Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

Home Assistant αν εχεις λιγη γνωση απο IT (για να βρισκεσε σε ενα τετοιο φορουμ μαλλον την εχεις...) ή αν εισαι σε ανωτερο επιπεδο δοκιμασε OpenHab.

Το θέμα μου είναι από που να πάρω τις συσκευές....και να έχω ένα σχετικό support.

να πάω σε fibaro (που είναι z-wave) ή zigbee κτλ.....

 

 

Εκεί θέλω βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, 8an0s είπε

Ωραίο. Να υποθέσω το buttonάκι από πάνω θα το βγάλεις τώρα;

:) οι αλλαγες πρεπει να γινονται πολυυυυυ σταδιακα και απαλααα απαλα!Το μπουτον εχει 3 σκηνικα φωτισμου,φωτεινο,ρηλαξ και ταινια.Βεβαια σπανια χρησιμοποιητε καθως τα φωτα αναβουν λιγη ωρα μετα την δυση,εφοσον ειναι καποιος στο σπιτι βεβαια,και σβηνουν οταν μπει ο συναγερμος το βραδυ.Το σεναριο της "ταινιας" ενεργοποιηται και αυτο αυτοματα οταν ξεκινησει καποια ταινια/σειρα.Οποτε μαλλον το μπουτον θα "φυγει" .Θα παραμεινει για λιγο για "ψυχολογικους" λογους. :) 

56 λεπτά πριν, sculper είπε

Το θέμα μου είναι από που να πάρω τις συσκευές....και να έχω ένα σχετικό support.

να πάω σε fibaro (που είναι z-wave) ή zigbee κτλ.....

 

 

Εκεί θέλω βοήθεια...

αν τελικα χρησιμοποιησεις homeassistant ή openhab δεν χρειαζεται η συσκευες σου να ειναι μιας εταιριας,οτι σου κανει το παιρνεις,wifi,zigbee,zwave ολα δουλευουν μαζι.Ολα μαζι να τα κανεις θα πελαγωσεις,ξεκινα απο κατι απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω να βρω ενα τροπο για να μετραω την καταναλωση του αεριου...ο μετρητης του φ.αεριου που εχω στο σπιτι ειναι αυτος 


δεξια στο κοκκινο βελος ,εχει ενα καλωδιο με 3 κλωνους ,μπλε,κιτρινο και κοκκινο.Δεν ειναι συνδεμενο καπου ,ειναι αφημενο χυμα μεσα στο κουτι του μετρητη.Με το πολυμετρο που το κοιταξα το μπλε και το κιτρινο ειναι "βραχυκυκλωμενα".Ξερει κανεις τι ειναι ακριβως αυτο το καλωδιο?Εχει ο μετρητης καποιο σενσορα για απομακρυσμενη μετρηση?

IMG_20220214_083659.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2022 στις 2:40 ΜΜ, kostaskontis είπε

Βρηκα λιγο χρονο και ασχοληθηκα ,μπηκε η νεα προσθηκη :) ....πλακα εχει ,καλο ποιοτικα ειναι ,μακαρι να βγει και σε λευκο για να μην γκρινιαζει η γυναικα μου ....

 

IMG_20220212_143306.jpg

Ποιος θερμοστάτης είναι αυτός ;  (Θερμοστάτης δεν είναι ???) Δώσε ένα link... Τι θέρμανση έχεις στο σπίτι ; Πχ εγώ έχω Καλοριφέρ 3πλης ενέργειας.. 

Επεξ/σία από SakisLeft
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση.  Εάν τοποθετήσω το router σε ένα ψηλό ράφι που βρίσκεται σε γωνιακό τοίχο, θα επηρεαστεί η απόδοση αρνητικά ή θετικά ;   Δεν έχω κάποιο πρόβλημα τώρα με την απόδοση του απλά θέλω να το βγάλω από το υπάρχον ράφι για εξοικονόμηση χώρου. 

Ακολουθεί ένα παράδειγμα του χώρου. (Πολύ δουλειά στο γραφείο, είπα να σχεδιάσω λίγο χαχα) 

 

 

Νέο έργο (4).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2022 στις 9:15 ΠΜ, SakisLeft είπε

Ποιος θερμοστάτης είναι αυτός ;  (Θερμοστάτης δεν είναι ???) Δώσε ένα link... Τι θέρμανση έχεις στο σπίτι ; Πχ εγώ έχω Καλοριφέρ 3πλης ενέργειας.. 

ειναι διακοπτης της sonoff αλλα ναι μπορει να δουλεψει και ως θερμοστατης δηλαδη να δινει εντολη ασυρματα σε μια αλλη sonoff συσκευη(πριζα,διακοπτη) η οποια ενεργοποιει το συστημα θερμανσης.Εγω εχω θερμανση φ.αεριου με κλασικα καλοριφερ και θερμοστατη NEST.

