Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nkarama είπε

Παροχή σε σπίτι??? Καλύτερα να μην παίζεις και να καλέσεις έναν καλό ηλεκτρολόγο και να τον ρωτήσεις. Ειδικά αφού δεν κατάλαβες πως θα μπορούσε να γίνει με συνδιασμό sonoff και ρελέ... 

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου....

θα φερω ηλεκτρολογο απλα θελω να παρω εγω απο εξω τα υλικα. 

σκεφτομουν για αυτο εδω. το οποιο οταν πεσει η μια φαση την οποια θα μπορω να την κοβω με τον ηλεκτρονομο οπως μου ειπες γυρναει αυτοματα στην αλλη σε 8ms ουσιαστικά ειναι για αλλαγη σε  γεννητρια κτλ αλλα θα μπορουσε να δουλεψει σε δευτερη φαση. 

6 ώρες πριν, nkarama είπε

Παροχή σε σπίτι??? Καλύτερα να μην παίζεις και να καλέσεις έναν καλό ηλεκτρολόγο και να τον ρωτήσεις. Ειδικά αφού δεν κατάλαβες πως θα μπορούσε να γίνει με συνδιασμό sonoff και ρελέ... 

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου....

θα φερω ηλεκτρολογο απλα θελω να παρω εγω απο εξω τα υλικα. 

σκεφτομουν για αυτο εδω. το οποιο οταν πεσει η μια φαση την οποια θα μπορω να την κοβω με τον ηλεκτρονομο οπως μου ειπες γυρναει αυτοματα στην αλλη σε 8ms ουσιαστικά ειναι για αλλαγη σε  γεννητρια κτλ αλλα θα μπορουσε να δουλεψει σε δευτερη φαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
42 λεπτά πριν, tyf είπε

θα φερω ηλεκτρολογο απλα θελω να παρω εγω απο εξω τα υλικα. 

σκεφτομουν για αυτο εδω. το οποιο οταν πεσει η μια φαση την οποια θα μπορω να την κοβω με τον ηλεκτρονομο οπως μου ειπες γυρναει αυτοματα στην αλλη σε 8ms ουσιαστικά ειναι για αλλαγη σε  γεννητρια κτλ αλλα θα μπορουσε να δουλεψει σε δευτερη φαση. 

θα φερω ηλεκτρολογο απλα θελω να παρω εγω απο εξω τα υλικα. 

σκεφτομουν για αυτο εδω. το οποιο οταν πεσει η μια φαση την οποια θα μπορω να την κοβω με τον ηλεκτρονομο οπως μου ειπες γυρναει αυτοματα στην αλλη σε 8ms ουσιαστικά ειναι για αλλαγη σε  γεννητρια κτλ αλλα θα μπορουσε να δουλεψει σε δευτερη φαση. 

Ναι το κέρδος από αυτό ποιο είναι; έτσι και αλλιώς σε ένα ρολόι πάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2022 στις 3:52 ΜΜ, Vagosman είπε

800€ για πληρη αλλαγή πίνακα με υλικά πως σας ακούγεται; Μονο ο πινακας τεσσάρων σειρών λιανική κανει 100€ συν υλικά και διάφορα.

Συν επιτηρητή τάσης/φάσεων χωρις αντικεραυνικά. Υλικό Hager.

Είναι σίγουρα πολλά, αλλά όχι τραγικά. Γιατί 100Ε ο πίνακας? Εγώ αυτόν έβαλα https://www.skroutz.gr/s/22864164/Hager-Gοlf-Ηλεκτρολογικός-Πίνακας-Χωνευτός-4-Σειρών-18-Στοιχείων-Π460xΥ688xΒ72mm-VF418TA.html και είναι μια χαρά αν εξαιρέσεις το βλαμμένο σύστημα που έχει για ασφάλιση και για εμένα θέλει πατέντα με μαγνητάκι για να είναι σωστό.
Ασφαλίζει-απασφαλίζει πολύ δύσκολο και κάποια ήταν κάπως φθαρμένα-σπασμένα με αποτέλεσμα να μην γίνεται το ίδιο δυνατή ασφάλιση. 

 

Επίσης σκέψου ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες τα τσιμπάνε αυτά χωρίς ΦΠΑ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες.

Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά τέτοιου μηχανήματος (link & link ) περισσότερο για δοκιμή γιατί θέλω να μπορώ να λειτουργώ απομακρυσμένα κυρίως το a/c αλλά και κάποια άλλα gadgets στον ίδιο χώρο.

Το ερώτημά μου είναι -αν το έχει κάποιος- θα πρέπει η συσκευή να είναι σε άμεση επαφή με το μηχάνημα που θέλω να ενεργοποιώ; Στο ίδιο δωμάτιο θα το έχω αλλά το a/c είναι σε τοίχο ψηλά και το τραπεζάκι που θα βάλω το remote control είναι ακριβώς από κάτω. Κάνοντας δοκιμή με το χειριστήριο του a/c, δεν ανοίγει όταν το έχω από κάτω. Μήπως τα συγκεκριμένα control έχουν καλύτερη εμβέλεια στις υπέρυθρες και δεν χρειάζεται να είναι σε άμεση οπτική επαφή με την μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Καλημέρα παίδες.

Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά τέτοιου μηχανήματος (link & link ) περισσότερο για δοκιμή γιατί θέλω να μπορώ να λειτουργώ απομακρυσμένα κυρίως το a/c αλλά και κάποια άλλα gadgets στον ίδιο χώρο.

Το ερώτημά μου είναι -αν το έχει κάποιος- θα πρέπει η συσκευή να είναι σε άμεση επαφή με το μηχάνημα που θέλω να ενεργοποιώ; Στο ίδιο δωμάτιο θα το έχω αλλά το a/c είναι σε τοίχο ψηλά και το τραπεζάκι που θα βάλω το remote control είναι ακριβώς από κάτω. Κάνοντας δοκιμή με το χειριστήριο του a/c, δεν ανοίγει όταν το έχω από κάτω. Μήπως τα συγκεκριμένα control έχουν καλύτερη εμβέλεια στις υπέρυθρες και δεν χρειάζεται να είναι σε άμεση οπτική επαφή με την μονάδα.

Παιζει ρολο που εχει και τον δεκτη το Α/C. Δεν εχεις αλλο σημειο, πχ ραφι, να μπορεις να το βαλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Κάνοντας δοκιμή με το χειριστήριο του a/c, δεν ανοίγει όταν το έχω από κάτω. Μήπως τα συγκεκριμένα control έχουν καλύτερη εμβέλεια στις υπέρυθρες και δεν χρειάζεται να είναι σε άμεση οπτική επαφή με την μονάδα.

έχω ένα rm mini 3 κάτω από το δικό μου και δουλεύει. το πάνω μέρος του από την μέσα πλευρά είναι όπως στην φωτογραφία, οπότε νομίζω θα δουλέψει και σε εσένα

 

image.png.fb87b110db6e55c5371e8153dca23673.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Παιζει ρολο που εχει και τον δεκτη το Α/C. Δεν εχεις αλλο σημειο, πχ ραφι, να μπορεις να το βαλεις;

Πραγματικά είναι σε πολύ κουλό σημείο το a/c. Θα μπορούσα να βάλω το μαραφέτι απέναντι σε τοίχο και απλά να το κολλήσω χωρίς να υπάρχει ράφι. Το θέμα είναι ότι δεν έχω πρίζα απέναντι και θα κρέμονται καλώδια και προεκτάσεις.

37 λεπτά πριν, userAnon είπε

έχω ένα rm mini 3 κάτω από το δικό μου και δουλεύει. το πάνω μέρος του από την μέσα πλευρά είναι όπως στην φωτογραφία, οπότε νομίζω θα δουλέψει και σε εσένα

 

image.png.fb87b110db6e55c5371e8153dca23673.png

΄Αρα στέλνει σε πολλά σημεία ταυτόχρονα. Καλό αυτό.

