Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σε όλη τη παρέα.

Συγχωρέστε με αν δεν είναι το κατάλληλο topic αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι για τον μετρητή ενέργειας Shelly EM.

Τον σύνδεσα χθές με 2 clamps 50A για να τσεκάρω καταναλώσεις σε μια Αντλία θερμότητας και ένα ταχυθερμοσίφωνα. Όλα πήγαν καλά με τη σύνδεση αλλά έχω ένα μεγάλο παράπονο και από την εφαρμογη της Shelly  αλλα και απο το site  οτι ενώ βλέπω live την ισχύ που καταναλώνει το κάθε μηχάνημα, δε μου την παρουσιάζει σε καποιο γράφημα ωστε να βλέπω για παράδειγμα την τελευταία ώρα την καμπύλη της ισχύος (με ενδιαφέρει για την Αντλία θερμότητας να τσεκάρω αν δουλεύει στο full ή ινβερτάρει..) Tο μόνο που βγάζει σε γράφημα είναι οι καταναλώσεις σε Wh που δείχνει το ιστορικό τους και τις ομαδοποιεί ανά μία ώρα.. 

Υπάρχει άραγε κάποια λύση μέσω της Shelly ή άλλης εφαρμογής?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλω μια φθηνή λύση για μόνιμη οθόνη να εμφανίζει την εφαρμογή της Shelly για την παρακολούθηση κάποιων συσκευών.

Σκεφτόμουν κάτι σε φθηνό κινητό ή tablet το οποίο θα είναι μόνιμα στον φορτιστή. Υπάρχει καμία καλύτερη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ομάδα, 

Θα μπω κατευθείαν στο ψητό:

Έχω στήσει ένα φωτοβολταικό πάνελ στο μπαλκόνι με ένα microinverter όπου θέλω να παρακολουθώ την παραγωγή (real time ιδανικά)  μέσω wifi.

Φίλος στη Γερμανία το κάνει με αυτό

Έχω εντοπίσει τις 2 παρακάτω smart πρίζες που θεωρώ θα κάνουν δουλειά: 

TP-Link Tapo p110 <-- Νομίζω δίνει realtime παρακολούθηση

D-Link DSP W-218

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποιο από τα παραπάνω ?  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επεξ/σία από Tsino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.  Τα τελευταία χρόνια έχω κάνει και εγώ κάποιες αλλαγές στο σπίτι ώστε να γίνει πιο "έξυπνο". Αρχικά ξεκίνησα με διακοπτες wifi για να ρολά. Δυστυχώς ο ηλεκτρολόγος δεν ειχε κατεβάσει ουδέτερο στους διακοπτες και αναγκάστηκα να ανοίξω όλα τα κουτιά.  Ευτυχώς το αποτέλεσμα με αποζημίωσε.  Οι διακοπτες που έβαλα είναι: 
https://a.aliexpress.com/_mLYUpNI

Στην συνέχεια έβαλα στην κουζίνα wifi διακοπτες για τα φώτα.  Δουλεύουν μέσω ewelink.

 Ακολούθησαν τα φώτα στο σαλόνι και στα λαμπατέρ με λάμπες yeelight YLDP001 1SE

Και τέλος έχω και ένα Google home nest hub για τον έλεγχο

Έχω καταφέρει και τα έχω περάσει στο google home και με κάποιες routines που δημιούργησα μου έχουν λύσει τα χέρια.  

Πλέον έχω παραγγείλει smart διακοπτες για όλα τα φώτα και έναν θερμοστάτη wifi για το καλοριφέρ.  

Το πρόβλημα μου σε όλο αυτό είναι τα φώτα στα υπνοδωμάτια που έχουν 3 διακοπτες alle retour  .έχω βρει κάποιος καμιά λύση? Ευχαριστώ 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα σε όλους.
Έχω ξεκινήσει και διαβάζω απο την αρχή του νήματος αλλα είναι χάος για να πετύχω σημείο στην συζήτηση που να μπορεί να μου λύσει απορίες και να με βοηθήσει σε σκαλώματα που έχω φάει....

Απο ότι καταλαβαίνω εδω υπάρχουν άτομα που είναι σε αρκετά προχωρημένο στάδιο σε σχέση με εμένα....
Θα ήθελα λοιπόν μία βοήθεια στα παρακάτω:

1) Πως λειτουργεί και πως μπορώ να στήσω το mqtt για να το χρησιμοποιώ στους αυτομάτισμούς (και σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται mqtt καθώς automations μπορούν να γίνουν και μέσα απο το hassio)
2) Έχω εδώ και ένα χρόνο διακοπτάκια sonoff - πριζάκια tapo - access point deco m4r - broadlink rm4mini (για led ταινίες και παλιά κλιματιστικά)
3) Παγίδες σε κουφώματα sonoff
4) Μετρητές Θερμ και Υγρ sonoff με Sonoff Bridge
5) IP Camera Anker Eufy
6) Turbo-x TV (Smart αλλά no-Android)
καθώς και 3 echo dot και 1fire tablet

Θεωρώ πως έχω αρκετό υλικό για να μπορέσω να στήσω ένα ικανοποιητικό setup με αυτοματισμούς και real time παρακολούθηση σπίτι.
Ο λόγος που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το hassio είναι για να σταματήσω επιτέλους να έχω 500 εφαρμογές για κάθε τι μέσα στο σπίτι και να μην μπορούν να λειτουργήσουν μεταξύ τους.

