Προς το περιεχόμενο

Ο μάγκας, ο έξυπνος, ο Ελληναρας οδηγός!!


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

H μλκία με αυτούς που χώνονται μπροστά σε φανάρι για να γλυτώσουν την σειρά είναι ότι δεν μπορείς να κορνάρεις και καλά ότι έγινε πράσινο το φανάρι, διότι δεν φταίνε σε κάτι οι άλλοι που έρχονται από το αντίθετο ρεύμα... :(

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν πεζός εγώ ας ξεκινήσουμε από τα απλά. Σε κάθε φανάρι περνάνε κάμποσοι με πορτοκαλί και ένα 1 τουλάχιστον με "βαθύ πορτοκαλί" όπως λένε αυτοί  ή κόκκινο όπως το ξέρω εγώ. 

Βάλε εκεί μια γ@&^%μένη κάμερα στα φανάρια και 1000 ευρώ πρόστιμο (+αφαίρεση διπλώματος για 3 μήνες) να ξεχρεώσει η Ελλάδα με τόσους που περνάνε με κόκκινο

 

Επίσης ο Έλληνας την διάβαση πεζών την αντιμετωπίζει σαν κάτι που είναι αστικός μύθος ή δε ξέρω και εγώ τι. 

Και φυσικά το παλλόμενο πορτοκαλί σε στροφές  που το αντιμετωπίζει σαν πράσινο ενώ οφείλει να δώσει προτεραιότητα στον πεζό.

 

Αλλά το χειρότερο δεν είναι οι πράξεις αλλά η νοοτροπία. Η νοοτροπία του ακόμα και όταν ξέρω ότι έχω άδικο και έχω παρανομήσει εγώ θα τσαμπουκαλευτώ και πάλι. Όπως σε περιπτώσεις που μηχανές ή και αμάξια έχουν καβαλήσει πεζοδρόμια (οδηγάνε και επάνω) και φυσικά εσύ ο μακάκας αν τολμήσεις και πεις κάτι.

 

Λάθη όλοι κάνουμε τουλάχιστον έχε τα κοχόνες να πεις ,Συγνώμη έκανα λάθος και όχι να ετοιμάζεσαι να δείρεις τον άλλον επειδή σου είπε πως Έκλεισες το πεζοδρόμιο και μια μητέρα με καροτσάκι θα πρέπει να βγει στον δρόμο για να περάσει εξαιτίας σου

 

ΥΓ Στα φανάρια αλήθεια κερδίζεται κάτι (πέρα από 1,5 μέτρο) με το να κάθεστε τέρμα μπροστά πατώντας την διάβαση (η πολλές φορές πιο μπροστά και από το φανάρι και να χρειάζεται να κορνάρει ο πισινός για να φύγετε) με αποτέλεσμα ο πεζός να πρέπει ή να κάνει ζιγκ ζαγκ ανάμεσα σε αμάξια ή να  βγει στον απέναντι δρόμο για να περάσει απέναντι. Και φυσικά πάλι η απάντηση είναι " Σιγά θα σου πέσει ο κώλος" Η απάντηση είναι ε"Εσένα θα σου έπεφτε να καθόσουν 2 μέτρα πιο πίσω εκεί που έπρεπε?¨" Πεζοί δεν είμαστε μόνο οι νέοι υγιείς... υπάρχουν πεζοί γέροι, με προβλήματα, υγείας, αναπηρίας, τυφλοί, γονείς με παιδιά... όλοι αυτοί θα πρέπει να κινδυνέψουν ή να ταλαιπωρηθούν για να κάτσεις εσύ 1-2 μέτρα πιο μπροστά. Συγχαρητήρια θα φτάσεις στο προορισμό σου σε ένα μιλισεκόντ πιο γρήγορα.

 

Πραγματικά βιβλίο έγγραφα με αυτά που έχω δει (και ως επί το πλείστον σαν πεζός).

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτα και κορνα στα ζωα, αφου δεν υπαρχει τιμωρία ας φανε τουλαχιστον γιουχαρισμαααα

 

Δεν ξέρω αν συμβαίνει σε άλλους σε τόσο έντονο βαθμό, αλλά η κόρνα είναι κάτι που έχει απ'ευθείας σύνδεση με το νευρικό μου σύστημα.

