Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, AgMa είπε

Ώπα, τι εννοείς δεν υποστηρίζει τα sonoff;

Είναι απ' τους κύριους λόγους που επέλεξα να μάθω το ΗΑ.🤔

Δεν υποστηριζει Sonoff με μαμα firmware. Θελουν φλασαρισμα με Transmota.

Υπαρχει ενα προσθετο που υποτιθεται οτι παιζει, αλλα δεν ξερω.

https://github.com/peterbuga/HASS-sonoff-ewelink

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν υποστηριζει Sonoff με μαμα firmware. Θελουν φλασαρισμα με Transmota.

Υπαρχει ενα προσθετο που υποτιθεται οτι παιζει, αλλα δεν ξερω.

https://github.com/peterbuga/HASS-sonoff-ewelink

Παίζει.εγω αυτό έχω.  Σίγουρα είναι καλύτερο με τασμοτα άλφα και με αυτό θα κάνεις την δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

Παίζει.εγω αυτό έχω.  Σίγουρα είναι καλύτερο με τασμοτα άλφα και με αυτό θα κάνεις την δουλειά σου

Γιατι ομως βγαζει 

"The following integrations and platforms could not be set up:

  • sonoff

Please check your config."

Εχω φτιαξει μεσα στο config τον φακελο που θέλει /config/custom_components/sonoff και έχω ανεβασει και τα 3 αρχεια,

και έχω βάλει και στο αρχειο /config/configuration.yaml

sonoff:
  username: [εμαιλ]
  password: [πασσ]
  scan_interval: 60
  grace_period: 600
  api_region: 'eu'
  entity_prefix: True
  debug: False

Μπας και πρέπει να αποσυνδεθώ απο το ewelink στο κινητο ?

EDIT : Δεν ηθελε τις [ ] μαλλον. Και ανεβασα αλλα αρχεια. Απο το παρακάτω Link 

https://github.com/peterbuga/HASS-sonoff-ewelink/releases/tag/v0.3.3

Ειχα μια προοδο σημερα. Υποψιν οτι οταν θα δουλευεις τα sonoff απο το HA δεν μπορεις και απο το ewelink. Η λυση ειναι η εξης.

Εφτιαξα ενα Dual App Ewelink στο κινητο μου. Εφτιαξα ενα δευτερο account, και εκανα share ολα τα devices μου στο 2ο account. Στο HΑ ανοιγω το 2ο account, οποτε τελικα δουλευω και το ewelink απο το κινητο και το HA.

Μενει να δουμε ποιο HA Client δουλευει στο κινητο. Η αποκριση των Sonoff παντως απο το HA ειναι ακαριαία!

 

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα και εγώ 2 σονοφ για να μπορώ να ανέβω το μπάνιο απομακρυσμένα ώστε να έχω ζεστό νερό μόλις έρθω σπίτι. Έχω κάποιες απορίες. Τριφασικο ρεύμα (αγγλικών προδιαγραφών αφού είναι στη Κύπρο),κυρίως πίνακας στο ισόγειο, βοηθητικός στον όροφο δίπλα από τον διακόπτη.

1) ποιον από τους 2 σονοφ να χρησιμοποιήσω; δεν έχω καλώδιο μέχρι το ντεπόζιτο για να παίρνω θερμοκρασία και ούτε με ενδιαφέρει. 

2)θα μπει στη θέση του διακόπτη ή μέσα στον πίνακα; γίνεται να δουλεύει παράλληλα με τον διακόπτη;

3) είναι ασφαλές ή θα χρειαστώ και contactor πως το λένε;

Ευχαριστώ!

https://imgur.com/gallery/HrdduBW

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Λοιπόν πήρα και εγώ 2 σονοφ για να μπορώ να ανέβω το μπάνιο απομακρυσμένα ώστε να έχω ζεστό νερό μόλις έρθω σπίτι. Έχω κάποιες απορίες. Τριφασικο ρεύμα (αγγλικών προδιαγραφών αφού είναι στη Κύπρο),κυρίως πίνακας στο ισόγειο, βοηθητικός στον όροφο δίπλα από τον διακόπτη.

