Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει να προτείνει κάποιος smart plug που να μετράει κατανάλωση και να παίρνει tasmota? Φαίνεται ότι πλέον τα έχουν αλλάξει από esp τσιπάκια που ήταν παλιά, και δεν υποστηρίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, superpanos2 είπε

Έχει να προτείνει κάποιος smart plug που να μετράει κατανάλωση και να παίρνει tasmota? Φαίνεται ότι πλέον τα έχουν αλλάξει από esp τσιπάκια που ήταν παλιά, και δεν υποστηρίζονται.

 Είχα πάρει 2 από αυτά πριν 2 χρόνια, και παίρνουν tasmota μέσω OTA [18,23€ 29% OFF]BlitzWolf® BW-SHP2 16A Smart WIFI Socket 220V EU Plug Work with Amazon Alexa Google Assistant Compatible with BlitzWolf Tuya APP Smart Home from Consumer Electronics on banggood
https://banggood.onelink.me/zMT7/2apy4100

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2022 στις 2:35 ΜΜ, pavloa είπε

καλησπέρα.

Ψάχνω να βρω μια θυροτηλεόραση.

Θα την τοποθετήσω στο διαμέρισμα που μένω. (3ος όροφος)

Θέλω να η κάμερα να μπει στην είσοδο , να συνδεθεί με το κυμπρί της πόρτας ώστε να μπορώ να ανοίγω απο πάνω.

Στο σπίτι θέλω να έχω την μονάδα με την οθόνη ώστε να βλέπω ποιος είναι, να μπορώ να ανοίγω την πόρτα και να μπορώ να ακούσω αλλά και να μιλάω.

Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα, εννοείται θα τα συνδέσει ηλεκτρολόγος όλα αυτά, αλλά θέλω να έχω μια εικόνα το τι να πάρω.

κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pavloa είπε

κανείς?

Από καλωδίωση υπάρχει τίποτα; Αν δεν υπάρχει, τρόπος να περαστεί νέα καλωδίωση υπάρχει; 3ος όροφος σε τι σε πολυκατοικία; Οι υπόλοιποι ένοικοι στα υπόλοιπα διαμερίσματα;;; Είναι λίγο γενικό αυτό που ρωτάς, υπάρχουν λύσεις από καλωδιακές αναλογικές, καλωδιακές ip, ασύρματες κ.α. που κάθε μια μπορεί να εξυπηρετεί αναλόγως της υποδομής, του χώρου και των δυνατοτήτων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2022 στις 8:53 ΜΜ, superpanos2 είπε

Έχει να προτείνει κάποιος smart plug που να μετράει κατανάλωση και να παίρνει tasmota? Φαίνεται ότι πλέον τα έχουν αλλάξει από esp τσιπάκια που ήταν παλιά, και δεν υποστηρίζονται.

https://www.delock.com/produkt/11827/merkmale.html

Preflashed with Tasmota. Ότι καλύτερο σε smart plug IMHO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Από καλωδίωση υπάρχει τίποτα; Αν δεν υπάρχει, τρόπος να περαστεί νέα καλωδίωση υπάρχει; 3ος όροφος σε τι σε πολυκατοικία; Οι υπόλοιποι ένοικοι στα υπόλοιπα διαμερίσματα;;; Είναι λίγο γενικό αυτό που ρωτάς, υπάρχουν λύσεις από καλωδιακές αναλογικές, καλωδιακές ip, ασύρματες κ.α. που κάθε μια μπορεί να εξυπηρετεί αναλόγως της υποδομής, του χώρου και των δυνατοτήτων!

Για εντελώς καινούρια εγκατάσταση χωρίς περιορισμούς και σε μονοκατοικία, υπάρχει κάτι αξιόπιστο που προτείνεται; Ψάχνω να μπορώ να ανοίγω την αυλόπορτα αυτόματα, αλλά ιδανικά θέλω fingerprint, pin ή rfid, εικόνα/ήχο σε κινητό και display μέσα στο σπίτι, να μπορώ να ανοίγω είτε από το κινητό είτε από το display κλπ. Μέχρι τώρα τα πληρέστερα από όσα έχω βρει είναι κινέζικες λύσεις τύπου https://www.banggood.com/ENNIO-7inch-Wireless-Wifi-RFID-Video-Door-Phone-Doorbell-Intercom-Entry-System-with-NO-Electric-Door-Lock-p-1624630.html, που ακόμα κι έτσι νομίζω δεν μπορούν να δουλέψουν από μόνα τους αφού χρειάζονται έξτρα Sonoff mini R2 κλπ για να ελέγχεται το ηλεκτρικό κυπρί κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Για εντελώς καινούρια εγκατάσταση χωρίς περιορισμούς και σε μονοκατοικία, υπάρχει κάτι αξιόπιστο που προτείνεται; Ψάχνω να μπορώ να ανοίγω την αυλόπορτα αυτόματα, αλλά ιδανικά θέλω fingerprint, pin ή rfid, εικόνα/ήχο σε κινητό και display μέσα στο σπίτι, να μπορώ να ανοίγω είτε από το κινητό είτε από το display κλπ. Μέχρι τώρα τα πληρέστερα από όσα έχω βρει είναι κινέζικες λύσεις τύπου https://www.banggood.com/ENNIO-7inch-Wireless-Wifi-RFID-Video-Door-Phone-Doorbell-Intercom-Entry-System-with-NO-Electric-Door-Lock-p-1624630.html, που ακόμα κι έτσι νομίζω δεν μπορούν να δουλέψουν από μόνα τους αφού χρειάζονται έξτρα Sonoff mini R2 κλπ για να ελέγχεται το ηλεκτρικό κυπρί κλπ.

