Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και πολύ καιρό εχω στην ντουλάπα μερικά shelli 1 και 2.5. Το σκ ανοιξα τους περισσότερους διακοπτες στο σπίτι και είδα σε όλους ότι η αποσταση του διακοπτη μεχρι το τελος του κουτιου είναι περίπου μισό εκατοστό. Οπότε δεν χωράει τίποτα

 

Ερώτηση λοιπον. Τα shelly δεν μπορούν να τοποθετηθουν και στα κουτιά που περνάνε τα καλώδια? Αυτά που είναι κοντα στο ταβανι πανω από τις πρίζες κλπ. Ναι οκ θα θες βάψιμο μετά αλλα.... ετσι κι αλλιως θα ανοιγαν για να κατεβεί ουδετερο. Αν θυμαμαι καλα εκεί υπαρχει αρκετός χωρος. Βέβαια αν χαλασει ενα shelly θα είναι μπεξιμο η αλλαγή αλλα.... γίνεται?

 

Επίσης, μπορεί ενα shelly να τοποθετηθεί πίσω από μια υπαρχουσα πρίζα ωστε να την ανοιγοκλείνει ή/και να παρακολουθείς καταναλωση κλπ?

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Εδώ και πολύ καιρό εχω στην ντουλάπα μερικά shelli 1 και 2.5. Το σκ ανοιξα τους περισσότερους διακοπτες στο σπίτι και είδα σε όλους ότι η αποσταση του διακοπτη μεχρι το τελος του κουτιου είναι περίπου μισό εκατοστό. Οπότε δεν χωράει τίποτα

 

Ερώτηση λοιπον. Τα shelly δεν μπορούν να τοποθετηθουν και στα κουτιά που περνάνε τα καλώδια? Αυτά που είναι κοντα στο ταβανι πανω από τις πρίζες κλπ. Ναι οκ θα θες βάψιμο μετά αλλα.... ετσι κι αλλιως θα ανοιγαν για να κατεβεί ουδετερο. Αν θυμαμαι καλα εκεί υπαρχει αρκετός χωρος. Βέβαια αν χαλασει ενα shelly θα είναι μπεξιμο η αλλαγή αλλα.... γίνεται?

 

Επίσης, μπορεί ενα shelly να τοποθετηθεί πίσω από μια υπαρχουσα πρίζα ωστε να την ανοιγοκλείνει ή/και να παρακολουθείς καταναλωση κλπ?

 

Ευχαριστώ 

Αν βάλεις τα Shelly πάνω στα κουτιά θα πρέπει να κατεβάσεις και καλώδια για τα on/off, ασε που έκει δεν θα χωράνε πάλι.

Το καλύτερο ειναι να βγάλεις τον διακόπτη και να σκάψεις στο βάθος όσο χρειάζετε προσεκτικά, το έχω κάνει άπειρες φορές και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasiliou είπε

Ρε παιδιά θα κανω μια ερώτηση που ίσως ειναι χαζη ή εχει απαντηθεί, 

Zigbee gateway υπαρχει καποιο που να υποστηρίζει zigbee συσκευές απο διαφορετικές μάρκες; 
πχ. Χiaomi Zigbee gateway υποστηρίζει zigbee πρίζες ή θερμόμετρα blitzwolf, sonoff κτλ ή θελει η καθε μια το δικο της gateway k app οπως ειναι τα wifi και πάντρεμα με alexa ;; Γιατι κατι διαβαζα για Zigbee Alliance αλλα ακρη δεν έβγαλα. 

Tα  sonoff έχουν κάποιες συμβατότητες με Philips hue, & tuya o τύπος αυτός έχει κάνει διάφορους συνδυασμούς και δοκιμές. 

 

 

Εγώ έχω sonoff zb hub και ξεκινάω σιγά σιγά να το χτίζω καθώς είχα ewelink με άλλα sonoff και δεν θέλω να ξεφύγω με πολλά και διάφορα...

Επεξ/σία από portomarko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Πώς δεν υπάρχει!!! Και θερμοκρασίας, και υγρασίας 2 σε 1!

https://shelly.cloud/products/shelly-humidity-temperature-smart-home-automation-sensor/

Πολύ ενδιαφέρον και βλέπω ότι τα shelly είναι σε προσφορά για λίγες ώρες ακόμα από την μαμά εταιρία, στο σάιτ που μου έδωσες, θα παραγγείλω 2 σήμερα.

Κάτι σε οθόνη για να βλέπουμε από το καθιστικό τι συμβαίνει στο υπνοδωμάτιο πχ, χωρίς να ανοίγουμε κινητό, δεν παίζει, ε;
Καμία βάση συμβατή με google home, πχ;

Επεξ/σία από ekkli
στραβομάρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, netvoice είπε

Αν βάλεις τα Shelly πάνω στα κουτιά θα πρέπει να κατεβάσεις και καλώδια για τα on/off, ασε που έκει δεν θα χωράνε πάλι.

