Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.

Έχω netatmo σύστημα και το χρησιμοποιώ και για να ανάβει τον ηλιακό

Το ελέγχω και φωνητικά μέσω google nest που έχω

Έχω όμως θέμα με τα schedules στο google home.Το έχω ρυθμίσει να ανοίγει κάποια ώρα και να κλείνει.Έβαλα μια ώρα με εντολή ενεργοποίηση και για να κλείσει έβαλα νέα ώρα με εντολή απενεργοποίησης.Τη ρουτίνα την έφτιαξα μέσα στο workday το οποίο δε θέλει φωνητική εντολή για να δουλέψει.Δούλεψε με αυτό το τρόπο 2 μέρες και μετά δεν ξαναδούλεψε.

Δεν τρέχει η ρουτίνα

Έσβησα τις ώρες της ρουτίνας τις  ξαναδημιούργησα και πάλι τπτ.Τώρα έχω δημιουργήσει schedule μέσα απο την εφαρμογή της legrand και δουλεύει άψογα

Έχει ιδέα κανείς τι μπορεί να φταίει με τη google;

Επεξ/σία από Jackv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, Vasilica89 είπε

Οκ,τότε θα ψάξω και λίγο σε esphome αν μπαίνει (esp32),και μια οθόνη μέσο esp στον πίνακα κ κομπλέ αν μπορεί να μπει  το συγκεκριμένο σεe sphome

https://esphome.io/components/sensor/dallas.html

 

 

εγω το εχω σε esp με tasmota , δεν  νομιζω να εχεις προβλημα με esphome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω μια βοήθεια με το sonoff Bridge.  Θέλω να του καταχωρήσω ένα τηλεκοντρόλ συναγερμού αλλά δεν πιάνει.  Και το bridge και το κοντρόλ είναι σε συχνότητα 433MHz.  Καταχωρώ ένα ένα τα κουμπιά στο sonoff μέσω της εφαρμογής eWelink, αποθηκεύονται αλλά όταν τα πατάω δεν υπάρχει ανταπόκριση... Τι μπορεί να φταίει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Καλησπέρα, θέλω μια βοήθεια με το sonoff Bridge.  Θέλω να του καταχωρήσω ένα τηλεκοντρόλ συναγερμού αλλά δεν πιάνει.  Και το bridge και το κοντρόλ είναι σε συχνότητα 433MHz.  Καταχωρώ ένα ένα τα κουμπιά στο sonoff μέσω της εφαρμογής eWelink, αποθηκεύονται αλλά όταν τα πατάω δεν υπάρχει ανταπόκριση... Τι μπορεί να φταίει ;

Οτι εγραψ ο απο πανω. ΟΙ συναγερμοι κλπ εχουν κυλιομενους κωδικους για λόγους ασφαλειας. Αυτο στην πραξη σημαινει οτι ο κωδικος αλλαζει καθε φορα που παντας το κουμπι, σε αντιθετη περίπτωση θα ηταν πολυ ευκολο καποιος να υποκλεψει τον κωδικο και μετα να κανει παρτυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Spect~ είπε

Οτι εγραψ ο απο πανω. ΟΙ συναγερμοι κλπ εχουν κυλιομενους κωδικους για λόγους ασφαλειας. Αυτο στην πραξη σημαινει οτι ο κωδικος αλλαζει καθε φορα που παντας το κουμπι, σε αντιθετη περίπτωση θα ηταν πολυ ευκολο καποιος να υποκλεψει τον κωδικο και μετα να κανει παρτυ.

 

19 ώρες πριν, aardwolf είπε

Μήπως έχει κυλιόμενους κωδικούς; Αυτοί κάθε φορά αλλάζουν και δεν αντιγράφονται.

Τι να σας πω ρε παιδιά δεν ξέρω, είδα ένα βιντεο στο youtube που έδειχνε βήμα βήμα την διαδικασία και το έκανε μια χαρά. Δηλαδή όχι μόνο ένα αλλά αρκετά... Δεν ξέρω τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

 

Τι να σας πω ρε παιδιά δεν ξέρω, είδα ένα βιντεο στο youtube που έδειχνε βήμα βήμα την διαδικασία και το έκανε μια χαρά. Δηλαδή όχι μόνο ένα αλλά αρκετά... Δεν ξέρω τι παίζει...

