Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού εχεις επενδύσει σε xiaomi δες και τους διακόπτες

https://www.gearbest.com/alarm-systems/pp_610096.html

Οι συγκεκριμένοι λειτουργούν με τις κοινές λάμπες του εμπορίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι η ερώτηση ήταν για τον suffocater... :-D

H μία σε ενα κατευθυντικο προβολάκι/λαμπατερ που με "καρφωνει" στο κρεβάτι,οταν χτυπάει ξυπνητήρι,γιατι ειμαι δυσκολος στο ξυπνημα.Σβηνει οταν φυγω απ το σπιτι(οταν βγει το κινητο απ το wifi,που σημαινει οτι ειμαι μακρια)

Φυσικα δουλεύει και σαν φως γενικότερα.

Καφετιερα,3-4 πορτατιφ(σε αλλους οροφους το καθενα) για να δωθει ενα σχετικό φως παντου οταν μπαινεις σε σκοτεινο σπίτι.

Αλλη μια για το φως του ενυδρειου,γιατι καποιες φορες με ενοχλει και θελω να το κλεισω χωρις να χρειαστει να σηκωθω απ το κρεβατι και να χαλασω τον υπνο μου.

Κ αλλη μια για το steamlink,επειδή η ηλιθια συσκευή δεν έχει on/off switch,και πολλες φορες χρειαζεται να βαζοβγαζεις το καλωδιο της τροφοδοσίας,και εκει που το εχω συνδεσει με τον projectora,ειναι δυσπροσιτο.

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παρακολουθώ από καιρό το θέμα, σκέφτομαι να αρχίσω και εγώ να δημιουργώ ένα δίκτυο smart home. Επειδή έχω αγοράσει από καιρό 2 κάμερες d-link, έλεγα να συνεχίσω με προϊόντα της ίδιας εταιρίας ώστε να μπορούν να συνεργάζονται μεταξύ τους. 

 

Για παράδειγμα: 

HOME HUB http://www.e-shop.gr/d-link-dch-g020-mydlink-connected-home-hub-p-PER.615438

 

WI-FI SIREN http://www.e-shop.gr/d-link-dch-s220-mydlink-home-wi-fi-siren-p-PER.615440

 

Αισθητήρας: http://www.e-shop.gr/d-link-dch-z120-mydlink-home-battery-motion-sensor-p-PER.615442

 

Καμιά πρόταση σε σχέση με το "πλάνο" αυτό? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παρακολουθώ από καιρό το θέμα, σκέφτομαι να αρχίσω και εγώ να δημιουργώ ένα δίκτυο smart home. Επειδή έχω αγοράσει από καιρό 2 κάμερες d-link, έλεγα να συνεχίσω με προϊόντα της ίδιας εταιρίας ώστε να μπορούν να συνεργάζονται μεταξύ τους. 

 

Για παράδειγμα: 

HOME HUB http://www.e-shop.gr/d-link-dch-g020-mydlink-connected-home-hub-p-PER.615438

 

WI-FI SIREN http://www.e-shop.gr/d-link-dch-s220-mydlink-home-wi-fi-siren-p-PER.615440

 

Αισθητήρας: http://www.e-shop.gr/d-link-dch-z120-mydlink-home-battery-motion-sensor-p-PER.615442

 

Καμιά πρόταση σε σχέση με το "πλάνο" αυτό? 

Δες για την ώρα αν οι κάμερες σου συνδέονται/αναγνωρίζονται στο home app της d-link.

Πάντως πρέπει να διαβάσεις κριτικές για το κάθε αξεσουάρ αν συνεχίσεις, διότι αν δεν είναι πολύ καλές οι κριτικές, οι τιμές φαίνονται υπερκοστολογημένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο my d-link οι κάμερες συνδέονται μια χαρά. Επειδή στις προηγούμενες σελίδες δεν είδα κάποια αναφορά στα προϊόντα της d-link είπα να κάνω την ερώτηση για να πάρω κάποια γνωμή, μιας που ασχολείστε με το αντικείμενο. Με 200 ευρώ που κοστιζουν τα περιφερειακά που ανέφερα νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να κοιτάξω προς xiaomi που είναι πιο οικονομική. 

 

Υ.γ. η λειτουργία ενός δικτύου smart home, επηρεάζει αρκετά την ταχύτητα του ίντερνετ στο σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο my d-link οι κάμερες συνδέονται μια χαρά. Επειδή στις προηγούμενες σελίδες δεν είδα κάποια αναφορά στα προϊόντα της d-link είπα να κάνω την ερώτηση για να πάρω κάποια γνωμή, μιας που ασχολείστε με το αντικείμενο. Με 200 ευρώ που κοστιζουν τα περιφερειακά που ανέφερα νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να κοιτάξω προς xiaomi που είναι πιο οικονομική. 

