Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω τον θερμοσίφωνα έξυπνο με σχετικά λίγα χρήματα. Έχω ήδη έναν ενδιάμεσο διακόπτη WiFi (BlitzWolf BW-SS4). Ισχύει το παρακάτω σχεδιάγραμμα η θέλει άλλη σύνδεση.

 

2021-12-08_222357.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα , μια ερωτηση να κανω και εγω , επειδη οι θερμοστατικες κεφαλες που εχω (ψηφιακες) θεωρω πως δεν αντιλαμβανονται σωστα την θερμοκρασια χωρου καθως βρισκονται και κατω απο παραθυρα και διπλα σε πορτες .ηθελα να συνδεσω καποιους εξωτερικους θερμοστατες χωρου και να παιρνουν απο εκει εντολη για την θερμοκρασια χωρου, αν υπαρχει καποια ιδεα ρε παιδια θα ηταν ευπροσδεκτη, ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nkarama είπε

 

Και εμένα θα με ενδιέφερε να ξέρω γιατί να μην βάλεις το ρελέ παράλληλα με τον διακόπτη…

επειδη δεν εχω καταλάβει τι θελετε να κάνετε.

 

Ο διακόπτης τι θα κάνει? 

α. θα είναι διακόπτης του φορτίου της κατανάλωσης? άρα και σε σειρά?

β. θα είναι διακόπτης ενεργοποίησης του πηνείου του ρελέ φορτίου? αρα και παράλληλα με την έξοδο του wifi ηλεκτρονικού?

Το α θα πρέπει να υπάρχει και είναι σε σειρά με την κατανάλωση και κόβει και τον ουδέτερο.

το β καλό είναι να υπάρχει ωστε αν κάτι πάθει το ηλεκτρονικό να μπορείτε να το κάνετε με το χέρι.

Δεν έχω καταλάβει τι ρωτάτε και είναι λες και συνδέουμε αντιστάσεις. Σχέδιο θέλω όσο πιο απλά μπορείτε να το φανταστείτε για να καταλάβω.

να το πω αλλιώς. 

Δεν μου αρέσει να καταργώ τον διακόπτη του θερμοσ που κόβει και τον ουδέτερο. Ναι τον μηχανικό διακόπτη. Τα ρελεδάκια αύριο μεθαύριο μπορεί να κολλήσουν οι επαφές. 

εγώ βάζω ένα μεταγωγικό διακόπτη 1 είσοδος 2 επαφών, 2 εξόδους απο 2 επαφές η κάθε μία. Το φορτίο που μπορεί να δεχτεί να είναι 20Α+.
Παροχή στην είσοδο και στην μία έξοδο επαφές ρελε (αφου έχει περάσει και απο ασφάλεια βέβαια)  και ηλεκτρονικο (και αυτό μου αρέσει να το περνάω απο ασφάλεια 1 με 2Α). Εξοδος ηλεκτρονικού σε πηνιο ρελε.
Δευτερη έξοδος πάει πάλι σε ασφάλεια θερμ και στον ουδετερο.

Αρα έχεις 3 θέσεις. Επάνω πχ μανουαλ, κατω μεσω wifi και στην μέση νεκρά όλα για όλα για να μπορείς να κάνεις μια επισκευή. Είναι εκτός και το ηλεκτρονικό. 

2 ώρες πριν, Damned7 είπε

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω τον θερμοσίφωνα έξυπνο με σχετικά λίγα χρήματα. Έχω ήδη έναν ενδιάμεσο διακόπτη WiFi (BlitzWolf BW-SS4). Ισχύει το παρακάτω σχεδιάγραμμα η θέλει άλλη σύνδεση.

 

2021-12-08_222357.jpg

Δεν κόβεται ο ουδέτερος πουθενά. Τουλάχιστον βάλε μια MLN520A της hager ή κάποιας άλλης εταιρίας που να κόβει και ουδέτερο.

και είναι λάθος το σχέδιο σου εντελώς. Δεν ασφαλίζεις την κατανάλωση πουθενά έτσι.

επίσης έχεις ρελε 2 επαφών πέρνα και τον ουδέτερο απο εκει.  και ασφάλειαααααααααααα. λε καλώδιους τελουν ασφάλειαααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thn είπε

Δεν κόβεται ο ουδέτερος πουθενά. Τουλάχιστον βάλε μια MLN520A της hager ή κάποιας άλλης εταιρίας που να κόβει και ουδέτερο.

και είναι λάθος το σχέδιο σου εντελώς. Δεν ασφαλίζεις την κατανάλωση πουθενά έτσι.

επίσης έχεις ρελε 2 επαφών πέρνα και τον ουδέτερο απο εκει.  και ασφάλειαααααααααααα. λε καλώδιους τελουν ασφάλειαααααααααα

Παίζει κανένα σωστό σχεδιάγραμμα με προστασία και για τον ενδιάμεσο διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Damned7 είπε

Παίζει κανένα σωστό σχεδιάγραμμα με προστασία και για τον ενδιάμεσο διακόπτη.

