Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ghortman είπε

Ναι υπάρχουν. Είχε αναφερθεί και παλιότερα εδώ μέσα, πρόκειται για τίμια λύση και δοκιμασμένη, η οποία δουλεύει ικανοποιητικά.

GS-WDS07 Wireless door magnetic strip

433mhz βλέπω οπότε προσοχή, δουλεύουν μόνο με rf.

Σχετικά με τους συναγερμούς, ειλικρινά πως μπορείτε να έχετε εμπιστοσύνη σε ένα σύστημα που η σειρήνα του είναι της πλάκας (αν το πλακώσεις με ένα μαξιλάρι δεν ακούγεται τίποτα) και που αν σας κόψουν το ρεύμα απ' έξω είναι νεκρό;

Εκτός αν έχει εφεδρική μπαταρία (που δεν το νομίζω) αλλά και πάλι δεν εμπνέει εμπιστοσύνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, AgMa είπε

433mhz βλέπω οπότε προσοχή, δουλεύουν μόνο με rf.

Σχετικά με τους συναγερμούς, ειλικρινά πως μπορείτε να έχετε εμπιστοσύνη σε ένα σύστημα που η σειρήνα του είναι της πλάκας (αν το πλακώσεις με ένα μαξιλάρι δεν ακούγεται τίποτα) και που αν σας κόψουν το ρεύμα απ' έξω είναι νεκρό;

Εκτός αν έχει εφεδρική μπαταρία (που δεν το νομίζω) αλλά και πάλι δεν εμπνέει εμπιστοσύνη...

Ποια σειρήνα? Εγω εχω φτιαξει ενα σεναριο που αναβει ενα Sonoff Basic. εεε αυτο το basic θα ειναι κανονικη σειρηνα συναγερμου με μπαταρια.

Μια τέτοια δηλαδη

https://www.hotsale.gr/120db-1m-4314.html?skr_prm=WyI2MTg0NWI3Zi01NTg3LTQxNDItYWQ3Mi1jNWUwMWMwM2VjMTEiLDE1Nzk4MTcwOTQ3MzkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Και μαλιστα συνεργαζονται με το bridge της Sonoff ? ή απλα pair με το ewelink ?

Ενα σχόλιο που διάβασα στο banggood

Works with Sonoff RF Bridge. Send 2 separate codes for onOpen and onClose events (see attached photo - screenshot from tasmotized RF Bridge). State changes occur within 1.5-2.0 [cm] range. Blue led blinks on state change. Runs single AAA battery (included).

Σκεφτομαι το ποσο και αν χρησιμευει αυτο στην υλοποιηση σαν συστημα συναγερμου. Για την ακριβεια να δινει το open καθε μερικα δευτερολεπτα θελουμε... οχι μια φορα. Αυτο ειναι που θα βοηθησει στο να φτιαξεις loop στην σειρηνα.

Προβλημα με τα PIR2 sensors (radar) εχω. Δινουν ψευτοσυναγερμους ολη μερα. Προβληματικα ειναι, και ο κινεζος... κανει τον κινεζο.

Screenshot_2020-01-23-21-34-50-309_com.coolkit.png.80c055432fabb4eda523a208f2b6b1a0.png

Και μια που με εχει πιασει λιγο η καταναλωτικη μου μανια, παράγγειλα και ένα τέτοιο για το aircondition του γραφειου.

https://www.uninet.gr/shop/έξυπνα-προϊόντα/broadlink-rm-mini-3-wifi-remote-detail

Αν παιξει, θα παραγγειλω και για το εξοχικο. Με ενα sonoff th θα μετραω θερμοκρασια και υγρασια, και θα αναβω κανενα κλιματιστικο στην αφυγρανση να τραβαει λιγο υγρασια.

Γιατί όχι το 4 mini; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Γιατί όχι το 4 mini; 

Βασικά δεν ήξερα ότι υπάρχει 4.

