Προς το περιεχόμενο

Ο μάγκας, ο έξυπνος, ο Ελληναρας οδηγός!!


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι. Κάποτε και εμένα με πείραζαν πολλά στο δρόμο, αλλά πλέον έχω καταλάβει πως , ό,τι και να κάνεις, ειτε μούντζες είτε βρίσημο, είτε κόρνα , δεν καταφέρνεις το οτιδήποτε πέρα από το να χαλιέσαι εσύ ο ίδιος και να εκνευρίζεσαι κάθε 2 λεπτά με το χρονόμετρο. δεν θα υπάρξει ποτέ μέρα που να μη σε εκνευρίσει κάποιος στο δρόμο.  Το ξέρετε πολύ καλά, πως οι εξυπνάκηδες στους ελληνικούς δρόμους , μέχρι εκεί μπορούν να φτάσουν σε δυνατότητες. Ο αυτοσκοπός της ζωής τους είναι να νιώθουν έξυπνοι στους δρόμους  της κάθε πολής ανεξαιρέτως σε όλη την Ελλάς. Μέχρι εκεί φτάνουν οι στόχοι της ζωής τους. Συγκεκριμένα αυτό με τα φανάρια, με πείραζε, μέχρι που το σκέφτηκα καλλίτερα και κατέληξα στο συμπέρασμα πως με πειράζει μόνο όσον αφορά τον εγωϊσμό μου και όχι λειτουργικώς. δηλαδή αυτός που θα μπει μπροστά στο φανάρι , εμένα δε με επηρεάζει αφού δε με εμποδίζει. δηλαδή την ίδια ώρα θα έφευγα από το φανάρι είτε υπήρχε είτε δεν υπήρχε κάποιος που μπήκε μπροστά. εξαιρούνται φυσικά αυτοί που μπαίνουν μπροστά και περιμένουν κόρνα για να φύγουν, αλλά αυτοί πλέον περιορίζονται στους καβαλάρηδες και όχι στους οδηγούς. Επομένως εφόσον δε με καθυστερεί κάπου , δεν κάνει κάτι εις βάρος μου, εννοώντας πως δε με αργοπορεί ή παρακωλύει σε κάτι. Και έτσι σιγά σιγά έπαψε να με ενοχλεί το συγκεκριμένο. Δε λέω πως είναι και το σωστό αυτό που σκέφτηκα αλλά σίγουρα για μένα είναι προτιμητέο από το να ρισκάρω αντιπαραθέσεις με θερμοκέφαλους που νομίζουν και πάντοτε θα νομίζουν πως τα ξέρουν όλα και έχουν πάντα δίκιο σε όλα αλλά στην πρώτη αναποδιά να ρίχνουν αλλού τις ευθύνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Μα σχεδόν όλοι όσοι μπαίνουν μπροστά στο φανάρι περιμένουν κόρνα μιας και δεν έχουν ορατότητα. Επίσης είναι συνήθως σε μεγάλη ουρές, οπότε το να λες ότι δεν σε επηρεάζει δεν ισχύει παρά μόνο όταν είσαι σε 3-4 μπροστινά αμάξια που λογικά περνάνε ακόμα και σε μικρής διάρκειας φανάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σε ολά είμαι αψογοσ πλην της κόρνας που την χρησιμοποιώ προειδοποιητικά σε μαλακες που πετάγονται από στοπ και πάνε να μπουκάρουν στο μονόδρομο στο σπίτι μου και προκλητικά στους ως άνω καραγκιόζηδες με αυτά που κάνουν στους δρόμους.

H πρώτη περίπτωση είναι ο λόγος που υπάρχει η κόρνα. Αν υπάρχει κίνδυνος να τρακάρεις με κάποιον που έχει πετάξει την μούρη του και δεν σε έχει δει, προφανώς και θα κορνάρεις.

Η δεύτερη περίπτωση είναι απλά αδικαιολόγητη. Έστω οτι με την κόρνα σου τιμωρείς τον όποιο καραγκιόζη κάνει καγκουριλίκια.