Δεν έχεις καν προστασία για την καλωδίωση του θερμοσίφωνα. Τι ενδιάμεσο λες.

Φώναξε ηλεκτρολόγο μαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, thn είπε

επειδη δεν εχω καταλάβει τι θελετε να κάνετε.

 

Ο διακόπτης τι θα κάνει? 

α. θα είναι διακόπτης του φορτίου της κατανάλωσης? άρα και σε σειρά?

β. θα είναι διακόπτης ενεργοποίησης του πηνείου του ρελέ φορτίου? αρα και παράλληλα με την έξοδο του wifi ηλεκτρονικού?

Το α θα πρέπει να υπάρχει και είναι σε σειρά με την κατανάλωση και κόβει και τον ουδέτερο.

το β καλό είναι να υπάρχει ωστε αν κάτι πάθει το ηλεκτρονικό να μπορείτε να το κάνετε με το χέρι.

Δεν έχω καταλάβει τι ρωτάτε και είναι λες και συνδέουμε αντιστάσεις. Σχέδιο θέλω όσο πιο απλά μπορείτε να το φανταστείτε για να καταλάβω.

να το πω αλλιώς. 

 

Η εκφραση "Το ρελέ θα είναι παράλληλα με τον διακόπτη" είναι νομίζω αρκετά σαφής. Δεν ξέρω τι δεν καταλαβαίνεις...

α) Το ρελέ ισχύος και ειδικά αυτό που έχουμε επανελλημένα προτείνει εδω μέσα, είναι 2 επαφών. Κόβει ΚΑΙ φαση ΚΑΙ ουδέτερο.

β) Υπάρχει πάντα σοβαρή περίπτωση να χαλάσει το SONOFF ή ότι άλλο κινέζικο βάλουμε εκεί. Αρα θέλουμε ένα backup για να μην κάνουμε μπάνιο σαν τους εσκιμώους. Υπάρχει μικρή ή μηδενική περίπτωση να χαλάσει το ρελέ ανοικτό (ανοικτό κύκλωμα=δεν περνάει ρεύμα) οπότε και εκει θέλουμε backup. Εχοντας συνδεμένο τον παλαιό διακόπτη παράλληλα με το ρελέ μπορούμε να ανάβουμε τον θερμοσίφωνα και με τους δύο τρόπους. 

γ) Υπάρχει μικρή πιθανότητα ένα καλό ρελέ να χαλάσει και να μείνει ενεργοποιημένο(κλειστό)  (η πιθανότητα να χαλάσει ο χειροκίνητος διακόπτης είναι πολύ μεγαλύτερη). Ακόμα και έτσι όμως, πάντα έχεις την ασφάλεια για να κάνεις έτσι χειρισμό ανάγκης να κλείσεις δηλαδή το ρεύμα στον θερμοσίφωνα. Οσον αφορά τον διακόπτη ή το ρελέ, σε οτιδήποτε απο τα 2 χαλάσει, πρέπει να κλεισεις τον γενικό... οπότε δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα του χειροκίνητου. Ουτε και την ανάγκη εγκατάστασης επιπλέν διακόπτη ΠΡΙΝ το ρελε.

δ) στους πίνακες και γενικά στις ΕΗΕ ασφαλίζουμε ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ και όχι συσκευές. Αρα η κάθε ασφάλεια που βάζουμε αφορά στον αγωγό που τροφοδοτεί το φορτίο. Αρα και το καλώδιο που τροφοδοτεί το sonoff (ή ότι άλλο έχουμε βάλει) πρέπει να ασφαλιστεί. Μπορούμε να πάρουμε απο μια ασφάλεια 10Α που τροφοδοτεί κάποιο φωτισμό (με την προυπόθεση το καλώδιο να είναι 1.5mm2)  ή να βάλουμε μια ακόμα μικρότερη αποκλειστικά για την τροφοδσία του sonoff. 

ε) την κατάσταση του ρελέ, την βλέπεις απο την ενδεικτική λυχνία που υπάρχει στον πίνακα, οπότε γνωρίζεις πότε είναι ανοικτό και πότε όχι.

 

Οπότε, λαμβάνοντας τα παραπάνω υπόψιν, θα ήθελα πραγματικά να ξέρω την απάντηση στην ερώτησή μου. Γιατι δεν πρέπει να βάζουμε το ρελέ παραλληλα με τον διακόπτη. Υπάρχει κάποιος σχετικός κανονισμός που πρέπει να γνωρίζουμε? Υπάρχει κάτι επικίνδυνο που παραβλέπω?

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στη σύνδεση μίας λάμπας sonoff (B02-F). Ενώ τη συνδέω κανονικά μεσω της εφαρμογής στη συχνοτητα 2,4G και την αναγνωρίζει κανονικά, τη δείχνει ως σβηστή οτι δεν τροφοδοτείται με ρευμα δηλαδη. Δοκίμασα να κάνω hot spot ένα κινητό και να δημιουργήσω δίκτυο εκει δούλεψε κανονικά. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια λύση γατι δεν μπορω να τη χειριστώ απο το ρούτερ. Το ρούτερ είναι της vodafone το ZXHN H267A.
Στις φωτό φαίνεται και αυτο που ανέφερα.

