Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιο air condition με wifi που έχει δυνατότητα να συνδεθεί με hassio κλπ; Εννοώ χωρίς να μπει τριτη συσκευή όπως broadlink, harmony κλπ...

Ναι. Της Daikin νομίζω υποστηριζονται όλα. Μπες στη σελίδατου HA και δες τι υποστηρίζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για air condition.... Όταν ένα είναι wifi μπορείς να δεις από την εφαρμογή σε τι κατάσταση είναι ή απλά δίνεις εντολές? Βλέπεις δλδ αν είναι ανοιχτό, σε τι βαθμούς κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Μιας και μιλάμε για air condition.... Όταν ένα είναι wifi μπορείς να δεις από την εφαρμογή σε τι κατάσταση είναι ή απλά δίνεις εντολές? Βλέπεις δλδ αν είναι ανοιχτό, σε τι βαθμούς κλπ?

Βλέπεις τα πάντα και ρυθμίζεις τα πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά! Δεν έχω καθόλου ηλεκτρολογικές γνώσεις, και θα ήθελα παρακαλώ να μου εξηγήσετε:

Για φώτα τα οποία βρίσκοντα στις σκάλες δύο ορόφων, και είναι συνδεδεμένα όλα μεταξύ τους (υπάρχουν 3 διακόπτες:  ισόγειο, 1ος όροφος, 2ος όροφος), υπάρχει κάποιος τρόπος με κάποια συσκευή (π.χ sonoff) να έχω έξτρα απομακρυσμένη διαχείρηση? Με λίγα λόγια αν κάποιος σβήνει τα φώτα (με κάποιον απο τους 3 διακόπτες) να μπορώ να τα ανάβω απο το κινητό ή και αντίθετα? 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^^

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει χρονικό στο κλιμακοστάσιο και από οποιονδήποτε διακόπτη ανάβεις και σβήνεις τα φώτα, άρα οι τρεις διακόπτες είναι εν σειρά.

Βάζεις εν σειρά και το sonoff και θα ελέγχεις τα φώτα απομακρυσμένα.

 

Επεξ/σία από enterhere
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, enterhere είπε

^^

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει χρονικό στο κλιμακοστάσιο και από οποιονδήποτε διακόπτη ανάβεις και σβήνεις τα φώτα, άρα οι τρεις διακόπτες είναι εν σειρά.

Βάζεις εν σειρά και το sonoff και θα ελέγχεις τα φώτα απομακρυσμένα.

Εν σειρά διακόπτες αν σβήσει ένα στο φως δεν ξανά αναβει ποτέ από άλλο διακόπτη, ούτε και παράλληλοι βέβαια δουλεύει το σύστημα.

Τέλος πάντων δεν ξέρω τι έχει κάνει κι ο φίλος

Η καλύτερη λύση είναι η πεπατημένη, δηλαδή να βάλει μπουτον και χρονοδιακόπτης, οπότε αν βάλει μπουτόν μπορεί να βάλει και κάποιο διακόπτη απομακρυσμένης διαχείρισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Παρ'ολα αυτά δεν έβγαλα και πολύ άκρη! :)  Το πιο πιθανό επειδή είμαι άσχετος επι του θέματος ή μπορεί να μην εξήγησα και σωστα!

Υπάρχουν δύο φώτα στις σκάλες μεταξύ Ισογείου-1ου ορόφου και δύο φώτα μεταξύ 1ου ορόφου-2ου ορόφου! Αν κάποιος απο το ισόγειο πατήσει τον διακόπτη θα ανάψουν και τα 4 φώτα μαζί, ενώ αν πατήσει κάποιος μετέπειτα τον διακόπτη απο τον  1ο ή τον 2ο όροφο θα σβήσουν όλα. Εγώ αυτό θέλω να παραμείνει, ωστόσο να έχω και απομακρυσμένη διαχείρηση.

