Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, mkougis είπε

Κάτι απλό δεν υπάρχει; Θέλω απλά να ξεκλειδώνω την πόρτα από το σπίτι όπως στις πολυκατοικίες.

Ναι, αυτό που ανέφερα παραπάνω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/2/2022 στις 8:30 ΜΜ, Vasilica89 είπε

Πιστεύω πως πάνω σε σωλήνα (χάλκινη) εξόδου νερού (ζεστό) δεν θα λειτουργήσει!? Σωστά?

το είχα κάνει έτσι για δοκιμή προσωρινά και τελικά το άφησα ετσι μόνιμα γιατί δουλεύει καλύτερα απο οτι περίμενα. ειχα κανει και δοκιμή με δεύτερο αισθητήρα στη βρύση ενω έτρεχε το νερό και η απόκλιση ήταν  λιγότερο απο 1c.

η μοναδική στιγμή που εχω δει απόκλιση είναι τις κρύες μέρες οταν εχει πέσει η θερμοκρασία και ανοίξω να ζεστάνει με ρεύμα. ζεσταίνεται το νερό αλλά δείχνει ακόμα την χαμηλή θερμοκρασία που ειχε πριν, αυτο  μόνο μέχρι να ανοίξει κάποια βρύση να τρέξει λίγο νερό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DioNiSis_000 είπε

το είχα κάνει έτσι για δοκιμή προσωρινά και τελικά το άφησα ετσι μόνιμα γιατί δουλεύει καλύτερα απο οτι περίμενα. ειχα κανει και δοκιμή με δεύτερο αισθητήρα στη βρύση ενω έτρεχε το νερό και η απόκλιση ήταν  λιγότερο απο 1c.

η μοναδική στιγμή που εχω δει απόκλιση είναι τις κρύες μέρες οταν εχει πέσει η θερμοκρασία και ανοίξω να ζεστάνει με ρεύμα. ζεσταίνεται το νερό αλλά δείχνει ακόμα την χαμηλή θερμοκρασία που ειχε πριν, αυτο  μόνο μέχρι να ανοίξει κάποια βρύση να τρέξει λίγο νερό .

Τι σενσορ έχετε χρησιμοποιήσει? Λογικά είναι κάτι που να μπει με κολάρο, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Τι σενσορ έχετε χρησιμοποιήσει? Λογικά είναι κάτι που να μπει με κολάρο, σωστά?

ο αισθητηρας  ειναι ενας ds18b20,   αυτος που ειναι έτοιμος μεσα σε μεταλλικό σωληνάκι αδιάβροχο.

αφου ειδα που θα ακουμπήσει  καλύτερα στην χάλκινη έξοδο έβαλα λιγη θερμοαγωγιμη πάστα και τον στερέωσα με αλουμινοταινια, μετα εκοψα λιγο αρμαφλεξ και το τύλιξα εξωτερικά  για μόνωση, δένοντας το με  δεματικα καλωδίων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DioNiSis_000 είπε

ο αισθητηρας  ειναι ενας ds18b20,   αυτος που ειναι έτοιμος μεσα σε μεταλλικό σωληνάκι αδιάβροχο.

αφου ειδα που θα ακουμπήσει  καλύτερα στην χάλκινη έξοδο έβαλα λιγη θερμοαγωγιμη πάστα και τον στερέωσα με αλουμινοταινια, μετα εκοψα λιγο αρμαφλεξ και το τύλιξα εξωτερικά  για μόνωση, δένοντας το με  δεματικα καλωδίων .

Οκ,τότε θα ψάξω και λίγο σε esphome αν μπαίνει (esp32),και μια οθόνη μέσο esp στον πίνακα κ κομπλέ αν μπορεί να μπει  το συγκεκριμένο σεe sphome

https://esphome.io/components/sensor/dallas.html

 

 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Έχει κανείς την Nest Cam Indoor (δεύτερης γενιάς); Με ενδιαφέρει για το σπίτι, αλλά επειδή τυπικά η χώρα μας δεν υποστηρίζεται από την Google, δεν ξέρω αν θα έχω θέματα χρήσης, τόσο όσον αφορά την ίδια την κάμερα αλλά και τις επιλογές συνδρομής Nest Aware που δίνει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2022 στις 1:11 ΠΜ, mkougis είπε

