Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά έχω μια digoo που έχει και φωτακι δίπλα στο κρεβάτι. Το φωτακι ανάβει και σβηνει με την Δύση και ανατολή του ηλίου. Κλασικά. Η πρίζα ανάβει συγκεκριμενη ώρα (περίπου 1 ώρα πριν την ώρα που πέφτω συνήθως για υπνο). Εκεί έχω συνδεδεμένο το ηλεκτρικό επίστρωμα. Οπότε πηγαίνω και τα βρίσκω όλα ζεστά και ωραία χωρίς να ασχοληθώ. Σβηνει κάποια ώρα αργότερα για να μην ιδρώσω.

 

Παλαιότερα την είχα στον βραστήρα και τον άναβε την ώρα που είχε η γυναίκα και το ξυπνητήρι ώστε να είναι έτοιμο το νερό για τον καφέ της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, modechristo_13 είπε

πιαιδια καλημερα , προσφατα κερδισα μια εξυπνη πριζα!!

προσπαθω να βρω καποια ουσιαστικη χρησιμοτητα αλλα δεν μου ερχεται κατι..
πριν την δώσω σε γνωστό έχετε να πτωτεινετε καποια χρηση εσεις?

Την πρώτη έξυπνη πρίζα την πήρα για να την βάλω στην πρίζα που έχουμε έξω από το μπάνιο ώστε να σβήνει όταν φεύγουμε από το σπίτι και να είναι σίγουρη η σύντροφος πως δεν έχει ξεχάσει αναμμένο το σίδερο για τα μαλλιά, το αερόθερμο του μπάνιου κλπ. Χρησιμοποιούμε επίσης μία με τον αφυγραντήρα που τον έχουμε αναμμένο συνεχώς λόγω προβλήματος υγρασίας για να σβήνει αυτόματα το βράδυ και να μην ασχολούμαστε (γλίτωσα πολλά "μωρό σηκώνεσαι να σβήσεις τον αφυγραντήρα, τον ξέχασα"). Την τρίτη την έχουμε σε ένα φωτιστικό δαπέδου που δεν το ανάβαμε σχεδόν ποτέ για να ανάβει αυτόματα, το βάζω να αναβει που και που όταν λείπουμε να φαίνεται πως υπάρχει ζωή στο σπίτι. Την χρησιμοποιούμε και στις γιορτές για το χριστουγεννιάτικο δέντρο και τα φώτα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimitris6579 είπε

Έχω αγοράσει το broadlink rm mini 4.Δουλεύει άψογα μέσω της εφαρμογής αλλά δεν μπορώ να το κάνω δουλέψει με τίποτα με την alexa.;Τα έχει καταφέρει κανείς?Έχω δοκιμάσει κ τα 3 apps (broadlink, ihc, ihc for eu, με android κινητό) και τα 3 skills της alexa (broadlink, broadlink remote control, ihc) αλλά όποτε βάζω την alexa να βρει συσκευές δεν βρίσκει το rm mini.Τα skills έχω καταφέρει μόνο μέσω pc να τα κάνω link. Άλλαξα και host από amazon.com σε amazon.de και πάλι δεν το βρίσκει.Καμία συμβουλή?

Ούτε εγώ κατάφερα να την δουλέψω με την Alexa. Ενώ βρήκε όλες τις συσκευές κανονικά με την εφαρμογή της broadlink, ενεργοποίησα τα skills, η Alexa δεν το έβρισκε τίποτα. Μετά από λίγες ημέρες ψόφησε και δεν ξανά άνοιξε. Παρήγγειλα τώρα το 3 mini. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, andreaspA είπε

Οποιος ενδιαφερεται λοιπον να δοκιμασει Hassio, με αυτον τον οδηγο του πολυλογά, θα το καταφέρει.

Σε εμένα έτρεξε, ακολουθώντας ακριβώς τις οδηγίες.

Εκτός ότι είναι κουραστικός 😂 , τι είναι το virtual box;

Αυτό που παρατήρησα όσο ψάχνω για raspberry (που είμαι παντελώς άσχετος) και για HA (που επίσης είμαι παντελώς άσχετος), είναι ότι δεν υπάρχει ένας οδηγός απλός, κατανοητός και ενημερωμένος που να τον ακολουθήσεις και να το βάλεις επιτέλους!

Κατέληξα σε raspberry pi4, διάβασα θέματα με θερμοκρασίες. Ας πάρω και ένα case flirc παθητικής ψύξης μην έχω και thermal throttling.