Δεν γνωρίζω αν οι διακόπτες θεωρούνται "εν σειρά" ή "παραλληλοι". Η απλή μου σκέψη ήταν οτι θα αντικαταστήσω τον ένα διακόπτη με έναν "έξυπνο" της sonoff και το πρόβλημα λύθηκε. 'Ενας φίλος ηλεκτρολόγος ωστόσο μου εξήγησε  οτι δεν ισχύει (μου εξήγησε και γιατί, αλλα δεν το συγκράτησα) και οτι πρέπει να βρω κάποιον έξυπνο διακόπτη με aller-retour(?) ή καπως έτσι!

Δεν ξέρω αν βοήθησα την συζήτηση ή την μπέρδεψα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, syller είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Παρ'ολα αυτά δεν έβγαλα και πολύ άκρη! :)  Το πιο πιθανό επειδή είμαι άσχετος επι του θέματος ή μπορεί να μην εξήγησα και σωστα!

Υπάρχουν δύο φώτα στις σκάλες μεταξύ Ισογείου-1ου ορόφου και δύο φώτα μεταξύ 1ου ορόφου-2ου ορόφου! Αν κάποιος απο το ισόγειο πατήσει τον διακόπτη θα ανάψουν και τα 4 φώτα μαζί, ενώ αν πατήσει κάποιος μετέπειτα τον διακόπτη απο τον  1ο ή τον 2ο όροφο θα σβήσουν όλα. Εγώ αυτό θέλω να παραμείνει, ωστόσο να έχω και απομακρυσμένη διαχείρηση.

Δεν γνωρίζω αν οι διακόπτες θεωρούνται "εν σειρά" ή "παραλληλοι". Η απλή μου σκέψη ήταν οτι θα αντικαταστήσω τον ένα διακόπτη με έναν "έξυπνο" της sonoff και το πρόβλημα λύθηκε. 'Ενας φίλος ηλεκτρολόγος ωστόσο μου εξήγησε  οτι δεν ισχύει (μου εξήγησε και γιατί, αλλα δεν το συγκράτησα) και οτι πρέπει να βρω κάποιον έξυπνο διακόπτη με aller-retour(?) ή καπως έτσι!

Δεν ξέρω αν βοήθησα την συζήτηση ή την μπέρδεψα περισσότερο.

Το μονο που μπορεις να κανεις σε περιπτωση που δεν εχεις aller retour ειναι να τα συγχρονίζεις με κάποιο τροπο. Το εχω κανει εγω μεσω αυτοματισμου. Ο ενας διακόπτης ουσιαστικά απλα λέει στον βασικό διακόπτη που ελέγχει τα φωτα τι να κάνει. Δηλαδή εχω το Δ1 (ο βασικος διακόπτης) και το Δ2 ( ο δευτερεύων διακόπτης). Απο τον Δ1 ελέγχεις τα φώτα κανονικά αλλά ταυτόχρονα λες και στο Δ2 να αλλάξει την καταστασή του απο On/Off και ανάποδα, δεν ειναι απαραίτητο αυτο το βήμα αλλα είναι καλο για να ξέρεις οτι και οι 2 διακόπτες ειναι συγχρονισμένοι ως προς την κατάσταση. Οταν τώρα θές να κλείσεις τα φώτα απο το Δ2 τοτε οταν η κατάσταση αλλάζει ενεργοποιεί εναν αυτοματισμό που λέει στο Δ1 να κάνει την ανάλογη δουλειά και εν τέλει δουλεύει σαν αλλερ ρετουρ. Αν δεν δουλευει ο αυτοματισμος προφανως δεν θα μπορεις να το κανεις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, syller είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Παρ'ολα αυτά δεν έβγαλα και πολύ άκρη! :)  Το πιο πιθανό επειδή είμαι άσχετος επι του θέματος ή μπορεί να μην εξήγησα και σωστα!

Υπάρχουν δύο φώτα στις σκάλες μεταξύ Ισογείου-1ου ορόφου και δύο φώτα μεταξύ 1ου ορόφου-2ου ορόφου! Αν κάποιος απο το ισόγειο πατήσει τον διακόπτη θα ανάψουν και τα 4 φώτα μαζί, ενώ αν πατήσει κάποιος μετέπειτα τον διακόπτη απο τον  1ο ή τον 2ο όροφο θα σβήσουν όλα. Εγώ αυτό θέλω να παραμείνει, ωστόσο να έχω και απομακρυσμένη διαχείρηση.

