Προς το περιεχόμενο

Ο μάγκας, ο έξυπνος, ο Ελληναρας οδηγός!!


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με "φώτα,κόρνα και κόλλημα στο ένα μέτρο" όταν είσαι

αριστερή λωρίδα εθνική οδό με 130χλμ πως αντιδράς;;;

Γιατί κι αυτά γίνονται...και κει που πρέπει να είσαι με χαλαρούς

παλμούς και συγκεντρωμένος στο δρόμο έρχεται ο κατσαπλιας από πίσω

κατσαπλιας  !! χααχχαχαχαχ να σαι καλαα εκλαψαα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα μου εχει τυχει αρκετες φορες να ειναι ενας μονο στο φαναρι για να στριψει και να ερχεται ο πονηρος διπλα του διπλη σειρα για να περασει πρωτος

Κορναρισματα και μουτζες μπας και βαλει κανεις μυαλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου εχει τυχει αρκετες φορες να ειναι ενας μονο στο φαναρι για να στριψει και να ερχεται ο πονηρος διπλα του διπλη σειρα για να περασει πρωτος

Κορναρισματα και μουτζες μπας και βαλει κανεις μυαλο 

Στην Έλλάδα σου λένε και αντε γαμήσου και σε γράφουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι

 

Ουγκ ορκς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.google.gr/maps/@37.8727867,23.7359411,3a,75y,321.37h,89.65t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6zFddKIDZpfEKnQsjHqPyw!2e0!7i13312!8i6656

 

Κλασικό σημείο που ΚΑΘΕ φορά που θέλω να στρίψω αριστερά για Γκολφ, σκάνε 3, 4, ακόμα και 5+ πανέξυπνοι μπροστά, λες και οι υπόλοιποι πάμε βόλτα να χαζέψουμε το παλιό αεροδρόμιο.

 

Και όπως έχω ήδη γράψει ξανά, μια απ' τα (γ)ίδια με τους δικυκλιστές που χώνονται μπροστά σου στο φανάρι και εκτός του ότι δεν έχουν το νου τους στο πότε θα ανάψει πράσινο, μερικοί πάνε και το οριζοντιώνουν μπροστά σου και μετά για να ξεκινήσουν πρέπει να στρίψουν και 90° για να φύγουν ευθεία.

 

Κόρνα και παναγίδια με το που ανάβει πράσινο, κι ας είναι όλοι σαν τον liopyr.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ταξιδευω συχνα σε διαφορες χωρες, καποια πραγματα δινουν την πρωτη εικονα σε καθε ταξιδιωτη, περα απο το κλιμα/καιρο. Ετσι, σε χωρες σαν την Ελλαδα, την Αιγυπτο, την Ινδια, το Πακισταν αυτο που παρατηρεις πρωτο πρωτο μολις κατεβεις απο το αεροπλανο ειναι το χαος με τις κορνες στους δρομους. Αυτοματως, αντιλαμβανεσαι τι περιμενεις να δεις και στη συνεχεια ως κουλτουρα απο τους ντοπιους σε ευρυτερο φασμα, περα απο τους δρομους.

 

Επιβεβαιωνεται και σε αυτο το τοπικ λοιπον οτι δεν ειναι τυχαιοι παπαρογεροι ή ταριφες που εχουν την κορνα ως μεσο "διαμαρτυριας" και "γιουχας" σαν απομειναρι αλλων εποχων, αλλα την παραδοση τη συνεχιζουν και οι νεοι, οι γραμματιζουμενοι, οι πολιτισμενοι,  οι μορφωμενοι, οι των πανεπιστημιων.

 

Σε καμια 100 χρονια, υπαρχει περιπτωση ο Ελληνας να αντιληφθει τοσο το σκοπο της υπαρξης της κορνας, οσο και να αποκτησει τη στοιχειωδη κοινωνικη αντιληψη κι ευαισθησια για την οχληρια που δημιουργει μονο και μονο για να κανει το κομματι του στο δρομο. Οπου κομματι του, ειναι και το "να μην αφησει αναπαντητη την προκληση του αλλου αυστραλοπιθηκου που του εφαγε τη θεση στο φαναρι". Μεχρι τοτε παρεα με την Ινδια και λοιπες χωρες που για περιεργο λογο τις θεωρει και υποαναπτυκτες μπροστα του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καγκουριά η κόρνα, δεκτόν, αλλά για πες, ποιες άλλες επιλογές υπάρχουν για τους πανέξυπνους;

Για ποιο λογο θεωρεις οτι εισαι εσυ αρμοδιος για τους αυστραλοπιθηκες;

Απο εκει ξεκιναει το προβλημα και ετσι εκδηλωνεται με κορνες, βρισιδια, ξυλο, μπουνιες κλπ, εικονες που παραπεμπουν σε υποαναπτυκτους λαους γενικως.