Το καλύτερο ειναι να βγάλεις τον διακόπτη και να σκάψεις στο βάθος όσο χρειάζετε προσεκτικά, το έχω κάνει άπειρες φορές και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Ένα κουτί που είχα ανοίξει πριν μερικά χρόνια ήταν αρκετά άνετο.

Επίσης σκεφτόμουν ότι θα μπορούσαν να κοπούν τα καλώδια που πάνε τώρα στον διακόπτη, και να μπει το shelly ενδιάμεσα. Ουδέτερο εκεί υπάρχει. Ρεύμα υπάρχει. Με διακλαδώσεις λογικά γίνεται χωρίς να κατεβάσεις τίποτα.

 

Αυτό.με το σκάψιμο το σκέφτηκα αλλά... Δεν νοιθω τόσο άνετα με.αυτο. θα το δοκιμάσω σε μια και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;; Να μου πει αν το tl;dr του smart home το έχω πιάσει...

Υπάρχουν τρία πρωτόκολλα επικοινωνίας: Zigbee z-wave και wi-fi. (Τέσσερα;; και με καλώδια;;) Το wifi είναι αργό γιατί μέχρι να πάει και να'ρθει το data απ'το internet γράψε μου, το z-wave συμπαθητικό και το zigbee ο βασιλιάς. Περιμένουμε το CHIP του χρόνου που ναι μεν είναι καλό ως γενική κατεύθυνση τυποποίησης της βιομηχανίας αλλά μπορεί ταυτόχρονα να σημαίνει πως αυτά που αγοράζουμε τώρα θα έχουν λιγότερες δυνατότητες αργότερα. 

Οι λάμπες επικοινωνούν συνήθως με ειδικά hubs (αναλόγως την εταιρία) και τα hubs αυτά επικοινωνούν με άλλα hubs π.χ. Samsung SmartThings, Google nest, Amazon Echo και το open source Home Assistant που είναι για αυτούς που γουστάρουν να ψάχνουν όλη μέρα στο github και να γράφουν κώδικα. (Δεν κράζω, εγώ μάλλον είμαι τέτοιος. :P Βέβαια δεν θα ήθελα να το κάνω και όλη μέρα.)

Τα Phillips Hue είναι πανάκριβα για αυτά που προσφέρουν, τα θυροτηλέφωνα θέλουν μάλλον καλύτερο ιντερνετ απ'το ιντερνετ που έχουμε στην Ελλάδα, οι συναγερμοί είναι της πλάκας σχετικά με τους dumb, ο smart πολύχρωμος φωτισμός κυρίως για γούστα κάπως σαν τα rgb στα pc, οι smart κλειδαριές είναι ας πούμε ακόμα σε beta κλπ.

Ναι;; Όχι;; Σχεδόν;;

Τι αγοράζει κάποιος απ'το μηδέν με ~2000 ευρώ με έμφαση στην εξοικονόμηση ενέργειας που να είναι και χρήσιμο αλλά και θεμέλιο για το smarthome μέλλον;;

Υπάρχουν εταιρίες στην Αττική που πουλάνε σε πακέτο τέτοια πράγματα;; (Ρωτάω γιατί θέλω να το βάλω στο εξοικονομώ)

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερομαι να πάρω το Xiaomi Smart Home. Εχω μπερδευτει ομως γιατι βλεπω οτι υπαρχουν διαφορετικες εκδοσεις (αυτή και αυτή). Ποια απο τις δυο να προτιμήσω? Εχω ηδη alexa (που την χρησιμοποιω για τη διαχειριση 4 λαμπων xiaomi yeelight, 5 πριζων TP Link και ενος RF controller), οποτε με ενδιαφερει η καλυτερη επιλογη βάσει της alexas. 

Επεξ/σία από cool_ted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

θα ηθελα την βοηθεια σας για κατι. εχω το Mi Router 4A ρουτερ και εχω θεμα με τις συνδεσεις των συσκευων.

εως 20-23 συσκευες συνδέονται αλλα απο κει και μετα απλα παπαλα. μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα με τις σμαρτ συσκευες μου.

αλλα σημερα παρελαβα 7 εξυπνες λαμπες της xiaomi και ειδα οτι εχω θεμα με το ρουτερ .

με τα πολλα καταφερα να τα συνδεσω αλλα.....πχ μια εξυπνη πριζα blitzwolf ξεσυνδεθηκε .

ειναι σαν να συνδέεται οποιο προλαβει 😅.

Το εχω σε Dual band . και καμια αλλη περιεργη ρύθμιση .