Firmware update λέει με καλύτερη διαχείριση ενέργειας και λιγότερες θερμοκρασίες, βάλε το και αυτό σελιδοδείκτη.

Sd: το επίσημο site του HA προτείνει application class 2, για να δούμε τι λένε αυτές... πωπωω όλοι γκρινιάζουν ότι έχουν χειρότερες επιδόσεις στο random read/write 4k που μας ενδιαφέρει σε σχέση με τις app class 1.

Industrial sd (SLC); Για να δούμε: πανάκριβες.

Ας διαβάσουμε λίγο παραπάνω... ωχ εδώ λένε για κατεστραμμένες sd στο 6μηνο-8μηνο κυρίως λόγω πολλών log files. Ssd λένε, ας δούμε και αυτό... ααα κι άλλος οδηγός για να τρέξεις το boot στην sd και τα υπόλοιπα στον ssd. Και υπάρχουν διαφορές στις επιδόσεις του ssd ανάλογα το καλώδιο sata σε usb που θα πάρουμε.

Κάποιοι επίσης κατηγορούν τα φθηνά τροφοδοτικά για τις κατεστραμμένες sd, θέλουν τον official 5.1v 3A.

Μιλάμε για κάψιμο... και όλα αυτά ΜΟΝΟ για το hardware.

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχεις NAS, ένα NUC και καθάρισες. Διαφορετικά μόνο μέσω ssd με το raspberry. Τώρα αυτό για τις ταχύτητες με το καλώδιο, κλαιν. Πάρε ένα σοβαρό καλώδιο και όχι της πλάκας. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Αν δεν έχεις NAS, ένα NUC και καθάρισες. Διαφορετικά μόνο μέσω ssd με το raspberry. Τώρα αυτό για τις ταχύτητες με το καλώδιο, κλαιν. Πάρε ένα σοβαρό καλώδιο και όχι της πλάκας. 

Αν εχεις NAS δηλαδη τι γινεται? Τρέχει Home Assistant το qnap ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, AgMa είπε

Εκτός ότι είναι κουραστικός 😂 , τι είναι το virtual box;

Αυτό που παρατήρησα όσο ψάχνω για raspberry (που είμαι παντελώς άσχετος) και για HA (που επίσης είμαι παντελώς άσχετος), είναι ότι δεν υπάρχει ένας οδηγός απλός, κατανοητός και ενημερωμένος που να τον ακολουθήσεις και να το βάλεις επιτέλους!

Κατέληξα σε raspberry pi4, διάβασα θέματα με θερμοκρασίες. Ας πάρω και ένα case flirc παθητικής ψύξης μην έχω και thermal throttling.

Firmware update λέει με καλύτερη διαχείριση ενέργειας και λιγότερες θερμοκρασίες, βάλε το και αυτό σελιδοδείκτη.

Sd: το επίσημο site του HA προτείνει application class 2, για να δούμε τι λένε αυτές... πωπωω όλοι γκρινιάζουν ότι έχουν χειρότερες επιδόσεις στο random read/write 4k που μας ενδιαφέρει σε σχέση με τις app class 1.

Industrial sd (SLC); Για να δούμε: πανάκριβες.

Ας διαβάσουμε λίγο παραπάνω... ωχ εδώ λένε για κατεστραμμένες sd στο 6μηνο-8μηνο κυρίως λόγω πολλών log files. Ssd λένε, ας δούμε και αυτό... ααα κι άλλος οδηγός για να τρέξεις το boot στην sd και τα υπόλοιπα στον ssd. Και υπάρχουν διαφορές στις επιδόσεις του ssd ανάλογα το καλώδιο sata σε usb που θα πάρουμε.

Κάποιοι επίσης κατηγορούν τα φθηνά τροφοδοτικά για τις κατεστραμμένες sd, θέλουν τον official 5.1v 3A.

Μιλάμε για κάψιμο... και όλα αυτά ΜΟΝΟ για το hardware.

για να μην κουραζεσαι εχεις 2 επιλογες

1) Διαθέτεις λεφτα για κατι ετοιμο οποτε δεν σπαταλας χρονο

2) ΔΙαθέτεις χρονο για κατι custom οποτε δεν σπαταλας λεφτα

Δεν μπορεις να εχεις και τα δυο

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

Αν εχεις NAS δηλαδη τι γινεται? Τρέχει Home Assistant το qnap ?

https://community.home-assistant.io/t/my-way-to-install-hassio-on-qnap-nas/92257

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AgMa είπε

Εκτός ότι είναι κουραστικός 😂 , τι είναι το virtual box;

 

Απελπίσια είναι και ο τύπος, και το Home Assistant.