 Είναι μια μεταλλική πόρτα που θα βάλω τώρα. Ο σιδεράς μου είπε ότι θα αφήσει ένα καλώδιο να δώσω ρεύμα. Αλλά μέσα στο σπίτι δεν έχω κάνει εγκατάσταση γραμμή για να ανοίγω την εξώπορτα. Υπάρχει κάποιου είδους αυτοματισμός ή κάτι άλλο για τέτοιες περιπτώσεις;

Ένα απλό θυροτηλέφωνο με ηλεκτρικό κυπρί για να ανοίγεις την πόρτα μέσα απο το σπίτι και με ένα switchbot στο κουμπί του θυροτηλεφώνου για να ανοίγεις την πόρτα όπου κ αν βρίσκεσαι θα ήταν μία απλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα περιεργο προβλημα που συμβαινει τον τελευταιο μηνα.
Αφορα την εισοδο της πολυκατοικιας οπου η πορτα απασφαλιζει με εντολη απο το θυροτηλεφωνο οπως συνηθιζεται.
Το προβλημα ειναι οτι ενω οταν παταω το κουμπι και απασφαλιζει η κλειδαρια και μπορεις να ανοιξεις την πορτα , οταν κλεινει η πορτα αν την σπρωξεις δεν ασφαλιζει ξανα παρα μονο αν την ανοιξεις δευτερη φορα με το χερι μιας και δεν εχει ασφαλισει και την αφησεις να κλεισει παλι. Τοτε ειναι κανονικα ασφαλισμενη. Καμια ιδεα? 

για να σας προλαβω δεν εχει να κανει με χρονοκαθυστερηση γιατι οσο και να την αφησω δεν επανερχεται η ασφαλιση παρα μονο αν την ανοιξω με το χερι δευτερη φορα  και την αφησω να κλεισει

Επεξ/σία από ReBeLoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mkougis είπε

Τι είναι το switchbot? Αν δεν έχω περάσει καλώδιο και μπορώ να στείλω μόνο ρεύμα ;

Το switchbot είναι μικρό ρομπτάκι που πατάει κουμπιά https://www.amazon.de/s?k=switchbot&__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&ref=nb_sb_noss.Πως στέλνεις το ρεύμα στην πόρτα χωρίς καλώδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις μόνο ηλεκτρικό κυπρί θέλει μετασχηματιστή για να συνδεθεί με το ρεύμα και με το μπουτόν που θα είναι μέσα στο σπίτι. Αν βάλεις κουδούνι θυροτηλέφωνο κλπ θέλει εγκατάσταση με ανορθωτή. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ασύρματο με μπαταρίες. Ίσως κάποια smart κλειδαριά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ReBeLoS είπε

θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα περιεργο προβλημα που συμβαινει τον τελευταιο μηνα.
Αφορα την εισοδο της πολυκατοικιας οπου η πορτα απασφαλιζει με εντολη απο το θυροτηλεφωνο οπως συνηθιζεται.
Το προβλημα ειναι οτι ενω οταν παταω το κουμπι και απασφαλιζει η κλειδαρια και μπορεις να ανοιξεις την πορτα , οταν κλεινει η πορτα αν την σπρωξεις δεν ασφαλιζει ξανα παρα μονο αν την ανοιξεις δευτερη φορα με το χερι μιας και δεν εχει ασφαλισει και την αφησεις να κλεισει παλι. Τοτε ειναι κανονικα ασφαλισμενη. Καμια ιδεα? 

για να σας προλαβω δεν εχει να κανει με χρονοκαθυστερηση γιατι οσο και να την αφησω δεν επανερχεται η ασφαλιση παρα μονο αν την ανοιξω με το χερι δευτερη φορα  και την αφησω να κλεισει

Νομίζω είσαι σε λάθος θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Νομίζω είσαι σε λάθος θέμα.

εγραψα εδω το θεμα μου μιας και σκοπευω να την μετατρεψω σε smart για να την ανοιγω και απο το κινητο. Απλα ειπα μηπως καποιος ειχε καποια ιδεα πριν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JT71 είπε

Αν βάλεις μόνο ηλεκτρικό κυπρί θέλει μετασχηματιστή για να συνδεθεί με το ρεύμα και με το μπουτόν που θα είναι μέσα στο σπίτι. Αν βάλεις κουδούνι θυροτηλέφωνο κλπ θέλει εγκατάσταση με ανορθωτή. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ασύρματο με μπαταρίες. Ίσως κάποια smart κλειδαριά  

Σκεφτόμουν μήπως δώσω ρεύμα στην κλειδαριά και μετά μπορούσα να την ενεργοποιώ (ξεκλειδώνω) ασύρματα με κάποιο smart κουμπί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...