 

Υ.γ. η λειτουργία ενός δικτύου smart home, επηρεάζει αρκετά την ταχύτητα του ίντερνετ στο σπίτι?

επειδη εχω αρκετους αυτοματισμους δεν θεωρω σοφρων να τα εχεις ολα σε μια εταιρεια για τον απλο λογο οτι αλλοι ειναι καλοι σε καποιον τομεα αλλοι σε καποιον αλλον ,αλλου υπαρχουν πιο φτηνα και αξιζουν αλλου οχι,καταλαβαινω που καπιοι τα θελουν σε μια εφαρμογη ολα ομως αν εχεις πολλους αυτοματισμους παλι δεν θα το κατορθωσεις,τα βαζεις σε μια σελιδα στο κινητο και μια χαρα ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες για την ώρα αν οι κάμερες σου συνδέονται/αναγνωρίζονται στο home app της d-link.

Πάντως πρέπει να διαβάσεις κριτικές για το κάθε αξεσουάρ αν συνεχίσεις, διότι αν δεν είναι πολύ καλές οι κριτικές, οι τιμές φαίνονται υπερκοστολογημένες

Δες το σετ της εν λογω εταιρείας που πουλάει ο γερμανός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλεύει κανεις το harmony hub?
Είναι πρώτη φορά που δυσκολεύομαι να κάνω κάτι να δουλέψει όπως θα έπρεπε.

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει κανεις το harmony hub?

Είναι πρώτη φορά που δυσκολεύομαι να κάνω κάτι να δουλέψει όπως θα έπρεπε.

Καλημέρα, το απέκτησα πρόσφατα, το εχω συνδέσει με Amazon echo. Τι πρόβλημα αντιμετώπισες, μήπως μπορώ να βοηθήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα,κ εγώ με echo προσπαθω να το συνδέσω,αλλά νομίζω το προβλημα ξεκινάει πριν καν φτασω στην μεταξυ τους επικοινωνία.
Καταρχην,εγω προσπαθω να το κανω να χειριστει 2 συσκευες οι οποιες ΔΕΝ υπαρχουν στην λιστα του,οπότε προσπαθω να το εκπαιδεύσω εγώ.
Ακολουθω τις οδηγίες εκπαιδευσης,και συμβαινουν τα εξης 2 "παραξενα".
Στην μια περιπτωση,του κλιματιστικου,ενω φαινεται να λαμβανει κανονικα τις εντολες απ το χειριστήριο του κλιματιστικου το hub,την ώρα της εκπαίδευσης,οταν φτανει η ώρα να δώσει την εντολή το hub,δεν γινεται απολύτως τίποτα.
Στη δευτερη περίπτωση,του projectorα,Καποιες φορές δουλεύει,και καποιες όχι,χωρίς να αλλαξω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα,κ εγώ με echo προσπαθω να το συνδέσω,αλλά νομίζω το προβλημα ξεκινάει πριν καν φτασω στην μεταξυ τους επικοινωνία.

Καταρχην,εγω προσπαθω να το κανω να χειριστει 2 συσκευες οι οποιες ΔΕΝ υπαρχουν στην λιστα του,οπότε προσπαθω να το εκπαιδεύσω εγώ.

Ακολουθω τις οδηγίες εκπαιδευσης,και συμβαινουν τα εξης 2 "παραξενα".

Στην μια περιπτωση,του κλιματιστικου,ενω φαινεται να λαμβανει κανονικα τις εντολες απ το χειριστήριο του κλιματιστικου το hub,την ώρα της εκπαίδευσης,οταν φτανει η ώρα να δώσει την εντολή το hub,δεν γινεται απολύτως τίποτα.

Στη δευτερη περίπτωση,του projectorα,Καποιες φορές δουλεύει,και καποιες όχι,χωρίς να αλλαξω τίποτα.

 

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το skill στο Echo , για το Harmony.

 

Μετά πρέπει να φτιάξεις ένα rule στο Harmony, με την εντολή που θέλεις να δώσεις .

Η μορφή των εντολών είναι πάντα " Alexa Projector On" για παράδειγμα.

Εγώ ας πούμε έχω φτιάξει ένα rule,στο Harmony όπου όταν γίνεται trigger, ανοίγει τον ενισχυτή - ανάβει τον projectoρα - και γυρίζει το input στο Apple TV.

 

Εφόσον το έχεις κάνει create και γίνεται trigger από το app του Harmony, τότε μπορείς να το κάνει enable και στην Alexa.

 

Μετά το τρέχεις με " Alexa Projector On"

 

Το πιο δύσκολο σε όλο το process, είναι να κάνεις εκμάθηση όλων των τηλεκοντρόλ, και να δίνεις ένα χρονικό buffer μεταξύ των εντολών στο  IR-sequence για να παίξουν σωστά.