Αντιλαμβάνεσαι πως η κόρνα δεν είναι κάτι που συμβαίνει μεταξύ σας αλλά μπορεί να ενοχλεί και όλους τους γύρω σου που δεν σου φταίνε σε τίποτα στην τελική;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα, σε σινικιακο δρόμο της περιοχής μου πηγαίνω κανονικά στο δρόμο μου (μονόδρομος). 

Έτσι όπως κινούμαι με χαμηλή ταχύτητα, ένας παρκαρισμένος πάει να βγεί από τη θέση του χωρίς φλας και χωρίς να κοιτάξει καθρέπτες... 

Του κολάω την κόρνα για να με αντιληφθεί και να μην πέσω επάνω του... 

Σταματάω ακριβώς δίπλα του λόγω του φρεναρίσματος μου... 

Ένα νεο παιδί γύρω στα 25... 

Κατεβάζει παράθυρο ... "Κοίτα λέω από μέσα μου θα μου την πεί κιόλας" ...

Το παληκάρι μου ζητάει συγνώμη και μου λέει " αφαιρέθηκα φίλε μου... με συγχωρείς" 

"Δεν πειράζει του λέω αφου δεν έγινε τίποτα... να προσέχεις... Καλημέρα" 

Χαιρετίομαστε και φεύγουμε... 

Αυτό είναι πολιτισμός και μπράβο στο παληκάρι... 

Βέβαια αυτός ήτανε η εξαίρεση ... Δυστυχώς

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη περίπτωση είναι ο λόγος που υπάρχει η κόρνα. Αν υπάρχει κίνδυνος να τρακάρεις με κάποιον που έχει πετάξει την μούρη του και δεν σε έχει δει, προφανώς και θα κορνάρεις.

Η δεύτερη περίπτωση είναι απλά αδικαιολόγητη. Έστω οτι με την κόρνα σου τιμωρείς τον όποιο καραγκιόζη κάνει καγκουριλίκια.

Αντιλαμβάνεσαι πως η κόρνα δεν είναι κάτι που συμβαίνει μεταξύ σας αλλά μπορεί να ενοχλεί και όλους τους γύρω σου που δεν σου φταίνε σε τίποτα στην τελική;

δηλαδη ο ξεφτιλας ποθ στην λωριδα μου που παει ευθεια θελει να το παιξει μαγκας και να στριψει αριστερα πηδωντας την ουρα δεν ειναι επικινδυνος στο να τρακαρω; ειναι εξίσου επικινδυνος σε πληροφορώ μετα απο 12 ωρες δουλειας να πεσω πάνω του επειδη πολυ απλα δεν θα επρεπε να στρίψει ή δεν εβγαλε καν φλας για να κανει την εν λογω μαλακια...

το οτι ενοχλω ειναι λογικό και κατανοητό αλλα για να αντιμετωπισεις τετοιους ηλιθιους πρεπει να πεσεις στο επιπεδο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ο ξεφτιλας ποθ στην λωριδα μου που παει ευθεια θελει να το παιξει μαγκας και να στριψει αριστερα πηδωντας την ουρα δεν ειναι επικινδυνος στο να τρακαρω; ειναι εξίσου επικινδυνος σε πληροφορώ μετα απο 12 ωρες δουλειας να πεσω πάνω του επειδη πολυ απλα δεν θα επρεπε να στρίψει ή δεν εβγαλε καν φλας για να κανει την εν λογω μαλακια...

το οτι ενοχλω ειναι λογικό και κατανοητό αλλα για να αντιμετωπισεις τετοιους ηλιθιους πρεπει να πεσεις στο επιπεδο τους

 

 

Εσύ ξεχώρισες το κορνάρισμα σε προειδοποιητικό και προκλητικό, σε αυτό απάντησα.

Αν πάει να σε κλείσει και να μπει στην λωρίδα σου επειδή δεν σε εχει δει, κορνάρεις.

