Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Γιεπ...έγω την ολοκλήρωσα :)

Αναμονή απ'τη τράπεζα πλεον, για την έγκριση του δανείου.

Και εγω τελειωσα αν και αργα, στις 3 απο τις 12.30 που σχεδον την ειχα ετοιμη.

Ακομη δεν μου εχει δωσει μηνυμα αν υπαρχουν διαθεσιμοι ποροι η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαβάζω στο φόρουμ των μηχανικών ότι σε κάποιες περιφέρειες έκλεισε το πρόγραμμα 

Αν για περιφέρεια ήταν 3 ώρες το πανηγύρι, δε τολμώ να φανταστώ τι θα γίνει στην Αττική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Τι λέτε ρε σεις, αυτό ήταν δηλαδή; Όποιος πρόλαβε πρόλαβε;

Ομορφιές.

Πάντα, έτσι ήταν.

Τα χρήματα του προγράμματος είναι συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, την αίτηση για το δάνειο στην τράπεζα που επιθυμώ,  πρέπει να την κάνω τώρα, πριν τις αιτήσεις του προγράμματος την ερχόμενη Δευτέρα, ή μπάινει σε επόμενη φάση, αφού και όταν γίνω δεκτός από το πρόγραμμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, την αίτηση για το δάνειο στην τράπεζα που επιθυμώ,  πρέπει να την κάνω τώρα, πριν τις αιτήσεις του προγράμματος την ερχόμενη Δευτέρα, ή μπάινει σε επόμενη φάση, αφού και όταν γίνω δεκτός από το πρόγραμμα;

Σε επόμενη φάση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Γιεπ...έγω την ολοκλήρωσα :)

Αναμονή απ'τη τράπεζα πλεον, για την έγκριση του δανείου.

Καλησπερα. Μιας και τα καταφερες μπορεις να μου εξηγήσεις τι εννοουν οταν λενε πως παίρνεις σειρα και μετα την ολοκληρώνεις;

Δεν το χω κατανοήσει. Επίσης σε 30 λεπτα πρεπει να χεις συμπληρωσει ολα τα πεδία τελικά ή παιρνεις σειρα και τα συμπληρώνεις μετα;

1 ώρα πριν, StormGr είπε

Και εγω τελειωσα αν και αργα, στις 3 απο τις 12.30 που σχεδον την ειχα ετοιμη.

Ακομη δεν μου εχει δωσει μηνυμα αν υπαρχουν διαθεσιμοι ποροι η οχι

Τόση πολυ ωρα παίρνει να την συμπληρώσεις απο τι ώρα ξεκίνησες να συμπληρώνεις; Και αφου την ειχες ετοιμη γιατι τελείωσες στις 3 τελικά;

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mporei είπε

Καλησπερα. Μιας και τα καταφερες μπορεις να μου εξηγήσεις τι εννοουν οταν λενε πως παίρνεις σειρα και μετα την ολοκληρώνεις;

Δεν το χω κατανοήσει. Επίσης σε 30 λεπτα πρεπει να χεις συμπληρωσει ολα τα πεδία τελικά ή παιρνεις σειρα και τα συμπληρώνεις μετα;

Τόση πολυ ωρα παίρνει να την συμπληρώσεις απο τι ώρα ξεκίνησες να συμπληρώνεις; Και αφου την ειχες ετοιμη γιατι τελείωσες στις 3 τελικά;

To παίρνεις σειρά, σημαίνει πως κάνεις την αιτηση, συμπληρώνεις τις πρωτες δυο καρτέλες, κανεις απλοαντ ταυτότητα, ΟΑ, και ΠΕΑ και την αφήνεις έτσι...

Αυτό το κάνουν συνάδελφοι που εχουν κάμποσους πελάτες για να μεγιστοποιήσουν την εισαγωγή στο σύστυμα. Δεν εγγυάται κανείς οτι ΟΛΟΙ θα προχωρήσουν σε εξοικονομώ...

