαίνουν τα χρήματα στον λογαριασμό σου και αυτόματα πάνε στον προμηθευτή χωρίς δικιά σου ενέργεια ή χρέωση εφόσον είστε και οι 2 στην ίδια τράπεζα. Έχεις υπογράψει μέσω του εξοικονομώ σχετική εντολή. Αν είστε σε διαφορετική τράπεζα, τα χρήματα του προμηθευτή μένουν στον δικό σου λογαριασμό μέχρι να προσκομίσεις στην τράπεζα εντολή ώστε να πάνε στον προμηθευτή σου και να πληρώσεις φυσικά τα έξοδα της διαδικασίας. Πχ σε εμένα σε όλους του προμηθευτές πήγαν από eurobank σε eurobank αυτόματα τα λεφτά. Στον σύμβουλο έργο όμως επειδή είχε μόνο λογαριασμό εθνικής τα χρήματα του έμειναν στον δικό μου λογαριασμό και έπρεπε να πάω εγώ στην eurobank μια βεβαίωση από την πλατφόρμα του εξοικονομώ και να πληρώσω 11 ευρώ για να πάνε τα χρήματα στον σύμβουλο.

Δηλαδή, στην περίπτωση διαφορετικής τράπεζας μπορείς να τον 'πιέσεις' αν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cbamak είπε

Το " Εξοικονομώ 2021 "  θα ξεκινήσει τις υλοποιήσεις το 2023 και οι πληρωμές των συνεργείων θα γίνουν τέλη 2023 και αρχές 2024.  Τα βλέπει αυτά τα χάλια κάποιος αρμόδιος ;

 

Αυτοί που τα σχεδιάζουν τα υλοποιούν τα αξιολογούν τα εγκρίνουν τα καθυστερούν τα στέλνουν για πληρωμένες δημοσιεύσεις σε όλα τα ΜΜΕ και συνεχίζουν να δίνουν  ανεξοδες υποσχέσεις είναι ταυτόχρονα και οι πλέον αρμόδιοι. Πιο αρμόδιοι δεν γίνεται.

Δεν είναι ο διαβόητος δημόσιος υπάλληλος (αποδιοπομπαίος τράγος για όλα τα κακα) που καθυστέρησε να βάλει τη σφραγίδα . Εδώ μιλάμε για κυβέρνηση, υπουργείο, ΤΕΕ και φυσικά τις ιδιωτικές εταιρίες που έχουν βάλει για να 'βοηθησουν' με το αζημιωτο (βλέπε χελπ ντεσκ που κάνεις μια ερώτηση και ή δεν ξέρουν καν τι ρωτάς ή στην καλύτερη σου διαβάζουν τη σελίδα του οδηγού ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δηλαδή, στην περίπτωση διαφορετικής τράπεζας μπορείς να τον 'πιέσεις' αν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα?

Ίσως. Εμένα είχαν μείνει τα λεφτά στον δικό μου λογαριασμό και δεν το είχα καταλάβει ούτε με ειδοποίησε κανένας. Με πήρε ο ίδιος και μου είπε να πάω να το κάνω για να αποδεσμευτούν και να τα πάρει. Εγώ δεν είχα θέμα με εκκρεμότητες. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν δεν πήγαινα στην τράπεζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cbamak είπε

Το " Εξοικονομώ 2021 "  θα ξεκινήσει τις υλοποιήσεις το 2023 και οι πληρωμές των συνεργείων θα γίνουν τέλη 2023 και αρχές 2024.  Τα βλέπει αυτά τα χάλια κάποιος αρμόδιος ;

 

Το επόμενο εξοικονομώ θα ξεκινούσε το 23, αλλά αν ξεκινήσει το 23 το εξοικονομώ 21, δεν θα υπάρχει ανάγκη να ξεκινήσει το εξοικονομώ 23, αφού θα τρέχει το εξοικονομώ 21. 

Θα σε συμβούλευα να μην βιάζεσαι γιατί όποιος βιάζεται σκοντάφτει, αγάλι αγάλι γίνεται η αγουριδα μέλι κτλ κτλ κουράγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...