Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νέα άφιξη στο σπιτικό μας, Sonoff SNZB-04, οι zigbee αισθητήρες ανοίγματος-κλεισίματος της Sonoff. Πολύ μικροί σε διάσταση και εύκολοι στην τοποθέτηση. Η ποιότητα κατασκευής μέτρια αλλά όχι κάτι κακό. Έχουν λίγο θεματάκι με το κάλυμμα της μπαταρίας που θέλει σφίξιμο διαφορετικά χάνει επαφή.

Συνδέθηκαν εύκολα και γρήγορα με Conbee 2 και ZHA. Μεγάλο συν η καλή τιμή, 5,5 ευρώ το κομμάτι από Banggood. Είχα παραγγείλει 2 για να δοκιμάσω αλλά αφού πέτυχαν θα ακολουθήσουν και άλλοι. Για όποιν ενδιαφέρεται η Sonoff έχει βγάλει και τους αντίστοιχους SONOFF DW2 που συνδέονται με wifi

Sonoff2.jpg

Sonoff.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, johnyboy είπε

το τελευταίο πράγμα που πήρα από αυτούς είναι ένα μουλτι που στην 2η φορά εκλασε. σκουπίδια που τα πληρώνεις και ακριβά. 

το 95% των πραγμάτων του λιντλ μονο σκουπίδια δεν είναι. μακάρι τα μισά "ελληνικά" να είχαν τη ποιότητα τους...

 

Μακάρι να ερθουν και ελλάδα οι διακόπτες (να δεχονται και tasmota :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

το 95% των πραγμάτων του λιντλ μονο σκουπίδια δεν είναι. μακάρι τα μισά "ελληνικά" να είχαν τη ποιότητα τους...

Μακάρι να ερθουν και ελλάδα οι διακόπτες (να δεχονται και tasmota :P )

για tasmota δεν γνωρίζω,  είναι zigbee και συνδέονται με cobbee kai zha νομίζω και περνάνε και στον ΗΑ

Silvercrest / Lidl Smarthome - Feature Requests - Home Assistant Community (home-assistant.io)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σκέφτομαι να πάρω μια συσκευή Alexa να αρχίσω να πειραματίζομαι με smart functions στο σπίτι. Θέλω για αρχή τα βασικά (π.χ. να στρειμάρω μουσική στα δωμάτια, άντε να πάρω και καμιά Philips Hue λάμπα), χωρίς δυνατότες hub. Ποια είναι η πιο απλή (και οικονομική) Alexa συσκευή?

Βλέπω την προσφορά για το νέο Echo dot (4th gen.) στα 30€ (είμαι Ολλανδία) και το ψήνω. Αλλά επειδή δε νομίζω να το χρησιμοποιήσω ως βασικό ηχείο γτ έχω ένα φορητό bluetooth speaker, υπάρχει κάτι άλλο? (Όχι ότι θα με χαλούσε να υπάρχει και ως ηχείο αλλά αν μπορέσω να πάρω κάτι καλύτερο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, ribo7 said:

Παίδες σκέφτομαι να πάρω μια συσκευή Alexa να αρχίσω να πειραματίζομαι με smart functions στο σπίτι. Θέλω για αρχή τα βασικά (π.χ. να στρειμάρω μουσική στα δωμάτια, άντε να πάρω και καμιά Philips Hue λάμπα), χωρίς δυνατότες hub. Ποια είναι η πιο απλή (και οικονομική) Alexa συσκευή?

Βλέπω την προσφορά για το νέο Echo dot (4th gen.) στα 30€ (είμαι Ολλανδία) και το ψήνω. Αλλά επειδή δε νομίζω να το χρησιμοποιήσω ως βασικό ηχείο γτ έχω ένα φορητό bluetooth speaker, υπάρχει κάτι άλλο? (Όχι ότι θα με χαλούσε να υπάρχει και ως ηχείο αλλά αν μπορέσω να πάρω κάτι καλύτερο?)

Το dot ειναι η πιο απλή συσκεύη της amazon με alexa. Όλες οι συσκευές είναι και ηχείο από μόνες τους. Αν δεν θες ηχείο, απλά κατέβασε στο κινητό σου την εφαρμογή Alexa και όποτε θες να της μιλήσεις το κάνεις απλά και δωρεάν μέσω της εφαρμογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατέβασα την εφαρμογή αλλά προσπάθησα να συνδέσω ένα Soundcore 2 bluetooth speaker και δε μπόρεσα. Νομίζω πρέπει να γίνει pair με alexa συσκευή, σωστά?