1) ποιον από τους 2 σονοφ να χρησιμοποιήσω; δεν έχω καλώδιο μέχρι το ντεπόζιτο για να παίρνω θερμοκρασία και ούτε με ενδιαφέρει. 

2)θα μπει στη θέση του διακόπτη ή μέσα στον πίνακα; γίνεται να δουλεύει παράλληλα με τον διακόπτη;

3) είναι ασφαλές ή θα χρειαστώ και contactor πως το λένε;

Ευχαριστώ!

https://imgur.com/gallery/HrdduBW

Με το sonoff θα οπλιζεις ενα ρελε ισχυος , το οποιο θα δινει ρευμα στο θερμοσιφωνο μετα τον διακοπτη του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, userAnon είπε

Παίζει.εγω αυτό έχω.  Σίγουρα είναι καλύτερο με τασμοτα άλφα και με αυτό θα κάνεις την δουλειά σου

Ποιο Client δουλευεις στο smartphone για να εχεις πρόσβαση?

Πρεπει με καποιον τροπο να συνδεθεις στον server με κατι σε στυλ ddns ? 

 

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, kostakiss said:

ενδιαφερομαι για επωνυμο θερμοστατη (ρευματος,οχι μπαταρια) με απομακρυσμενη διαχειριση του .

καποια προταση?

κανεις εμπειρια απο smart θερμοστατη (για φυσικο αεριο) έως 170€?

 

με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, andreaspA είπε

Με το sonoff θα οπλιζεις ενα ρελε ισχυος , το οποιο θα δινει ρευμα στο θερμοσιφωνο μετα τον διακοπτη του.

Με αυτό το τρόπο θα δουλεύει παράλληλα με τον διακόπτη; εγώ βασικά το θέλω να ανοίγει είτε από τον διακόπτη είτε από το σονοφ. Or gate όχι and 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Με αυτό το τρόπο θα δουλεύει παράλληλα με τον διακόπτη; εγώ βασικά το θέλω να ανοίγει είτε από τον διακόπτη είτε από το σονοφ. Or gate όχι and 😋

Υπαρχει τρόπος, εχει γραφτεί αρκετες σελίδος πισω με σχεδιο και τι θα χρειαστείς, Ψαξτο λιγο. Αλλα γιατι να το κανεις αυτο; εχει κουμπι πανω το sonoff για χειροκινητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Υπαρχει τρόπος, εχει γραφτεί αρκετες σελίδος πισω με σχεδιο και τι θα χρειαστείς, Ψαξτο λιγο. Αλλα γιατι να το κανεις αυτο; εχει κουμπι πανω το sonoff για χειροκινητα

Έτσι, έχει γραφτεί πολλές σελίδες πίσω αναλυτικά.

Στα γρήγορα, θες ρελέ ισχύος γιατί το sonoff δεν μπορεί να σηκώσει το φορτίο όλου του θερμοσίφωνα, θα λιώσει. Έτσι το χρησιμοποιείς σαν "βοηθητικό", για να δώσεις εντολή στο ρελέ ισχύος να κλείσει το κύκλωμα και να ανάψει το θερμοσίφωνο. Όταν σβήσεις το sonoff, θα ξεοπλίσει το ρελέ ισχύος και θα σβήσεις το θερμοσίφωνο.

Το κουμπί στο sonoff δουλεύει και σαν on - off η είναι μόνο για να σετάρεις το μηχάνημα, να το κάνεις reset κλπ???

Επίσης, και με τα 2 στην συγκεκριμένη περίπτωση, χάνεις λειτουργικότητα: το pwr 2 δεν θα σου μετράει το ρεύμα που καίει το θερμοσίφωνο, αφού δεν θα περνάει από αυτό το ρεύμα αλλά από το ρελέ ισχύος, το δε th16 δεν θα σου ελέγχει το θερμοσίφωνο, βάσει θερμοκρασίας ώστε να κάνει κάτι "έξυπνο", με αυτήν! Το πολύ πολύ, να ξέρεις τι θερμοκρασία έχει ο πίνακάς σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Έτσι, έχει γραφτεί πολλές σελίδες πίσω αναλυτικά.