Εγώ ενταξει, είχα μόνο το δικο μου, έκανα 40 λεπτά να τη περάσω πλήρως. Το έκανα βεβαια και 1η φορά. Κάποιος που το κάνει μηχανικά πλεον νομιζω κατω απο 30 λεπτα, τη περνάει άνετα. Εφόσον φυσικά τα έχει ολα έτοιμα ετσι;

Γω δηλ ειχα στο desktop ενα φακελο με σκαναρισμένα/pdf τα πάντα. Ε1,Ε9,ΟΑ,ID,ΠΕΑ,έντυπο παρεμβάσεων κτλ κτλ κτλ.

22 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, την αίτηση για το δάνειο στην τράπεζα που επιθυμώ,  πρέπει να την κάνω τώρα, πριν τις αιτήσεις του προγράμματος την ερχόμενη Δευτέρα, ή μπάινει σε επόμενη φάση, αφού και όταν γίνω δεκτός από το πρόγραμμα;

ουσιαστικα τικάρεις στην αιτηση οτι θελεις να συναψεις δανειο. Μετά σου ζητάνε μεσω μειλ τη χαρτούρα για να προχωρήσουν στο δάνειο (αν πληροίς τις προϋποθέσεις)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

To παίρνεις σειρά, σημαίνει πως κάνεις την αιτηση, συμπληρώνεις τις πρωτες δυο καρτέλες, κανεις απλοαντ ταυτότητα, ΟΑ, και ΠΕΑ και την αφήνεις έτσι...

Αυτό το κάνουν συνάδελφοι που εχουν κάμποσους πελάτες για να μεγιστοποιήσουν την εισαγωγή στο σύστυμα. Δεν εγγυάται κανείς οτι ΟΛΟΙ θα προχωρήσουν σε εξοικονομώ...

Εγώ ενταξει, είχα μόνο το δικο μου, έκανα 40 λεπτά να τη περάσω πλήρως. Το έκανα βεβαια και 1η φορά. Κάποιος που το κάνει μηχανικά πλεον νομιζω κατω απο 30 λεπτα, τη περνάει άνετα. Εφόσον φυσικά τα έχει ολα έτοιμα ετσι;

Γω δηλ ειχα στο desktop ενα φακελο με σκαναρισμένα/pdf τα πάντα. Ε1,Ε9,ΟΑ,ID,ΠΕΑ,έντυπο παρεμβάσεων κτλ κτλ κτλ.

ουσιαστικα τικάρεις στην αιτηση οτι θελεις να συναψεις δανειο. Μετά σου ζητάνε μεσω μειλ τη χαρτούρα για να προχωρήσουν στο δάνειο (αν πληροίς τις προϋποθέσεις)

Σε ευχαριστώ πολύ! ΟΑ τι ειναι; Δεν ειχα δει πως ηθελε και σκαναρισμένη ταυτότητα! Πως μου ξεφυγε;

Επίσης δυσκολεύεσαι να μπεις στο συστημα αρχικα; Σε πετάει δηλαδη;

 

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mporei είπε

 

Τόση πολυ ωρα παίρνει να την συμπληρώσεις απο τι ώρα ξεκίνησες να συμπληρώνεις; Και αφου την ειχες ετοιμη γιατι τελείωσες στις 3 τελικά;

Ήμουν στη δουλειά. Κατάφερα να λουφαρω μίση ωρα αλλά έπεσε κίνηση και έπρεπε να το αφήσω. Οποτε για αλλα 10 λεπτακια που ήθελα να το τελειώσω με πήγε μετά τις 13.00 να το ξαναπιασω. Και τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα του συστήματος. Από τις 13.00 τελείωσα στις 15.00 τα 10 λεπτά δουλειάς που μου έμεναν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mporei είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! ΟΑ τι ειναι; Δεν ειχα δει πως ηθελε και σκαναρισμένη ταυτότητα! Πως μου ξεφυγε;

Επίσης δυσκολεύεσαι να μπεις στο συστημα αρχικα; Σε πετάει δηλαδη;

Οικοδομική Αδεια. Αυτά μου ζήτησε. Αντίγραφο ταυτότητας και αντίγραφο νομιμοποιητικού στελέχους κτίσματος, ήτοι ΟΑ στελεχος στη περίπτωση μου. (καποιος μπορει να τακτοποίησε/νομιμοποίησε, οποτε ανεβάζε την υπάγωγή).