Αν σε έχει δει και πάει να το εκβιάσει, έχεις 2 επιλογές, ή τον αφήνεις να μπει ή όχι. Ας μην αναλύσουμε όμως κάθε πιθανή περίπτωση στον δρόμο, κατάλαβες τι θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές σε μεγάλη λεωφόρο είμαι στην αριστερή και πλησιάζω το φανάρι στο οποίο υπήρχε και ουρά για στροφή αριστερά. Ξαφνικά ξανθιά σαβούρα με τζιπ κτήνος αποφασίζει ότι δε θέλει να περιμένει στη σειρά της και χωρίς φλας βγαίνει στη λωρίδα μου για να πάει να μπει μπροστά στο φανάρι. Της κορναρεις, τη βρίζεις, της σπας το ρημάδι ή λες δεν πειράζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σχεδόν όλοι όσοι μπαίνουν μπροστά στο φανάρι περιμένουν κόρνα μιας και δεν έχουν ορατότητα. Επίσης είναι συνήθως σε μεγάλη ουρές, οπότε το να λες ότι δεν σε επηρεάζει δεν ισχύει παρά μόνο όταν είσαι σε 3-4 μπροστινά αμάξια που λογικά περνάνε ακόμα και σε μικρής διάρκειας φανάρια.

 

Όχι όλοι. και το μήκος της ουράς δεν επηρεάζει το χρόνο που θα έκανα ούτως ή άλλως. μπαίνει αυτός μπροστά ,και φεύγει και να μην υπήρχε αυτός πάλι το φανάρι θα έχανα λόγω μεγάλης ουράς.

εξαίρεση αποτελέι αυτό που λέει ο φίλος paylidis που όχι απλώς μπαίνει μπροστά σου, αλλά πάει να σε κλεισει την ώρα της στροφής εκβιάζοντας το τρακάρισμα. μάλιστα ένα τσαμπουκαλεύτηκε κιόλας ότι είχε δικιο και πως έτσι πρέπει να οδηγεί γιατί αυτό είναι το σωστό.

δεν δικαιολογώ την κίνηση που κάνει ο άλλος, απλώς αναφέρω έναν τρόπο για να μη με πειράζει γιατί ό,τι και να κάνεις δε θα αλλάξεις τη νοοτροπία του άλλου οδηγού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πολιτισμός και μπράβο στο παληκάρι... 

Βέβαια αυτός ήτανε η εξαίρεση ... Δυστυχώς

 

Δυστηχώς, το να βρεις κάποιον που να παραδέχεται το λάθος του είναι εξαιρετικά δύσκολο.

 

Εδώ βιάζουν το STOP κάποιοι, και μόλις τους το επισημάνεις, σου λένε με ύφος "Άντε γαμ... ρε μαλ..α!!".  Ήμαρτον ρε γαμώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όλοι. και το μήκος της ουράς δεν επηρεάζει το χρόνο που θα έκανα ούτως ή άλλως. μπαίνει αυτός μπροστά ,και φεύγει και να μην υπήρχε αυτός πάλι το φανάρι θα έχανα λόγω μεγάλης ουράς.

εξαίρεση αποτελέι αυτό που λέει ο φίλος paylidis που όχι απλώς μπαίνει μπροστά σου, αλλά πάει να σε κλεισει την ώρα της στροφής εκβιάζοντας το τρακάρισμα. μάλιστα ένα τσαμπουκαλεύτηκε κιόλας ότι είχε δικιο και πως έτσι πρέπει να οδηγεί γιατί αυτό είναι το σωστό.

δεν δικαιολογώ την κίνηση που κάνει ο άλλος, απλώς αναφέρω έναν τρόπο για να μη με πειράζει γιατί ό,τι και να κάνεις δε θα αλλάξεις τη νοοτροπία του άλλου οδηγού.

Όχι.

 

Όλα επηρεάζουν το χρόνο που θα έκανες, έχω ποστάρει και βίντεο με τις καθυστερημένες εκκινήσεις στα φανάρια, που αυξάνουν την κίνηση.