Δεν γνωρίζω αν οι διακόπτες θεωρούνται "εν σειρά" ή "παραλληλοι". Η απλή μου σκέψη ήταν οτι θα αντικαταστήσω τον ένα διακόπτη με έναν "έξυπνο" της sonoff και το πρόβλημα λύθηκε. 'Ενας φίλος ηλεκτρολόγος ωστόσο μου εξήγησε  οτι δεν ισχύει (μου εξήγησε και γιατί, αλλα δεν το συγκράτησα) και οτι πρέπει να βρω κάποιον έξυπνο διακόπτη με aller-retour(?) ή καπως έτσι!

Δεν ξέρω αν βοήθησα την συζήτηση ή την μπέρδεψα περισσότερο.

Οι διακόπτες σου όπως το περιγράφεις είναι aller-retour, δηλαδή έχεις δύο ακριανούς οι οποίοι έχουν μία είσοδο και την εναλλάσουν μεταξύ δύο εξόδων, και κάποιους ενδιάμεσους που έχουν δύο εισόδους και δύο εξόδους και όταν τους πατάς κάνουν τράμπα.

Τα απλά sonoff έχουν μια είσοδο και μία έξοδο οπότε δε σου κάνουν, χρειάζεσαι είτε sonoff dual είτε shelly 2.5 ή κάτι παρόμοιο που να έχει τουλάχιστον δύο εξόδους (μπορείς και να βάλεις δύο απλά sonoff, αλλά θα μπλέξεις στο σετάρισμα). Απο κει και πέρα χρειάζεσαι επιπλέον α)να συνεχίσουν να λειτουργούν οι κανονικοί διακόπτες και β)να γνωρίζει ο smart διακόπτης αν είναι ανοιχτά ή όχι τα φώτα. Ο shelly αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει σύνδεση με υπάρχοντα διακόπτη και έχει και power meter οπότε μπορεί να σε καλύπτει.

Και οι δύο όμως θέλουν ουδέτερο, που κατα πάσα πιθανότητα δεν έχεις, αυτό λύνεται εύκολα μόνο αν υπάρχει πρίζα απο κάτω. 

Εν ολίγοις καλύτερα να περιμένεις συμβουλή από κάποιον που το έχει κάνει γιατί δεν είναι απλά τα πράγματα, εκτός αν κάνεις παραχωρήσεις ή πας σε πιο ριζικές αλλαγές (να βαλεις ενα smart switch και να αλλάξεις όλους τους διακόπτες με push buttons που απλά θα δίνουν εντολή στον smart switch ας πούμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

ειμαι σε διαδικασια αλλαγων στο σπιτι και σκεφτομαι αφου θα γινουν δουλειες να κανω καποια πραγματα ωστε να γινει λιγο εξυπνοτερο.

εχω διαβασει καμια 20αρια σελιδες στην αρχη και καμια 40 στο τελος και δεν εχω καταλαβει χριστο 😂

ξεκινω οσο πιο περιεκτικα και αριθμημενα για να βοηθησω οποιον θελει να βοηθησει με τις αποριες μου.

θελω να ξεκινησω με την αγορα echo dot (3rd) η google home (μαλλον το πρωτο εκτος αν το δευτερο πλεον ειναι μπροστα στην κουρσα)

1. η αγορα να γινει μεσω σκρουτζ? (παιζουν περιορισμοι? γιατι βλεπω διαφορες ερωτησεις για αγορα απο γερμανια αμερικη κτλ ενω υπαρχουν στην ελλαδα)

2. ανοιγμα κλεισιμο φωτων με alexa. διαβαζω για λαμπες wifi και για διακοπτες wifi. αν αλλαξω διακοπτες πχ sonoff t1 δεν θα ανοιγοκλεινω τα φωτα μου με την αλεξα? (θεωρητικα ναι αλλα ας ρωτησω) θελω και λαμπες σωνει και ντε? (που ειναι και πανακριβες), βασικα δεν εχω καταλαβει που διαφερουν.