Δεν με νοιάζει αν θα με κλείσουν, αν θα φάω πέντε φορές ένα φανάρι, αν θα με τρακάρουν ή θα μου βρίσουν την μάνα. Σε όλες τις περιπτώσεις αντιδρώ ψύχραιμα.

Αρκεί να μη μου κορνάρουν. Πρασινίζω, γίνουμαι χουλκ.

Σοβαρά. Είμαι έτοιμος να κατέβω και τις παίξω σαν 15χρονο, δεν με ελέγχω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με "φώτα,κόρνα και κόλλημα στο ένα μέτρο" όταν είσαι

αριστερή λωρίδα εθνική οδό με 130χλμ πως αντιδράς;;;

Γιατί κι αυτά γίνονται...και κει που πρέπει να είσαι με χαλαρούς

παλμούς και συγκεντρωμένος στο δρόμο έρχεται ο κατσαπλιας από πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια ιστορία σαν αυτή του φίλου αλλά με διαφορετικές λωρίδες. Ο δρόμος που φεύγει από Χαλάνδρι και πάει Ηράκλειο και νέα Ιωνία για να βγει εθνική οδό σε κάποια φάση έχει δύο λωρίδες, η δεξιά που πάει μόνο ευθεία και η αριστερή που πάει μόνο αριστερά. Και τι κάνουν οι έξυπνοι;; Ενώ είναι δεξιά και διαπιστώνουν ότι έχει ουρά, μπαίνουν με νεύρο αριστερά προχωράνε αρκετά γιατί από αριστερά δεν έχει κίνηση και κάποια στιγμή πετάνε ένα δεξί φλας και χωνονται πάλι δεξιά αφού τα ζώα τους αφήνουν και περνάνε αέρα με ένα φανάρι ενώ εμείς θα φάμε στη μάπα 4-5 για να περάσουμε. Μην τους αφήνετε ρεεεεεε ξυπνάτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με "φώτα,κόρνα και κόλλημα στο ένα μέτρο" όταν είσαι

αριστερή λωρίδα εθνική οδό με 130χλμ πως αντιδράς;;;

Γιατί κι αυτά γίνονται...και κει που πρέπει να είσαι με χαλαρούς

παλμούς και συγκεντρωμένος στο δρόμο έρχεται ο κατσαπλιας από πίσω

Παίρνεις την πινακίδα του και τον λες στην τροχαία στα επόμενα διόδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Ειμαι με τη μηχανη και περιμενω και εχω κάτσει στη δεξιά μεριά και περιμένω να μπω σε κυκλικό κόμβο, έρχεται τύπος με τζιπαρα δίπλα μου για να μπει και αυτός, εγω θελω να βγω στην 2 ή 3 έξοδο και αυτός στην 1, αδειάζει ο κόμβος και έρχεται η ώρα μας να μπουμε, πιάνω την εξωτερική λωρίδα όπως έπρεπε για να βγω στην έξοδο μου και αυτός πιάνει την εσωτερική και μου κορνάρει οτι και καλά του κλείνω το δρόμο για την έξοδο του. Γύρισα τον κοίταξα σε φάση "τι κορναρεις? έσυ κάνεις μαλακία", δεν είπα τίποτα και απλα συνέχισα.

 

Μπορεί να μην κατάλαβα καλά, αλλά νομίζω εδώ ήσουν και εσύ λίγο λάθος. Αν είχες σκοπό να βγεις στην 2 ή 3 έξοδο, έπρεπε εσύ να είσαι εσωτερικά και ο άλλος εξωτερικά βέβαια. Με το που μπαίνεις δηλαδή πιάνεις εσωτερικά και πριν φτάσεις την έξοδό σου αλλάζεις δεξιά. Εγώ τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει για τους κυκλικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ανάλογα την έξοδο και τον κόμβο. Εγώ ήθελα 2η έξοδο. Σε αυτό το κόμβο όπως είναι 1 και 2 έξοδο πάνε εξωτερικά στην 3 και 4(που έχεις κάνει ουσιαστικά κύκλο) παίρνεις εσωτερική.