Όχι ότι θέλει και πολύ μυαλό για να το καταλάβεις και μόνος σου δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο ειναι πως πανω στη στροφη ζυγιζονται να δουν ποιος ειναι πιο μαλακας, με αποτελεσμα εκει που θα περασουν 10 αμαξια, να περνανε 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κορυφαιο που εχω τυχει:Στον ασπροπυργο καγκουροσμαρτ με ζαντες και λοιπες πιπες εχει σταματησει και μιλαει με αλλο σμαρτ απο την απεναντι λωριδα.Και οι δυο εχουν κλεισει τα ρευματα τους.Τελος παντως κανουν ολοι λιγο υπομονη αρχιζουν τα πρωτα κορναρισματα.Καμια αποκριση απο τα σμαρτ.Κορναρει εντονοτερα ο μπροστινος μου(ημουν δευτερος μετα το σμαρτ),τιποτα.Κορναρει παλι και ο σμαρτ βγαζει κωλοδαχτυλο!!!

 

Ε εκει βγαινει ενα ντερεκι καταμαυρος με λαδια και στολη εργασιας και κατι χερια σαν κουπια.Παει στο σμαρτ,ανοιγει την πορτα και τραβαει τον τυπο(ενας wannabe φουσκωτος γυμναστηριου) και τον κολλαει στον τοιχο.Του αρχιζει τα καντηλια και του τραβαει δυο χαστουκια.Ο τυπος ειχε χλωμιασει ολοκληρος και ειχε μεινει στο πεζοδρομιο(νομιζω ειδα λιγο αιμα).Εγω ειχα σκασει ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια.Για να δουμε αν θα ξανασταματησει στην μεση του δρομου.

 

 

ΥΓ

Ο αλλος σμαρτακιας με τον που ειδε το σκηνικο κατι πηγε να κανει αλλα τελικα αποφασισε οτι δεν τον παιρνει και εγινε λουης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι απολίτιστος, τι θα πάθαινε να περίμενε κανά τέταρτο να τα πουν οι κάγκουρες τα παιδιά;

 

Θα μπορούσε να αξιοποιήσει το χρόνο του παραγωγικά, να πάρει κανά τηλέφωνο, να διαβάσει το manual του αυτοκινήτου, να βγάλει καμια τρίχα απ' τη μύτη κ.ο.κ..

 

Γι' αυτό είμαστε ο πάτος της Ευρώπης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κορυφαιο που εχω τυχει:Στον ασπροπυργο καγκουροσμαρτ με ζαντες και λοιπες πιπες εχει σταματησει και μιλαει με αλλο σμαρτ απο την απεναντι λωριδα.Και οι δυο εχουν κλεισει τα ρευματα τους.Τελος παντως κανουν ολοι λιγο υπομονη αρχιζουν τα πρωτα κορναρισματα.Καμια αποκριση απο τα σμαρτ.Κορναρει εντονοτερα ο μπροστινος μου(ημουν δευτερος μετα το σμαρτ),τιποτα.Κορναρει παλι και ο σμαρτ βγαζει κωλοδαχτυλο!!!

 

Ε εκει βγαινει ενα ντερεκι καταμαυρος με λαδια και στολη εργασιας και κατι χερια σαν κουπια.Παει στο σμαρτ,ανοιγει την πορτα και τραβαει τον τυπο(ενας wannabe φουσκωτος γυμναστηριου) και τον κολλαει στον τοιχο.Του αρχιζει τα καντηλια και του τραβαει δυο χαστουκια.Ο τυπος ειχε χλωμιασει ολοκληρος και ειχε μεινει στο πεζοδρομιο(νομιζω ειδα λιγο αιμα).Εγω ειχα σκασει ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια.Για να δουμε αν θα ξανασταματησει στην μεση του δρομου.

 

 

ΥΓ

Ο αλλος σμαρτακιας με τον που ειδε το σκηνικο κατι πηγε να κανει αλλα τελικα αποφασισε οτι δεν τον παιρνει και εγινε λουης.

Εννοείς μαύρος η κατά μαύρος Έλληνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου εχει τυχει να εχουν σταματησει ετσι και να κουβεντιαζουνε 2 γυφτοβλαχοι σε ορεινο στενο δρομο μετα απο κλειστη στροφη και ισα ισα περασα αναμεσα τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...