καμια πρόταση για να το φτιαξω? η καμια προταση για ρουτερ να μπορω να βαλω οσες συσκευες θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ κάνει για θερμοσίφωνα; Για απευθείας αντικατάσταση του ασφαλειοδιακόπτη εννοώ, χωρις να μπλέξω με "περίπλοκες" συνδεσμολογίας κτλ.

https://www.moeshouse.com/collections/smart-circuit-breaker/products/2p-wifi-smart-circuit-breaker-switch-smart-home-automation-overload-short-circuit-voice-control-with-amazon-alexa-google-home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Καλησπερα παιδια,

θα ηθελα την βοηθεια σας για κατι. εχω το Mi Router 4A ρουτερ και εχω θεμα με τις συνδεσεις των συσκευων.

εως 20-23 συσκευες συνδέονται αλλα απο κει και μετα απλα παπαλα. μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα με τις σμαρτ συσκευες μου.

αλλα σημερα παρελαβα 7 εξυπνες λαμπες της xiaomi και ειδα οτι εχω θεμα με το ρουτερ .

με τα πολλα καταφερα να τα συνδεσω αλλα.....πχ μια εξυπνη πριζα blitzwolf ξεσυνδεθηκε .

ειναι σαν να συνδέεται οποιο προλαβει 😅.

Το εχω σε Dual band . και καμια αλλη περιεργη ρύθμιση .

καμια πρόταση για να το φτιαξω? η καμια προταση για ρουτερ να μπορω να βαλω οσες συσκευες θελω?

εχεις κάποιο access point στο χώρο? DHCP ποιος δίνει?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

εχεις κάποιο access point στο χώρο? DHCP ποιος δίνει?

Το ρουτερ/μοντεμ της forthnet ( ZXHN H267N ) δινει ιντερνετ στο Mi Router 4A .

μεσα απο το ZXHN H267N απλα εδωσα στατικη ιπ στο Mi Router 4A.

και τελειωσα με το ZXHN H267N .

ολες οι συσκευες πλεον της συνδέω στο  Mi Router 4A  και απο το <<  DHCP static IP assignment >> απλα δινω στατικη ιπ στις συσκευες .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thiva7 είπε

Το ρουτερ/μοντεμ της forthnet ( ZXHN H267N ) δινει ιντερνετ στο Mi Router 4A .

μεσα απο το ZXHN H267N απλα εδωσα στατικη ιπ στο Mi Router 4A.

και τελειωσα με το ZXHN H267N .

ολες οι συσκευες πλεον της συνδέω στο  Mi Router 4A  και απο το <<  DHCP static IP assignment >> απλα δινω στατικη ιπ στις συσκευες .

 

Οπότε ip δίνει το xiaomi από δικο του φασμα? Αυτό που περιγράφεις συνήθως είναι θέμα μνήμης. Αν τις ip τις δίνει το.ΖΤΕ τότε είμαι εντελώς λογικό. Το xiaomi, βασει περιγραφης κατασκευαστη θα πρέπει να σηκώνει μέχρι max 64 συσκευές πάνω. Ασύρματες και ενσύρματες. 64 ip στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, georgiouu είπε

τα shelly τι προελευσης ειναι; διαβαζω βουλγαρια-αμερικη εχουν γραφεια

κανουν για ελεγχο θερμοσιφωνα με wi fi?

Βουλγαρία. Τα απλά κάνουν την ίδια δουλειά με τα sonoff, δηλ. μέσω ρελέ ισχύος, έχει απαντηθεί πολλές φορές. Νομίζω υπάρχει και μοντέλο για τον πίνακα που σηκώνει και φορτίο χωρίς ρελέ, αλλά είναι αρκετά πιο ακριβό.

14 ώρες πριν, ekkli είπε

Πολύ ενδιαφέρον και βλέπω ότι τα shelly είναι σε προσφορά για λίγες ώρες ακόμα από την μαμά εταιρία, στο σάιτ που μου έδωσες, θα παραγγείλω 2 σήμερα.

Κάτι σε οθόνη για να βλέπουμε από το καθιστικό τι συμβαίνει στο υπνοδωμάτιο πχ, χωρίς να ανοίγουμε κινητό, δεν παίζει, ε;
Καμία βάση συμβατή με google home, πχ;

Φυσικά, υπάρχουν τα Google Hub, Amazon Echo Show, κλπ Smart Hubs, δεν έχω ακόμα τέτοιο και δεν ξέρω πώς θα σε βολέψει, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο, αλλά ναι υπάρχουν οθόνες smart που σου δίνουν πληροφόρηση χωρίς να ανοίξεις κινητό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ένα cloud device, πχ sonoff, το βάλεις κανονικά στο cloud που έχει, αλλά το βάζεις και στο HA και όλα τα σενάρια τα εκτελείς από κει, χρησιμοποιεί το Internet για την επικοινωνία ή το κάνει local? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...