 

Προχτές πάλι σε κύκλο κόμβο εδώ Κέρκυρα ο άλλος έστριψε αριστερά Χωρίς Ν κάνει κυκλο, αν πήγαινα λίγο πιο γρήγορα με δεδομένο ότι είχα προταιρεοτητα από όλους άνετα με πλήρωνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν συμβαίνει σε άλλους σε τόσο έντονο βαθμό, αλλά η κόρνα είναι κάτι που έχει απ'ευθείας σύνδεση με το νευρικό μου σύστημα.

Δεν με νοιάζει αν θα με κλείσουν, αν θα φάω πέντε φορές ένα φανάρι, αν θα με τρακάρουν ή θα μου βρίσουν την μάνα. Σε όλες τις περιπτώσεις αντιδρώ ψύχραιμα.

Αρκεί να μη μου κορνάρουν. Πρασινίζω, γίνουμαι χουλκ.

Σοβαρά. Είμαι έτοιμος να κατέβω και τις παίξω σαν 15χρονο, δεν με ελέγχω!

κανεις τις τρελες που λεει παραπανω; αν ναι συνηθισε την κορνα...

προφανως η κορνα στο φαναρι που με το που αναψει πρασινο παταει ο απο πισω μαλακας ειναι εκνευριστικη και συνηθως του σπαω και τα νευρα πηγαινοντας ακριβως στα ορια ταχυτητας όποιου το κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω κάποιος να σου το πει αυτό την επόμενη φορά που θα διαμαρτυρηθείς για την διαφθορά των πολιτικών. Όχι τίποτα άλλο, μπας και καταλάβεις τι σκορ έπιασες.

Πρωινή εξυπνάδα σήμερα ο από πάνω

....... :X :X :X :X :X :X :X

 

Το ότι δε το γραφα τόσο καιρό δεν σημαίνει ότι δεν με ενοχλούσε ρε τυπε

ε τοτε ,τι καθεσε?ξεκινα τα σεντονια με αυτα που σε ενοχλουν..........και μετα,κατασκευασε κανα διαστημοπλοιο για να πας σε πλανητη,που δεν θα παει ανθρωπος,διοτι μαλλον θα σε ενοχλει και η αναπνοη του......αλλα μαλλον ενοχλει που ο αλλος κερδισε χρονο στο φαναρι,και δεν περιμενε σαν ολους τους αλλους.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι πως οι συμφορουμίτες που αρέσκονται στο άθλημα που αναφέρεται ο ts

περιμένουν να δουν την τροπή της κουβέντας

για να αποφασίσουν αν θα συμμετάσχουν για να κρυφτούν λίγο ή πολύ και να βγουν κι από πάνω.

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού ο έλληνας οδηγός δεν έχει παιδεία. ακόμη και διαστημόπλοιο να πετούσε,  κάποια μαλακία στο διάστημα θα κατάφερνε να κάνει. 

Επίσης ,ποιός έχει πει στους Έλληνες ότι νομιμοποιούνται να μπαίνουν ανάποδα σε μονοδρόμους όταν έχουν ανοικτά τα alarm του εκάστοτε οχήματος ;;;; Ποιός;;;;;;

Επίσης βλέπω και ραγδαία αύξηση των εγωϊστών , κακομαθημένων οδηγών που δεν ακούσανε ποτέ το όχι από μαμά-μπαμπά. 

κάθε φορά που ένας μπροστά μου στην Εθνική οδό πάει με 40χλμ , όταν αλλάζω λωρίδα να προσπεράσω , μπαίνει κατευθείαν και αυτός μπροστά μου πατώντας μανιασμένα γκάζι προκειμένου να μην προσπεράσω. μέχρι 10.000 στροφές το έφτασε από τη μανία του. ειδικά στην έξοδο της εθνικής προς νέα χαλκηδόνα ένας στη δεξιά λωρίδα πήγαινε κανονικά κάπου με 50 , και ήμουν στην αριστερή και πήγαινα γύρω στα ογδόντα. εεε την ώρα που πάω να τον περάσω, πατάει μανιασμένα το γκάζι και ήθελε να μου κάνει κόντρες μέσα σε αστικό ιστό. και η ώρα 12 το μεσημέρι. πότε προλαβαίνουν και πίνουν μερικοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...