Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, divo είπε

Να συμπληρώσω το ένα ειναι για 400w το αλλο για 600w. και τα δυο κανουν για τα σπίτια μας. Τα EU

τα ring ειναι καλα μεν αλλα ακριβα. Που τα βρηκες 250$? αυτο λες? κοιτα κανα amazon απο ευρωπη ή μίλα μαζι τους να δεις τι μπορουν να αναλαβουν απο tax.

Ναι ακριβώς αυτό αλλά δεν το βρήκα πουθενά Ευρώπη. 

 

Θα επικοινωνήσω μαζί τους, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα συμβατότητας. 

Είδα και την λύση της Geyer που αναφέρει ένας φίλος, φαίνεται καλή. Την έχει δοκιμάσει κανείς;

Καμία άλλη λυση παρόμοια;; Της Xiaomi έχω δει κάτι σχετικό 

Επεξ/σία από vlachaquito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://www.geyer.gr/gcms/wp-content/uploads/2017/06/GSC-W2.pdf

εχει οδηγιες αν θελει κανενας να τις διαβασει.Θυμαμαι ειχε δυο κεντρα με το ακριβο (αυτο που ανεβασα) να εχει και τις 3 μεθοδους επικοινωνιας.

Δεν γνωριζω αν εχει δυνατοτητα να συνδεθει με iftt κλπ εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω μελετήσει το νήμα από την αρχή ενώ είμαι στη διαδικασία εκτεταμένης ανακαίνισης και είπα να μοιραστώ τις λύσεις που θα χρησιμοποιήσω αλλά και να αναζητήσω συμβουλές για το θέμα των ηλεκτρικών ρολών..
Σε όλα τα στάδια όσο προχωρούσα να διευκρινήσω πως απέρριψα λύσεις "πακέτο" για όλο το σπίτι όπως legrand netatmo και άλλα για λόγους κόστους αλλά και ευελιξίας μιας και ακόμη δεν έχω καταλήξει τι θα χρειαστώ πραγματικά! Άρα τα παρακάτω έχουν ώς γνώμονα το κόστος προμήθειας, θυσιάζοντας λίγο από τον χρόνο μου για να τα βρω και να τα φέρω στις ανάγκες μου.

Αρχικά για τον φωτισμό, έχοντας δοκιμάσει λάμπες yeelight (xiaomi) και διακόπτες sonoff, αποφάσισα να προχωρήσω σε εγκατάσταση απλών διακοπτών αρχικά (ουδέτερος εννοείται παντου) και απλά όπου θέλω στη συνέχεια να βάλω το νέο sonoff mini (https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-mini.html) το οποίο παρήγγειλα δοκιμαστικά και περιμένω να έρθει για νεότερα..

Επίσης οι λάμπες yeelight δεν θα πάνε χαμένες αρχικά- μπαίνουν σε όποιο φωτιστικό παίρνει Ε27. Αλλά, σε περίπτωση που βρω ικανό αριθμό φωτιστικών που θα έχουν λάμπες στα δημοφιλή μεγέθη (γιατί είναι ένα πρόβλημα με περίεργους τύπους λάμπας) σκοπεύω να χρησιμοποιήσω παντού Philips hue στο οποίο έχεις τη δυνατότητα ελέγχου οπουδήποτε με διακόπτη RF (για τους αναλφάβητους τεχνολογικά) και δεν χρειάζεται να επιβαρύνει το router κάθε λάμπα αλλά μόνο το bridge + το εμπιστεύομαι για μελλοντική υποστήριξη περισσότερο από xiaomi.

Μπορεί να φαίνονται αρκετά συστήματα για ένα διαμέρισμα τα παραπάνω αλλά βασικό κριτήριο επιλογής ήταν η συμβατότητα με google home, όπου δοκιμασμένα λειτουργούν μια χαρά άρα αποφέυγω τις πολλές κινέζικες εφαρμογές.

Υπάρχει και ένα RM mini 3, το οποίο χειρίζεται κυρίως ένα παλιό ηχοχύστημα αλλά και όποια συσκευή (TV, A/C) βρίσκεται στην εμβέλεια. Το μόνο κακό με αυτό είναι ότι δεν έχω καταφέρει να το συνδέσω στο google home.

________________________________________________________________________________________________________________________

Τέλος έχω κολλήσει και χρειάζομαι τη βοήθειά σας για τον χειρισμό των ρολλων παντζουριών και των τεντών. Σκοπός όπως με τα φώτα είναι να μπορεί κάποιος να τα χειριστεί με απλό διακόπτη αλλά και απομακρυσμένα και ομαδικά μέσω google home.