Είσαι ικανοποιημένος; Το έχεις δουλέψει με φωνητικές εντολές (google/alexa;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Είσαι ικανοποιημένος; Το έχεις δουλέψει με φωνητικές εντολές (google/alexa;)

Ναι μια χαρά δουλεύουν. Έχω 3. Δεν τα δουλεύω με google/alexa μονο με home assistant

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά τις επόμενες μέρες θα πρέπει κάνω παραγγελία τα νέα κουφώματα του σπιτιού και θα πρέπει να αποφασίσω πως θα είναι τα ηλεκτρικά παντζούρια ρολλά ασύρματα ή ενσύρματα. Το μαγαζί χρησιμοποιεί τα somfy τα οποία θα είναι ενσυρματα με επιτοιχιο διακόπτη η ασύρματα με χειριστήριο και ασύρματο επιτοιχιο διακόπτη της somfy. Πρόκειται για 7 ρολλα και τα ασύρματα βγαίνουν επιπλέον 380 ευρώ. Με προβληματίζει ότι η somfy χρησιμοποιεί το rts που είναι κλειστό πρωτόκολλο επικοινωνίας και για να μπορώ να τα χρησιμοποιώ με google assistant αφενός θα πρέπει να αγοράσω κάποιο extra κιτ της somfy και δεν ξέρω και πόσο καλά θα λειτουργεί καθώς στα σχόλια  διαβάζω αρκετά παράπονα. Πιστεύω επίσης θα βολεύει και το χειριστήριο στο κομοδίνο πχ. Η αλλη λύση είναι να πάρω ενσύρματα ρολλα και να πάρω κάποιο zigbee η wifi διακόπτη η να βάλω κάποιο τύπου shelly πίσω από ένα νέο κλασσικό διακόπτη. Θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, samtwo είπε

Καλησπέρα παιδιά τις επόμενες μέρες θα πρέπει κάνω παραγγελία τα νέα κουφώματα του σπιτιού και θα πρέπει να αποφασίσω πως θα είναι τα ηλεκτρικά παντζούρια ρολλά ασύρματα ή ενσύρματα. Το μαγαζί χρησιμοποιεί τα somfy τα οποία θα είναι ενσυρματα με επιτοιχιο διακόπτη η ασύρματα με χειριστήριο και ασύρματο επιτοιχιο διακόπτη της somfy. Πρόκειται για 7 ρολλα και τα ασύρματα βγαίνουν επιπλέον 380 ευρώ. Με προβληματίζει ότι η somfy χρησιμοποιεί το rts που είναι κλειστό πρωτόκολλο επικοινωνίας και για να μπορώ να τα χρησιμοποιώ με google assistant αφενός θα πρέπει να αγοράσω κάποιο extra κιτ της somfy και δεν ξέρω και πόσο καλά θα λειτουργεί καθώς στα σχόλια  διαβάζω αρκετά παράπονα. Πιστεύω επίσης θα βολεύει και το χειριστήριο στο κομοδίνο πχ. Η αλλη λύση είναι να πάρω ενσύρματα ρολλα και να πάρω κάποιο zigbee η wifi διακόπτη η να βάλω κάποιο τύπου shelly πίσω από ένα νέο κλασσικό διακόπτη. Θα ήθελα τη γνώμη σας. 

Πάρε ηλεκτρικό ρόλο με ένα κανονικό dummy διακοπτη και βάλε Shelly 2.5 και καθάρισες 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια blitzwolf shp6 πρίζα η οποία την έχω μέσω tuya στο HA/grafana για να παρακολουθω τις κατανάλωσεις ενός κλιματιστικου.

Ενώ στη εφαρμογή της blitzwolf και στην εφαρμογή της tuya βλέπω νορμάλ τιμές, στο HA είναι όλες x10. Δηλ η τάση είναι 2340v. 

Προσπαθώ να βρω άκρη πως αλλάζω κλίμακα κάπου αλλά τίποτα. 

Καμία ιδέα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα παλιο λάπτοπ και ψάχνω να βρω ποια διαδικασία για εγκατάσταση του home assistant θα πρεπει να ακολουθήσω, κάποια βοήθεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GeG είπε

Βρήκα ένα παλιο λάπτοπ και ψάχνω να βρω ποια διαδικασία για εγκατάσταση του home assistant θα πρεπει να ακολουθήσω, κάποια βοήθεια; 

https://discord.gg/CeutbWru

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2022 στις 5:58 ΜΜ, zaq1 είπε

Ενώ στη εφαρμογή της blitzwolf και στην εφαρμογή της tuya βλέπω νορμάλ τιμές, στο HA είναι όλες x10. Δηλ η τάση είναι 2340v. 

Το θυμάμαι αυτό κάποια στιγμή. Για κάποιο λόγο το κάνουν αυτό αλλά μετά το integration της tuya το διόρθωνε. Το official integration έχεις περάσει ή το localtuya? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...