3. Χειρισμος μεσω alexa της αυτονομης θερμανσης στο σπιτι, χρειαζομαι μονο θερμοστατη τυπου ecobee? και τιποτα αλλο? επισης αν θελω αντισταθμιση θελω και 2 αισθητηρες εξω-μεσα?

4. χειρισμος ρολων στα κουφωματα? απλα διακοπτες και εδω? (αν υποθεσουμε οτι εχουμε ηλεκτρικα ρολα) και τι διαολο ειναι αυτο το ουδετερο που αναφερεται συνεχως???

5. οποιαδηποτε αλλη συσκευη που δεν εχει δικτυο αρκει ενα hub για ir? πχ smart tv να ανοιγει θελει hub?

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kostass__ είπε

Καλησπερα σε ολους.

ειμαι σε διαδικασια αλλαγων στο σπιτι και σκεφτομαι αφου θα γινουν δουλειες να κανω καποια πραγματα ωστε να γινει λιγο εξυπνοτερο.

εχω διαβασει καμια 20αρια σελιδες στην αρχη και καμια 40 στο τελος και δεν εχω καταλαβει χριστο 😂

ξεκινω οσο πιο περιεκτικα και αριθμημενα για να βοηθησω οποιον θελει να βοηθησει με τις αποριες μου.

θελω να ξεκινησω με την αγορα echo dot (3rd) η google home (μαλλον το πρωτο εκτος αν το δευτερο πλεον ειναι μπροστα στην κουρσα)

1. η αγορα να γινει μεσω σκρουτζ? (παιζουν περιορισμοι? γιατι βλεπω διαφορες ερωτησεις για αγορα απο γερμανια αμερικη κτλ ενω υπαρχουν στην ελλαδα)

2. ανοιγμα κλεισιμο φωτων με alexa. διαβαζω για λαμπες wifi και για διακοπτες wifi. αν αλλαξω διακοπτες πχ sonoff t1 δεν θα ανοιγοκλεινω τα φωτα μου με την αλεξα? (θεωρητικα ναι αλλα ας ρωτησω) θελω και λαμπες σωνει και ντε? (που ειναι και πανακριβες), βασικα δεν εχω καταλαβει που διαφερουν.

3. Χειρισμος μεσω alexa της αυτονομης θερμανσης στο σπιτι, χρειαζομαι μονο θερμοστατη τυπου ecobee? και τιποτα αλλο? επισης αν θελω αντισταθμιση θελω και 2 αισθητηρες εξω-μεσα?

4. χειρισμος ρολων στα κουφωματα? απλα διακοπτες και εδω? (αν υποθεσουμε οτι εχουμε ηλεκτρικα ρολα) και τι διαολο ειναι αυτο το ουδετερο που αναφερεται συνεχως???

5. οποιαδηποτε αλλη συσκευη που δεν εχει δικτυο αρκει ενα hub για ir? πχ smart tv να ανοιγει θελει hub?

ευχαριστω!

Θα σου μιλήσω μόνο για τα 2 και 5 που έχω άποψη.

Για έξυπνο φωτισμό σε γενικές γραμμές υπάρχουν δύο λύσεις - Έξυπνες λάμπες και έξυπνοι διακόπτες. Προφανώς κάθε μια από αυτές τις λύσεις έχει πολλές υποκατηγορίες, αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν τα εξής:

-Οι έξυπνες λάμπες είναι εύκολες στην εγκατάσταση και μπορούν να έχουν εναλλαγές στα χρώματα. Μπορείς να τις ελέγχεις με κινητό, με Alexa ή Google Home, με αισθητήρες κίνησης, φωτεινότητας, ακόμα και με ειδικούς διακόπτες. Το μειονέκτημα τους είναι πως δεν συνεργάζονται με τους παραδοσιακούς διακόπτες που έχουμε στα σπίτια μας. Δηλαδή, αν σβήσεις μια έξυπνη λάμπα με παραδοσιακό διακόπτη δεν μπορείς μετά να την ανάψεις έξυπνα. Η συνηθισμένη πρακτική είναι ο διακόπτης να είναι μόνιμα αναμμένος και να ανοιγοκλείνουν ή να αλλάζουν χρώματα με έναν από τους τρόπους που προείπα. Από εκεί και πέρα μια άλλη μεγάλη υποκατηγοριοποίηση που μπορεί να γίνει είναι αν συνδέονται με το wifi ή με ένα hub. Στην πρώτη κατηγορία, όπως πχ οι Yeelight, δεν χρειάζεσαι το hub αλλά μπορεί το ρούτερ σου να έχει θέμα αν είναι πολλές συσκευές συνδεδεμένες επάνω του. Αυτές που χρειάζονται το hub, όπως πχ οι Philips Hue, έχουν γενικά πιο σταθερή σύνδεση αλλά υπάρχει προφανώς το επιπλέον κόστος, 30-40 ευρώ, του hub

-Οι έξυπνοι διακόπτες μπορούν να αναβοσβήνουν τα φώτα και να μειώνουν την ένταση (αν οι λάμπες είναι dimmable) αλλά προφανώς δεν μπορούν να αλλάζουν χρώματα. Μπορούν επίσης να ελέγχονται με διάφορους τρόπους (Alexa, αισθητήρες, κινητό). Κάποιοι χρειάζονται hub (πχ Legrand netatmo), κάποιοι όπως οι Sonoff συνδέονται απευθείας με το ρούτερ. Προσοχή, κάποιοι όπως οι Sonoff χρειάζεται στον διακόπτη να υπάρχει και ουδέτερο καλώδιο, κάτι που απουσιάζει από πολλές παλιές εγκαταστάσεις.

Για το 5 η ερώτηση σου είναι πολύ γενική. Εξαρτάται καταρχάς από το τι τηλεόραση έχεις. Κάποιες μπορούν και με άλλους τρόπους. Επίσης, εξαρτάται τι συσκευές θέλεις να χρησιμοποιείς και τι θέλεις να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

Στο σπιτι δουλευουν ασυρματοι διακοπτες φώτων μονοι και διπλοι, θερμοστατης, κουδουνι wifi, καμερες και και συναγερμος  wifi με hub, προγραμματιζομενος wifi διακοπτης για θερμοσίφωνα.  ολα εχουν γινει απο hobby

ποιο κουδουνι εχεις επιλεξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kostass__ είπε

Καλησπερα σε ολους.

ειμαι σε διαδικασια αλλαγων στο σπιτι και σκεφτομαι αφου θα γινουν δουλειες να κανω καποια πραγματα ωστε να γινει λιγο εξυπνοτερο.

εχω διαβασει καμια 20αρια σελιδες στην αρχη και καμια 40 στο τελος και δεν εχω καταλαβει χριστο 😂

ξεκινω οσο πιο περιεκτικα και αριθμημενα για να βοηθησω οποιον θελει να βοηθησει με τις αποριες μου.

θελω να ξεκινησω με την αγορα echo dot (3rd) η google home (μαλλον το πρωτο εκτος αν το δευτερο πλεον ειναι μπροστα στην κουρσα)

1. η αγορα να γινει μεσω σκρουτζ? (παιζουν περιορισμοι? γιατι βλεπω διαφορες ερωτησεις για αγορα απο γερμανια αμερικη κτλ ενω υπαρχουν στην ελλαδα)

2. ανοιγμα κλεισιμο φωτων με alexa. διαβαζω για λαμπες wifi και για διακοπτες wifi. αν αλλαξω διακοπτες πχ sonoff t1 δεν θα ανοιγοκλεινω τα φωτα μου με την αλεξα? (θεωρητικα ναι αλλα ας ρωτησω) θελω και λαμπες σωνει και ντε? (που ειναι και πανακριβες), βασικα δεν εχω καταλαβει που διαφερουν.

3. Χειρισμος μεσω alexa της αυτονομης θερμανσης στο σπιτι, χρειαζομαι μονο θερμοστατη τυπου ecobee? και τιποτα αλλο? επισης αν θελω αντισταθμιση θελω και 2 αισθητηρες εξω-μεσα?

