Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, F117 είπε

Για βοηθα με λιγο. Οταν τον αναψεις χειροκινητα, πως τον σβηνεις απο το sonoff ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεις θεσεις έχει ο μεταγωγικός ....το πρωτο "πραμα" στην φωτό

θέση 0 : σβηστός ο θερμοσίφωνας... δεν πάει τάση πουθενά

θεση 1 : αναμα /σβησιμο χειροκίνητα

θέση 2: άναμα/σβησιμο μεσω εφαρμογής και άναμα/σβησιμο μεσω κουμπιού, τοπικά ,που έχει το διακοπτάκι της sonoff

 

Άμα το ανάψεις με το χέρι..δηλαδή θέση 1 ΔΕΝ σβήσει απομακρυσμένα....μόνο τοπικά από τον πίνακα...χειροκίνητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, F117 είπε

τρεις θεσεις έχει ο μεταγωγικός ....το πρωτο "πραμα" στην φωτό

θέση 0 : σβηστός ο θερμοσίφωνας... δεν πάει τάση πουθενά

θεση 1 : αναμα /σβησιμο χειροκίνητα

θέση 2: άναμα/σβησιμο μεσω εφαρμογής και άναμα/σβησιμο μεσω κουμπιού, τοπικά ,που έχει το διακοπτάκι της sonoff

Άμα το ανάψεις με το χέρι..δηλαδή θέση 1 ΔΕΝ σβήσει απομακρυσμένα....μόνο τοπικά από τον πίνακα...χειροκίνητα.

Ακριβως αυτο περιμενα να μου πεις. Με τον τροπο που περιγραφω εγω, ειτε τοπικα τον αναψεις απο το διακοπτακι του sonoff είτε απο το κινητο, τον κλεινεις οπως θέλεις. Δεν υπαρχει λογος να αναβει το θερμοσιφωνο απο τον διπλο διακοπτη απο την στιγμη που εχεις το Sonoff στον πινακα και επάνω του έχει το διακοπτάκι.

Να μην σου πω οτι ανετα το Sonoff μπορει να μην ειναι και μεσα στον πινακα, αλλα καπου πιο περα που τυχον σε βολευει και να αναβεις απο εκει το θερμοσιφωνο. Με ενα κουτακι κουβιδης ή ίσως κατι πιο ομορφο που δεν μου ερχεται τωρα,  με ένα ξετρύπημα του τοίχου, μπορει να ειναι και μεσα στο μπανιο, αν ο πίνακας του σπιτιού είναι απο πίσω.
Απο την στιγμη τελος παντων που το sonoff εχει κουμπι, δεν υπαρχει λογος για αλλη συνδεσμολογια. + οτι ειναι και η πιο ασφαλης επιλογή.

Ετσι οπως το εχεις, αν φυγεις απο το σπιτι και τον ξεχασες, δεν μπορεις να τον σβησεις. Εγω για να καταλαβεις το TH το εχω σε inching. 30 λεπτα αναμμα για εργενικο σπιτι και ενα ντουζ φτανει και με το παραπανω.

Παταω μια το αναμμα, και δεν ξαναασχολουμαι. Θα ζεστάνει και θα κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνος τρόπος για να το κάνω αυτό είναι να το έχω βάλει στην θέση 2 ( που είναι ο έλεγχος μέσω του sonoff ) και τα κάνω όλα από κινητό...αναμα όταν φεύγω από την δουλειά... Έτοιμο το νερό όταν φτάσω σπίτι...το χειροκίνητο το χρησιμοποίησα μόνο μία φορά δοκιμάστηκα.

Το sonoff τοχα πάρει μαζί με την βασουλακι που έχει για να μπει σε ράγα και το έχω βάλει μέσα στον πίνακα...ευτυχώς χωραγε...και δεν φαίνεται τπτ απο εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Σου ειπα επακριβως.

Ο διπλος διακοπτης θα δινει ρευμα στο ρελε ισχυος, το οποιο ρελε θα δινει ρευμα στο θερμοσιφωνο οταν οπλιζει.

Ο κεντρικος θα μενει παντα ανοιχτος. Ετσι θα μπορεις κλεινοντας τον διπλο διακοπτη να κοβεις φαση και ουδετερο στο θερμοσιφωνο.

Μονος σου τα σκαλιζεις αυτα? ή ηλεκτρολογος στο εκανε?

Το σχεδιάγραμμα έγινα βάση οδηγιών που βρήκα απο το internet και απο εδω και με την βοήθεια φίλου που γνωρίζει απο ηλεκτρολογικά.

8 λεπτά πριν, F117 είπε

Κατατοπιστικότατο!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, F117 είπε

Μόνος τρόπος για να το κάνω αυτό είναι να το έχω βάλει στην θέση 2 ( που είναι ο έλεγχος μέσω του sonoff ) και τα κάνω όλα από κινητό...αναμα όταν φεύγω από την δουλειά... Έτοιμο το νερό όταν φτάσω σπίτι...το χειροκίνητο το χρησιμοποίησα μόνο μία φορά δοκιμάστηκα.

