Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kama28 είπε

κατσε να σκεφτω χμμμμμμ ... το βρηκα  μεγαλη υποστηριξη και απο την κοινοτητα και απο τον κατασκευαστη αλλα και απο εφαρμογες , σοβαρη ανταποκριση και λιγοτερα σφαλματα συν οτι η ΙΚΕΑ , Leeroy, Praktiker δεν εχουν την εμπειρια της philips στους λαμπτηρες και βαλε και την ποιοτητα κατασκευης

Ερώτηση χαζή λογικά.

Της αγόρασα ήδη, αλλά επειδή μόλις μετακόμισα δε μου χει συνδέσει ακόμα ο ΟΤΕ το τηλέφωνο σπίτι, άρα δεν έχω και internet.

Θα μπορώ μέχρι να με συνδέσουν να τις χρησιμοποιώ σαν κανονικές λάμπες σωστά?

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/5/2019 στις 8:26 ΜΜ, papars είπε

Το δοκίμασα και έχεις δίκιο.  Το χάλασαν.  Σε μερικές λέξεις κάτι καταφέρνει - στις περισσότερες απλά βγάζει κάτι φθόγγους χωρίς νόημα.  Επειδή έχω το hub -βλέπω ότι την σωστή λέξη δίνει αλλά την προφέρει χωρίς νόημα.

Χθες το βραδυ που το δοκίμασα λειτούργησε σωστά.Μάλλον το έφτιαξαν.Χωρίς μάλιστα να κάνω update την εφαρμογή google assistant

Επίσης αν δεν το γνωρίζεις (υπήρχε 2-3 μήνες αυτη η δυνατότητα) μπορείς ζητήσεις να μπει σε interpreter mode και εκεί κάνει μετάφραση σε ολόκληρες φράσεις σαν κανονικός διερμηνέας

Να σημειωθεί ότι το διάστημα που η μετάφραση δεν δούλευε σωστά το συγκεκριμένο mode δούλευε άψογα

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς από ηλεκτρονικές κλειδαριες? Είμαι σε φάση επιλογής πόρτας ασφαλείας και ενω αρχικά ψιλοφοβόμουν να βάλω κάποια ηλεκτρονική κλειδαρια τωρα το σκέφτομαι.

Υπάρχουν αξιόπιστες λύσεις? Τις προτείνετε ή καλύτερα να το αφήσω? Δεν το έχω ψάξει καθόλου προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Γνωρίζει κανείς από ηλεκτρονικές κλειδαριες? Είμαι σε φάση επιλογής πόρτας ασφαλείας και ενω αρχικά ψιλοφοβόμουν να βάλω κάποια ηλεκτρονική κλειδαρια τωρα το σκέφτομαι.

Υπάρχουν αξιόπιστες λύσεις? Τις προτείνετε ή καλύτερα να το αφήσω? Δεν το έχω ψάξει καθόλου προς το παρόν.

Θα εβαζα μονο αν λειτουργουσε χωρις συνδεση στο internet και το δικτυο μου ηταν οσο ασφαλες γινεται. Γενικα με ολα τα back doors που εχουν πολλες iot συσκευες θα το απεφευγα.

 

Γενικα κοιτα κλειδαριες που δε συνδεονται στο internet, δηλαδη με κωδικο η nfc η καρτα αλλα δε νομιζω οτι κυκλοφορει τιποτα της προκοπης σε προσιτες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Ερώτηση χαζή λογικά.

Της αγόρασα ήδη, αλλά επειδή μόλις μετακόμισα δε μου χει συνδέσει ακόμα ο ΟΤΕ το τηλέφωνο σπίτι, άρα δεν έχω και internet.

Θα μπορώ μέχρι να με συνδέσουν να τις χρησιμοποιώ σαν κανονικές λάμπες σωστά?

Εννοείς να τις ανοιγοκλεινεις απ το φυσικό διακόπτη. Γίνεται αλλά δεν ειναι καθόλου  καλό για τις λάμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Εννοείς να τις ανοιγοκλεινεις απ το φυσικό διακόπτη. Γίνεται αλλά δεν ειναι καθόλου  καλό για τις λάμπες.

Ναι αυτό εννοούσα. Δηλαδή συγγνώμη επειδή ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει ακόμα πολύ, γιατί ραντεβού ο ΟΤΕ για τη σύνδεση με έχει βάλει στις 11 Ιουνίου (..) και έλεγα μέχρι τότε θα τις χρησιμοποιώ σαν κανονικές λάμπες και θα κάτσω και να το ψάξω και να διαβάσω.