Εγω μπηκα στις 12:00. Ολα πήγαν ρολοι, δε κόλλησε πουθενα. Απο τη μια και μετά, αρχισε τα τρελά του...Καπου στις 15:00 διορθώθηκε, απ'οσα ακουγα απο συναδέφλους, παλι για καποιο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Οικοδομική Αδεια. Αυτά μου ζήτησε. Αντίγραφο ταυτότητας και αντίγραφο νομιμοποιητικού στελέχους κτίσματος, ήτοι ΟΑ στελεχος στη περίπτωση μου. (καποιος μπορει να τακτοποίησε/νομιμοποίησε, οποτε ανεβάζε την υπάγωγή).

Εγω μπηκα στις 12:00. Ολα πήγαν ρολοι, δε κόλλησε πουθενα. Απο τη μια και μετά, αρχισε τα τρελά του...Καπου στις 15:00 διορθώθηκε, απ'οσα ακουγα απο συναδέφλους, παλι για καποιο διάστημα.

Δηλαδη μπηκες και στις 12.00 και τσακα τσακα τελειωσες; Μπραβο!

Δηλαδη θελω Ε1, Ε9, ΟΑ , ID, λογαριασμο, ΠΕΑ, εντυπα Παρεμβασεων και ειμαι κομπλε ή θα μου ζητήσει και τίποτα αλλο;

Επίσης επειδη τωρα βλεπω τις οδηγίες. εκει που λεει επιφάνεια κυριων χωρων ακινήτου με βαση την ΟΑ τι βαζω; Η οικοδομική αδεια αφορά το οικόπεδο εγω θελω να κανω αίτηση για το διαμέρισμα μου. Δεν αφορα η ΟΑ το διαμέρισμα. Μηπως ξερεις;

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mporei είπε

Δηλαδη μπηκες και στις 12.00 και τσακα τσακα τελειωσες; Μπραβο!

Δηλαδη θελω Ε1, Ε9, ΟΑ , ID, λογαριασμο και ειμαι κομπλε;

Επίσης επειδη τωρα βλεπω τις οδηγίες. εκει που λεει επιφάνεια κυριων χωρων ακινήτου με βαση την ΟΑ τι βαζω; Η οικοδομική αδεια αφορά το οικόπεδο εγω θελω να κανω αίτηση για το διαμέρισμα μου. Δεν αφορα η ΟΑ το διαμέρισμα. Μηπως ξερεις;

για να κλείσει, πρεπει να εχεις και ΠΕΑ και έντυπο παρεμβάσεων...αλλιως μένει ανοικτή η αίτηση. Ολα αυτά τα θελεις για να συμπληρώσεις σωστά τα πεδία...

Προφανώς βάζεις τα τμ του διαμερίσματος σου. Η ΟΑ αφορά ολη την οικοδομή. Καπου στο συμβόλαιο σου θα εχεις τη κάτοψη και ποσα τμ ειναι. Τα ιδια δηλώνεις και στο Ε9. Με τη προϋπόθεση πως δεν εχεις αυθαιρεσίες.

Κάτσε να σου τα επιβαβαιώσει και κανας αλλος συνάδελφος, μη σε παρω στο λαιμό μου (αν και στον οδηγό προγράμματος και οδηγίες θα εξηγει τι βαζεις στο διαμέρισμα!)

Υ.Γ. στις 12;00 μπηκα, με το που άνοιξε και τελείωσα σε 40 λεπτα.

Επεξ/σία από kanesaxo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...