Εχει μια δικη του λογική που ή πρέπει να είσαι nerd με τα ματομπούκαλα σαν τις ταινίες, ή αυτός που το έφτιαξε.

Δεν ειναι κατι που μπορει να το φτιαξει το 99% των χρηστών. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι μεγαλες εταιριες δεν φτιαχνουν κατι καλυτερο. Η google, amazon, apple δηλαδη.

Κατι να ενοποιησει δηλαδη τις διαφορες εφαρμογες μεσα στο κινητο, είτε για αυτοματισμους είτε για κάμερες.

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

για να μην κουραζεσαι εχεις 2 επιλογες

1) Διαθέτεις λεφτα για κατι ετοιμο οποτε δεν σπαταλας χρονο

2) ΔΙαθέτεις χρονο για κατι custom οποτε δεν σπαταλας λεφτα

Δεν μπορεις να εχεις και τα δυο

https://community.home-assistant.io/t/my-way-to-install-hassio-on-qnap-nas/92257

Ποια ειναι τα λεφτά και το έτοιμο? Δεν εχει πέσει κάτι στην αντίληψη μου.

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Spect~ είπε

για να μην κουραζεσαι εχεις 2 επιλογες

1) Διαθέτεις λεφτα για κατι ετοιμο οποτε δεν σπαταλας χρονο

2) ΔΙαθέτεις χρονο για κατι custom οποτε δεν σπαταλας λεφτα

Δεν μπορεις να εχεις και τα δυο

https://community.home-assistant.io/t/my-way-to-install-hassio-on-qnap-nas/92257

Έτοιμο τι εννοείς; Το smart things που αν δεν έχεις Ίντερνετ τελείωσες ή το hubitat που παρεμπιπτόντως έχουν τα ίδια χρήματα με το rpi;

Εκτός αν εννοείς να χάψω 150€ στην Philips να πάρω 2 λάμπες με 1 hub και έναν διακόπτη. Ε αυτό στα δικά μου αυτιά και για τα ελληνικά δεδομένα δεν είναι αποδεκτό. Δηλαδή ή δώσε 1000€ για ένα ημι/της κακιάς ώρας έξυπνο σπίτι ή βάλε γυαλιά απ' τη στραβομάρα που θα σου προκληθεί στο διάβασμα;

Δεν αντιλέγω, να κάτσω να μάθω μερικά πράγματα, κανένα πρόβλημα (ίσα ίσα που θα μου χρησιμέψουν) αλλά το απαράδεκτο είναι να ψάχνεις λύση για το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί στο πρόβλημα που πας να λύσεις.

Δεν υπάρχει ολοκληρωμένη έτοιμη λύση που να προσφέρει αυτά που προσφέρει το ΗΑ, εκτός αν είσαι σαν τα βίντεο που είναι οι ζάμπλουτοι και σου πασάρει το nest κουδούνι που μόνο αυτό έχει 200€, που και πάλι θα μπλέξεις τα μπούτια σου με τα app στο κινητό.

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Απελπίσια είναι και ο τύπος, και το Home Assistant.

Εχει μια δικη του λογική που ή πρέπει να είσαι nerd με τα ματομπούκαλα σαν τις ταινίες, ή αυτός που το έφτιαξε.

Δεν ειναι κατι που μπορει να το φτιαξει το 99% των χρηστών. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι μεγαλες εταιριες δεν φτιαχνουν κατι καλυτερο. Η google, amazon, apple δηλαδη.

Κατι να ενοποιησει δηλαδη τις διαφορες εφαρμογες μεσα στο κινητο, είτε για αυτοματισμους είτε για κάμερες.

Ποια ειναι τα λεφτά και το έτοιμο? Δεν εχει πέσει κάτι στην αντίληψη μου.

Ειτε πληρωνεις καποιον να σου στησει τα παντα ειτε πας σε κατι τυπου  KNX (Νομιζω) κλπ.. Ο λογος που δεν το κανουν ειναι γιατι δεν τους απασχολει και δεν ειναι καθολου ευκολο. Το HA ενας απο τους λόγους που εχει γινει αυτο που ειναι ειναι επειδη ο καθε code enthusiast συμβαλει με τον δικο του τροπου και προσθετει πραγματα που δεν υπηρχαν.