 

Θα κοίταζα σε επώνυμες κινεζιές, τύπου Hikvision / Dahua.
https://www.skroutz.gr/s/30563446/Hikvision-Σετ-Θυροτηλεόρασης-με-Οθόνη-και-Κάμερα-Wi-Fi-DS-KIS603-P-B.html

κλπ. Για fingerprint/pin δεν ξέρω τι παίζει rfid tags έχουν όμως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα airbnb σπίτι και τελευταία πληθαίνουν οι χρήστες ηλεκτρικών αυτοκινήτων και όπως είναι αυτονόητο όπου φτάσουν αναζητούν πρίζα να φορτίσουν. Οπως καταλαβαίνετε αυτό επιβαρύνει δυσανάλογα τον ιδιοκτήτη του σπιτιού σε σχέση με το προσδοκώμενο έσοδο κάτι που εν μέρει συνιστά ρευματοκλοπή. Αν πχ καταναλώσει 25ευρώ ενέργεια και πληρώνει 100 για να μείνει, μείον ο φόρος, τα δικαιώματα της booking-airbnb κλπ, μείον το καθαριστήριο, ο καθαρισμός, το νερό κλπ ...  στο τέλος μπήκες μέσα !   Απ την άλλη αν αυτό γίνεται με φανερούς και ξεκάθαρους όρους είναι μια extra παροχή που μπορεις να προσφέρεις με χρέωση και να είναι όλοι ευχαριστημένοι,

Μήπως κάποιος φίλος εδώ με κάποιες ηλεκτρολογικές γνώσεις μπορεί να συστήσει κάποιο μετρητή-επιτηρητη κατανάλωσης που να επιτρέπει την απο απόσταση παρακολούθηση της "κλοπής" ή αλλιώς που να επιτρέπει την σωστή τιμολόγηση του επισκέπτη ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2022 στις 5:19 ΜΜ, nzeppos είπε

Για εντελώς καινούρια εγκατάσταση χωρίς περιορισμούς και σε μονοκατοικία, υπάρχει κάτι αξιόπιστο που προτείνεται; Ψάχνω να μπορώ να ανοίγω την αυλόπορτα αυτόματα, αλλά ιδανικά θέλω fingerprint, pin ή rfid, εικόνα/ήχο σε κινητό και display μέσα στο σπίτι, να μπορώ να ανοίγω είτε από το κινητό είτε από το display κλπ. Μέχρι τώρα τα πληρέστερα από όσα έχω βρει είναι κινέζικες λύσεις τύπου https://www.banggood.com/ENNIO-7inch-Wireless-Wifi-RFID-Video-Door-Phone-Doorbell-Intercom-Entry-System-with-NO-Electric-Door-Lock-p-1624630.html, που ακόμα κι έτσι νομίζω δεν μπορούν να δουλέψουν από μόνα τους αφού χρειάζονται έξτρα Sonoff mini R2 κλπ για να ελέγχεται το ηλεκτρικό κυπρί κλπ.

 

Aξιοπιστε μαρκες ,φθηνες μαρκες, τα παντα υπαρχουν.2 εισοδους θελεις να ελεγχουν?

27 λεπτά πριν, tvkal είπε

Εχω ένα airbnb σπίτι και τελευταία πληθαίνουν οι χρήστες ηλεκτρικών αυτοκινήτων και όπως είναι αυτονόητο όπου φτάσουν αναζητούν πρίζα να φορτίσουν. Οπως καταλαβαίνετε αυτό επιβαρύνει δυσανάλογα τον ιδιοκτήτη του σπιτιού σε σχέση με το προσδοκώμενο έσοδο κάτι που εν μέρει συνιστά ρευματοκλοπή. Αν πχ καταναλώσει 25ευρώ ενέργεια και πληρώνει 100 για να μείνει, μείον ο φόρος, τα δικαιώματα της booking-airbnb κλπ, μείον το καθαριστήριο, ο καθαρισμός, το νερό κλπ ...  στο τέλος μπήκες μέσα !   Απ την άλλη αν αυτό γίνεται με φανερούς και ξεκάθαρους όρους είναι μια extra παροχή που μπορεις να προσφέρεις με χρέωση και να είναι όλοι ευχαριστημένοι,

Μήπως κάποιος φίλος εδώ με κάποιες ηλεκτρολογικές γνώσεις μπορεί να συστήσει κάποιο μετρητή-επιτηρητη κατανάλωσης που να επιτρέπει την απο απόσταση παρακολούθηση της "κλοπής" ή αλλιώς που να επιτρέπει την σωστή τιμολόγηση του επισκέπτη ? 