Γίνεται πρόβλεψη στο σκάψιμο για αρκετό βάθος στους διακόπτες, αλλά σε σύστημα δεν έχω καταλήξει! Σκεφτόμουν τους (άγνωστους σε μένα και επίφοβους για συμβατότητα με google home) :
https://webshop.nedis.com/en-us/550673518/wifiwc10wt

αλλά διαβάζω τώρα για λύσεις της shelly και fibaro.. Έχει κανείς εμπειρία με αυτούς(κόστος, απαιτήσεις εγκατάστασης) ή άλλες λύσεις για ρολλά να μοιραστεί?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, asp_xs είπε

Υπάρχει και ένα RM mini 3, το οποίο χειρίζεται κυρίως ένα παλιό ηχοχύστημα αλλά και όποια συσκευή (TV, A/C) βρίσκεται στην εμβέλεια. Το μόνο κακό με αυτό είναι ότι δεν έχω καταφέρει να το συνδέσω στο google home.

Έχω 3 RM mini και παίζουν -περίπου- με το google home.  Λέω "περίπου" γιατί δεν είναι σωστά ενσωματωμένα - απλά έχω κάνει σενάρια στην εφαρμογή τους και λέω στο GH π.χ.  "execute heat off" ή " execute TV on" κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papars είπε

Έχω 3 RM mini και παίζουν -περίπου- με το google home.  Λέω "περίπου" γιατί δεν είναι σωστά ενσωματωμένα - απλά έχω κάνει σενάρια στην εφαρμογή τους και λέω στο GH π.χ.  "execute heat off" ή " execute TV on" κλπ

Με το app ihc το εχεις σεταρει αρχικα, σωστα? Θα το δοκιμάσω και αυτό, απλώς είναι παίδεμα το σετάρισμα  πλεον γιατι έχω χασει κατι τηλεχειριστήρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 16/6/2019 στις 5:29 ΜΜ, fingolfingr είπε

Προσωπικά δεν το έχω ψάξει τόσο για να γνωρίζω πως ακριβώς δουλεύουν ούτε μπορώ να σου πω ότι θα δουλεύουν σε όλες τις διατάξεις.

Υπάρχει το shelly 1 για μονούς διακόπτες και το shelly 2.5 για διπλούς ή για ρολά. Επίσης υπάρχει το Sonoff που λογικά κάνει την ίδια δουλειά με το shelly 1.

Στην δική μου περίπτωση, αν βάλω κάποτε, θα βάλω shelly 2.5 ή αντίστοιχά στις τέντες και στους διακόπτες στο σαλόνι (δυστυχώς τα φωτιστικά έχουν λάμπες g9 οπότε....) και άλλο ένα shelly για τα φώτα της πυλωτής. Όχι για απομακρυσμένη διαχείριση αλλά για αυτοματισμούς.

Μόνος μου δεν θα κάνω κάτι τέτοιο. Και αυτό γιατί τα καλώδια πίσω από τον διακόπτη (αυτά που πάνε στην πρίζα) είναι τσίτα τεντωμένα. Έχω παραγγείλει ένα sonoff από το banggood. Όταν έρθει θα δω αν χωράει (μόνο γι αυτό το πήρα) και θα κρίνω μετά

Το Sonoff mini πάντως σε διαστάσεις είναι μεγαλύτερο από το Shelly.

Εγώ έχω το άλλο πρόβλημα, έχω πάρει Shelly 1 και 2 και ενώ ο ηλεκτρολόγος μπορεί να μου περάσει ουδέτερο στους διακόπτες, τα Shelly δεν χωράνε στο κουτί πίσω από τους διακόπτες. (Και δεν μπορεί να περάσει επιπλέον φάση στο φωτιστικό χωρίς να σκάψει, για να έβαζα δηλαδή το Shelly επάνω στο φως)

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν διακόπτες (μόνοι & διπλοί) που να μην πηγαίνουν πολύ βαθιά; 

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WizeMan είπε

Το Sonoff mini πάντως σε διαστάσεις είναι μεγαλύτερο από το Shelly.

Εγώ έχω το άλλο πρόβλημα, έχω πάρει Shelly 1 και 2 και ενώ ο ηλεκτρολόγος μπορεί να μου περάσει ουδέτερο στους διακόπτες, τα Shelly δεν χωράνε στο κουτί πίσω από τους διακόπτες. (Και δεν μπορεί να περάσει επιπλέον φάση στο φωτιστικό χωρίς να σκάψει, για να έβαζα δηλαδή το Shelly επάνω στο φως)

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν διακόπτες (μόνοι & διπλοί) που να μην πηγαίνουν πολύ βαθιά; 

να ρωτησω σαν ασχετος που ειμαι βεβαια?

αν παρεις shelly και διακοπτες νεους λογω χωρου γτ δεν επιλεγεις smart διακοπτες εξαρχης να τελειωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostass__ είπε

να ρωτησω σαν ασχετος που ειμαι βεβαια?

αν παρεις shelly και διακοπτες νεους λογω χωρου γτ δεν επιλεγεις smart διακοπτες εξαρχης να τελειωνεις?

