Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το google home απαντά μόνο στον owner?

η Alexa απαντάει.... και στον γείτονα :D

καλό και κακό μαζί

lol

 

το home απαντασει σε οσους λογαριασμους google του εχεις συνδεσει. Ζηταει απο τον καθενα να κανει το κλασσικο, οπου τον βαζει να πει "ok google" 3 φορες για να αναγνωρισει τη φωνη. Εχει και guest mode το οποιο απο default ειναι off και μπορεις να το ενεργοποιησεις. 

δεν ειναι γυναικα του δρομου το google home.. ειναι απο καλη οικογενεια, με το πιανο και τα γαλλικα της :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδή αν ο γείτονας πει της Αλεξας άναψε/σβήσε τα φώτα, κλείδωσε/ξεκλείδωσε την πόρτα αυτή θα το κάνει;; Φαντάζομαι πως κάποιος μηχανισμός προστασίας θα υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει για μποιλερ,θερμοσιφωνο,φωτα κτλ κτλ υπαρχει και αυτο ,https://www.amazon.de/dp/B0761P6GGJ/_encoding=UTF8?coliid=I2NM2CJD5Y4R4S&colid=14Z4EEQP32BLF,στοαλιεχπρεσσ εχει περιπου 24 ε ,μπορεις να συνδεσεις εως 4 συσκευες ,εγω εβαλα τον θερμοσιφωνα και δουλειει τελεια μονο ισως μειονεκτημα ειναι οτι χρειαζεται χωρο στον κεντρικο  πινακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν ο γείτονας πει της Αλεξας άναψε/σβήσε τα φώτα, κλείδωσε/ξεκλείδωσε την πόρτα αυτή θα το κάνει;; Φαντάζομαι πως κάποιος μηχανισμός προστασίας θα υπάρχει. 

 

nope δεν υπάρχει.. προφανώς το unlocking της πόρτα δεν κάνεις το λάθος να το ενεργοποιήσεις, στην Αλέξα

έχω ενεργοποιήσει βέβαια το trigger - lock όταν φεύγω, καθώς σβήνει φώτα και μετά απο 10 δευτερόλεπτα κλειδώνει και την πόρτα

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nope δεν υπάρχει.. προφανώς το unlocking της πόρτα δεν κάνεις το λάθος να το ενεργοποιήσεις, στην Αλέξα

έχω ενεργοποιήσει βέβαια το trigger - lock όταν φεύγω, καθώς σβήνει φώτα και μετά απο 10 δευτερόλεπτα κλειδώνει και την πόρτα

:D

 

Νομιζω πλεον οτι μπορεις να κανεις κ train μονο στην δικια σου φωνη.

 

Alexa Voice Profiles

 

More info.

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση αλλά θα προτιμήσω το να ακούει τις εντολές όλων ..

η μικρή μου που είναι 4 έχει μάθει και συνεννοείστε στα αγγλικά και πεθαίνω στο γέλιο με τις επικές «συζητήσεις « μεταξύ τους

 

Έρχονται και φίλοι στο σπίτι και την χρησιμοποιούν για μουσική κτλπ

 

Τώρα στο θέμα του γείτονα, θα πρέπει ο άλλος να είναι αρκετά κοντά και χωρίς τοίχο για να πιάσει την φωνή του ή να βγάλει ντουντούκα στον διαδρομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει για μποιλερ,θερμοσιφωνο,φωτα κτλ κτλ υπαρχει και αυτο ,https://www.amazon.de/dp/B0761P6GGJ/_encoding=UTF8?coliid=I2NM2CJD5Y4R4S&colid=14Z4EEQP32BLF,στοαλιεχπρεσσ εχει περιπου 24 ε ,μπορεις να συνδεσεις εως 4 συσκευες ,εγω εβαλα τον θερμοσιφωνα και δουλειει τελεια μονο ισως μειονεκτημα ειναι οτι χρειαζεται χωρο στον κεντρικο  πινακα

Τι θερμοσίφωνα έχεις φίλε μου;

Αυτό απ'ότι είδα λέει για μέχρι 10Α. Ο δικός μου στο σπίτι αν δεν κάμω λάθος είναι 16. Έχεις βάλει και κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή φάση αλλά θα προτιμήσω το να ακούει τις εντολές όλων ..

η μικρή μου που είναι 4 έχει μάθει και συνεννοείστε στα αγγλικά και πεθαίνω στο γέλιο με τις επικές «συζητήσεις « μεταξύ τους

 

Έρχονται και φίλοι στο σπίτι και την χρησιμοποιούν για μουσική κτλπ

 

Τώρα στο θέμα του γείτονα, θα πρέπει ο άλλος να είναι αρκετά κοντά και χωρίς τοίχο για να πιάσει την φωνή του ή να βγάλει ντουντούκα στον διαδρομο

 

Ε ναι λογικο κ αυτο, θα πρεπει να ουρλιαζει ο γειτονας, εκτος αν εχεις τοσο λεπτους τοιχους.

Ασε που πρεπει κ ο γειτονας να ξερει τι ειναι αυτο το πραμα που του μιλας, ειμαι σιγουρος οτι με ακουνε οι δικοι μου να λεω καθε τοσο, Alexa κανε αυτο, Ok Google κανε το αλλο :P, κ αναρωτιουνται τι κανει αυτος εκει μεσα.

Επεξ/σία από Geoisis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θερμοσίφωνα έχεις φίλε μου;

Αυτό απ'ότι είδα λέει για μέχρι 10Α. Ο δικός μου στο σπίτι αν δεν κάμω λάθος είναι 16. Έχεις βάλει και κάτι άλλο;

ναι κανει για φωτα και χαμηλοτερα φορτια,στον θερμοσιφονα εχω βαλει ρελε και αυτο απλα το οδηγει,δεν παιρνει το φορτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κανει για φωτα και χαμηλοτερα φορτια,στον θερμοσιφονα εχω βαλει ρελε και αυτο απλα το οδηγει,δεν παιρνει το φορτιο

ενδιαφερον αυτο με το sonoff κ τον θερμοσυφωνα, θα πρεπει να το ψαξω ομως γιατι δεν εχω ιδεα απο ρελε κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον αυτο με το sonoff κ τον θερμοσυφωνα, θα πρεπει να το ψαξω ομως γιατι δεν εχω ιδεα απο ρελε κτλπ.

χα μην φαντασεσαι ουτε εγω,ηλεκτρολογο εφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει καποιος ποια ειναι η διαφορά ανάμεσα στο απλο amazon dot,και το plus,απο αποψη hub?
Σημαίνει οτι το plus μπορει να υποστηρίξει περισσότερες συσκευές?Με καλύτερη συνδεση(?)?
Δεν μπορω να καταλάβω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα μην φαντασεσαι ουτε εγω,ηλεκτρολογο εφερα

 

σωστος ;).

 

Γνωρίζει καποιος ποια ειναι η διαφορά ανάμεσα στο απλο amazon dot,και το plus,απο αποψη hub?

Σημαίνει οτι το plus μπορει να υποστηρίξει περισσότερες συσκευές?Με καλύτερη συνδεση(?)?

Δεν μπορω να καταλάβω.

 

 

οι 2 βασικες διαφορες ειναι οτι εχουν καλυτερα ηχεια/μικροφωνα κ οτι πλεον μπορει μεσω φωνης να κανει μονο του την αναζητηση κ το σεταρισμα των διαφορων συσκευων που υποστηριζονται, γινεται κοινος ενα smart hub.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...