Και τώρα που το κοιτάω, δεν βρίσκω κανένα αξιόπιστο Link Να το παραγγείλω εκτός απο Aliexpress που βλέπω πολλά αρνητικά σχόλια, αλλά και αποφεύγω  το ali , γιατί πάντα με πούλησε.

Το 3 , το έχουν φίλοι και δουλεύει άψογα! Οπότε δεν βρίσκω λόγο να το ρισκάρω. Ετσι και αλλιώς η χρήση του είναι πολύ συγκεκριμένη. Να χειρίζομαι ένα Fujitsu aircondition και τίποτα άλλο.

Τι διαφορά έχει το 3 απο το 4 ?

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου την αλήθεια δεν γνωρίζω. Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν παίρνεις το τελευταίο μοντέλο, αφού έχει ίδια τιμή. Αλλά έχεις δίκιο, εφόσον γνωρίζεις ότι λειτουργεί καλά, τότε πάρε το 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Να σου την αλήθεια δεν γνωρίζω. Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν παίρνεις το τελευταίο μοντέλο, αφού έχει ίδια τιμή. Αλλά έχεις δίκιο, εφόσον γνωρίζεις ότι λειτουργεί καλά, τότε πάρε το 3.

Πρέπει να είναι πολύ καινούργιο το 4. Ωραίο το ψάξιμο, αλλά να πω την αλήθεια δεν με χαλάει που κ που να ψωνίζω κάτι που να δουλεύει χωρίς πολλά πολλά. 😁

Οπότε ας πάρω το 3 που παίζει στα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Πρέπει να είναι πολύ καινούργιο το 4. Ωραίο το ψάξιμο, αλλά να πω την αλήθεια δεν με χαλάει που κ που να ψωνίζω κάτι που να δουλεύει χωρίς πολλά πολλά. 😁

Οπότε ας πάρω το 3 που παίζει στα σίγουρα.

Επειδή έψαξα και εγω να αγορασω το 4 κάπου ανέφεραν οιτ δουλεύει μονο με κλιματιστικα και δεν δουλεύει με την εφαρμογη τις boardlink κλπ. οπότε πήρα και εγώ το 3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφάσισα να βαλω έξυπνους διακόπτες που να συνεργαζονται με alexa / google . πηρα εναν της blitzwolf να τεστάρω κ  είμαι ευχαριστημενος. Σε ένα δωμάτιο ομως έχω αλερετούρ k οι κλασικοί δεν εξυπηρετούν. γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω κ αν υπάρχει έξυπνος διακόπτης για aleretour?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2020 στις 8:33 ΠΜ, KinigosPsixon είπε

Επειδή έψαξα και εγω να αγορασω το 4 κάπου ανέφεραν οιτ δουλεύει μονο με κλιματιστικα και δεν δουλεύει με την εφαρμογη τις boardlink κλπ. οπότε πήρα και εγώ το 3

Το ποιο ειναι αριστο! Μου ηρθε σημερα, και το ρυθμισα με το airondition του γραφειου. Πιανει αριστα απο οποια μερια του γραφειου και να το εχω. Θεωρουσα οτι θα επρεπε να το εχω καπου μπροστα στο aircondition, αλλα δεν εχει κανενα θεμα οπου και αν βρισκεται.

Αριστη αγορα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2020 στις 11:11 ΜΜ, AgMa είπε

433mhz βλέπω οπότε προσοχή, δουλεύουν μόνο με rf.

Σχετικά με τους συναγερμούς, ειλικρινά πως μπορείτε να έχετε εμπιστοσύνη σε ένα σύστημα που η σειρήνα του είναι της πλάκας (αν το πλακώσεις με ένα μαξιλάρι δεν ακούγεται τίποτα) και που αν σας κόψουν το ρεύμα απ' έξω είναι νεκρό;

Εκτός αν έχει εφεδρική μπαταρία (που δεν το νομίζω) αλλά και πάλι δεν εμπνέει εμπιστοσύνη...