Στα γρήγορα, θες ρελέ ισχύος γιατί το sonoff δεν μπορεί να σηκώσει το φορτίο όλου του θερμοσίφωνα, θα λιώσει. Έτσι το χρησιμοποιείς σαν "βοηθητικό", για να δώσεις εντολή στο ρελέ ισχύος να κλείσει το κύκλωμα και να ανάψει το θερμοσίφωνο. Όταν σβήσεις το sonoff, θα ξεοπλίσει το ρελέ ισχύος και θα σβήσεις το θερμοσίφωνο.

Το κουμπί στο sonoff δουλεύει και σαν on - off η είναι μόνο για να σετάρεις το μηχάνημα, να το κάνεις reset κλπ???

Επίσης, και με τα 2 στην συγκεκριμένη περίπτωση, χάνεις λειτουργικότητα: το pwr 2 δεν θα σου μετράει το ρεύμα που καίει το θερμοσίφωνο, αφού δεν θα περνάει από αυτό το ρεύμα αλλά από το ρελέ ισχύος, το δε th16 δεν θα σου ελέγχει το θερμοσίφωνο, βάσει θερμοκρασίας ώστε να κάνει κάτι "έξυπνο", με αυτήν! Το πολύ πολύ, να ξέρεις τι θερμοκρασία έχει ο πίνακάς σου :)

δουλευει σαν on/off εγω αυτο κανω οταν θελω να το αναψω και τυχαινει να ειμαι μπροστα στον πινακα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AgMa είπε

Ποιά sonoff έχεις, τα basic; Έχω παραγγείλει τα Τ0 αλλά η λίστα με τα συμβατά προϊόντα γράφει μόνο τα Τ1.

Μονο τέτοια δεν εχω. Για την ακριβεια ενα T0EU2C εχω που το εχω στο κουτι ακομα.

Παντως δουλεψε με basic, basic rf, pow, dual, th10, th16, και 4ch.

Μονο διακοπτες δεν εχω βαλει ακομα σαν τους Τ0 , Τ1 κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά αλλά με ενδιαφέρει ο απομακρυσμένος έλεγχος θερμοσίφωνα.

Ποιο ακριβώς sonoff προτείνετε; Ρελέ ισχύος κάποιο συγκεκριμένο; 

Η αναλυτικη συνδεσμολογία και οδηγίες που λέτε "πολλές σελίδες πίσω" όσο και να διάβασα δεν βρέθηκε από μενα καθώς είναι αδύνατο να διαβάσω 214 σελίδες. Θυμάστε περίπου σελίδα;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

 το δε th16 δεν θα σου ελέγχει το θερμοσίφωνο, βάσει θερμοκρασίας ώστε να κάνει κάτι "έξυπνο", με αυτήν! Το πολύ πολύ, να ξέρεις τι θερμοκρασία έχει ο πίνακάς σου :)

Εγω εχω τραβηξει καλωδιο απο το TH10 που εχω βαλει στον πίνακα, μέχρι την ταράτσα, και έχω βάλει αισθητήρα μέσα σε κυάθιο. Οπότε βλέπω και την θερμοκρασία του νερού στον ηλιακό και ανάλογα ανάβω ή σβήνω. 

Απλα για να το κανεις αυτο, πρεπει να εχεις προσβαση για καλώδιο απο το Sonoff μεχρι εκει που βρισκεται ο ηλιακος-θερμοσιφωνο.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο , να κάνεις όλη αυτή την συνδεσμολογία στην ταράτσα, αν με κάποιον τρόπο βρείς Wifi εκει.

Δηλαδη.

1. Ανοιχτά μόνιμα ο διπλός διακόπτης στον πίνακα σου.

2. Στην ταρατσα θα δινει ρευμα σε ενα ρελε ισχυος

3. Πριν το ρελε ισχυος θα παρεις ρευμα και θα δωσεις στο sonoff , το οποιο θα οπλιζει το ρελε ισχυος, και θα δινει ρευμα στον ηλιακο.

Ολα αυτα θα τα χωσεις σε ενα κουτακι κουβιδης για να ειναι αδιαβροχα.

Wifi μπορεις να παρεις και απο τον τελευταιο οροφο, αν τυχον ειναι γνωστος-φιλος και δεν φοβαται τον ισκιο του.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...