Έχω προσπαθήσει να βρω έναν οδήγό για να τα πάρω κάπως με την σειρά και να ΚΑΤΑΛΑΒΩ πως λειτουργούν αλλα δεν κατάφερά κάτι....μόνο πολύ basic πράγματα....θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τις απορίες μου έιτε εδώ είτε μέσω pm?

ΥΓ1 Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος...
ΥΓ2 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επεξ/σία από pan07gaz94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, pan07gaz94 είπε

Παιδιά καλημέρα σε όλους.
Έχω ξεκινήσει και διαβάζω απο την αρχή του νήματος αλλα είναι χάος για να πετύχω σημείο στην συζήτηση που να μπορεί να μου λύσει απορίες και να με βοηθήσει σε σκαλώματα που έχω φάει....

Απο ότι καταλαβαίνω εδω υπάρχουν άτομα που είναι σε αρκετά προχωρημένο στάδιο σε σχέση με εμένα....
Θα ήθελα λοιπόν μία βοήθεια στα παρακάτω:

1) Πως λειτουργεί και πως μπορώ να στήσω το mqtt για να το χρησιμοποιώ στους αυτομάτισμούς (και σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται mqtt καθώς automations μπορούν να γίνουν και μέσα απο το hassio)
2) Έχω εδώ και ένα χρόνο διακοπτάκια sonoff - πριζάκια tapo - access point deco m4r - broadlink rm4mini (για led ταινίες και παλιά κλιματιστικά)
3) Παγίδες σε κουφώματα sonoff
4) Μετρητές Θερμ και Υγρ sonoff με Sonoff Bridge
5) IP Camera Anker Eufy
6) Turbo-x TV (Smart αλλά no-Android)
καθώς και 3 echo dot και 1fire tablet

Θεωρώ πως έχω αρκετό υλικό για να μπορέσω να στήσω ένα ικανοποιητικό setup με αυτοματισμούς και real time παρακολούθηση σπίτι.
Ο λόγος που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το hassio είναι για να σταματήσω επιτέλους να έχω 500 εφαρμογές για κάθε τι μέσα στο σπίτι και να μην μπορούν να λειτουργήσουν μεταξύ τους.

Έχω προσπαθήσει να βρω έναν οδήγό για να τα πάρω κάπως με την σειρά και να ΚΑΤΑΛΑΒΩ πως λειτουργούν αλλα δεν κατάφερά κάτι....μόνο πολύ basic πράγματα....θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τις απορίες μου έιτε εδώ είτε μέσω pm?

ΥΓ1 Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος...
ΥΓ2 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μπακάλικα, στήνεις mqtt server στο HA, βάζεις username/pass αν θες και πας. Μετά στον client (συσκευή) και στις ρυθμίσεις του mqtt βάζεις την ip του HA (mqtt server), την πόρτα στην οποία τρέχει και όνομα/κωδικό. Αν γίνουν όλα σωστά τότε θα αρχίσεις να έχεις επικοινωνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Γρήγορη ερώτηση.  Περιμένω δύο  Google Nest mini 2nd Gen και ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ακόμα ο περιορισμός στη σύνδεση σε συγκεκριμένα κανάλια της συχνότητας 5GHz του router.

Επίσης πώς τα πηγαίνει με το οικοσύστημα της Xiaomi; (Κάμερες, λάμπες, αισθητήρες κλπ);

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pan07gaz94 είπε

Παιδιά καλημέρα σε όλους.
Έχω ξεκινήσει και διαβάζω απο την αρχή του νήματος αλλα είναι χάος για να πετύχω σημείο στην συζήτηση που να μπορεί να μου λύσει απορίες και να με βοηθήσει σε σκαλώματα που έχω φάει....