 

Στις 15/2/2022 στις 10:16 ΠΜ, SakisLeft είπε

Εάν τοποθετήσω το router σε ένα ψηλό ράφι που βρίσκεται σε γωνιακό τοίχο, θα επηρεαστεί η απόδοση αρνητικά ή θετικά ;

οχι δεν νομιζω οτι θα επηρεαστει καθολου η αποδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα τον συγκεκριμένο zigbee διακόπτη , ο οποίος μπορεί να λειτουργεί χωρίς ουδέτερο. Και πράγματι λειτουργεί. Πήρα τον διπλό. 

Στην αρχή η μία λάμπα οικονομίας τρεμοπαιζε κάποιες φορές, αλλά την αντικατέστησα με μια led και μέχρις στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα. 

Συνδέεται χωρίς πρόβλημα με το zigbee gateway της sonoff. 

Χωράει πολύ οριακά στην χωνευτή όχι όμως λόγω βάθους, αλλά πλάτους. 

Θα αρχίσω να παίρνω περισσότερα πράγματα από την moes. Δεν πλήρωσα τελωνειο, πολύ σημαντικό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2022 στις 5:56 ΜΜ, sculper είπε
Καλημέρα μας.
Θα κάνω ανακαίνιση σε έναν επαγγελματικό χώρο και θέλω να βάλω ότι αυτοματισμους μπορώ...όπως
1 φώτα
2 κουδούνι
3 κάμερες
4 ρολά στα παράθυρα
5 συναγερμός
6 έλεγχος φυσικού αερίου/ θέρμανση
7 κλιματισμός
Κτλ
Το θέμα είναι ότι δεν έχω εντοπίσει κάποιο σύστημα που να έχει είτε σύνολο hardware και software..... ή να "μιλάει" και να ελέγχει και hardware άλλων εταιρειών.
Έχετε κάποια πρόταση?
Π.χ. η somfy έχει μηχανισμούς για ρολά και για τέντες ...δεν έχει κάτι για φυσικό αέριο...και μιλάει μόνο με δικά της προϊόντα.
 
 
Σκέφτομαι και το σύστημα της FIBARO....
 
 
Θα ήθελα την βοήθειά σας!

Θα σας πρότεινα να δείτε την Loxone. Αν σαν ενδιαφέρει μπορώ να σας βοηθήσω. (www.leplan.gr) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικά με Sonoff και ηλιακό θερμοσίφωνα. Σε καινούριο διαμέρισμα τελευταίου ορόφου ήθελα να κατεβάσω utp από τον ηλιακό έως τον πίνακα για να πάρω το σήμα της θερμοκρασίας. Δυστυχώς όμως, όσο κι αν προσπάθησα να το κατεβάσω από το υπάρχον σπιραλ της παροχής του ηλιακού δεν τα καταφέραμε. Μιας και δε θέλω να μπω στη διαδικασία νέων σκαψιμάτων και μερεμετιών για να κατεβάσω utp, σκέφτηκα αν θα μπορούσα να βάλω στην ταράτσα ένα μικρό πινακάκι στεγανό και να βάλω εκέι ρελέ και sonoff, με δεδομένο ότι θα πρέπει να είναι πάντα πάνω ο ασφαλειοδιακόπτης στον κεντρικό πίνακα. Σε τέτοια περίπτωση, θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να χειρίζομαι τον ηλιακό χειροκίνητα από τον πίνακα πέρα από κινητό και sonoff?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, bpel86 είπε

Μια ερώτηση σχετικά με Sonoff και ηλιακό θερμοσίφωνα. Σε καινούριο διαμέρισμα τελευταίου ορόφου ήθελα να κατεβάσω utp από τον ηλιακό έως τον πίνακα για να πάρω το σήμα της θερμοκρασίας. Δυστυχώς όμως, όσο κι αν προσπάθησα να το κατεβάσω από το υπάρχον σπιραλ της παροχής του ηλιακού δεν τα καταφέραμε. Μιας και δε θέλω να μπω στη διαδικασία νέων σκαψιμάτων και μερεμετιών για να κατεβάσω utp, σκέφτηκα αν θα μπορούσα να βάλω στην ταράτσα ένα μικρό πινακάκι στεγανό και να βάλω εκέι ρελέ και sonoff, με δεδομένο ότι θα πρέπει να είναι πάντα πάνω ο ασφαλειοδιακόπτης στον κεντρικό πίνακα. Σε τέτοια περίπτωση, θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να χειρίζομαι τον ηλιακό χειροκίνητα από τον πίνακα πέρα από κινητό και sonoff?

ναι ,χρειαζεσαι πινακακι στεγανο ,ενα ρελε,sonoff TH10 με Αισθητηριο Καλωδιο Θερμοκρασιας DS18B20 και μια Ηλεκτρική αντίσταση ηλιακού θερμοσίφωνα  με 2 κυάθια.Και ασφαλως εναν σωστο ηλεκτρολογο να στα εγκαταστησει...