4. χειρισμος ρολων στα κουφωματα? απλα διακοπτες και εδω? (αν υποθεσουμε οτι εχουμε ηλεκτρικα ρολα) και τι διαολο ειναι αυτο το ουδετερο που αναφερεται συνεχως???

5. οποιαδηποτε αλλη συσκευη που δεν εχει δικτυο αρκει ενα hub για ir? πχ smart tv να ανοιγει θελει hub?

ευχαριστω!

Σου απάντησαν οι προηγούμενοι πλήρως, απλά να διευκρινίσω κάτι εκτός smart home, για να καταλάβεις καλύτερα την λειτουργία. Κάθε (μονοφασική) ηλεκτρική συσκευή για να δουλέψει, χρειάζεται 2 καλώδια, την φάση που έχει την τάση, και τον ουδέτερο. Στις λάμπες διακόπτουμε την φάση για να κλείσουμε το φως. Επομένως για οικονομία, ο ηλεκτρολόγος τραβάει την γραμμή του ουδέτερου κατευθείαν προς την λάμπα, και μόνο την φάση (αφού αυτή χρειάζεται να διακόπτεται) προς τον διακόπτη και από εκεί προς τη λάμπα. Όμως και οι συσκευές τύπου sonoff είναι κι αυτές ηλεκτρικές συσκευές, απλά η δουλειά τους είναι να ανοίγουν και να κλείνουν τον διακόπτη! Οπότε για να δουλέψουν, θέλουν καλώδιο ουδέτερου, εκτός της φάσης. Άρα ή βρίσκεις τρόπο να πάρεις ουδέτερο από κάποια γειτονική πρίζα αν υπάρχει κάτω από τον διακόπτη, ή η άλλη λύση, να βάλεις το sonoff στο καλώδιο της λάμπας(που όπως είπαμε έχει και φάση και ουδέτερο), με τον διακόπτη ανοιχτό(για να έχει ρεύμα και να δουλεύει το sonoff). Παίζει και αυτό σαν επιλογή αν δεν σε ενοχλεί.

Όσον αφορά την αντιστάθμιση σε αυτονομία, τι ακριβώς εννοείς; Να δουλεύει ο θερμοστάτης σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, ανάλογα την εξωτερική; Κοίτα αντιστάθμιση κανονικά πρέπει να γίνεται σε επίπεδο λέβητα για μέγιστη οικονομία. Αν έχεις αυτονομία με θερμιδομέτρηση έχει νόημα να χαμηλώνεις την θερμοκρασία του θερμοστάτη σου αναλόγως της εξωτερικής θερμοκρασίας. Αν έχεις απλά ωρομέτρηση, ελάχιστη διαφορά θα δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gippas είπε

Θα σου μιλήσω μόνο για τα 2 και 5 που έχω άποψη.

Για έξυπνο φωτισμό σε γενικές γραμμές υπάρχουν δύο λύσεις - Έξυπνες λάμπες και έξυπνοι διακόπτες. Προφανώς κάθε μια από αυτές τις λύσεις έχει πολλές υποκατηγορίες, αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν τα εξής:

-Οι έξυπνες λάμπες είναι εύκολες στην εγκατάσταση και μπορούν να έχουν εναλλαγές στα χρώματα. Μπορείς να τις ελέγχεις με κινητό, με Alexa ή Google Home, με αισθητήρες κίνησης, φωτεινότητας, ακόμα και με ειδικούς διακόπτες. Το μειονέκτημα τους είναι πως δεν συνεργάζονται με τους παραδοσιακούς διακόπτες που έχουμε στα σπίτια μας. Δηλαδή, αν σβήσεις μια έξυπνη λάμπα με παραδοσιακό διακόπτη δεν μπορείς μετά να την ανάψεις έξυπνα. Η συνηθισμένη πρακτική είναι ο διακόπτης να είναι μόνιμα αναμμένος και να ανοιγοκλείνουν ή να αλλάζουν χρώματα με έναν από τους τρόπους που προείπα. Από εκεί και πέρα μια άλλη μεγάλη υποκατηγοριοποίηση που μπορεί να γίνει είναι αν συνδέονται με το wifi ή με ένα hub. Στην πρώτη κατηγορία, όπως πχ οι Yeelight, δεν χρειάζεσαι το hub αλλά μπορεί το ρούτερ σου να έχει θέμα αν είναι πολλές συσκευές συνδεδεμένες επάνω του. Αυτές που χρειάζονται το hub, όπως πχ οι Philips Hue, έχουν γενικά πιο σταθερή σύνδεση αλλά υπάρχει προφανώς το επιπλέον κόστος, 30-40 ευρώ, του hub

