Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, takaros31 είπε

μπαμ μπαμ εσένα. Εμένα κοντεύει μήνας στο βήμα 8α

Μπα. Μη νομίζεις. Είχα αρκετά πισωγυρίσματα στο βήμα 8α για κοντά 2 μήνες. Λογικός ο χρόνος σου εν ολίγοις. 8α->9 θέλει περίπου 45 με 60 ημέρες.

image.png.54772514bcd1de1925ccdf0de66eddec.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μπα. Μη νομίζεις. Είχα αρκετά πισωγυρίσματα στο βήμα 8α για κοντά 2 μήνες. Λογικός ο χρόνος σου εν ολίγοις. 8α->9 θέλει περίπου 45 με 60 ημέρες.

image.png.54772514bcd1de1925ccdf0de66eddec.png

εμένα δεν έχει ανεβάσει ο μηχανικός την καρτέλα με τα ένσημα για την θερμοπρόσωψη . Λες να μου το γυρίσουν ως έλλειψη? κατά τα άλλα νομίζω τα έχω ολα (άδειες μικρής κλίμακας κτλ)

Επεξ/σία από takaros31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, takaros31 είπε

εμένα δεν έχει ανεβάσει ο μηχανικός την καρτέλα με τα ένσημα για την θερμοπρόσωψη . Λες να μου το γυρίσουν ως έλλειψη? κατά τα άλλα νομίζω τα έχω ολα (άδειες μικρής κλίμακας κτλ)

Δεν το γνωρίζω αν ήταν στα προαπαιτούμενα γιατί δεν είχα τέτοια παρέμβαση. Αν ήταν, τότε όντως θα στο γυρίσει πίσω ! 

Υποθέτω ένσημα = επιδοτούμενα χρήματα. Αν δεν αποδείξεις με κάποιο επίσημο τρόπο ότι τα έχεις πληρώσει, δεν γίνεται να τα επιδοτηθείς για αυτά. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Και εμένα τελικά περίπου στις 5 ημέρες ήταν ο χρόνος:

image.png

Ναι, τόσο περίπου και μένα για να πάει από 09 σε 09.α.

15/05/2019 -> 21/05/2019 


  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, takaros31 είπε

εμένα δεν έχει ανεβάσει ο μηχανικός την καρτέλα με τα ένσημα για την θερμοπρόσωψη . Λες να μου το γυρίσουν ως έλλειψη? κατά τα άλλα νομίζω τα έχω ολα (άδειες μικρής κλίμακας κτλ)

χμμ, παιζει και τέτοιο σενάριο;

Εγώ θα τα πληρώσω απ'τη τσέπη μου (ως κατασκευαστής) και θα τα ζητήσω απ'τον πελάτη...Δεν ειναι και κάνα σοβαρό ποσό, αλλά μαζεύονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

χμμ, παιζει και τέτοιο σενάριο;

Εγώ θα τα πληρώσω απ'τη τσέπη μου (ως κατασκευαστής) και θα τα ζητήσω απ'τον πελάτη...Δεν ειναι και κάνα σοβαρό ποσό, αλλά μαζεύονται...

Εμενα μου είπε ο μηχανικός ότι επειδή έβγαλα άδεια μικρής κλίμακας που απαιτείται για την θερμοπροσωψη (θα έβγαινε σίγουρα εκκρεμότητα αν δεν έβγαζα) πλέον οι πολεοδομία ενημερώνει το ΙΚΑ και υπαρχει μεγάλη πιθανότητα να έρθουν για έλεγχο. Σε μία περίπτωση που έβαλε θερμοπροσωψη του το έχουν βγάλει και εκκρεμότητα στο εξοικονόμω σε άλλες τρεις όχι. Είναι μάλλον που θα πέσεις στον έλεγχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takaros31 είπε