 

Τον ελεγχο τηρησης του ΚΟΚ τον κανει το κρατος και οχι οι υπολοιποι οδηγοι. Κι επειδη θα μου πεις το προφανες, οτι το κρατος αποδεικνυεται ανεπαρκες, αυτο δε σημαινει οτι μπορει ο καθενας να παιρνει το νομο στα χερια του με τον τροπο που θεωρει ιδανικοτερο (αλλος κορνες, αλλος σιδερογροθιες, αλλος ριχνει το σαραβαλο του πανω στο σαραβαλο του αλλου για να δειξει οτι δεν κωλωνει κλπ).

 

Η λογικη της ανταπαντησης στον "εξυπνο", το "εγω θα τον βαλω στη θεση του", ειναι απο τα βασικα προβληματα του χειριστου Ελληνα οδηγου. Συν τα περι κουλτουρας γενικοτερα που ηδη ανεφερα.

 

Και φυσικα, δεν λυνει κανενα απολυτως προβλημα. Απλως δημιουργει περισσοτερα.

 

Με λιγα λογια, το να πατας κορνα σε εναν καραγκιοζη, απλα δεν εχει καμια λογικη, περα απο τα θανατηφορα συμπλεγματα του Ελληνα οδηγου και του εγωισμου του σε υπερθετικο βαθμο.

 

Ενω εγω θα σε ρωτησω το εξης απλο: Σου φαγε την θεση στο φαναρι. Ναι, και;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβες; Στο δίπλα νήμα είναι δείγμα πολιτισμού το να κρατάς τα σκουπίδια σπίτι σου με 40°C μέχρι να παίζεις μπάλα με τις κατσαρίδες στο σαλόνι.

 

Στο παρόν είσαι υπανάπτυκτος αν «πάρεις το νόμο στα χέρια σου», ειδικά αν το κάνεις με λανθασμένο τρόπο (δεκτόν αυτό).

 

Τέλος πάντων, δεν είναι παράλογα όσα λέτε, αλλά όπως έχω ξαναπεί, αν και γενικά είμαστε κουρδιστά πορτοκάλια, δεν είμαστε σε τέτοιο βαθμό ώστε να μη μας χαλάει το παραμικρό.

Κάτι θα γίνει και θα ξεφύγεις, αργά ή γρήγορα.

 

Ωραία, δεν ήρθε το τέλος του κόσμου που μου 'φαγε τη θέση στο φανάρι, στην τράπεζα, στο ΙΚΑ κ.λπ..

Πού πιστεύεις ότι θα οδηγούσε η αντιμετώπιση που προτείνεις, με την υπάρχουσα νοοτροπία μας; Θα βελτίωνε την κατάσταση μακροπρόθεσμα, ή θα πολλαπλασίαζε τους κουτοπόνηρους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις πολλα αλματα λογικης μεσα σε 1 ποστ:

 

1. Δεν καταλαβα πώς ακριβως συνδεεται το αλλο τοπικ με αυτο το τοπικ και κυριως γιατι το χρησιμοποιεις ως απαντηση σε εμενα, ενω εχω συμφωνησει με οσα εχεις γραψει εκει.

 

2. Δεν εχει καμια σχεση το να σου τρωνε την σειρα στο ΙΚΑ με το να μπαινουν μπροστα σου στο φαναρι. Ουτε ως πραξη, ουτε ως προς τους τροπους απαντησης,  ουτε ως προς το ποιος ελεγχει την κατασταση στην καθε περιπτωση. Το μονο κοινο ειναι η νοοτροπια του "παραβατη", ολα τα αλλα ειναι διαφορετικα σε διαφορετικες συνθηκες και με διαφορετικα αποτελεσματα. Ειλικρινα δεν θελω να το αναλυσω περισσοτερο, θεωρω οτι καταλαβες ηδη.

 

Επιπλεον, φαινεται πως εχεις μπερδευτει διοτι μεχρι στιγμης δεν προτεινα καποια συγκεκριμενη αντιμετωπιση.  Αυτο που εκανα ειναι να σχολιασω εναν συγκεκριμενο τροπο αντιμετωπισης που προτειναν καποιοι, λεγοντας το αυτονοητο ( ; ) οτι δεν ειναι δουλεια κανενος να παιρνει το νομο στα χερια του ειδικα για ησσονος σημασιας ζητηματα που συμβαινουν στους δρομους απο αυστραλοπιθηκες.