ο shelly EM νομιζω κανει για αυτη την δουλεια. Βασικα πρεπει να φτιαξεις ενα σεναριο (στο μυαλο σου πρωτα) οτι αν ξεπερασει αυτη την ισχυ(ποια ισχυ? ολου του σπιτιου? καποιων πριζων? ) τοτε να διακοπτει το κυκλωμα ,να ειδοποιει ή δεν ξερω τι.Υπαρχουν μετρητες πινακα παντως που μπορουν να τοποθετηθουν και να εχουν οτπικη ενδειξη της καταναλωσης της ενεργειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι δεν υπολογίζεις σωστά. Ο φορτιστής για σούκο είναι 10Α. 8 ώρες να φορτίζει 18kWh θα κάψει. Τα 25€ δεν βγαίνουν σαν νούμερο. Η κατανάλωση δεν είναι μικρή αλλά ούτε και τεράστια.

Ως ιδιοκτήτης AirBNB δύσκολα μπορείς να τον αποτρέψεις από το να χρησιμοποιήσει την πρίζα ή να τον χρεώσεις για την παροχή. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να επενδύσεις και να φέρεις wallbox από κάποιο δίκτυο (πχ www.fortizo.gr) που θα πληρώνει ο πελάτης σου απευθείας το δίκτυο. Δεν θα εμποδίσεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσει την σούκο αλλά θα τον βάλεις στην λογική να πληρώσει λίγο παραπάνω για να κάνει την δουλειά του γρήγορα και ξεκάθαρα.

Σε κάθε περίπτωση βάζεις νυχτερινό ρεύμα αν δεν έχεις αφού τότε θα φορτίζουν ως επί το πλείστον.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vasilllis είπε

Aξιοπιστε μαρκες ,φθηνες μαρκες, τα παντα υπαρχουν.2 εισοδους θελεις να ελεγχουν? 

Μία μόνο, την αυλόπορτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, μπήκε πρόσφατα ένα 24αρι air condition στο πατρικό, και θέλουν να βάλουμε ένα smart διακόπτη με μέτρηση κατανάλωσης, υπάρχει κάποια πρόταση; Βλέπω το air condition μπορεί να τραβήξει μέχρι 17Α, οπότε θέλει κάποιο ενδιάμεσο διακόπτη που να αντέχει 20Α. Επίσης να είναι wifi κατά προτίμηση, γιατί δεν υπάρχει υποδομή στο σπίτι για Zigbee ή κάποιο άλλο bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Καλημέρα παιδιά, μπήκε πρόσφατα ένα 24αρι air condition στο πατρικό, και θέλουν να βάλουμε ένα smart διακόπτη με μέτρηση κατανάλωσης, υπάρχει κάποια πρόταση; Βλέπω το air condition μπορεί να τραβήξει μέχρι 17Α, οπότε θέλει κάποιο ενδιάμεσο διακόπτη που να αντέχει 20Α. Επίσης να είναι wifi κατά προτίμηση, γιατί δεν υπάρχει υποδομή στο σπίτι για Zigbee ή κάποιο άλλο bridge.

απαντω με μια ερωτηση,αφου μπηκε προσφατα γιατι δεν εχει wifi το μηχανημα ωστε να εχει ολα τα καλουδια που θελεις?Smart plug με μετρηση καταναλωσης ανω των 16 αμπερ (που για μενα ειναι ηδη οριακο) ,δυσκολα θα βρεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

απαντω με μια ερωτηση,αφου μπηκε προσφατα γιατι δεν εχει wifi το μηχανημα ωστε να εχει ολα τα καλουδια που θελεις?Smart plug με μετρηση καταναλωσης ανω των 16 αμπερ (που για μενα ειναι ηδη οριακο) ,δυσκολα θα βρεις ...

Δεν με ενδιαφέρουν οι εφαρμογές που έρχονται μαζί με τα air condition, θέλω να πάρω τις μετρήσεις είτε μέσω Home Assistant είτε έστω και σε zigbee bridge αν δεν υπάρχει κάποιος ενδιάμεσος διακόπτης wifi μέχρι 20Α, για να μπορώ να πλοτάρω μετά και γραφήματα. Αν δεν έχεις καμία πρόταση δε πειράζει, θα περιμένω άλλους μήπως έχουν ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...