Απο ότι καταλαβαίνω εδω υπάρχουν άτομα που είναι σε αρκετά προχωρημένο στάδιο σε σχέση με εμένα....
Θα ήθελα λοιπόν μία βοήθεια στα παρακάτω:

1) Πως λειτουργεί και πως μπορώ να στήσω το mqtt για να το χρησιμοποιώ στους αυτομάτισμούς (και σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται mqtt καθώς automations μπορούν να γίνουν και μέσα απο το hassio)
2) Έχω εδώ και ένα χρόνο διακοπτάκια sonoff - πριζάκια tapo - access point deco m4r - broadlink rm4mini (για led ταινίες και παλιά κλιματιστικά)
3) Παγίδες σε κουφώματα sonoff
4) Μετρητές Θερμ και Υγρ sonoff με Sonoff Bridge
5) IP Camera Anker Eufy
6) Turbo-x TV (Smart αλλά no-Android)
καθώς και 3 echo dot και 1fire tablet

Θεωρώ πως έχω αρκετό υλικό για να μπορέσω να στήσω ένα ικανοποιητικό setup με αυτοματισμούς και real time παρακολούθηση σπίτι.
Ο λόγος που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το hassio είναι για να σταματήσω επιτέλους να έχω 500 εφαρμογές για κάθε τι μέσα στο σπίτι και να μην μπορούν να λειτουργήσουν μεταξύ τους.

Έχω προσπαθήσει να βρω έναν οδήγό για να τα πάρω κάπως με την σειρά και να ΚΑΤΑΛΑΒΩ πως λειτουργούν αλλα δεν κατάφερά κάτι....μόνο πολύ basic πράγματα....θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τις απορίες μου έιτε εδώ είτε μέσω pm?

ΥΓ1 Συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος...
ΥΓ2 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ένα ικανοποιητικό setup με αυτοματισμούς μπορείς να στήσεις και με alexa.Οι περισσότερες απο τις παραπάνω συσκευές δουλεύουν μεταξύ τους. π.χ  όταν ανοίξει η πόρτα με door sensor sonoff ή με κάποιο motion sensor να ανάψει η τάδε λάμπα tapo ή να ανοίξει η tv με brodlink στο τάδε κανάλι. Για τον μέσο χρήστη μπορείς να κάνεις αρκετά πραγματάκια. Σίγουρα δεν είναι HA αλλά δεν θα φας και τον χρόνο που χρειάζεται για να το στήσεις. Επίσης το fire tablet δουλεύει και σαν echo show και έχει dashboard για να λειτουργείς όλες τις συσκευές, ρουτίνες και κάμερες που έχεις όταν δεν θες να μιλάς . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JT71 είπε

Ένα ικανοποιητικό setup με αυτοματισμούς μπορείς να στήσεις και με alexa.Οι περισσότερες απο τις παραπάνω συσκευές δουλεύουν μεταξύ τους. π.χ  όταν ανοίξει η πόρτα με door sensor sonoff ή με κάποιο motion sensor να ανάψει η τάδε λάμπα tapo ή να ανοίξει η tv με brodlink στο τάδε κανάλι. Για τον μέσο χρήστη μπορείς να κάνεις αρκετά πραγματάκια. Σίγουρα δεν είναι HA αλλά δεν θα φας και τον χρόνο που χρειάζεται για να το στήσεις. Επίσης το fire tablet δουλεύει και σαν echo show και έχει dashboard για να λειτουργείς όλες τις συσκευές, ρουτίνες και κάμερες που έχεις όταν δεν θες να μιλάς . 

Καλησπέρα !
Ναι συμφωνώ αλλά δυστυχώς δεν έχει σενάρια και αυτοματισμούς με παραμέτρους και γι αυτό μπαίνω στο χώρο του HA....όσο για το χρόνο οκ ναι αλλά αξίζει καθώς θεωρώ πως είναι κάτι πιο ευέλικτο και σταθερό setup για τη συνέχεια
Γι αυτό και ζητάω βοήθεια με mqtt και τον τρόπο που θα τα σετάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2021 στις 11:29 ΜΜ, nochna21 είπε

Εάν βάλεις το carrier air conditioner app με τους ίδιους κωδικούς σου εμφανίζει το air condition και είναι συμβατό με το google home. Οπότε δεν θα χρειάζεσαι και το invmate, το ανακάλυψα κατάλαθως γιατί έχω invedor και carrier air condition.

Δούλεψε!!! Να είσαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγόρασα το zigbee gateway της sonoff για να βάλω αισθητήρες στις πόρτες και συνειδητοποίησα ότι δεν το βλέπει η alexa ούτε το gate ούτε τα πράγματα που έχει, τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση και πως μπορώ να τα συνδέσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, mdmike είπε

Καλησπέρα αγόρασα το zigbee gateway της sonoff για να βάλω αισθητήρες στις πόρτες και συνειδητοποίησα ότι δεν το βλέπει η alexa ούτε το gate ούτε τα πράγματα που έχει, τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση και πως μπορώ να τα συνδέσω?

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Από ότι είδα συνδέεται μόνο με Google assistant.. Η μόνη λύση μέσω ΗΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...