53 λεπτά πριν, AgMa είπε

Έτοιμο τι εννοείς; Το smart things που αν δεν έχεις Ίντερνετ τελείωσες ή το hubitat που παρεμπιπτόντως έχουν τα ίδια χρήματα με το rpi;

Εκτός αν εννοείς να χάψω 150€ στην Philips να πάρω 2 λάμπες με 1 hub και έναν διακόπτη. Ε αυτό στα δικά μου αυτιά και για τα ελληνικά δεδομένα δεν είναι αποδεκτό. Δηλαδή ή δώσε 1000€ για ένα ημι/της κακιάς ώρας έξυπνο σπίτι ή βάλε γυαλιά απ' τη στραβομάρα που θα σου προκληθεί στο διάβασμα;

Δεν αντιλέγω, να κάτσω να μάθω μερικά πράγματα, κανένα πρόβλημα (ίσα ίσα που θα μου χρησιμέψουν) αλλά το απαράδεκτο είναι να ψάχνεις λύση για το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί στο πρόβλημα που πας να λύσεις.

Δεν υπάρχει ολοκληρωμένη έτοιμη λύση που να προσφέρει αυτά που προσφέρει το ΗΑ, εκτός αν είσαι σαν τα βίντεο που είναι οι ζάμπλουτοι και σου πασάρει το nest κουδούνι που μόνο αυτό έχει 200€, που και πάλι θα μπλέξεις τα μπούτια σου με τα app στο κινητό.

Καλως η κακως, τα custom(και ειδικα οταν δεν δινεις ουτε ευρω) αυτα εχουν.. Κατι θα χαλασει και θα πρεπει να το φτιαξεις. Σε ενα βαθμό΄συμφωνω οτι οι οδηγοι εναι λιγο δυσκολοι για καποιον αρχαριο αλλα παίζει μεγαλο ρολο πόσα ξέρεις και τι κατανοεις. Αν απλα κανεις copy/paste χωρις να ξερεις τι κανει αυτο που δοκιμαζεις τοτε ναι ολα θα ειναι δυσκολα. Και γω οταν εκανα τη μεταβαση απο RPi σε NUC με Docker χαθηκα, οσο ομως καταλαβαινα τη λογικη του και πως δουλευει μου ηταν πιο ευκολο σε βαθμο που τωρα τρεχω Pihole για να κοβει διαφημισεις, flexget, transmission, plex για να κατεβαζει αυτοματα σειρες και να τα εχω ετοιμα οπου θελω χωρις να κανω κατι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, modechristo_13 είπε

πιαιδια καλημερα , προσφατα κερδισα μια εξυπνη πριζα!!

προσπαθω να βρω καποια ουσιαστικη χρησιμοτητα αλλα δεν μου ερχεται κατι..
πριν την δώσω σε γνωστό έχετε να πτωτεινετε καποια χρηση εσεις?

Εγω εχω στα εξής:

Θερμοσίφωνο

Σόμπα μπάνιου που βλέπω και θερμοκρασία/υγρασία μπάνιου.

Υπόστρωμα παιδιού

Υπόστρωμα κρεβατοκάμαρας

Εξωτερικές κάμερες(ανάβουν οταν βραδιάζει και σβήνουν αυτόματα οταν ξημερώνει)

Εξωτερικοί περιμετρικοί προβολείς (κάποια στιγμή θέλω να τους κάνω να ανάβουν οταν εντοπίζουν κίνηση οι εξωτερικές κάμερες)

Εξωτερικός δίσκος του server.

Τα χριστούγεννα είχα βάλει και στο χριστουγεννιάτικο δέντρο καθώς και σε κάτι λαμπάκια απο δω και απο εκεί.

Με χρήση ifttt μπορείς να προγραμματίσεις πολύ ωραία πράγματα

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spect~ είπε

. Ο λογος που δεν το κανουν ειναι γιατι δεν τους απασχολει και δεν ειναι καθολου ευκολο. Το HA ενας απο τους λόγους που εχει γινει αυτο που ειναι ειναι επειδη ο καθε code enthusiast συμβαλει με τον δικο του τροπου και προσθετει πραγματα που δεν υπηρχαν.

Καλά το αν είναι εύκολο ή όχι, είναι αστείο να το λέμε για τέτοιες εταιρίες. Όταν φτιάχνεις λειτουργικά συστήματα, το να φτιάξεις ένα home assistant είναι αστείο. Τουλάχιστον ας βγάλουν μια πλατφόρμα να αρχίσουν να την χρησιμοποιούν όλοι, και να μην γεμίζεις εφαρμογές στο κινητό.