 

Ο τροπος αντιμετωπισης που εχω να προτεινω ειναι αυτο που κανω κι εγω οποτε ερχομαι Ελλαδα και τρομαζω απο τον τροπο οδηγησης του 90% των Ελληνων. Τους αγνοω πληρως κι επιδεικτικα, καθως εχω τη στοιχειωδη αντιληψη να καταλαβω οτι στην ψυχοσυνθεση ενος αυστραλοπιθηκα ειναι achievement το να ασχοληθουν οι αλλοι μαζι του ακομα και για να τον βρισουν ή να του κορναρουν για την "μαγκια" που εκανε. Ειναι σαν αναγνωριση για αυτον και για την ενεργεια του. Θεωρω λοιπον, οτι μια πολιτισμενη κοινωνια μπορει να τους αγνοει, να τους απομονωνει και να τους κανει να αισθανονται μαλακες με την περιθωριοποιηση τους, οτι ολοι τους δειχνουν με το δαχτυλο τους.

 

Μπορει να πεις οτι στην Ελλαδα αυτο δεν εφαρμοζεται γιατι ειναι πολλοι. Θα σου απαντησω πως μαλλον ετσι ειναι, αλλα απο την αλλη με το να κορναρεις/βριζεις/μουτζωνεις/whatever μονο χειροτερα μπορεις να κανεις τα πραγματα και σε καμια περιπτωση δε θα συνετισεις τον κακο οδηγο, τουναντιον μπαινεις στο δικο του τρυπακι και δημιουργειται αυτος ο υπεροχος τριτοκοσμικος φαυλος κυκλος, που οπως ειπα αρχης εξαρχης συνανταται μονο σε χωρες τυπου Ινδια, Πακισταν, Αιγυπτο κλπ.

 

Κι αν ολα τα παραπανω μπορει να ειναι ανουσια για μερικους (καταλαβαινω απολυτα το mindset του μεσου Ελληνα), θα πω το πιο απλο πραγμα απο ολα: Με το να κορναρεις/βριζεις κλπ, νευριαζεις, νευριαζει και ο αλλος και στο δρομο τα νευρα ολοι ξερουμε τι σημαινουν. Αν το βλεπετε λοιπον ως εξυπνο και αποτελεσματικο tradeoff, μεγεια σας με χαρα σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν νεώτερος είχα τεράστια υπομονή. Ότι μαλακια κι αν έβλεπα δε με ενοχλούσε και έδινα τόπο στην οργή. Όσο περνάνε τα χρόνια δεν ανέχεσαι και πολλά. Δεν μπορείς να βλέπεις τον κάθε κρετινο να έρχεται ανάποδα στο μονόδρομο ή να κοκαλωνει μπροστά σου και να μην του τα χώσεις. Όπως και τον κάθε Καραγκιόζη που πάει να σου φάει την σειρά στο ΙΚΑ την τράπεζα κλπ. Γιατί όσο τα ανεχόμαστε τόσο τα κάνουν και μας περνάνε για μακακες. Θα μου πεις θα αλλάξουν? Πιστεύω θα υπάρξει βελτίωση. Όσες φορές έχω κάνει βλακεια στο δρόμο και μου έχουν κορναρει (είναι ελάχιστες στα παρα πολλά χρόνια) τις θυμάμαι και δεν έχω επαναλάβει το ίδιο λάθος. Μακάρι να έκανε τη δουλειά της η αστυνομία και να αφαιρούσε διπλώματα αλλά δυστυχώς είναι ανύπαρκτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κάνουμε μια συνδυαστική και γενικότερη συζήτηση, δε συζητάμε οι δυο μας αποκλειστικά. Είμαστε σε forum, όχι στο πάρκο να τα λέμε οι δυο μας, γι' αυτό και έκανα τη σύνδεση, όχι επειδή θεώρησα ότι υπάρχει διαφωνία και εκεί.

 

2. Πού έγκειται η διαφορά; Στο ότι στο ΙΚΑ και την τράπεζα τον έχεις μπροστά σου και δε μπορεί να σου ξεφύγει όπως ο μπροστινός που το πατάει και εξαφανίζεται;

Γιατί η κουτοπονηριά είναι η ίδια, έτσι όπως το βλέπω εγώ. Όλοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους όσο πιο γρήγορα και αναίμακτα μπορούν, κι ας πατήσουν επί πτωμάτων.