Όπως και να 'χει, δε θα πάει χαμένο ένα dot πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ribo7 said:

Ναι κατέβασα την εφαρμογή αλλά προσπάθησα να συνδέσω ένα Soundcore 2 bluetooth speaker και δε μπόρεσα. Νομίζω πρέπει να γίνει pair με alexa συσκευή, σωστά?

Όπως και να 'χει, δε θα πάει χαμένο ένα dot πιστεύω.

Ναι για να συνδέσεις ηχεία σε alexa ή θα πρέπει να βάλεις καλώδιο πάνω σε dot πχ ή σύνδεση με bluetooth ή να είναι τα ηχεία smart πχ sonos κλπ που τα βρίσκει η alexa άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Ναι κατέβασα την εφαρμογή αλλά προσπάθησα να συνδέσω ένα Soundcore 2 bluetooth speaker και δε μπόρεσα. Νομίζω πρέπει να γίνει pair με alexa συσκευή, σωστά?

Όπως και να 'χει, δε θα πάει χαμένο ένα dot πιστεύω.

Εγώ είχα πάρει το flex σε προσφορά στα 15 δεν ξέρω αν το βρεις τώρα . Αυτό είναι το πιο απλό πέρα από το νάτη. Βάλεις στο κινητό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ribo7 είπε

Παίδες σκέφτομαι να πάρω μια συσκευή Alexa να αρχίσω να πειραματίζομαι με smart functions στο σπίτι. Θέλω για αρχή τα βασικά (π.χ. να στρειμάρω μουσική στα δωμάτια, άντε να πάρω και καμιά Philips Hue λάμπα), χωρίς δυνατότες hub. Ποια είναι η πιο απλή (και οικονομική) Alexa συσκευή?

Βλέπω την προσφορά για το νέο Echo dot (4th gen.) στα 30€ (είμαι Ολλανδία) και το ψήνω. Αλλά επειδή δε νομίζω να το χρησιμοποιήσω ως βασικό ηχείο γτ έχω ένα φορητό bluetooth speaker, υπάρχει κάτι άλλο? (Όχι ότι θα με χαλούσε να υπάρχει και ως ηχείο αλλά αν μπορέσω να πάρω κάτι καλύτερο?)

Εγώ αν θα έπαιρνα θα προτιμούσα να δώσω λίγα παραπάνω και να πάρω Echo τέταρτης γενιάς που έχει ενσωματωμένο hub και σαν ηχείο είναι αξιοπρεπές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gippas είπε

Εγώ αν θα έπαιρνα θα προτιμούσα να δώσω λίγα παραπάνω και να πάρω Echo τέταρτης γενιάς που έχει ενσωματωμένο hub και σαν ηχείο είναι αξιοπρεπές 

+1 για αυτό. 

 

Αν είναι για κάτι πιο απλό, παίρνει ένα echo dot 3rd gen που είναι οικονομικό και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες εκτος απο Ελλαδα που εχουν μεγαλο καπελο, που αλλου μπορω να βρω κανα echo 3d/4th και να το στελνουν Ελλαδα; Στο amazon.com και στο co.uk δεν βρηκα να στελνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Ρε παιδες εκτος απο Ελλαδα που εχουν μεγαλο καπελο, που αλλου μπορω να βρω κανα echo 3d/4th και να το στελνουν Ελλαδα; Στο amazon.com και στο co.uk δεν βρηκα να στελνουν!

Αυτό που είναι international. Εχω ήδη 2 τετοια με παραγγελία από amazon de. 

https://www.amazon.de/-/en/C78MP8/dp/B07VNNQK46/ref=sr_1_14?dchild=1&keywords=echo&qid=1606673515&sr=8-14

 

Το καπέλο δεν είναι τόσο μεγαλο αν βαλεις και τα μεταφορικά από amazon. Όμως στα ελληνικά (skroutzομαγαζα) θα είναι με ανταπτορα από αμερική ή αγγλία που εμενα δεν μου αρεσει σαν λύση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις 2 ίδια σε διαφορετικά δωμάτια, δέχονται διαταγές ανεξάρτητα ή ορίζεις το ένα ως κύριο? Αν είναι κοντά το ένα στο άλλο και πεις Alexa, μπερδεύονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, ribo7 said:

Όταν έχεις 2 ίδια σε διαφορετικά δωμάτια, δέχονται διαταγές ανεξάρτητα ή ορίζεις το ένα ως κύριο? Αν είναι κοντά το ένα στο άλλο και πεις Alexa, μπερδεύονται?

Θα σου απαντήσει αυτό που είναι κοντινότερο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...