Αν ηταν συναγερμος αυτο που εβλεπες και δεν ειχε κυλιομενο κωδικο τοτε δεν ηταν καλος συναγερμος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2022 στις 3:30 ΜΜ, pantelikas είπε

Από λάθος έκανα παραγγελία 2 τμχ από αυτόν τον zigbee 4πλό διακόπτη. https://www.aliexpress.com/item/1005001490468150.html Αν ενδιαφέρει κάποιον τον δίνω 10€ Συνδέεται με tuya/ smart life και απαιτείται zigbee hub. Έχει 4 πλήκτρα με 12 λειτουργίες

αυτος ο διακοπτης που πηρες μπορει μεσω HA/hub να χρησιμοποιηθει για να ενεργοποιείς και κλείνεις τον συναγερμο (ha/aqara/door sensors) ή ειναι μονο για "εξυπνα" φωτα??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου είναι για tuya. Υπάρχουν αντίστοιχοι για xiaomi που είναι μπαταρίας και με την μορφή διακόπτη τοίχου και φορητό σαν ζάρι νομίζω. Για HA δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, navger είπε

αυτος ο διακοπτης που πηρες μπορει μεσω HA/hub να χρησιμοποιηθει για να ενεργοποιείς και κλείνεις τον συναγερμο (ha/aqara/door sensors) ή ειναι μονο για "εξυπνα" φωτα??

 

 

Αφού μέσο HA με οτιδήποτε μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pantelikas είπε

Ο δικός μου είναι για tuya. Υπάρχουν αντίστοιχοι για xiaomi που είναι μπαταρίας και με την μορφή διακόπτη τοίχου και φορητό σαν ζάρι νομίζω. Για HA δεν γνωρίζω.

Αυτό που έχεις είναι μπαταρίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα λιγο χρονο και ασχοληθηκα ,μπηκε η νεα προσθηκη :) ....πλακα εχει ,καλο ποιοτικα ειναι ,μακαρι να βγει και σε λευκο για να μην γκρινιαζει η γυναικα μου ....

 

IMG_20220212_143306.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μας.
Θα κάνω ανακαίνιση σε έναν επαγγελματικό χώρο και θέλω να βάλω ότι αυτοματισμους μπορώ...όπως
1 φώτα
2 κουδούνι
3 κάμερες
4 ρολά στα παράθυρα
5 συναγερμός
6 έλεγχος φυσικού αερίου/ θέρμανση
7 κλιματισμός
Κτλ
Το θέμα είναι ότι δεν έχω εντοπίσει κάποιο σύστημα που να έχει είτε σύνολο hardware και software..... ή να "μιλάει" και να ελέγχει και hardware άλλων εταιρειών.
Έχετε κάποια πρόταση?
Π.χ. η somfy έχει μηχανισμούς για ρολά και για τέντες ...δεν έχει κάτι για φυσικό αέριο...και μιλάει μόνο με δικά της προϊόντα.
 
 
Σκέφτομαι και το σύστημα της FIBARO....
 
 
Θα ήθελα την βοήθειά σας!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sculper είπε
Καλημέρα μας.
Θα κάνω ανακαίνιση σε έναν επαγγελματικό χώρο και θέλω να βάλω ότι αυτοματισμους μπορώ...όπως
1 φώτα
2 κουδούνι
3 κάμερες
4 ρολά στα παράθυρα
5 συναγερμός
6 έλεγχος φυσικού αερίου/ θέρμανση
7 κλιματισμός
Κτλ
Το θέμα είναι ότι δεν έχω εντοπίσει κάποιο σύστημα που να έχει είτε σύνολο hardware και software..... ή να "μιλάει" και να ελέγχει και hardware άλλων εταιρειών.
Έχετε κάποια πρόταση?
Π.χ. η somfy έχει μηχανισμούς για ρολά και για τέντες ...δεν έχει κάτι για φυσικό αέριο...και μιλάει μόνο με δικά της προϊόντα.
 
 
Σκέφτομαι και το σύστημα της FIBARO....
 
 
Θα ήθελα την βοήθειά σας!

Home Assistant αν εχεις λιγη γνωση απο IT (για να βρισκεσε σε ενα τετοιο φορουμ μαλλον την εχεις...) ή αν εισαι σε ανωτερο επιπεδο δοκιμασε OpenHab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostaskontis είπε

Βρηκα λιγο χρονο και ασχοληθηκα ,μπηκε η νεα προσθηκη :) ....πλακα εχει ,καλο ποιοτικα ειναι ,μακαρι να βγει και σε λευκο για να μην γκρινιαζει η γυναικα μου ....

 

IMG_20220212_143306.jpg

Ωραίο. Να υποθέσω το buttonάκι από πάνω θα το βγάλεις τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...