Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, GeG είπε

Καλησπερα, για να ελέγχω τον θερμοσίφωνα μέσω WiFi  θα πάρω ένα sonof και ένα τελευταίο ισχύος που ξέρω ότι έτσι γίνεται από παλαιοτερο ποστ. Ωστόσο αυτό θα το κάνει δυνατό να ελέγχεται μόνο μέσω wifi , εγώ όμως θέλω για παν ενδεχόμενο να έχω και διακόπτη, γι αυτό τι χρειάζομαι;

Βαζεις το ρελέ ισχύος παράλληλα με τον υπάρχον διακόπτη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Spect~ είπε

το κουμπι πανω στο sonoff Σε καλυπτει; αν ναι τιποτα αλλο

Δεν ήξερα ότι υπάρχει κουμπί, δεν το έχω παρει ακόμα απλά είχα σκοπό αυτές τις μέρες. Τέλεια ευχαριστώ!

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

 

 

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδια , εχω Θερμοστατικες κεφαλές της moeshouse από bangood με συνδεσιμότητα zigbee και έχω το bridge ππυ έρχεται στο πακετο και δουλευουν κομπλέ, ωστόσο sonof zigbee θα συνδέεται σε αυτό; να παω σε κάποιο πιο universal bridge ; βλέπω ένα και της sonof στο skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Θελω να κανω το σπιτι εξυπνο και πραγματικα δεν ξερω απο που να αρχισω...η xiaomi εχει οικονομικα προιοντα....επισης σκεφτομαι να βαλω ρολα απο την somfy οπως και συναγερμο απο την σομφυ...ολα αυτα μπορουν να συνδιαστουν;πχ να αγορασω τα απαραιτητα απο somfy και μετα λαμπες απο xiaomi? Εχετε κατι αλλο να προτεινετε;Επίσης έχω πάρει 3 θερμοπομπους τις xiaomi και θέλω να τα ελένχω με καποιο ηχείο τις google η amazon η οτι άλλο έχετε να μου πρωτείνετε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2021 στις 7:15 ΜΜ, GeG είπε

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδια , εχω Θερμοστατικες κεφαλές της moeshouse από bangood με συνδεσιμότητα zigbee και έχω το bridge ππυ έρχεται στο πακετο και δουλευουν κομπλέ, ωστόσο sonof zigbee θα συνδέεται σε αυτό; να παω σε κάποιο πιο universal bridge ; βλέπω ένα και της sonof στο skroutz.

νομίζω θα καταλήξεις με 2 bridge. Απ' όσο ξέρω δεν συνεργάζονται μεταξύ τους εκτός κι αν περάσουν από homeassistant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα - Please help

Ειχα μια λεντοταινια -την πρώτη στο σχήμα- με ir τηλεχειριστήριο, wifi, alexa και GH και ήθελα να καλύψω περισσοτερα μετρα προσθέτοντας νεες αλλά εκανα λαθος αγορά και δεν προσεξα οτι αυτή που πηρα - η 2η-  ενώ ειναι της ιδιας μάρκας, με την ιδια εφαρμογή, με wifi και bluetooth (την βλέπω στο app της εταιρείας λογω bluetooth)  δεν την βλέπει το google home. Μου είπαν απλά να ενώσω την παλιά με τη νέα και να χρησιμοποιήσω τον controler της παλιάς για να ελέγξω και τη νέα αλλά να της δώσω νεο ρεύμα γιατι δεν θα παίξουν και οι δύο με το ρεύμα της μιας.      Πως ομως να της δώσω ρευμα απο το μετασχηματιστή της αφού η ταινία παίρνει μονο το " + " ?   Μήπως δεν γινεται αφού ειναι RGB ?  

image.png.51e7855aa7321d2ebe294f40b6a2356c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα αντικατάσταση του Shelly em με το clamp 50A.