Γιατί δεν είναι καλό? Και ο σωστός τρόπος μετά που θα χω internet για να τις χρησιμοποιώ ποιος είναι? Θα πρέπει να πάρω το dimmer αυτό που είναι μαζί μέσα στο κουτί για ν ανάψω φως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

11  Ιουνιου? πολυ μου ακουγεται για ΟΤΕ. ναι κανονικα θελει τα κουμπια WIFI. εδω.

επισης για να τις χειριζεσαι ασυρματα πρεπει να εχεις το hub τους. αυτα για τις Philips HUE. τωρα για του ΙΚΕΑ δεν ξερω τι παιζει.

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

11  Ιουνιου? πολυ μου ακουγεται για ΟΤΕ. ναι κανονικα θελει τα κουμπια WIFI. εδω.

επισης για να τις χειριζεσαι ασυρματα πρεπει να εχεις το hub τους. αυτα για τις Philips HUE. τωρα για του ΙΚΕΑ δεν ξερω τι παιζει.

Απορία.  Για να δουλέψουν θέλουν ίντερνετ ή απλά δίκτυο; Αν πχ ο φίλος μας συνδέσει ένα router για να συνδεθούν (να πάρουν ip) δεν θα μπορει να τις λειτουργήσει τοπικα; Πρέπει να συνδεθούν με κάποιο εξωτερικό server;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Απορία.  Για να δουλέψουν θέλουν ίντερνετ ή απλά δίκτυο; Αν πχ ο φίλος μας συνδέσει ένα router για να συνδεθούν (να πάρουν ip) δεν θα μπορει να τις λειτουργήσει τοπικα; Πρέπει να συνδεθούν με κάποιο εξωτερικό server;

νομιζω πως ναι. θελει συνδεση. ας το επιβεβαιωσει καποιος που να τις εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

νομιζω πως ναι. θελει συνδεση. ας το επιβεβαιωσει καποιος που να τις εχει

Όχι, δεν χρειάζονται ίντερνετ για να δουλέψουν. Το χρειάζονται μόνο αν θες να τις χρησιμοποιήσεις όταν είσαι εκτός σπιτιού. Ένα από τα θετικά τους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, gippas said:

Όχι, δεν χρειάζονται ίντερνετ για να δουλέψουν. Το χρειάζονται μόνο αν θες να τις χρησιμοποιήσεις όταν είσαι εκτός σπιτιού. Ένα από τα θετικά τους

Ίσως την πρώτη φορά να χρειάζονται ίντερνετ αν και δεν θυμάμαι 100% . Μετά χρειάζονται το δίκτυο wifi οπωσδηποτε , αλλά και χωρίς ίντερνετ δουλεύουν τοπικά ναι.

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TLabri είπε

Παιδια να κανω μια ερωτηση.. Αν φερω απο Αγγλια το google assistant θα λειτουργει κανονικα Ελλαδα?

Γιατί να μη λειτουργεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

11  Ιουνιου? πολυ μου ακουγεται για ΟΤΕ. ναι κανονικα θελει τα κουμπια WIFI. εδω.

επισης για να τις χειριζεσαι ασυρματα πρεπει να εχεις το hub τους. αυτα για τις Philips HUE. τωρα για του ΙΚΕΑ δεν ξερω τι παιζει.

Εμένα να δεις πόσο πολύ μου φαίνεται ήδη και έχω πόσες μέρες ακόμα να περιμένω.. Έρημο το σπίτι χωρίς internet :D

To dimmer αυτό που μου έβαλες link όπως και το hub/bridge πες το όπως θες τα πήρα μαζί με τις λάμπες. Πήρα από Amazon μια 3αδα λάμπες+dimmer+bridge.

17 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Απορία.  Για να δουλέψουν θέλουν ίντερνετ ή απλά δίκτυο; Αν πχ ο φίλος μας συνδέσει ένα router για να συνδεθούν (να πάρουν ip) δεν θα μπορει να τις λειτουργήσει τοπικα; Πρέπει να συνδεθούν με κάποιο εξωτερικό server;

Το σκέφτηκα και γω αυτό από κάτω, αλλά να πάω ν αγοράσω τώρα router μόνο γι αυτό μου φαίνεται χαζό, απλά κούμπωσα στα φωτιστικά κανονικές λάμπες και θα κάνω υπομονή μέχρι τις 11..

9 ώρες πριν, gippas είπε

Όχι, δεν χρειάζονται ίντερνετ για να δουλέψουν. Το χρειάζονται μόνο αν θες να τις χρησιμοποιήσεις όταν είσαι εκτός σπιτιού. Ένα από τα θετικά τους

Το σημαντικότερο επειδή πάλι δεν κατάλαβα, η ενδεδειγμένη χρήση τους ποια είναι? Πώς ανοίγω φως δηλαδή, απ το dimmer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...