οσο για τον χειρισμο μπορεις με ενα μπουτον να δινεις εντολη στο sonoff.

Επεξ/σία από kostaskontis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2022 στις 7:15 ΜΜ, sculper είπε

Το θέμα μου είναι από που να πάρω τις συσκευές....και να έχω ένα σχετικό support.

να πάω σε fibaro (που είναι z-wave) ή zigbee κτλ.....

To Ζ-wave έχει πολύ πιο ακριβές συσκευές από το Zigbee γιατί οι συσκευές θέλουν certification. Από την άλλη ακριβώς γι' αυτό το λόγο δεν παίζει πιθανότητα να μην είναι supported. Από την άλλη το Ζigbee είναι πιο φθηνό αλλά υπάρχει πιθανότητα να μην παίζουν όλα και εξαρτάται και από τι θα επιλέξεις σαν coordinator/hub μαζί με τον συνδυασμό software (ΖΗΑ / deCONZ / Zigbee2MQTT). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2022 στις 10:52 ΜΜ, bpel86 είπε

Μια ερώτηση σχετικά με Sonoff και ηλιακό θερμοσίφωνα. Σε καινούριο διαμέρισμα τελευταίου ορόφου ήθελα να κατεβάσω utp από τον ηλιακό έως τον πίνακα για να πάρω το σήμα της θερμοκρασίας. Δυστυχώς όμως, όσο κι αν προσπάθησα να το κατεβάσω από το υπάρχον σπιραλ της παροχής του ηλιακού δεν τα καταφέραμε. Μιας και δε θέλω να μπω στη διαδικασία νέων σκαψιμάτων και μερεμετιών για να κατεβάσω utp, σκέφτηκα αν θα μπορούσα να βάλω στην ταράτσα ένα μικρό πινακάκι στεγανό και να βάλω εκέι ρελέ και sonoff, με δεδομένο ότι θα πρέπει να είναι πάντα πάνω ο ασφαλειοδιακόπτης στον κεντρικό πίνακα. Σε τέτοια περίπτωση, θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να χειρίζομαι τον ηλιακό χειροκίνητα από τον πίνακα πέρα από κινητό και sonoff?

Οχι δεν θα μπορείς εννοείτε.Ο διακόπτης στον πίνακα θα πρέπει να είνια παντα ανοικτός για να παίρνει ρεύμα το Sonoff πάνω στον θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχει κάποιος να προτεινει κάποιον θερμοστάτη για θέρμανση πετρελαιου κάτω του 100αρικου , zigbee ή wifi συνδεση. Τώρα από το λεβητοστασιο το καλώδιο που συνδέεται στον θερμοστάτη είναι τριπλό αν βοηθάει κάπου αυτό. Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nkarama είπε

Οχι δεν θα μπορείς εννοείτε.Ο διακόπτης στον πίνακα θα πρέπει να είνια παντα ανοικτός για να παίρνει ρεύμα το Sonoff πάνω στον θερμοσίφωνα.

Μπορεί με μια μικρή μπαταρία και ένα φωτοβολταϊκό. Είναι τόσο λίγο το ρεύμα που τραβάει, που ακόμη και με 2xAA επαναφορτιζόμενες και ένα απλό φωτοβολταϊκό πάνελ να το φορτίζει και να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. Βέβαια, αυτό θέλει λίγους υπολογισμούς για να είσαι σίγουρος πως θα δουλέψει πάντα, αλλά δεν είναι πυρηνική φυσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aardwolf είπε

Μπορεί με μια μικρή μπαταρία και ένα φωτοβολταϊκό. Είναι τόσο λίγο το ρεύμα που τραβάει, που ακόμη και με 2xAA επαναφορτιζόμενες και ένα απλό φωτοβολταϊκό πάνελ να το φορτίζει και να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. Βέβαια, αυτό θέλει λίγους υπολογισμούς για να είσαι σίγουρος πως θα δουλέψει πάντα, αλλά δεν είναι πυρηνική φυσική.

εσυ το πας μακρυα.....χαχαχα αλλα μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι .Ο πιο απλος τροπος ειναι με μονιμα ανοιχτο τον διακοπτη του Θερμοσιφωνα ωστε να παιρνει ρευμα ο αυτοματισμος,θα παρει ενα ασυρματο μπουτον να το κολησει κατω απο τον πινακα και με αυτο να ανοιγει και να κλεινει το θερμοσιφωνα.Συνηθως η πιο απλη λυση....ειναι και η καλυτερη.

Να προσθεσω βεβαια οτι ο φιλος  θα βαλει τον sonoff να κλεινει μετα απο π.χ 20 λεπτα, Ωστε να μην ξεχνιετε ανοιχτος.

Επεξ/σία από kostaskontis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...