-Οι έξυπνοι διακόπτες μπορούν να αναβοσβήνουν τα φώτα και να μειώνουν την ένταση (αν οι λάμπες είναι dimmable) αλλά προφανώς δεν μπορούν να αλλάζουν χρώματα. Μπορούν επίσης να ελέγχονται με διάφορους τρόπους (Alexa, αισθητήρες, κινητό). Κάποιοι χρειάζονται hub (πχ Legrand netatmo), κάποιοι όπως οι Sonoff συνδέονται απευθείας με το ρούτερ. Προσοχή, κάποιοι όπως οι Sonoff χρειάζεται στον διακόπτη να υπάρχει και ουδέτερο καλώδιο, κάτι που απουσιάζει από πολλές παλιές εγκαταστάσεις.

Για το 5 η ερώτηση σου είναι πολύ γενική. Εξαρτάται καταρχάς από το τι τηλεόραση έχεις. Κάποιες μπορούν και με άλλους τρόπους. Επίσης, εξαρτάται τι συσκευές θέλεις να χρησιμοποιείς και τι θέλεις να κάνεις.

 

8 ώρες πριν, divo είπε

1. οχι απαραίτητα. Εγω οτι εχω βαλει ειναι ολα απο κινα. απλα να ξερεις οτι ολα πλεον πανω απο 21 € παιρνανε τελωνείο. Κοιτάς λοιπον αγορες ή απο ευρωπη  ή απο κινεζικα που δεν περνανε τελωνείο. κοιτας μονο να ειναι συμβατα με alexa. Μια και πας για alexa

2 ναι θα ανοιγοκλεινουν αν παρεις τα σονοφ. σε αυτα μονο να κοιταξεις να ειναι για EU. Κι εγω σονοφ εχω βαλει σε ολα.  Δεν χρειαζονται λαμπες wifi. κανεις και τη δουλεια σου με αυτες που εχεις. οι διαφορα με τις απλες ειναι οτι τον διακοπτη ουσιαστικα τον εχεις στη λαμπα. Βεβαια υπαρχουν και οι rgb που γαζουν χρωματα.

3 χρειαζεσαι μονο θερμοστατη και φυσικά να ειναι συμβατος με alexa.. οι θερμοστατες συνηθως εχουν εσωτερικη και εξωτερικη θερμοκρασια. 

4 διακοπτες ειναι μονης και διπλης ενεργειας.  μη σε κουραζω ριξε μια ματια εδω. ολοι οι ηλεκτρικοι διακοπτες wifi για να δουλεψουν θελουν Φαση  και ουδετερο κατι που δεν χρειαζεσαι στους απλους του τοιχου. Στη λαμπα σου υπαρχει φαση και ουδετερος στον διακοπτη τον απλο ομως οχι

5 για να μπορεις να κανεις ολες τις συσκευες smart πχ aircondition θα πρεπει ή να επεμβεις στο τηλεχειριστήριο ή ανοίγοντας και κλείνοντας μονο το ρευμα αυτη να ειναι ρυθμισμένη ετσι ωστε, να ανοιγει και να κλεινει.

