Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
24 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Όχι ισχύει δεν στέλνει Ελλάδα! Θα πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να το πάρεις είτε από Αγγλια είτε από Γερμανια! 

Γιατί θελουμε να ελέγχουμε και τα φωτιστικά του ταβανιού!

Ναι το ίδιο ελέγχεις αν ελέγχεις το διακόπτη. Δεν βλέπω τη διαφορά, εκτός του ότι στην περίπτωση του διοκπτη βγαίνει πιο οικονομικό συνήθως. 

15 λεπτά πριν, elvor είπε

Αυτό https://www.hellasdigital.gr/smartliving/sonoff/sonoff-touch-wifi-wall-switch-wireless-touch-led-light-controller-smart-home/ μπορεί να μπει στους δικούς μας διακόπτες;

Το EU versión λέει ότι κάνει στα κουτιά μας ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η διαφορά μεταξύ έξυπνης λάμπας και διακόπτη wifi ειναι ότι η λάμπα παίζει παντού ενώ για τον διακόπτη χρειάζεται να υπάρχει ή να τραβήξετε ουδέτερο για να λειτουργήσει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, samniotis είπε

η διαφορά μεταξύ έξυπνης λάμπας και διακόπτη wifi ειναι ότι η λάμπα παίζει παντού ενώ για τον διακόπτη χρειάζεται να υπάρχει ή να τραβήξετε ουδέτερο για να λειτουργήσει!

Αν έχεις πρίζα δίπλα τραβάς από εκεί. Υπάρχει ντουι sonoff νομίζω. 

 

https://goo.gl/images/sZ3Lvi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

 

Μόλις πήρα το Amazon Echo Plus μαζί με 3 λάμπες Phillips και παίζει άψογα!  Μέσω ενος application σύνδεσα και την LG Smart TV μου με την Alexa και είμαι άρχοντας! :-)

αυτο τωρα πως το καταφερες lg με αλεξα χωρις harmony?

15 ώρες πριν, antonisg28 είπε

Καλησπέρα στη παρέα,

ενδιαφερομαι κι εγώ να ξεκινήσω να μετατρέψω το σπίτι του σε smarthome. Έχω  διαβάσει όλα τα σχόλια (ορισμένα δν τα έχω καν καταλάβει) και θα ήθελα να κάνω ορισμένες ερωτήσεις σαν αρχάριος. Αρχικά θέλω να βάλω μια κάμερα ώστε να παρακολουθώ τι γίνεται στο σπίτι όταν απουσιάζω. Έχετε κάτι να μου προτείνετε; ( εγώ σκέφτομαι της canary all in one τσιμπημένη τιμή αλλά πιστεύω αξίζει ). Σε δεύτερη φάση θέλω να μπορώ να ελέγχω με μια smart plug διάφορες συσκευές του σπιτιού, απλά εδώ έχω μπερδευτεί. Εάν θέλεις να ελέγξεις μια συσκευή με μεγάλη τάση π.χ. Καλοριφέρ λαδιού τι κανεις; Γίνεται κάτι τέτοιο με κάποια smart plug ή ελέγχεις μόνο συσκευές χαμηλής τάσης π.χ. Καφετιέρα; 

Γενικα από προτείνετε ότι πρέπει να ξεκινήσω; Ποιες είναι οι κυριότερες smart συσκευές που πρέπει να αγοράσει κάποιος αρχάριος; Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

επειδη την εχω την canary σου λεω οτι ειναι απαιχτη ΑΛΛΑ χωρις συνδρομη αχρηστη (δεν κανει απολυτος τιποτα) και η συνδρομη απο 48 ε την πηγαν εν νυκτις στα 100 ε τον χρονο ,εγω εφαγα τσατιλα (οπως και χιλιαδες αλλοι ) και την εκοψα και τωρα ειναι διακοσμιτικη.Kalorifer με εξυπνη πριζα,https://www.bestprice.gr/cat/6560/tilexeirizomenes-prizes.html?q=εξυπνη+πριζα, Πρεπει να αγορασεις αυτο που χρειασεσε εσυ δεν ειναι ολα για ολους,ας πουμε εγω εχω εξυπνο προγραμματιστη για ποτσιμα του κηπου  https://www.rachio.com/ ,για σενα μαλλον αχρηστο ειναι 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Slk για αυτό είναι λάτρης του diy /home assistant που παίζουν όλα τοπικά και δεν έχεις να πληρώσεις τίποτα στο μέλλον. Στόχος είναι ένα poe Switch και ubiquity κάμερες να γράφουν σε ένα τοπικό σερβερ. Βλέπεις τα πάντα μέσω home assistant ή απευθείας από την ip της κάμερας, το ρυθμίζεις να σε ειδοποιεί σε τυχόν κινήσεις κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχτηκα κανα 2 μερες ,μιλησα με φιλους που εχουν ασχοληθει και κατεληξα ναι κανεις παπαδες αλλα θελει πολυ ψαξιμο ,πολυ διαβασμα και δεν ειναι για ολους ,δεν τολμω να το ξεκινησω ,οι γνωσεις μου δεν φτανουν μεχρι εκει😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, slk200gr είπε