 

Για τα προβλήματα που περιγράφεις, αυτό που συνήθως προκαλεί το πρόβλημα, είναι ότι μια εντολή IR για να παίξει, θέλει συγκεκριμένο χρονικό sequence στο Harmony, για να μιλήσει με την συσκευή

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το skill στο Echo , για το Harmony.

 

Μετά πρέπει να φτιάξεις ένα rule στο Harmony, με την εντολή που θέλεις να δώσεις .

Η μορφή των εντολών είναι πάντα " Alexa Projector On" για παράδειγμα.

Εγώ ας πούμε έχω φτιάξει ένα rule,στο Harmony όπου όταν γίνεται trigger, ανοίγει τον ενισχυτή - ανάβει τον projectoρα - και γυρίζει το input στο Apple TV.

 

Εφόσον το έχεις κάνει create και γίνεται trigger από το app του Harmony, τότε μπορείς να το κάνει enable και στην Alexa.

 

Μετά το τρέχεις με " Alexa Projector On"

 

Το πιο δύσκολο σε όλο το process, είναι να κάνεις εκμάθηση όλων των τηλεκοντρόλ, και να δίνεις ένα χρονικό buffer μεταξύ των εντολών στο  IR-sequence για να παίξουν σωστά.

 

Για τα προβλήματα που περιγράφεις, αυτό που συνήθως προκαλεί το πρόβλημα, είναι ότι μια εντολή IR για να παίξει, θέλει συγκεκριμένο χρονικό sequence στο Harmony, για να μιλήσει με την συσκευή

Εχω ενεργοποιήσει το skill.

Rule εννοεις αctivity?

Επίσης,όταν λες συγκεκριμένο χρονικο sequence,εννοεις το delay μεταξυ των εντολών?

Διότι αυτο το καταλαβαίνω,και ειναι λογικό,άλλα οταν μιλάμε απλα για το ανοιγμα,δηλαδη απλα μια εντολη on,αυτο δεν παιζει ρόλο.

Mήπως εννοεις την διάρκεια?

Εγω στη μια περιπτωση δεν εχω καταφέρει το κλιματιστικο να δουλεψει ΠΟΤΕ,ουτε μεσω εφαρμογης,και στη δευτερη περιπτωση,του projectorα,δουλευει τις μισες μόνο  :/

 

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενεργοποιήσει το skill.

Rule εννοεις αctivity?

Επίσης,όταν λες συγκεκριμένο χρονικο sequence,εννοεις το delay μεταξυ των εντολών?

Διότι αυτο το καταλαβαίνω,και ειναι λογικό,άλλα οταν μιλάμε απλα για το ανοιγμα,δηλαδη απλα μια εντολη on,αυτο δεν παιζει ρόλο.

Εγω στη μια περιπτωση δεν εχω καταφέρει το κλιματιστικο να δουλεψει ΠΟΤΕ,ουτε μεσω εφαρμογης,και στη δευτερη περιπτωση,του projectorα,δουλευει τις μισες μόνο  :/

Σωστά, activity και χρονικό delay μεταξύ των εντολών! Δεν τα θυμόμουν απέξω 

 

Εμένα το κλιματιστικό που είχα αντίστοιχο θέμα, αναγκάστηκα να του κάνω εκμάθηση αρκετές φορές, γιατί κατάλαβα ότι ενώ έπιανε το Code, είχε θέμα με το πόση ώρα πατημένο πρέπει να το κρατήσεις πατημένο για να πιάσει σωστά.

Ξανα-κάντου εκμάθηση αφού το σβήσεις, και κράτα το πατημένο το πλήκτρο του ON, ακόμα και αν λέει ότι έγινε registered.

Δυστυχώς τα IR έχουν αυτό το θέμα γενικά!

 

Σε ένα raspberry που δοκίμαζα να κάνει το ίδιο με το Harmony, έβλεπα live στην κονσόλα την ώρα που έκανε register την εντολή και πέρα από τον κώδικα που καταχωρούσε, κρατούσε και τον χρόνο που πρέπει αυτό να μείνει πατημένο.

 

Συνήθως αν το ΙR sequence είναι μικρό, το εκπέμπει αντίστοιχα σύντομα και το κλιματιστικό δεν άναβε.

 

Λογικά και ο projecto-ρας το ίδιο θέμα θα έχει!

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω οτι o χρονος εκπομπης πρεπει να ειναι το πρόβλημα,θα το τσεκάρω μολις μπορεσω.
thanks!

Update:Δυστυχώς ναυάγησα.
Αν καποιος έχει σετάρει χειροκίνητα το κλιματιστικό του και μπορει να μου πει τι ρυθμισεις delay εχει,ισως με βοηθησουν.

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...