 

Προέτρεξα και θεώρησα προφανή τον τρόπο αντιμετώπισης που έχεις στο μυαλό σου, εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που πέφτω πάνω σε posts σου για παρόμοια ζητήματα.

Που γενικότερα δεν τον θεωρώ παράλογο, απλά ανέφικτο.

 

Σε αυτό που σίγουρα θα συμφωνήσω μαζί σου κι έχεις πολύ δίκιο, είναι το τελευταίο που λες, σχετικά με τα νεύρα στο δρόμο.

 

Θα μου πεις θα αλλάξουν? Πιστεύω θα υπάρξει βελτίωση. Όσες φορές έχω κάνει βλακεια στο δρόμο και μου έχουν κορναρει (είναι ελάχιστες στα παρα πολλά χρόνια) τις θυμάμαι και δεν έχω επαναλάβει το ίδιο λάθος. Μακάρι να έκανε τη δουλειά της η αστυνομία και να αφαιρούσε διπλώματα αλλά δυστυχώς είναι ανύπαρκτη

 

Και θα συμφωνήσω και με το παραπάνω, αν κρίνω απ' τον εαυτό μου. Έχω ξαναγράψει πως κι εγώ θα τύχει να μπερδευτώ ή να κάνω παπαριά στο δρόμο.

Θα σηκώσω το χέρι όμως και θα δεχτώ το κράξιμο, σαν ελάχιστη ένδειξη αναγνώρισης του λάθους μου.

Και όπου θα έχω κάνει λάθος εντελώς λόγω άγνοιας, ίσως μάθω απ' το κράξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις απαντήσεις που διαβάζω προφανώς στο insomnia δεν υπάρχει ουδείς κατσαπλιας(το δανείζομαι απο τα παραπάνω) ολοι είστε με τα φλασάκια σας, την σειρά σας, δεν διπλοπαρκαρετε, δεν κορνάρετε, δεν πατε ποτε διπλή για να στρίψετε, δεν προσπερνάτε ποτε αντικανονικά, δεν μιλατε στα κινητα κλπ κλπ κλπ, μονο αυτοι οι άλλοι τα κανουν ολα αυτα κακοι άνθρωποι  :-D  :-D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις απαντήσεις που διαβάζω προφανώς στο insomnia δεν υπάρχει ουδείς κατσαπλιας(το δανείζομαι απο τα παραπάνω) ολοι είστε με τα φλασάκια σας, την σειρά σας, δεν διπλοπαρκαρετε, δεν κορνάρετε, δεν πατε ποτε διπλή για να στρίψετε, δεν προσπερνάτε ποτε αντικανονικά, δεν μιλατε στα κινητα κλπ κλπ κλπ, μονο αυτοι οι άλλοι τα κανουν ολα αυτα κακοι άνθρωποι  :-D  :-D

χα χα καλο,ολα τα κανω αλλοτε ολα μαζι και αλλοτε χωρια, απλα οταν το κανουν αλλοι ειναι αλητες κλπ ενω οταν το κανουμε εμεις δεν πειραζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις απαντήσεις που διαβάζω προφανώς στο insomnia δεν υπάρχει ουδείς κατσαπλιας(το δανείζομαι απο τα παραπάνω) ολοι είστε με τα φλασάκια σας, την σειρά σας, δεν διπλοπαρκαρετε, δεν κορνάρετε, δεν πατε ποτε διπλή για να στρίψετε, δεν προσπερνάτε ποτε αντικανονικά, δεν μιλατε στα κινητα κλπ κλπ κλπ, μονο αυτοι οι άλλοι τα κανουν ολα αυτα κακοι άνθρωποι :-D :-D

Προσωπικά σε ολά είμαι αψογοσ πλην της κόρνας που την χρησιμοποιώ προειδοποιητικά σε μαλακες που πετάγονται από στοπ και πάνε να μπουκάρουν στο μονόδρομο στο σπίτι μου και προκλητικά στους ως άνω καραγκιόζηδες με αυτά που κάνουν στους δρόμους. Επίσης όρια ταχύτητας κλπ εξυπακούεται ότι πάνε κατά γράμμα. Ίσως μόνη εξαίρεση στην κηφισιας σε κάποια σημεία που έχει παράλογα 50 και όταν αδειάζει το παω 70.

Στα 15+ χρόνια οδήγησης μόλις μια κλήση, για μη ύπαρξη Ν και μια υπόδειξη για ταχύτητα σε δρόμο διπλής λωρίδας εκτός πόλης που κάποιος καφρός δημαρχοσ είχε βάλει όριο 50 επειδή έμενε εκεί και πήγαινα με 70..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...