Η αρχική ερώτηση ήταν η εξής:

Αναφορά σε κείμενο

Υπαρχουν αυτες οι παγίδες (sonoff) που μπαίνουν στις πορτες-παραθυρα και βλεπεις ποτε ανοιξε η πορτα αλλα όχι ποτε έκλεισε.

Ερώτηση, υπάρχουν παγιδες που να δείχνουν και τις δύο καταστασεις.

Ο χρήστης ζήτησε εναλλακτικές "παγίδες" που να δουλεύουν με 2 εντολές αντί για 1 εντολή (open) του Sonoff PIR. Όλα αυτά δουλεύουν στα 433MHz και προφανώς χρειάζεται το RF bridge της Sonoff για να δουλεύει στο ewelink. Προφανώς και δεν το προτείνω για σοβαρή λύση συναγερμού όπου εκεί χρειάζεσαι ενσύρματες "παγίδες" για 100% αξιοπιστία. Τα συγκεκριμένα είναι είτε για backup λύσεις είτε περισσότερο για smart home σενάρια όπως πχ τα χρησιμοποιώ εγώ για να ανοίγουν/κλείνουν τα φώτα αυτόματα.

 

Αναφορά σε κείμενο

Και μαλιστα συνεργαζονται με το bridge της Sonoff ? ή απλα pair με το ewelink ?

Ενα σχόλιο που διάβασα στο banggood

Works with Sonoff RF Bridge. Send 2 separate codes for onOpen and onClose events (see attached photo - screenshot from tasmotized RF Bridge). State changes occur within 1.5-2.0 [cm] range. Blue led blinks on state change. Runs single AAA battery (included).

Σκεφτομαι το ποσο και αν χρησιμευει αυτο στην υλοποιηση σαν συστημα συναγερμου. Για την ακριβεια να δινει το open καθε μερικα δευτερολεπτα θελουμε... οχι μια φορα. Αυτο ειναι που θα βοηθησει στο να φτιαξεις loop στην σειρηνα.

Προβλημα με τα PIR2 sensors (radar) εχω. Δινουν ψευτοσυναγερμους ολη μερα. Προβληματικα ειναι, και ο κινεζος... κανει τον κινεζο.

Το συγκεκριμένο, όπως ακριβώς γράφει, στέλνει 2 codes μόνο όταν αλλάζει η κατάστασή του. Συνεπώς όπως σωστά αντιλαμβάνεσαι δεν υπάρχει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι της 1 εντολής σε λύση συναγερμού αφού για τυχόν ανίχνευση παραβίασης ζώνης (πόρτα, παράθυρο κλπ) δεν κερδίζεις κάτι από το open/close στην ουσία μόνο το open χρειάζεσαι και φυσικά να μπορείς να ενεργοποιείς το RF bridge κατά το δοκούν πχ μόνο όταν οπλίζεις τον συναγερμό. Επαναλαμβάνω όμως ότι για μένα μόνο η λογική smart home προκρίνεται εδω.

Επεξ/σία από ghortman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Το ποιο ειναι αριστο! Μου ηρθε σημερα, και το ρυθμισα με το airondition του γραφειου. Πιανει αριστα απο οποια μερια του γραφειου και να το εχω. Θεωρουσα οτι θα επρεπε να το εχω καπου μπροστα στο aircondition, αλλα δεν εχει κανενα θεμα οπου και αν βρισκεται.

Αριστη αγορα!

Ήταν εύκολο στο σετάρισμα ? και εμένα  ήρθε σήμερα λογικά το βράδυ θα το σετάρω (ελπίζω να μην είνια σαν το Harmony που με το ζόρι έπιανε το on-off) μπορείς να αλλάξεις και θερμοκρασία με αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, F117 είπε

@sndev μπορεις να δωσεις λινκ απο αυτούς που πήρες? 