Δυο πραγματακια μονο μια και πας να αρχίσεις τωρα. κοιτα οι διακοπτες wifi που θα παρεις να εχουν on/off κουμπι και κατα προτίμηση ir. Επισης κοιτας και τα  ampere

και για να μην υπαρχουν παρεξηγήσεις. ΔΕΝ ειμαι ηλεκτρολογος πτυχιουχος ΔΕΝ ειμαι ηλεκτρονικος πτυχιουχος. ΔΕΝ αναλαμβανω επαγγελματικα τοποθετήσεις. Στο σπιτι δουλευουν ασυρματοι διακοπτες φώτων μονοι και διπλοι, θερμοστατης, κουδουνι wifi, καμερες και και συναγερμος  wifi με hub, προγραμματιζομενος wifi διακοπτης για θερμοσίφωνα.  ολα εχουν γινει απο hobby

 

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Σου απάντησαν οι προηγούμενοι πλήρως, απλά να διευκρινίσω κάτι εκτός smart home, για να καταλάβεις καλύτερα την λειτουργία. Κάθε (μονοφασική) ηλεκτρική συσκευή για να δουλέψει, χρειάζεται 2 καλώδια, την φάση που έχει την τάση, και τον ουδέτερο. Στις λάμπες διακόπτουμε την φάση για να κλείσουμε το φως. Επομένως για οικονομία, ο ηλεκτρολόγος τραβάει την γραμμή του ουδέτερου κατευθείαν προς την λάμπα, και μόνο την φάση (αφού αυτή χρειάζεται να διακόπτεται) προς τον διακόπτη και από εκεί προς τη λάμπα. Όμως και οι συσκευές τύπου sonoff είναι κι αυτές ηλεκτρικές συσκευές, απλά η δουλειά τους είναι να ανοίγουν και να κλείνουν τον διακόπτη! Οπότε για να δουλέψουν, θέλουν καλώδιο ουδέτερου, εκτός της φάσης. Άρα ή βρίσκεις τρόπο να πάρεις ουδέτερο από κάποια γειτονική πρίζα αν υπάρχει κάτω από τον διακόπτη, ή η άλλη λύση, να βάλεις το sonoff στο καλώδιο της λάμπας(που όπως είπαμε έχει και φάση και ουδέτερο), με τον διακόπτη ανοιχτό(για να έχει ρεύμα και να δουλεύει το sonoff). Παίζει και αυτό σαν επιλογή αν δεν σε ενοχλεί.

Όσον αφορά την αντιστάθμιση σε αυτονομία, τι ακριβώς εννοείς; Να δουλεύει ο θερμοστάτης σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, ανάλογα την εξωτερική; Κοίτα αντιστάθμιση κανονικά πρέπει να γίνεται σε επίπεδο λέβητα για μέγιστη οικονομία. Αν έχεις αυτονομία με θερμιδομέτρηση έχει νόημα να χαμηλώνεις την θερμοκρασία του θερμοστάτη σου αναλόγως της εξωτερικής θερμοκρασίας. Αν έχεις απλά ωρομέτρηση, ελάχιστη διαφορά θα δεις...

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

οσον αφορα στην tv μιλαμε για δυο smart τηλεορασεις δεν ξερω τι χαρακτηριστικα ειναι απαραιτητα για την φωνητικη λειτουργια.

για την αγορα alexa η google home απλα ρωτησα ποιος ο λογος να αγοραστει απεξω οταν παιζουν σε χαμηλες τιμες ελλαδα μηπως κατι ειναι κλειδωμενο η δεν ξερω τι.

αν γινει η φαση με τις εξυπνες λειτουργιες στο σπιτι αυτο σημαινει οτι θα προηγηθουν αλλες αλλαγες αρα θα ανοιχτουν πολλα κουτια στους τοιχους, η ερωτηση μου ειναι αφου θα ανοιχτουν τα κουτια (για να τραβηχτουν κατι γραμμες για νεες μπριζες κτλ) ειναι κοπος και κοστος να τραβηχτουν και καλωδια ουδετερου σε καποιους διακοπτες?

η αυτονομια θα γινει με θερμιδομετρηση, απλα διαβαζα οτι η αντισταθμιση ειναι plus στην οικονομια γιαυτο ρωτησα, δεν εχω ιδεα αν γινεται μεσω θερμοστατη η μεσω λεβητα κατευθειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...