Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει κάποιος να ζητησει σε google home mini να μεταφρασει από αγγλικα σε ελληνικα μια λεξη

αυτό δουλευε κανονικα μεχρι πριν 2-3 ημερες. τωρα τα ελληνικα δεν τα λεει καθόλου καλά.. ή κανει spelling ή λεει κάτι ακατανόητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, userAnon είπε

Μπορει κάποιος να ζητησει σε google home mini να μεταφρασει από αγγλικα σε ελληνικα μια λεξη

αυτό δουλευε κανονικα μεχρι πριν 2-3 ημερες. τωρα τα ελληνικα δεν τα λεει καθόλου καλά.. ή κανει spelling ή λεει κάτι ακατανόητα

Σε διάβασα και δεν θέλω να το δοκιμάσω - θα μου την σπάσει αφάνταστα ...  Η μικρή μου το είχε ξετινάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, papars είπε

Σε διάβασα και δεν θέλω να το δοκιμάσω - θα μου την σπάσει αφάνταστα ...  Η μικρή μου το είχε ξετινάξει. 

Αν μπορείς δοκίμασε το σε παρακαλώ. Και εμείς το χρησιμοποιούμε στο σπίτι και χθες πέρασα καμια ώρα στο google chat για να το λύσουμε αλλά τίποτα. το έχουν στείλει σαν bug στους "μηχανικούς τους"

Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι από καμιά ρύθμιση στην εφαρμογή του κινητού ή όντως είναι bug μετα από κανένα update που έκαναν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2019 στις 10:47 ΠΜ, userAnon είπε

Αν μπορείς δοκίμασε το σε παρακαλώ. Και εμείς το χρησιμοποιούμε στο σπίτι και χθες πέρασα καμια ώρα στο google chat για να το λύσουμε αλλά τίποτα. το έχουν στείλει σαν bug στους "μηχανικούς τους"

Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι από καμιά ρύθμιση στην εφαρμογή του κινητού ή όντως είναι bug μετα από κανένα update που έκαναν..

Το δοκίμασα και έχεις δίκιο.  Το χάλασαν.  Σε μερικές λέξεις κάτι καταφέρνει - στις περισσότερες απλά βγάζει κάτι φθόγγους χωρίς νόημα.  Επειδή έχω το hub -βλέπω ότι την σωστή λέξη δίνει αλλά την προφέρει χωρίς νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papars είπε

Το δοκίμασα και έχεις δίκιο.  Το χάλασαν.  Σε μερικές λέξεις κάτι καταφέρνει - στις περισσότερες απλά βγάζει κάτι φθόγγους χωρίς νόημα.  Επειδή έχω το hub -βλέπω ότι την σωστή λέξη δίνει αλλά την προφέρει χωρίς νόημα.

Ευχαριστώ, τουλάχιστον να μην παιδεύομαι ψάχνοντας τις ρυθμίσεις του κινητου. Ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και ρώτησα για τις Philips Hue και έχουν 200ε οι 3 λάμπες μαζί με το χειριστήριο.

Τι παραπάνω προσφέρουν απ αυτές του Leeroy ξέρω γω που έχουν 20ε η λάμπα ρε παιδιά? Πληρώνεις τόσο πολύ το όνομα Philips ή έχουν παραπάνω δυνατότητες που αγνοώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, SakafliaC said:

Πήγα και ρώτησα για τις Philips Hue και έχουν 200ε οι 3 λάμπες μαζί με το χειριστήριο.

Τι παραπάνω προσφέρουν απ αυτές του Leeroy ξέρω γω που έχουν 20ε η λάμπα ρε παιδιά? Πληρώνεις τόσο πολύ το όνομα Philips ή έχουν παραπάνω δυνατότητες που αγνοώ?

Αυτο το πακετο βγαινει συχνα πυκνα σε προσφορα μιση τιμη (δηλαδη στα 100 ευρω) στα ευρωπαικα Amazon.

Στα 100 ευρω ειναι τιμια προταση (3 rgb λαμπες και το hub).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2019 στις 3:25 ΜΜ, fingolfingr είπε

Ηλεκτρολογική ερώτηση αν ξέρει κάποιος. 

Στο σπιτι των γονιών υπαρχει ενα κλιματιστικο 24αρι σε ενισχυμένη πρίζα κλπ. Η πρίζα αυτή είναι 10 πόντους από μια βιβλιοθήκη που είναι ιδανικό μέρος για να τοποθετηθεί ένα rm mini 3 που έχω. Ίσως και μια foscam c1.

Μπορώ να βάλω στην πρίζα ένα πολυπριζο και να συνδέσω εκε ι το κλιματιστικό ή θα πάρουμε καμία φωτια;

Μπορείς, αλλά το πολυπριζο θα πρέπει να σηκώνει τα watt του κλιματιστικού, ρωτα σε μαγαζιά με ηλεκτρολογικά, μην πάρεις οποιοδήποτε κοινό πολυπριζο.

 

Στις 18/5/2019 στις 12:54 ΜΜ, basilis_k6 είπε

Δεν ειμαι ηλεκτρολογος και δεν καταλαβαινω πως γινετε αυτο αλλα θα ρωτησω μηπως το κανω και εγω. Τωρα περναω καλωδια. Το ρευμα του θερμοσίφωνα θα περναει απο τον θερμοστατη ή ο δικος σου θερμοσιφωνας εχει καποια λειτουργία να παιρνει εντολες απο θερμοστατη? Εχω παλιο θερμοσιφωνα δεν ξερω αν γινετε. 

