Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπέρα παιδιά.

Το ρούτερ το σπιτιού μου εκπέμπει σε δύο συχνότητες (2,4 και 5). Έχω σετάρει το Google Nest Mini στο 5GHz. Το ερώτημά μου είναι αν πάρω κάποια έξυπνη λάμπα οι οποίες συνδέονται μόνο σε 2.4, θα μπορώ με κάποιον τρόπο να τη λειτουργήσω μέσω εντολών από το Nest που είναι στο 5GHz δίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2021 στις 12:20 ΜΜ, mdmike είπε

Καλησπέρα αγόρασα το zigbee gateway της sonoff για να βάλω αισθητήρες στις πόρτες και συνειδητοποίησα ότι δεν το βλέπει η alexa ούτε το gate ούτε τα πράγματα που έχει, τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση και πως μπορώ να τα συνδέσω?

H alexa δεν βλέπει το hub.Βλέπει κανονικά όλους τους αισθητήρες εκτός απο το sonoff zigbee button.Μπορείς να δεις το status του αισθητήρα στην alexa και να φτιάξεις οτι ρουτίνα θέλεις. Μήπως να κάνεις ένα relink το skill;  Οι zigbee αισθητήρες της sonoff πάντως  δεν είναι πολύ αξιόπιστοι βγαίνουν κάποιες φορές offline. Οι wifi είναι καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, -WISE- είπε

Kαλησπέρα παιδιά.

Το ρούτερ το σπιτιού μου εκπέμπει σε δύο συχνότητες (2,4 και 5). Έχω σετάρει το Google Nest Mini στο 5GHz. Το ερώτημά μου είναι αν πάρω κάποια έξυπνη λάμπα οι οποίες συνδέονται μόνο σε 2.4, θα μπορώ με κάποιον τρόπο να τη λειτουργήσω μέσω εντολών από το Nest που είναι στο 5GHz δίκτυο;

 

Το δίκτυο είναι ένα. Η συχνότητα μέσω της οποίας συνδέεται σε αυτό η κάθε συσκευή δεν έχει σημασία, αρκεί να γίνεται σύνδεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,θελω να κανω ασυρμτο τον ηλιακο - θερμοσιφωνο.

επειδη εχω ολες τις συσκευες μου στο smart life , αντι για son off μπορω να χρισιμοποιησω αυτο https://www.skroutz.gr/s/21581835/Nedis-Circuit-Breaker-In-Line-10A-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

; φυσικα μαζι με ρελε φορτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω για σετ smart θυροτηλεόρασης αλλά ξεκινάω από το μηδέν μιας και δεν έχω επαφή με το αντικείμενο. Δεν θέλω να δουλεύει με μπαταρίες αφού θα μπει σε εγκατάσταση με καινούρια καλωδίωση (που δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα), οπότε για παρόμοιους λόγους μάλλον προτιμώ να παίζει με καλώδιο δικτύου παρά με Wifi.

Επίσης χρειάζομαι 2 εξωτερικές μονάδες αφού η μία θα μπει στην εξώπορτα σε αυλή και η δεύτερη στην κύρια είσοδο της μονοκατοικίας, άρα θα πρέπει αμφότερα να αντέχουν τα καιρικά φαινόμενα. Μία εσωτερική μονάδα νομίζω είναι αρκετή (μαζί με το ίδιο το κουδούνι, που δεν ξέρω αν μπαίνει εντός της μονάδας ή ξεχωριστά), αφού όλος ο υπόλοιπος έλεγχος θα γίνεται από το κινητό αν τυχόν βρίσκομαι σε άλλο σημείο του κτιρίου ή εκτός. Για αυτό το λόγο θέλω και έλεγχο μέσω Alexa, Google Home κλπ ή στη χειρότερη ΗΑ (που σε αυτή τη φάση θα προτιμούσα να αποφύγω). Οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχω μεγάλη/ακριβή οθόνη στην εσωτερική μονάδα αλλά κάτι σχετικά απλό, αφού είναι πιθανότερο ότι θα βλέπω το βίντεο από το ίδιο το κινητό.

Επίσης δεν κοιτάω για κινεζιές αλλά θέλω κάτι αξιόπιστο που θα εγκατασταθεί μία φορά και ευελπιστώ να μείνει για χρόνια. Κάθε πρόταση δεκτή!

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, adok13 είπε

καλησπερα,θελω να κανω ασυρμτο τον ηλιακο - θερμοσιφωνο.

