Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ χωρίς δάνειο, ενώ μπήκαν τα λεφτά εδώ και 1 βδομάδα, δείχνει ακόμα στάδιο 9.

Μόνο 1 προμηθευτής ήταν σε άλλη τράπεζα. Δε με κάλεσαν όμως να υπογράψω κάτι. Είδα ότι έγινε το έμβασμα κανονικά.

Επεξ/σία από jimdem582
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, jimdem582 είπε

Κι εγώ χωρίς δάνειο, ενώ μπήκαν τα λεφτά εδώ και 1 βδομάδα, δείχνει ακόμα στάδιο 9.

Μόνο 1 προμηθευτής ήταν σε άλλη τράπεζα. Δε με κάλεσαν όμως να υπογράψω κάτι. Είδα ότι έγινε το έμβασμα κανονικά.

Άρα θα έχει πάρει δάνειο, γι'αυτό τον κάλεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Άρα θα έχει πάρει δάνειο, γι'αυτό τον κάλεσαν.

Πάντως επιβεβαιώνω κι εγώ μεγάλη χρέωση εμβάσματος. Υποτίθεται κανονικά είναι 1-2ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Γιατί τόσα πολλά λεφτά για το κάθε εμβασμα; Αφού έχουν όνομα δικαιούχου μαζί με iban. Θα έπρεπε να είναι 1-2 ευρώ. Το ρώτησες;

Τόσα πολλά γιατί τόσα πολλά ζήτησαν 😀. Δεν μου έδωσαν και άλλη επιλογή. Μου είπαν "το κάθε έμβασμα έχει έξοδα 11€". Τους ρώτησα και εγώ "τόσα πολλά;" "Ναι" μου είπαν "τόσα είναι". Τι άλλο να έκανα; Αυτοί έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι. Πλήρωσα τα 44€ και τους είπα και ευχαριστώ στο τέλος.

Καλά δεν περίμενα και 1€-2€ γιατί τόσα χρεώνουν μέσω winbank. Εδώ που σε έχουν δεμένο χειροπόδαρα σιγά μην σου πάρουν τα ελάχιστα. Το περίμενα κιόλας γιατί είχα διαβάσει ότι χρεώνουν κάτι τέτοιο ποσά. Κάπου είχα διαβάσει και για χρεώσεις των 20€ αλλά δεν ξέρω από ποια τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, jimdem582 είπε

Πάντως επιβεβαιώνω κι εγώ μεγάλη χρέωση εμβάσματος. Υποτίθεται κανονικά είναι 1-2ε

Ναι φίλε, εγώ μόλις περάσει η δική μου πληρωμή και δω τέτοιες χρεώσεις ενώ υπάρχουν τα στοιχεία του προμηθευτεί μαζί με iban, θα απευθυνθώ στον συνήγορο του καταναλωτή.

7 λεπτά πριν, vasilk είπε

Τόσα πολλά γιατί τόσα πολλά ζήτησαν 😀. Δεν μου έδωσαν και άλλη επιλογή. Μου είπαν "το κάθε έμβασμα έχει έξοδα 11€". Τους ρώτησα και εγώ "τόσα πολλά;" "Ναι" μου είπαν "τόσα είναι". Τι άλλο να έκανα; Αυτοί έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι. Πλήρωσα τα 44€ και τους είπα και ευχαριστώ στο τέλος.

Καλά δεν περίμενα και 1€-2€ γιατί τόσα χρεώνουν μέσω winbank. Εδώ που σε έχουν δεμένο χειροπόδαρα σιγά μην σου πάρουν τα ελάχιστα. Το περίμενα κιόλας γιατί είχα διαβάσει ότι χρεώνουν κάτι τέτοιο ποσά. Κάπου είχα διαβάσει και για χρεώσεις των 20€ αλλά δεν ξέρω από ποια τράπεζα.

Εντάξει, μπορούσες να εμβαθύνεις με γνώμονα το γεγονός ότι είναι μεταφορά εσωτερικού και λόγω πλατφόρμας υπάρχουν όλα τα στοιχεία (επωνυμία, iban) του λογαριασμού πίστωσης.

Αλλά δε το ήξερες ενδεχομένως. Και ακόμα ακόμα, μπορεί να το έλεγες και αυτοί να συνέχιζαν τον χαβά τους.

edit: μπορεί βέβαια να είναι διαφορετική η περίπτωση που υπάρχει δάνειο (άρα μπαίνει και άνθρωπος της τράπεζας στη μέση) στη μέση από αυτή που αφορά ίδια κεφάλαια.

39 λεπτά πριν, jimdem582 είπε

Πάντως επιβεβαιώνω κι εγώ μεγάλη χρέωση εμβάσματος. Υποτίθεται κανονικά είναι 1-2ε

Βάσει αυτού: https://www.insider.gr/hristika/trapezika/32944/poso-kostizoyn-ta-trapezika-emvasmata φαίνεται ότι χρεώνουν ως συναλλαγές στο γκισέ ενώ δεν θα έπρεπε κατά την άποψη μου (λόγω του ότι έγιναν ηλεκτρονικά οι αιτήσεις για το ΕΚΟ ΙΙ). Μπορεί όμως να αφορά μόνο τη περίπτωση του δανείου (αν και δε το νομίζω, αφού θέλουν να τα παίρνουν από παντού).