Το sonoff τοχα πάρει μαζί με την βασουλακι που έχει για να μπει σε ράγα και το έχω βάλει μέσα στον πίνακα...ευτυχώς χωραγε...και δεν φαίνεται τπτ απο εξω

Την εχω παρει και εγω την βαση αλλα δεν εχω ευκαιρισει να την βαλω. Το εχω εξωτερικα. Αλλα και μεσα να μπει, μπορεις να μην βαλεις ψευτοκάπακο απο πάνω και πάλι να το πατάς. Ιδανικά αμα το κάνω θα το ανοίξω να του κολλήσω ένα button με καλωδιάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, andreaspA είπε

Την εχω παρει και εγω την βαση αλλα δεν εχω ευκαιρισει να την βαλω. Το εχω εξωτερικα. Αλλα και μεσα να μπει, μπορεις να μην βαλεις ψευτοκάπακο απο πάνω και πάλι να το πατάς. Ιδανικά αμα το κάνω θα το ανοίξω να του κολλήσω ένα button με καλωδιάκι.

ψευτοκάπακο?και να ειναι εκτεθειμένα τα κσλώδια? καλύτερα να το κρλυψεις μέσα και απλα να φτιάξεις κατι για προέκτασει για να το πατας και απο το κουμπακι του...πιο safe και όμορφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αυτες οι παγίδες (sonoff) που μπαίνουν στις πορτες-παραθυρα και βλεπεις ποτε ανοιξε η πορτα αλλα όχι ποτε έκλεισε.

Ερώτηση, υπάρχουν παγιδες που να δείχνουν και τις δύο καταστασεις.

Ξέρει κανεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, F117 είπε

ψευτοκάπακο?και να ειναι εκτεθειμένα τα κσλώδια? καλύτερα να το κρλυψεις μέσα και απλα να φτιάξεις κατι για προέκτασει για να το πατας και απο το κουμπακι του...πιο safe και όμορφο

εε ενταξει δεν φαινονται τα καλωδια. Τα καλωδια ειναι πιο ψηλα και πιο χαμηλα. Θες να μου πεις οτι ολοι οι πινακες εχουν ψευτοκαπακα. Οι δικοί μου πάντως, δεν έχει κανένας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Υπαρχουν αυτες οι παγίδες (sonoff) που μπαίνουν στις πορτες-παραθυρα και βλεπεις ποτε ανοιξε η πορτα αλλα όχι ποτε έκλεισε.

Ερώτηση, υπάρχουν παγιδες που να δείχνουν και τις δύο καταστασεις.

Ξέρει κανεις;

Ναι υπάρχουν. Είχε αναφερθεί και παλιότερα εδώ μέσα, πρόκειται για τίμια λύση και δοκιμασμένη, η οποία δουλεύει ικανοποιητικά.

GS-WDS07 Wireless door magnetic strip

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

εε ενταξει δεν φαινονται τα καλωδια. Τα καλωδια ειναι πιο ψηλα και πιο χαμηλα. Θες να μου πεις οτι ολοι οι πινακες εχουν ψευτοκαπακα. Οι δικοί μου πάντως, δεν έχει κανένας! :)

Τι εννοεις σαν ψευτοκαπακο?γιατί ίσως να μπερδεύτηκα! Στείλε μία φωτό από το νετ να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ghortman είπε

Ναι υπάρχουν. Είχε αναφερθεί και παλιότερα εδώ μέσα, πρόκειται για τίμια λύση και δοκιμασμένη, η οποία δουλεύει ικανοποιητικά.

GS-WDS07 Wireless door magnetic strip

Δουλεύουν με την εφαρμογή των sonoff?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

57 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δουλεύουν με την εφαρμογή των sonoff?

Και μαλιστα συνεργαζονται με το bridge της Sonoff ? ή απλα pair με το ewelink ?

Ενα σχόλιο που διάβασα στο banggood

Works with Sonoff RF Bridge. Send 2 separate codes for onOpen and onClose events (see attached photo - screenshot from tasmotized RF Bridge). State changes occur within 1.5-2.0 [cm] range. Blue led blinks on state change. Runs single AAA battery (included).

Σκεφτομαι το ποσο και αν χρησιμευει αυτο στην υλοποιηση σαν συστημα συναγερμου. Για την ακριβεια να δινει το open καθε μερικα δευτερολεπτα θελουμε... οχι μια φορα. Αυτο ειναι που θα βοηθησει στο να φτιαξεις loop στην σειρηνα.

Προβλημα με τα PIR2 sensors (radar) εχω. Δινουν ψευτοσυναγερμους ολη μερα. Προβληματικα ειναι, και ο κινεζος... κανει τον κινεζο.

 

Screenshot_2020-01-23-21-34-50-309_com.coolkit.png.80c055432fabb4eda523a208f2b6b1a0.png

Και μια που με εχει πιασει λιγο η καταναλωτικη μου μανια, παράγγειλα και ένα τέτοιο για το aircondition του γραφειου.

https://www.uninet.gr/shop/έξυπνα-προϊόντα/broadlink-rm-mini-3-wifi-remote-detail

Αν παιξει, θα παραγγειλω και για το εξοχικο. Με ενα sonoff th θα μετραω θερμοκρασια και υγρασια, και θα αναβω κανενα κλιματιστικο στην αφυγρανση να τραβαει λιγο υγρασια.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...