Προφανώς δεν τους χρησιμεύει ακόμα, απλά μου κάνει εντύπωση το γιατί.

Ξέρουν τα πάντα για εμάς, δεν θέλουν να έχουν και πρόσβαση στο σπίτι μας;

Ξεκινησα να φτιάνω ένα συστηματάκι συναγερμού με 1χSonoff Bridge και καποιες επαφες και ρανταρ. Αντε και τα εκανα pair ολα μαζι, και εχω δωσει και ρευμα απο ενα Sonoff Basic σε μια σειρηνα για να βαράει.

Εχω δυο απορίες.

1. Πώς θα απενεργοποιώ τον συναγερμό για να μπαίνω στο σπίτι? Θα μπαίνω να κλείνω όλα τα σενάρια? ή να βάλω μία πρίζα Sonoff στο bridge, Οποτε πριν μπω στο σπιτι να κλεινω το ρευμα του bridge?

2. με inching το μονο που μπορω να κανω ειναι να βαλω την σειρηνα να βαρεσει για συγκεκριμενο διάστημα. Πως μπορεί να κάνει κύκλους χτυπήματος όπως κάνουν οι συναγερμοί μέχρι να τον απενεργοποιησω?  Δηλαδη να του κλεισω το ρευμα απο την sonoff πριζα.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερομαι για επωνυμο θερμοστατη (ρευματος,οχι μπαταρια) με απομακρυσμενη διαχειριση του .

 

καποια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, andreaspA είπε

Καλά το αν είναι εύκολο ή όχι, είναι αστείο να το λέμε για τέτοιες εταιρίες. Όταν φτιάχνεις λειτουργικά συστήματα, το να φτιάξεις ένα home assistant είναι αστείο. Τουλάχιστον ας βγάλουν μια πλατφόρμα να αρχίσουν να την χρησιμοποιούν όλοι, και να μην γεμίζεις εφαρμογές στο κινητό.

Προφανώς δεν τους χρησιμεύει ακόμα, απλά μου κάνει εντύπωση το γιατί.

Ξέρουν τα πάντα για εμάς, δεν θέλουν να έχουν και πρόσβαση στο σπίτι μας;

Ξεκινησα να φτιάνω ένα συστηματάκι συναγερμού με 1χSonoff Bridge και καποιες επαφες και ρανταρ. Αντε και τα εκανα pair ολα μαζι, και εχω δωσει και ρευμα απο ενα Sonoff Basic σε μια σειρηνα για να βαράει.

Εχω δυο απορίες.

1. Πώς θα απενεργοποιώ τον συναγερμό για να μπαίνω στο σπίτι? Θα μπαίνω να κλείνω όλα τα σενάρια? ή να βάλω μία πρίζα Sonoff στο bridge, Οποτε πριν μπω στο σπιτι να κλεινω το ρευμα του bridge?

2. με inching το μονο που μπορω να κανω ειναι να βαλω την σειρηνα να βαρεσει για συγκεκριμενο διάστημα. Πως μπορεί να κάνει κύκλους χτυπήματος όπως κάνουν οι συναγερμοί μέχρι να τον απενεργοποιησω?  Δηλαδη να του κλεισω το ρευμα απο την sonoff πριζα.

1) Δεν θα βόλευε το ασύρματο switch της Xiaomi;

2) Έχω διαβάσει κι άλλους χρήστες με την ίδια απορία, ανοίγουν την πόρτα και χτυπάει κατευθείαν ο συναγερμός. Δεν νομίζω να έχουν βρει λύση (τουλάχιστον όχι σαν αυτή που ρωτάς με τους κύκλους).

Screenshot-20200120-191612-com-google-an

Screenshot-20200120-191551.jpg

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AgMa είπε

1) Δεν θα βόλευε το ασύρματο switch της Xiaomi;

2) Έχω διαβάσει κι άλλους χρήστες με την ίδια απορία, ανοίγουν την πόρτα και χτυπάει κατευθείαν ο συναγερμός. Δεν νομίζω να έχουν βρει λύση (τουλάχιστον όχι σαν αυτή που ρωτάς με τους κύκλους).

Screenshot-20200120-191612-com-google-an

Screenshot-20200120-191551.jpg

Απο που ειναι αυτο το screenshot με τα σχόλια?

Για να τον απενεργοποιησεις ειναι ευκολο φανταζομαι. Βαζεις ενα sonoff basic πριν το RF bridge. Οποτε το κλεινεις, και σταματαει να λειτουργει.

Το θέμα με τους κύκλους παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...