έχουν ουδέτερο?

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SS3-EUUS-123-Channel-10A-WIFI-Touch-Remote-Control-Wall-Smart-Home-Switch-Tempered-Glass-Panel-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1582586.html?rmmds=myorder&ID=62812986158105&cur_warehouse=CN

 

Ναι θέλει ουδέτερο κ χρειάστηκε  να επιστρατεύσω τις γνώσεις μου σαν ηλεκτρολόγος κ να κάνω χάλια το σπίτι αλλα χαλάλι.

Αν ψάχνεις χωρίς ουδέτερο έπεσε το ματι μου στο αμαζον σε κάνα 2 αλλα ειναι στο θεο οι άτιμες συγκριτικά (κάπου 40 ε ανά διακόπτη οταν αυτοί έχουν 15 ε ).

αλερετουρ δε βρίσκω ρε γμτ.. κ ας είναι κ ακριβός δε με πειράζει για 1 διακόπτη

  

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KinigosPsixon είπε

Ήταν εύκολο στο σετάρισμα ? και εμένα  ήρθε σήμερα λογικά το βράδυ θα το σετάρω (ελπίζω να μην είνια σαν το Harmony που με το ζόρι έπιανε το on-off) μπορείς να αλλάξεις και θερμοκρασία με αυτό ?

φυσικα κανει οτι θα εκανε  και το χειριστηριο του κλιματιστικου

1 ώρα πριν, sndev είπε

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SS3-EUUS-123-Channel-10A-WIFI-Touch-Remote-Control-Wall-Smart-Home-Switch-Tempered-Glass-Panel-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1582586.html?rmmds=myorder&ID=62812986158105&cur_warehouse=CN

Ναι θέλει ουδέτερο κ χρειάστηκε  να επιστρατεύσω τις γνώσεις μου σαν ηλεκτρολόγος κ να κάνω χάλια το σπίτι αλλα χαλάλι.

Αν ψάχνεις χωρίς ουδέτερο έπεσε το ματι μου στο αμαζον σε κάνα 2 αλλα ειναι στο θεο οι άτιμες συγκριτικά (κάπου 40 ε ανά διακόπτη οταν αυτοί έχουν 15 ε ).

αλερετουρ δε βρίσκω ρε γμτ.. κ ας είναι κ ακριβός δε με πειράζει για 1 διακόπτη

αφου λες οτι γνωριζεις  ηλεκτρολογικα  θα παρεις  2 ιδιους διακοπτες και θα ακολουθησεις αυτο το σχεδιο στην περιπτωση του σχεδιου ειναι για τρια πληκτρα αλλα εσυ βαλε  αυτο που εχεις 

images.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ghortman είπε

Η αρχική ερώτηση ήταν η εξής:

Ο χρήστης ζήτησε εναλλακτικές "παγίδες" που να δουλεύουν με 2 εντολές αντί για 1 εντολή (open) του Sonoff PIR. Όλα αυτά δουλεύουν στα 433MHz και προφανώς χρειάζεται το RF bridge της Sonoff για να δουλεύει στο ewelink. Προφανώς και δεν το προτείνω για σοβαρή λύση συναγερμού όπου εκεί χρειάζεσαι ενσύρματες "παγίδες" για 100% αξιοπιστία. Τα συγκεκριμένα είναι είτε για backup λύσεις είτε περισσότερο για smart home σενάρια όπως πχ τα χρησιμοποιώ εγώ για να ανοίγουν/κλείνουν τα φώτα αυτόματα.

 

...και ετσι για την ιστορια δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν ως παγίδες συναγερμού, αλλά θα γίνει τροποποίηση ώστε να στέλνουν ειδοποίηση αν κάποιος διακόπτης ανοίξει ή κλεισει, πχ πτώση μιας ασφάλειας κλπ έχει τεράστιες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...