ψαχτηκα κανα 2 μερες ,μιλησα με φιλους που εχουν ασχοληθει και κατεληξα ναι κανεις παπαδες αλλα θελει πολυ ψαξιμο ,πολυ διαβασμα και δεν ειναι για ολους ,δεν τολμω να το ξεκινησω ,οι γνωσεις μου δεν φτανουν μεχρι εκει😉

Ε ναι, αυτό είχα πει εξαρχής είτε επενδύεις χρήμα είτε χρόνο. Αν δεν θες να παίξουν όλα αμέσως και δεν βιάζεσαι με το όλο εγχείρημα τότε βγαίνει, ειδικά αν έχεις και βοήθεια από κάποιον. 

Γενικά, προσπαθούν να το κάνουν όσο πιο user friendly, και εγώ στην αρχή ήμουν χαμένος τώρα που έχω μπει λίγο στη λογική του πάει πιο εύκολα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, slk200gr είπε

αυτο τωρα πως το καταφερες lg με αλεξα χωρις harmony

 

 

Κατεβάζεις ενα free application που λέγεται AnyMote και συνδέεις την LG με το Anymote. Μετά συνδέει το Anymote με την Alexa και λές εντολές τύπου "Alexa tell Anymote to switch off my TV". Υπάρχει ενα ωραίο βιντεακί εδω:

 

Επεξ/σία από leonidas_fs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάπου πήρε το μάτι μου κάποιος φτιάχνει ενα component για να μπορείς να ελεγχεις sonoff συσκευές μεσω του Home Assistant χώρις να χρειάζεται να φλασαρεις κάποιο αλλο firmware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, slk200gr είπε

αυτο τωρα πως το καταφερες lg με αλεξα χωρις harmony?

επειδη την εχω την canary σου λεω οτι ειναι απαιχτη ΑΛΛΑ χωρις συνδρομη αχρηστη (δεν κανει απολυτος τιποτα) και η συνδρομη απο 48 ε την πηγαν εν νυκτις στα 100 ε τον χρονο ,εγω εφαγα τσατιλα (οπως και χιλιαδες αλλοι ) και την εκοψα και τωρα ειναι διακοσμιτικη.Kalorifer με εξυπνη πριζα,https://www.bestprice.gr/cat/6560/tilexeirizomenes-prizes.html?q=εξυπνη+πριζα, Πρεπει να αγορασεις αυτο που χρειασεσε εσυ δεν ειναι ολα για ολους,ας πουμε εγω εχω εξυπνο προγραμματιστη για ποτσιμα του κηπου  https://www.rachio.com/ ,για σενα μαλλον αχρηστο ειναι 😉

Άρα δν είμαστε για επιπλέον χρεώσεις!! Αυτές οι πρίζες σηκώνουν μεγάλη τάση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, antonisg28 είπε

Άρα δν είμαστε για επιπλέον χρεώσεις!! Αυτές οι πρίζες σηκώνουν μεγάλη τάση; 

το μεγαλυτερο που εχω ειναι εινα θερμαντικο 2400 watt και δεν ειχα ποτε καποιο θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σχετική ερώτηση για τα υλικά της xiaomi: παρά το προβλήματα τους με ρυθμίσεις, maual κλπ σκέφτομαι να αποκτήσω ένα xiaomi gateway που νομίζω είναι απαράιτητο ως "κέντρο ελέγχου". Υπάρχουν 2-3 τύποι νομίζω, συστήνετε κάποιον από αυτούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Joe22 είπε

Μια σχετική ερώτηση για τα υλικά της xiaomi: παρά το προβλήματα τους με ρυθμίσεις, maual κλπ σκέφτομαι να αποκτήσω ένα xiaomi gateway που νομίζω είναι απαράιτητο ως "κέντρο ελέγχου". Υπάρχουν 2-3 τύποι νομίζω, συστήνετε κάποιον από αυτούς;

Ένας είναι, αυτός που γράφει upgraded version, μπορείς να του συνδέσεις μέχρι 30 συσκευές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Ένας είναι, αυτός που γράφει upgraded version, μπορείς να του συνδέσεις μέχρι 30 συσκευές.

https://www.gearbest.com/living-appliances/pp_344667.html?wid=1433363

Σε ευχαριστώ. Αναφέρεσαι στον παραπάνω τύπο; 

Προσπαθώ να τον βρω και σε κιτ, αλλά στα κιτς μάλλον είναι ο προγενέστερος τύπος ως gateway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...