Εμενα μου είπε ο μηχανικός ότι επειδή έβγαλα άδεια μικρής κλίμακας που απαιτείται για την θερμοπροσωψη (θα έβγαινε σίγουρα εκκρεμότητα αν δεν έβγαζα) πλέον οι πολεοδομία ενημερώνει το ΙΚΑ και υπαρχει μεγάλη πιθανότητα να έρθουν για έλεγχο. Σε μία περίπτωση που έβαλε θερμοπροσωψη του το έχουν βγάλει και εκκρεμότητα στο εξοικονόμω σε άλλες τρεις όχι. Είναι μάλλον που θα πέσεις στον έλεγχο 

Εκρεμμότητα τι του βγάλαν εννοεις;  τη πληρωμή των ενσήμων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

Πηρα την οριστικη υπαγωγη χτες και αφου πατησα αποδοχη δεχτηκα ενα μηνυμα που με καλουσαν να παω στην τραπεζα που εχω δηλωσει για να υπογραψω την δανειακη συμβαση.

Οντως τηλεφωνησα στην τραπεζα και πηγα σημερα οπου συνεβησαν τα εξης :

1. Μονο ενας υπαλληλος γνωριζε τι περιπου πρεπει να γινει 

2. Απαιτησαν 2 επιπλεον χαρτια τα οποια και προφανως δε μου ανεφεραν χτες στο τηλεφωνο ουτε αναφερονται πουθενα αλλου, δλδ βεβαιωση μισθοδοσιας και λογαριασμο τηλεφωνου στο ονομα μου

3. Παροτι ειχα δηλωσει αποδοχη της υπαγωγης χτες το πρωι, το συστημα τους δεν ειχε ενημερωθει και αρα φαινοταν σα να μην εχω αποδεχτει, δεν γνωριζαν ποτε θα γινει αυτο και παροτι εδινα τον κωδικο αποδοχης δε μπορουσαν να τρεξουν την συμβαση

 

Ελλαδα 2019 σε τραπεζα χειροτερα και απο δημοσιο... Γνωριζει κανεις αν πρεπει να κανω κατι ωστε να κινητοποιησω εγω την κατασταση απο μονος μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spyros_vas είπε

2. Απαιτησαν 2 επιπλεον χαρτια τα οποια και προφανως δε μου ανεφεραν χτες στο τηλεφωνο ουτε αναφερονται πουθενα αλλου, δλδ βεβαιωση μισθοδοσιας και λογαριασμο τηλεφωνου στο ονομα μου

Η τράπεζα, ανεκαθεν, ζητάει βεβαίωση μισθοδοσίας προκειμένου να πάρεις δάνειο. Η πλατφόρμα (αν αναφερεσαι σε αυτό με την έκφραση "πουθενά αλλού") δε γνωρίζει τι προϋποθέσεις θέτει η κάθε τράπεζα ή αν εσύ εν τέλει δανειοδοτηθείς. Αφορά μόνο εσένα και τη τράπεζα. 

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Η τράπεζα, ανεκαθεν, ζητάει βεβαίωση μισθοδοσίας προκειμένου να πάρεις δάνειο. Η πλατφόρμα (αν αναφερεσαι σε αυτό με την έκφραση "πουθενά αλλού") δε γνωρίζει τι προϋποθέσεις θέτει η κάθε τράπεζα ή αν εσύ εν τέλει δανειοδοτηθείς. Αφορά μόνο εσένα και τη τράπεζα. 

 

εχουν δοθει αυτα τα χαρτια απο την αρχη αφου εχουμε παρει προεγκριση δανειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, spyros_vas είπε
 

εχουν δοθει αυτα τα χαρτια απο την αρχη αφου εχουμε παρει προεγκριση δανειου

Οκ, σε αυτή τη περίπτωση έχεις δίκιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, takaros31 είπε

Καρτέλα ενσημων ναι 

Το θέμα ειναι πως ο συνάδελφος δεν προϋπολόγισε τα 100-150ε του ΙΚΑ.

Θα του δώσω να ανεβάσει την ΑΠΔ μολις τη καταθέσω, απλα δε θα τα πληρωθεί απ'το πρόγραμμα, σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγει το νέο εξ οικονομω τον άλλο μήνα. 

Προφανώς θα πρέπει να ανοιχτεί καινούριο θέμα,  αλλά όσοι ενδιαφέρονται ας προετοιμάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...