Η μόνη εναλλακτική είναι τα Sonoff T1 τα οποία δεν μου πολυαρέσουν.

Τα aqara που μου αρέσουν και παίζουν και χωρίς ουδέτερο δεν κάνουν στο κουτί :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα ελληνικά κουτιά που δεν μπορείς να βάλεις μέσα κάτι σοβαρό είναι λίγο πρόβλημα.

Όποιος κάνει ανακαίνιση πρέπει να αλλάζει και τα κουτιά με αυτά που δέχονται βίδες.

Βλέπω τώρα αυτό https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP8-3680W-16A-Smart-WIFI-Wall-Outlet-EU-Plug-Socket-Timer-Remote-Control-Power-Monitor-Work-with-Alexa-Google-Assistant-IFTTT-p-1502402.html και λέω πως να το στερεώσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Τα aqara σιγουρα δεν θλουν ουδετερο?

Βγαίνουν σε τρεις εκδόσεις:

- Ασύρματα εντελώς με μπταρια

- Ενσύρματα με ουσετερο

- Ενσύρματα χωρίς ουδέτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, WizeMan said:

Βγαίνουν σε τρεις εκδόσεις:

- Ασύρματα εντελώς με μπταρια

- Ενσύρματα με ουσετερο

- Ενσύρματα χωρίς ουδέτερο

Το ουδέτερο έχουμε πει ότι χρειάζεται για να μένει ανοικτό το κύκλωμα του ρεύματος ακόμη και αν κλείνεις τον διακόπτη από το κουμπί. Χωρίς ουδέτερο δεν γίνεται αυτό. Δηλαδή οι smart λειτουργίες δεν θα είναι διαθέσιμες αν κλείσεις το κύκλωμα του ρεύματος. Πιστεύω να έγινα κατανοητός! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, WizeMan είπε

Βγαίνουν σε τρεις εκδόσεις:

- Ασύρματα εντελώς με μπταρια

- Ενσύρματα με ουσετερο

- Ενσύρματα χωρίς ουδέτερο

Ήξερα ότι βγαίνουν σε ασύρματα με μπαταρία και ενσύρματα με ουδέτερο, όπως επίσης χρειάζεται και ο ουδέτερος για το λόγο που προείπε ο @cambo99

 Αυτκι χωρίς ουδέτερο ποιοι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Το ουδέτερο έχουμε πει ότι χρειάζεται για να μένει ανοικτό το κύκλωμα του ρεύματος ακόμη και αν κλείνεις τον διακόπτη από το κουμπί. Χωρίς ουδέτερο δεν γίνεται αυτό. Δηλαδή οι smart λειτουργίες δεν θα είναι διαθέσιμες αν κλείσεις το κύκλωμα του ρεύματος. Πιστεύω να έγινα κατανοητός! 😋

https://www.aqara.com/en/ctrl-neutral.html

Μια μικρή έρευνα αρκεί :)

Δεν βγάζει μόνο η Aqara αλλά και η Livolo αλλά και η Legrand (αυτά θέλουν το δικό τους HUB και δεν γίνονται integrate πχ σε Home Assistant) . Στην ουσία αφήνουν να περνάει ρεύμα τόσο όσο, ώστε να μην ανάβουν τα φώτα.

12 λεπτά πριν, divo είπε

Στο φως Δεν χρειάζεται να περάσεις και φάση. το φως έχει ήδη φάση και ουδέτερο

Αν δεν έχει φάση και ουδέτερο Ή τουλάχιστον μπαταρία πως παίρνει ρεύμα;

Όπως τα συναντάς μέχρι τώρα έχει ποδαράκια

Το φως έχει διακοπτόμενη φάση (από τον διακόπτη). Για να παίξει το Shelly θέλει αυτή τη διακοπτόμενη φάση στο SW και απευθείας φάση στο L και το I. Συνήθως οι ηλεκτρολόγοι επειδή τα φτιάχνουν όπως να ναι δεν περνούν επιπλέον φάση και οι εγκαταστάσεις θέλουν σκάψιμο για να περάσεις.

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, divo είπε

Από το link που έβαλες Αν κοιτάξεις το manual σου λέει και τι μπαταρία παίρνει

Model: WXKG03LM
Dimensions: 86 × 86 × 15.12 mm (3.39 × 3.39 × 0.60 in.) 
Wireless Protocol: Zigbee
Battery: CR2032
Operating Temperature: -5° – +50° C
Operating Humidity: 5 – 95% RH, no condensation 

Αυτό είναι από το μονο διακόπτη φαντάζομαι ότι και στο διπλό θα είναι το ίδιο. 

Ο ασύρματος διακόπτης παίρνει μπαταρία. Όχι ο ενσύρματος ούτε ο neutral ούτε ο no neutral.

Έχω δυο τέτοιους διακόπτες που (που πήρα αλλά δεν χωράνε στο στρογγυλό κουτί) και ΔΕΝ λειτουργούν με μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...