Μπαίνει στον πίνακα ένα ρελέ ισχύος με επαφές που το οπλίζουν. Έτσι ένα μικρό ρεύμα (σήμα οπλισμού) από τον θερμοστάτη οπλίζει το ρελέ που αυτό δίνει μεγάλο ρεύμα στον θερμοσίφωνα.

Ο εγκαταστάτης σου αν του το πεις θα ξέρει τι να σου φτιάξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , έχει πάρει κανείς τπτ απο αυτο το κατάστημα ξέρουμε τι παίζει με μεταφορικά ? έχει κανείς αυτη την σκούπα είνια καλή ? 

roborock

Επεξ/σία από KinigosPsixon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

Καλησπέρα , έχει πάρει κανείς τπτ απο αυτο το κατάστημα ξέρουμε τι παίζει με μεταφορικά ? έχει κανείς αυτη την σκούπα είνια καλή ? 

https://www.lightinthebox.com/index.php?main_page=shopping_cart

βαλε link απο το προιον. Οχι απο το καλαθι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καταλαθος παρήγγειλα xiaomi aqara no neutral, έχει δυο υποδοχές l και l1, στο sonoff διακόπτη που έχω στη θέση που θέλω να βάλω τώρα το aqara από καλώδια είχα Lin, Lout και Nin. Ξέρει κανείς πως πρέπει να βάλω τα καλώδια στο aqara για να δουλέψει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

Καλησπέρα , έχει πάρει κανείς τπτ απο αυτο το κατάστημα ξέρουμε τι παίζει με μεταφορικά ? έχει κανείς αυτη την σκούπα είνια καλή ? 

roborock

Η συγκεκριμένη σκούπα είναι εξαιρετική την πήρα τα Χριστούγεννα €380 περίπου από ελληνικό κατάστημα και τη χρησιμοποιώ μέρα παρά μέρα. Ουσιαστικά δεν χρειάζεται να κάνεις κατι αλλο και εχουμε σταματησει να κανουμε swiffer. Δεν εχει βεβαια τη δυναμη της κανονικης ηλεκτρικής αλλα κανει δουλεια καθως κατι παραπανω χρειαζεται μόνο μία φορά την εβδομάδα που έρχεται η γυναίκα για γενικό καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2019 στις 1:33 ΜΜ, mechpanos είπε

Παιδιά μια ερώτηση για να μην πηγαίνω πίσω 135 σελίδες στο θέμα... Για να κάνουμε smart φώτα σε μια νέα εγκατάσταση (δεν έχουν γίνει ακόμα ηλεκτρολογικές εργασίες), ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος; Απαιτείται πέρασμα ουδέτερου στους διακόπτες ή υπάρχει άλλος τρόπος;

Και ξέρει κανένας (ηλεκτρολόγος ή κάποιος που να έχει ασχοληθεί!) αν υπάρχουν διακόπτες έτοιμοι με λειτουργίες smart ή να πάμε σε λύσεις τύπου sonoff?

https://www.toled.gr/e-shop/wi-fi-diakoptis-afis-kommytater-k-r-diplos-mayros-choneytos-smart-home-symvatos-me-amazon-alexa-amp-google-home-v-tac-8424/

https://www.kafkas.gr/proionta/ktiriakos-exoplismos/exypno-spiti/ylika-kleiston-protokolon/diakoptes-fotismou/michanismoi/legrand-vasiko-kit-master-zigbee-wi-fi-priza-souko-asyrmatos-genikos-diakoptis-anachorisis-afixis-alouminio-195332_195332/?affid=4&skuId=195447

η vtac λυση ναι θελει ουδετερο η legrand οχι

Στις 23/5/2019 στις 2:50 ΜΜ, Ducatista είπε

Τελικά η Alexa  θα μιλήσει Ελληνικά??

οταν μιλησει και το Google Assistant τοτε να εισαι σιγουρος

Στις 21/5/2019 στις 6:53 ΜΜ, SakafliaC είπε

Πήγα και ρώτησα για τις Philips Hue και έχουν 200ε οι 3 λάμπες μαζί με το χειριστήριο.

Τι παραπάνω προσφέρουν απ αυτές του Leeroy ξέρω γω που έχουν 20ε η λάμπα ρε παιδιά? Πληρώνεις τόσο πολύ το όνομα Philips ή έχουν παραπάνω δυνατότητες που αγνοώ?

κατσε να σκεφτω χμμμμμμ ... το βρηκα  μεγαλη υποστηριξη και απο την κοινοτητα και απο τον κατασκευαστη αλλα και απο εφαρμογες , σοβαρη ανταποκριση και λιγοτερα σφαλματα συν οτι η ΙΚΕΑ , Leeroy, Praktiker δεν εχουν την εμπειρια της philips στους λαμπτηρες και βαλε και την ποιοτητα κατασκευης

Στις 15/5/2019 στις 1:57 ΜΜ, @_zerocool είπε

Υπάρχει Eλλάδα ανεμηστήρας οροφής με Google Assistant?

και γιατι δεν παιρνεις εναν απλο ανεμιστηρα οροφης με  κοντρολ να το ελεγχεις με rm mini 3 πιο φθηνα θα σου ερθει

Στις 19/5/2019 στις 12:16 ΠΜ, userAnon είπε

Μπορει κάποιος να ζητησει σε google home mini να μεταφρασει από αγγλικα σε ελληνικα μια λεξη

αυτό δουλευε κανονικα μεχρι πριν 2-3 ημερες. τωρα τα ελληνικα δεν τα λεει καθόλου καλά.. ή κανει spelling ή λεει κάτι ακατανόητα

δουλευει αψογα

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...