επειδη εχω ολες τις συσκευες μου στο smart life , αντι για son off μπορω να χρισιμοποιησω αυτο https://www.skroutz.gr/s/21581835/Nedis-Circuit-Breaker-In-Line-10A-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

; φυσικα μαζι με ρελε φορτιου.

Μπορείς με κάτι τέτοιο, σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2022 στις 2:20 ΜΜ, adok13 είπε

καλησπερα,θελω να κανω ασυρμτο τον ηλιακο - θερμοσιφωνο.

επειδη εχω ολες τις συσκευες μου στο smart life , αντι για son off μπορω να χρισιμοποιησω αυτο https://www.skroutz.gr/s/21581835/Nedis-Circuit-Breaker-In-Line-10A-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

; φυσικα μαζι με ρελε φορτιου.

Αυτο γιατί; το sonnof δεν υποστηρίζεται στο smart life ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Αυτο γιατί; το sonnof δεν υποστηρίζεται στο smart life ;

Αποτι ειδα όχι.μονο με το ewelink η αν το φλασαω με tasmota να το βλέπω στο homeassistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, adok13 είπε

Αποτι ειδα όχι.μονο με το ewelink η αν το φλασαω με tasmota να το βλέπω στο homeassistant.

Νομίζω μπορείς και χορις flasharisma να το δεις στο ha

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adok13 είπε

Αποτι ειδα όχι.μονο με το ewelink η αν το φλασαω με tasmota να το βλέπω στο homeassistant.

Δείτε κ αυτό,εδώ κ ένα χρόνο κανένα πρόβλημα

IMG_20220104_212948.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

Διάβασα τα λίγο παλαιότερα σχόλια σχετικά με θέρμανση θερμοστάτες και θερμοστάτες ανά καλοριφέρ και είναι ένα θέμα που προσπαθώ να καταλάβω αν θα έχω οικονομία στο δικό μου χώρο και πως δουλεύει γενικότερα. 

Αυτόνομη θέρμανση με ατομικό λέβητα αερίου. Σπίτι 75 τμ και θέλω διαφορετική θερμοκρασία σε κάποια δωμάτια. Επίσης στο σημείο που είναι ο υπάρχον (όχι έξυπνος) θερμοστάτης δεν είναι πολύ σωστό αλλά οκ.

Ξέρεις κάνεις να μου εξηγήσει 

1) αν χρειάζομαι και έξυπνο κεντρικό θερμοστάτη και έξυπνους θερμοστάτες ανά καλοριφέρ/δωμάτιο;

2) ας υποθέσουμε ότι ο κεντρικός θερμοστάτης βρίσκεται σε ένα δωμάτιο με ένα σώμα καλοριφέρ (στο ίδιο δωμάτιο) και το σώμα καλοριφέρ έχει δικό του θερμοστάτη. Κεντρικός θερμοστάτης στους 22 βαθμούς , θερμοκρασία του σώματος καλοριφέρ στους 19. 

Ο λέβητας θα συνεχίσει να δουλεύει όταν η θερμοκρασία φτάσει 19 και σταματήσει να δουλεύει το σώμα;

 

Επεξ/σία από parido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην σωστή επιλογή έξυπνου θερμοστάτη.

Στο σπίτι έχω φτιάξει σύστημα με Google Home οπότε θέλω να βάλω τον θερμοστάτη NEST.

Ποιος NEST είναι ο κατάλληλος ;

Έχω μπόιλερ (πετρέλαιο). Το καλοριφέρ είναι συνδεδεμένο και με τον ηλιακό, όταν δεν έχει ζεστό νερό από τον ήλιο να ζεσταίνει από το καλοριφέρ. Εάν δεν κάνω λάθος είναι τριπλής ενέργειας.

Τώρα έχω έναν απλό θερμοστάτη που απλά ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το καλοριφέρ.

Βλέπω ότι πολλοί μαζί με τον NEST αγοράζουν και το HEAT LINK. Αυτό πρέπει να τοποθετηθεί δίπλα στο μπόιλερ  ή εκεί που είναι τώρα ο απλός θερμοστάτης ;

Στην περίπτωση που πρέπει να τοποθετηθεί το Heat Link στην θέση του παλιού θερμοστάτη, μπορεί από τα ίδια καλώδια να πάρει ρεύμα και ο Nest ;

Ή εαν έχετε κάποια άλλη εναλλακτική (Όχι χωνευτός) που να συνεργάζεται με Google Assistant  

Τα φώτα σας παρακαλώ

Επεξ/σία από SakisLeft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...