Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια, λοιπον φτιαχνουμε το σπιτι μας με την κοπελα μου τωρα  και επεσε μπροστα μου αυτο το θεμα, διαβασα ολα τα σχολια σας το εψαξα και οσο μπορουσα  ( να πω οτι ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα απλα γουσταρω τρελα τετοια πραγματα).  

λοιπον ας αρχισω ,  μεσα του αλλου μηνα θα μου φερουν το  echo plus , και εχω μια Xiaomi Yeelight RGB.

αυτα που θελω να κανω για αρχη νομιζω ειναι σχετικα ευκολα φανταζομαι ( αν οχι πειτε μου γιατι οπως προειπα ειμαι ασχετος)

1) σιγα σιγα να εχω ολα τα φωτα smart

2) με εξυπνες μπριζες να  παιξω με καμια συσκευη ( οπως αυτο με τον καφε που ειπατε)  αλλα δεν ξερω ποιες κανουν  π.χ αυτες ειναι οκ ? https://www.geekbuying.com/item/Wifi-Smart-Plug-Works-with-Amazon-Alexa-Control-Devices---EU-Plug-378446.html

 

3) μετα θελω να κανω κατι με την θερμοκρασια , να εχω εναι θερμομετρο/ θερμοστατη (?? δεν ξερω πως λεγετε )  εκτοσ σπιτιου και εναν μεσα ωστε αν εχει υγρασια να ανοιγει ο αφυγραντηρας  που ειναι με wifi ( και θα ηθελα αν γινεται και ασχέτως υγρασιας να πω την alexa να τον ανοιξει)  ( θα μπορουσατε να μου πειτε ποια συσκευη ειναι για την θερμοκρασια? )

 

4) θα ηθελα επεισης να συνδεσω και το air condition , να φανταστω αυτο γινεται μονο αν εχει το air condition  wifi σωστα ?? 

 

5) να βαλω μαγνητες σε πορτες παραθυρα  ειδα αυτους https://www.geekbuying.com/item/Original-Xiaomi-Smart-Door-and-Window-Sensor-for-Xaiaomi-Smart-Home-Suit-357830.html  κανουν ?  

 

νομιζω αυτα για αρχη , απο οτι ειδα οι περισσοτεροι τα δουλευετε με το IFTTT και απο εκει κανετε και τα σεναρια ( να πω οτι τα κινητα μας ειναι samsung )  χρειαζομαι καποια αλλη επιπλεον συσκευη για να δουλεψουν ολα αυτα μαζι ??   

συγνωμη αν σας ζαλισα απλα δεν γνωριζω πολλα και εχω πολλες ερωτησεις .. ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη είναι αρχή κοίτα να παίξεις με Xiaomi multifunctional που συνδέονται όλα πάνω εκεί.

 

Παγίδες πόρτας,λάμπες,θερμοκρασίες κτλπ

Φτιάχνεις σεναρια τι θέλεις να κανεις.

 

Επισεις έρχονται ειδοποιήσεις και πολλά πολλά ακόμα σε σούπερ τιμές.

 

 

 

Λάμπες να παίρνεις rgbw ώστε να έχουν όλα τα χρώματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε λίγο εφόσον θα έχω την Alexa και το IFTTT πρεπει να πάρω και αυρο που ειπες ??

Όχι απλά προαιρετικά το είπα.

 

Πάντως με αυτό που σου εγραψα έχω βρει την ησυχία μου. Όλα σε ένα app και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη είναι αρχή κοίτα να παίξεις με Xiaomi multifunctional που συνδέονται όλα πάνω εκεί.

 

Παγίδες πόρτας,λάμπες,θερμοκρασίες κτλπ

Φτιάχνεις σεναρια τι θέλεις να κανεις.

 

Επισεις έρχονται ειδοποιήσεις και πολλά πολλά ακόμα σε σούπερ τιμές.