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Εντάξει, μπορούσες να εμβαθύνεις με γνώμονα το γεγονός ότι είναι μεταφορά εσωτερικού και λόγω πλατφόρμας υπάρχουν όλα τα στοιχεία (επωνυμία, iban) του λογαριασμού πίστωσης.

Αλλά δε το ήξερες ενδεχομένως. Και ακόμα ακόμα, μπορεί να το έλεγες και αυτοί να συνέχιζαν τον χαβά τους.

Το ήξερα και από πριν γιατί το είχα διαβάσει από άλλους. Μου το είπαν και από το τηλέφωνο όταν μου είπαν πως πρέπει να περάσω από το κατάστημα να υπογράψω τα εμβάσματα. Απλά θα μου φαινόταν πιο λογική μια χρέωση των 7€-8€ που χρεώνουν τα εμβάσματα από το ταμείο/κατάστημα. Αλλά από κάπου πρέπει να βγάλουν τη "δωρεά του συστήματος διαχείρισης δηλώσεων".

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπογραμμίζεις ειδικά ότι "υπάρχουν όλα τα στοιχεία, επωνυμία IBAN". Φυσικά και υπάρχουν άλλα γιατί αυτό να επηρεάσει το ύψος της χρέωσης. Αυτά είναι υποχρεωτικά και υπάρχουν σε κάθε έμβασμα. Χωρίς αυτά δεν γίνεται έμβασμα. Δεν ήταν κάποια ειδική περίπτωση.

Εδώ χρεώνουν 4€ για τα εμβάσματα που δέχεσαι. Δεν θα χρεώσουν τόσα για αυτά που στέλνεις; Σε λίγο θα μας χρεώσουν και για το "καλημέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vasilk είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπογραμμίζεις ειδικά ότι "υπάρχουν όλα τα στοιχεία, επωνυμία IBAN". Φυσικά και υπάρχουν άλλα γιατί αυτό να επηρεάσει το ύψος της χρέωσης. Αυτά είναι υποχρεωτικά και υπάρχουν σε κάθε έμβασμα. Χωρίς αυτά δεν γίνεται έμβασμα. Δεν ήταν κάποια ειδική περίπτωση.

Να σε βοηθήσω να καταλάβεις λοιπόν.

Πριν από αρκετά χρόνια ήταν άλλη χρέωση να στείλεις έμβασμα χωρίς το iban (μόνο με τον αριθμό λογαριασμού της τρίτης τράπεζας και το όνομα του δικαιούχου). 

edit: Επιπρόσθετα, η ύπαρξη iban και λοιπών στοιχείων κάνει δυνατή την αυτοματοποιημένη μεταφορά χρημάτων. Δηλαδή το transfer order να γίνει από το σύστημα (automated) και όχι από υπάλληλο τράπεζας.

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

Εδω και 45 ημερες η αιτηση μου και ενω εχω παρει την προεγκριση της τραπεζας για την δανειακη συμβαση βρισκεται στο παρακατω σταδιο

13 Σε αναμονή υπαγωγής 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή

 

Γνωριζει κανεις ποσο καιρο κανει περιπου να βγει η αποφαση υπαγωγης ?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spyros_vas είπε

Καλημερα σε ολους

Εδω και 45 ημερες η αιτηση μου και ενω εχω παρει την προεγκριση της τραπεζας για την δανειακη συμβαση βρισκεται στο παρακατω σταδιο

13 Σε αναμονή υπαγωγής 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή

Γνωριζει κανεις ποσο καιρο κανει περιπου να βγει η αποφαση υπαγωγης ?

Ευχαριστω!

Δες μόνος σου πόσο πήρε σε μένα:

 

image.png.28da6ce9ba23d71cc5c1491cf003b29d.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευυχαριστω @sphinxgr

Θα το αφησω λιγες μερες ακομα μιας και μεσολαβησαν οι αργιες του Πασχα και της Πρωτομαγιας...

Αν και βλεπω οτι βγαινουν μαζικα αποφασεις υπαγωγης ανα καποιο ατακτο χρονικο διαστημα..

 

Επεξ/σία από spyros_vas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι σε αυτό το βήμα, ξέρουμε περίπου πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται μέχρι την τελική εκταμίευση εφόσον είναι όλα οκ? 24/4 μπήκε σε αυτό το  βήμα 

 

 

Screenshot_20190521_112852.jpg

Επεξ/σία από takaros31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, takaros31 είπε

Εγώ είμαι σε αυτό το βήμα, ξέρουμε περίπου πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται μέχρι την τελική εκταμίευση εφόσον είναι όλα οκ? 24/4 μπήκε σε αυτό το  βήμα 

Screenshot_20190521_112852.jpg

image.png.879056e32495da78e2374a1b44eeb5b9.png

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, panostom είπε

image.png.879056e32495da78e2374a1b44eeb5b9.png

Απ' ότι βλέπω θέλει κάνα μήνα για να γίνει η τελική εκταμίευση.

1639647809_Screenshot2019-05-21at14_50_30.png.57149730c64b9a39baaa8f3a5e0f2c5f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2019 στις 5:40 ΜΜ, panostom είπε

Πόσες μέρες μεσολάβησαν από τότε που σας ήρθε μήνυμα ότι δόθηκε η εντολή στις τράπεζες για αποπληρωμή;

 

Στις 16/5/2019 στις 6:02 ΜΜ, jimdem582 είπε

Εμένα 5 εργάσιμες.

Και εμένα τελικά περίπου στις 5 ημέρες ήταν ο χρόνος:

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...