Πάλι όμως δεν έχω ένδειξη κατανάλωσης. Είμαι σίγουρος ότι συνδέεται σωστά. Το προσθέτω στην εφαρμογή της Shelly, το βλέπει, το ελέγχει, αλλά δεν δείχνει μέτρηση ενέργειας.

Μπαίνω και στη web σελίδα του em και ούτε κι εκεί δείχνει κατανάλωση.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, popopo είπε

Παρέλαβα αντικατάσταση του Shelly em με το clamp 50A.

Πάλι όμως δεν έχω ένδειξη κατανάλωσης. Είμαι σίγουρος ότι συνδέεται σωστά. Το προσθέτω στην εφαρμογή της Shelly, το βλέπει, το ελέγχει, αλλά δεν δείχνει μέτρηση ενέργειας.

Μπαίνω και στη web σελίδα του em και ούτε κι εκεί δείχνει κατανάλωση.

Δεν βάζεις καμμιά φώτο όπως το έχεις βάλει?

τι φορτίο τροφοδοτείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, popopo είπε

Παρέλαβα αντικατάσταση του Shelly em με το clamp 50A.

Πάλι όμως δεν έχω ένδειξη κατανάλωσης. Είμαι σίγουρος ότι συνδέεται σωστά. Το προσθέτω στην εφαρμογή της Shelly, το βλέπει, το ελέγχει, αλλά δεν δείχνει μέτρηση ενέργειας.

Μπαίνω και στη web σελίδα του em και ούτε κι εκεί δείχνει κατανάλωση.

Κάτι κάνεις λάθος , δεν μπορεί δεύτερη συσκευή να μην παίζει .

Δοκίμασες αυτό που σου είπα με μια τοστιέρα, βραστηρα κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα - Please help

Ειχα μια λεντοταινια -την πρώτη στο σχήμα- με ir τηλεχειριστήριο, wifi, alexa και GH και ήθελα να καλύψω περισσοτερα μετρα προσθέτοντας νεες αλλά εκανα λαθος αγορά και δεν προσεξα οτι αυτή που πηρα - η 2η-  ενώ ειναι της ιδιας μάρκας, με την ιδια εφαρμογή, με wifi και bluetooth (την βλέπω στο app της εταιρείας λογω bluetooth)  δεν την βλέπει το google home. Μου είπαν απλά να ενώσω την παλιά με τη νέα και να χρησιμοποιήσω τον controler της παλιάς για να ελέγξω και τη νέα αλλά να της δώσω νεο ρεύμα γιατι δεν θα παίξουν και οι δύο με το ρεύμα της μιας.      Πως ομως να της δώσω ρευμα απο το μετασχηματιστή της αφού η ταινία παίρνει μονο το " + " ?   Μήπως δεν γινεται αφού ειναι RGB ?  

image.png.51e7855aa7321d2ebe294f40b6a2356c.png

Ψαξε ενισχυτη ρευματος λεντοταινιας.

1 ώρα πριν, popopo είπε

Παρέλαβα αντικατάσταση του Shelly em με το clamp 50A.

Πάλι όμως δεν έχω ένδειξη κατανάλωσης. Είμαι σίγουρος ότι συνδέεται σωστά. Το προσθέτω στην εφαρμογή της Shelly, το βλέπει, το ελέγχει, αλλά δεν δείχνει μέτρηση ενέργειας.

Μπαίνω και στη web σελίδα του em και ούτε κι εκεί δείχνει κατανάλωση.

καποια φωτο ή σχεδιο?Υποθετω μονο τον ενα αγωγο περνας μεσα απο τον μετασχηματιστη ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Ψαξε ενισχυτη ρευματος λεντοταινιας.

καποια φωτο ή σχεδιο?Υποθετω μονο τον ενα αγωγο περνας μεσα απο τον μετασχηματιστη ε.

Γιαυτό του είπα να βάλει φώτο... το ίδιο νομίζω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...