 

 

 

Λάμπες να παίρνεις rgbw ώστε να έχουν όλα τα χρώματα ;)

Καλησπέρα, έχεις κάποιο link γι αυτό το multifunctional? Εννοώ τα πρώτα parts με τα οποία ξεκινάς να το στήνεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχεις κάποιο link γι αυτό το multifunctional? Εννοώ τα πρώτα parts με τα οποία ξεκινάς να το στήνεις;

Μπες banggood η alixpress η gearbest και πάτα στην αναζήτηση xiaomi multifuctional και θα σ βγάλει το προϊόν (από 20 έως 28€ παίζει περίπου)

 

Αυτό είναι το βασικό που συνδέονται όλα επάνω.μετα τα έξτρα είναι προαιρετικα και αναλόγως τι θέλεις.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπες banggood η alixpress η gearbest και πάτα στην αναζήτηση xiaomi multifuctional και θα σ βγάλει το προϊόν (από 20 έως 28€ παίζει περίπου)

 

Αυτό είναι το βασικό που συνδέονται όλα επάνω.μετα τα έξτρα είναι προαιρετικα και αναλόγως τι θέλεις.

Μόνο το banggood το βγάζει έτσι.

Απλά έχει δύο εκδόσεις (Mi και απλή) με διαφορα 7 ευρώ. Τι είναι το Μi;

 

Παράγγειλα αυτή τη λάμπα σήμερα: Xiaomi Mijia Smart LED Desk Lamp - WHITE

Μεσω ποιου app τι χειριζόμαστε διότι βλέπω διάφορα....

Το οικιακό μου router καλύπτει ή θέλει το δικό της multifunctional;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Joe22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/13081218/Siemens-RDS110.html

 

Γι αυτό κανένα σχόλιο???

Ψάχνω για "έξυπνο" θερμοστάτη καλοριφερ και έπεσα πάνω σε αυτόν siemsens rds110...

Επεξ/σία από harris78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το banggood το βγάζει έτσι.

Απλά έχει δύο εκδόσεις (Mi και απλή) με διαφορα 7 ευρώ. Τι είναι το Μi;

 

Παράγγειλα αυτή τη λάμπα σήμερα: Xiaomi Mijia Smart LED Desk Lamp - WHITE

Μεσω ποιου app τι χειριζόμαστε διότι βλέπω διάφορα....

Το οικιακό μου router καλύπτει ή θέλει το δικό της multifunctional;

Ευχαριστώ.

:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω πάρει και εγώ, όχι γιατί ήθελα smart features σε λάμπα, απλά είδη ήταν η πιο οικονομική led που βρήκα.

Πάντως με το mi home app ελέγχεται και δεν χρειάζεσαι ειδικό ρούτερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Να σας ζητήσω και εγώ λίγο την βοήθεια σας. Θέλω να φτιάξω ένα smart house. Ο σκοπός είναι και εν τέλη να έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο και καλύτερη ποιότητα στην καθημερινότητά μου. Θέλω να μπορώ να ρυθμίσω air-condition και βάση χρόνου ( μια ώρα πριν ξυπνήσω) και βάση θερμοκρασίας. Το boiler για το νερό το ίδιο. Αφυγραντήρα βάση υγρασίας αλλά και βάση ώρας την ταχύτητα. Θα ήθελα και σκούπα ρομπότ αλλά εκεί νομίζω ξεφεύγουμε οικονομικά. Αυτα για αρχή .. και μελόντικα κάνα πότισμα... Οπότε σκέφτομαι αυτήν την αλεξα με ifttt και wifi σε κάθε συσκευή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ακομα ερωτηση, η smart μπριζες  αν μπουν πχ σε συσκευες οπως τηλεοραση , home cinema  κτλ υπαρχει κινδυνος να μου καψει την τηλεοραση , δλδ οταν δινω εντολη να κλεισει ειναι σαν να την βγαζει απο την μπριζα??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ακομα ερωτηση, η smart μπριζες  αν μπουν πχ σε συσκευες οπως τηλεοραση , home cinema  κτλ υπαρχει κινδυνος να μου καψει την τηλεοραση , δλδ οταν δινω εντολη να κλεισει ειναι σαν να την βγαζει απο την μπριζα??  

Προφανώς.

Ειναι σαν να τις τραβάς.

ΜΗΝ το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...