0-02-05-872e8b9928632666fe1f9c507938f1c85aa9542b5d0deb2352dabf5803ea4bab_1a0971179029129a.jpg

0-02-05-c60b407856e79d0b5d3ff58de03677c65b747d8cd645d500933a51965f34fb94_bbd111a119914141.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2021 στις 7:35 ΠΜ, thn είπε

Δεν έχεις καν προστασία για την καλωδίωση του θερμοσίφωνα. Τι ενδιάμεσο λες.

Φώναξε ηλεκτρολόγο μαν.

Εννοείτε θα το φτιάξει ηλεκτρολόγος δεν βάζω χέρι εκεί.

Θα πάρω μια ασφάλεια 10Α και ένα ρελέ Ισχύος.

Χρειάζομαι κάτι άλλο?

 

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 5:55 ΜΜ, maglor1981 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν είπα και εγώ σιγά σιγά να ξεκινήσω με κάποιες έξυπνες συσκευές στο σπίτι. Επέλεξα να χρησιμοποιήσω την alexa οπότε και πήρα το echo που σεταρίστηκε μια χαρά.
Έχω πάρει και μια λάμπα Xiaomi Mi Smart LED Bulb Essential White & Color καθώς και μια viomi SE. Και οι δύο συσκευές έχουν σεταριστεί και δουλεύουν με την εφαρμογή Xiaomi Home.

Όμως με την έλευση πλέον του echo έλεγα να το συνδέσω και στην alexa. Κατέβασα λοιπόν το skill Mi Home.  Όμως όταν κάνω search συσκευές δε μου βρίσκει ούτε τη λάμπα ούτε τη σκούπα.
Ο λογαριασμός της amazon έχει τη διεύθυνσή μου στην Ελλάδα και στο Mi Home πάλι έχω λογαριασμό με περιοχή Ελλάδα.

Τι μου διαφεύγει???

Βάλε το mihome σε mainland china η Singapore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα η Xiaomi είχε συσκευές που έπαιζαν στον σέρβερ της αγοράς που προορίζονται μόνο. Αγόραζες από Ελλάδα επίσημο αντιπροσωπεία κι έπαιζε μόνο ευρωπαϊκο σέρβερ. Έπαιρνες από τα κινεζομάγαζα κι έπαιζαν μόνο σε κινέζικο σέρβερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jeanskyline είπε

Βάλε το mihome σε mainland china η Singapore

Το έκανα. Το βλέπει πια η ALEXA αλλά συνέχεια βγάζει not responding. Έβαλα μέχρι και US αλλά το ίδιο, αναγνωρίζεται και πάλι λέει device is unresponsive.
Ευτυχώς υπάρχει και η blitzwolf. Ότι έχω παίζει τέλεια (μια πρίζα και δυο ντουι για λάμπες).

H αντιπροσωπεία της xiaomi εδώ μου είπε πρώτον να βάλω co.uk και μετά να κάνω λογαριασμό στο amazon.co.uk

και 2ον ότι φταίει η alexa καθώς δεν υποστηρίζεται καθόλου σε Ελλάδα.

Εγώ ξέρω ότι η blitzwolf για παράδειγμα παίζει μια χαρά χωρίς μαϊμουδιές....οπότε xiaomi αντίο.....

η λάμπα ήταν από το mi-store στο golden hall και είχα βάλει Ελλάδα για ευρωπαικό server όταν δεν αναγνωριζόταν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βρεθεί τελικά τρόπο να μπαίνουν δεδομένα θερμοκρασίας/υγρασίας στον Google assistant με κάποιον αισθητήρα και μετά να κάνει ενέργειες με βάση τα δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, funbreaker είπε

Έχει βρεθεί τελικά τρόπο να μπαίνουν δεδομένα θερμοκρασίας/υγρασίας στον Google assistant με κάποιον αισθητήρα και μετά να κάνει ενέργειες με βάση τα δεδομένα;

Προτείνω αγορά ενός pi 4 και εγκατάσταση homeassistant.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2021 στις 1:02 ΠΜ, jeanskyline είπε

Βάλε το mihome σε mainland china η Singapore

Αν το κανει αυτο ενω εισαι σε αλλο region πχ Γερμανια, δε θα χαθουν οι συσκευες απο τον λογαριασμο; Δεν χρεαιζονται παλί σεταρισμα μαζι με τις αυτοματοποιησεις;

Εμενα αυτο μου βγαζει 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, isim είπε

Αν το κανει αυτο ενω εισαι σε αλλο region πχ Γερμανια, δε θα χαθουν οι συσκευες απο τον λογαριασμο; Δεν χρεαιζονται παλί σεταρισμα μαζι με τις αυτοματοποιησεις;

Εμενα αυτο μου βγαζει 🙄

Μπορείς να εναλλάσσεις τα region χωρίς να χάνεις τις συσκευες και τους αυτοματισμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...