Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Φθάσαμε στο ΑΛΛΟ άκρο.

Να μπαίνουν όλοι, όσοι έκαναν αίτηση!!

Εξαρταται σε ποιο νομο αναφερεσαι..γιατι στη Φθ/δα ας πουμε στην κατηγορια Β το ποσοστο επιτυχιας ειναι μονο 19%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Φθάσαμε στο ΑΛΛΟ άκρο.

Να μπαίνουν όλοι, όσοι έκαναν αίτηση!!

Καμία σχέση. Αυτό έγινε σε λίγους νόμους και σε κάποια νησιά. Σε περιφερειακές ενότητες με μεγάλο πληθυσμό τα ποσοστά ήταν κάτω από 30% και οι βάσεις εισαγωγής πολύ πολύ ψηλά. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Δείτε τι έγινε πχ Θεσπρωτία -μπηκαν σχεδόν όλοι, Θεσσαλονίκη - απλησίαστη η βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikucic είπε

Καμία σχέση. Αυτό έγινε σε λίγους νόμους και σε κάποια νησιά. Σε περιφερειακές ενότητες με μεγάλο πληθυσμό τα ποσοστά ήταν κάτω από 30% και οι βάσεις εισαγωγής πολύ πολύ ψηλά. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Δείτε τι έγινε πχ Θεσπρωτία -μπηκαν σχεδόν όλοι, Θεσσαλονίκη - απλησίαστη η βάση.

Δεν κατάλαβες !!!!

Βγήκε εξαγγελία ότι θα μπουν και οι ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ.

11 ώρες πριν, energy52 είπε

Εξαρταται σε ποιο νομο αναφερεσαι..γιατι στη Φθ/δα ας πουμε στην κατηγορια Β το ποσοστο επιτυχιας ειναι μονο 19%...

Μιλάω ότι χθες εξαγγέλθηκε ότι θα μπουν οι επιλαχόντες από ΟΛΟΥΣ τους νομούς.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν κατάλαβες !!!!

Βγήκε εξαγγελία ότι θα μπουν και οι ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ.

Μιλάω ότι χθες εξαγγέλθηκε ότι θα μπουν οι επιλαχόντες από ΟΛΟΥΣ τους νομούς.

Να ναι καλά οι εκλογές. Πάντως διακινδυνεύω να εκτιμήσω ότι αν πράγματι διπλασιαστεί ο προϋπολογισμός- δηλ δεν πρόκειται για λούφα σαν την κατάργηση της ρήτρας αναπροσαρμογής- τότε βλέπω να εξοφλουνται οι προμηθευτές το 2026.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Να ναι καλά οι εκλογές. Πάντως διακινδυνεύω να εκτιμήσω ότι αν πράγματι διπλασιαστεί ο προϋπολογισμός- δηλ δεν πρόκειται για λούφα σαν την κατάργηση της ρήτρας αναπροσαρμογής- τότε βλέπω να εξοφλουνται οι προμηθευτές το 2026.

Και τι σε νοιάζει εσένα?

ΑΛΛΟΣ δεν θα τα πάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που, αν και επιλέξιμος πολύ ψηλά στις λίστες, είμαι σε φάση "03.θ Υπό Έλεγχο" γιατι αλλος εχει την ψιλή κυριότητα και αλλος την επικαρπία, και επειδη θα χρειαστώ και δανειοδότηση υπολογίζω του χρόνου την άνοιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Και τι σε νοιάζει εσένα?

ΑΛΛΟΣ δεν θα τα πάρει?

Από εσένα θα απαιτήσουν το 100% και όταν πληρωθούν ( ! ) θα σου επιστρέψουν το ποσοστό της επιδότησης που θα τους έχει πιστωθεί. Τρέχα γύρευε δηλαδή ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cbamak είπε

Από εσένα θα απαιτήσουν το 100% και όταν πληρωθούν ( ! ) θα σου επιστρέψουν το ποσοστό της επιδότησης που θα τους έχει πιστωθεί. Τρέχα γύρευε δηλαδή ...

Είσαι διατεθειμένος να κάνεις τέτοια συμφωνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Είσαι διατεθειμένος να κάνεις τέτοια συμφωνία?

Όλα θα πάνε πίσω . Ήδη γίνεται με τον υπάρχοντα  εγκεκριμένο προϋπολογισμό. Η μητέρα μου 4 μήνες υπό έλεγχο. Μέχρι να γίνουν οι εργασίες ζήσε Μάη μου (του ....2023). Όλα είναι μια αλυσίδα. Έτσι που πάει το πράγμα με τις τιμές, το εξοικονομώ θα είναι χαρτζιλίκι.

Εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ βλέπω ότι υπάρχουν πολλά και ανυπέρβλητα προβλήματα στο νέο πρόγραμμα. Η ιστορία θα αποδείξει ποιος είναι πιο κοντά στην πράγματικοτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikucic είπε

Όλα θα πάνε πίσω . Ήδη γίνεται με τον υπάρχοντα  εγκεκριμένο προϋπολογισμό. Η μητέρα μου 4 μήνες υπό έλεγχο. Μέχρι να γίνουν οι εργασίες ζήσε Μάη μου (του ....2023). Όλα είναι μια αλυσίδα. Έτσι που πάει το πράγμα με τις τιμές, το εξοικονομώ θα είναι χαρτζιλίκι.

Εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ βλέπω ότι υπάρχουν πολλά και ανυπέρβλητα προβλήματα στο νέο πρόγραμμα. Η ιστορία θα αποδείξει ποιος είναι πιο κοντά στην πράγματικοτητα.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα!!

Μπορεί και να υπάρχει.

Είναι κάτι που θα κριθεί στο τέλος.

Αλλά ακόμα και το θέμα των ημερομηνιών ΑΥΤΗ την χρονική στιγμή 'πασχει'. Τι εννοω:

Έχεις γράψει ότι μπήκες στο εξοικονομώ του 2020, έτσι δεν είναι?

ΠΟΤΕ μπήκες και ΠΟΤΕ πήρες το οκ για εργασίες?

Στο εξοικονομώ 2021 που μπήκε η μητέρα σου, ΠΟΤΕ μπήκε, πόσος χρόνος έχει περάσει ΝΕΧΡΙ σήμερα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα!!

Μπορεί και να υπάρχει.

Είναι κάτι που θα κριθεί στο τέλος.

Αλλά ακόμα και το θέμα των ημερομηνιών ΑΥΤΗ την χρονική στιγμή 'πασχει'. Τι εννοω:

Έχεις γράψει ότι μπήκες στο εξοικονομώ του 2020, έτσι δεν είναι?

ΠΟΤΕ μπήκες και ΠΟΤΕ πήρες το οκ για εργασίες?

Στο εξοικονομώ 2021 που μπήκε η μητέρα σου, ΠΟΤΕ μπήκε, πόσος χρόνος έχει περάσει ΝΕΧΡΙ σήμερα?

 

Τα έχω ήδη γράψει άντε να τα ξαναγράψω 

Εξοικονομώ 20 

Μπήκα όταν μπήκαν όλοι (δεκ 20 και οριστική υπαγωγή μαρτ 21) ολοκλήρωσα εργασίες αρχές σεπτ 21 μου γύρισαν τα χαρτιά 4 φορές πίσω ζητώντας ακόμη και δικαιολογητικά που δεν ανέφερε ρητά ο οδηγός . Οι προμηθευτές πληρώθηκαν Ιούνιο 21. Δηλ 10 μήνες μετά το κλεισιμο των εργασιών. 

Η μητέρα μου είναι στο εξοικονομώ 21 και βρίσκεται υπό έλεγχο λόγω ΑΜΕΑ εδώ και 4 μήνες. Ο έλεγχος ΑΜΕΑ είναι αυτοματοποιημένος διότι η βεβαίωση των ΚΕΠΑ είναι ήδη περασμένη και στο σύστημα των ΔΟΥ και του εφκα(όπως έχω τσεκαρει ήδη για άλλες εργασίες που έκανα). Πολύ απλά καθυστερούν για να μην δώσουν τα λεφτά ταυτόχρονα σε περισσότερους .

Όσο για τα τρωτά του νέου προγράμματος δεν θα τα ξανααναλυσω αλλά η καθυστέρηση με τις τιμές να ανεβαίνουν είναι αυτή τη στιγμή το νο1 πρόβλημα για όσους έχουν υπαχθεί. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σκρεκας ειπε με την αυξηση του προυπολογισμου θα μπουν σχεδον ολοι, παιζει αυτο το σεναριο; Θεσσαλονικη απο το 1 μεχρι 2200 περιπου ειναι οι επιλεξιμοι και απο 2200 μεχρι 7400 οι επιλαχοντες, ειμαι καπου στο 5600, να ελπιζω; ειναι και 70% η επιδοτηση αλλα αν την παρω χαλαλι θα τη δω ολιστικα ενα χειμωνα με 15 βαθμους μεσ στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, JohnnySilverhand είπε

Ο Σκρεκας ειπε με την αυξηση του προυπολογισμου θα μπουν σχεδον ολοι, παιζει αυτο το σεναριο; Θεσσαλονικη απο το 1 μεχρι 2200 περιπου ειναι οι επιλεξιμοι και απο 2200 μεχρι 7400 οι επιλαχοντες, ειμαι καπου στο 5600, να ελπιζω; ειναι και 70% η επιδοτηση αλλα αν την παρω χαλαλι θα τη δω ολιστικα ενα χειμωνα με 15 βαθμους μεσ στο σπιτι

Λένε πολλά αυτές τις μέρες. Κάτσε να βγει το ΦΕΚ και βλέπεις. Έρχονται εκλογές και κάνουν διακηρύξεις προς πάσα κατεύθυνση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikucic είπε

Λένε πολλά αυτές τις μέρες. Κάτσε να βγει το ΦΕΚ και βλέπεις. Έρχονται εκλογές και κάνουν διακηρύξεις προς πάσα κατεύθυνση. 

ΣΙΓΟΥΡΑ θα πρέπει να περιμένει το ΦΕΚ γιατί μπορεί να μπουν κόφτες.

Βέβαια, τόσα χρόνια εξοικονομώ και άλλες φορές ήταν κοντά εκλογές αλλά δεν έβαλαν ούτε 1 παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...