Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Το θυμάμαι αυτό κάποια στιγμή. Για κάποιο λόγο το κάνουν αυτό αλλά μετά το integration της tuya το διόρθωνε. Το official integration έχεις περάσει ή το localtuya? 

το official, οχι το local...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εφόσον είναι το official μπορείς να ανοίξεις bug report στο github για να το διορθώσουν. Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο ΗΑ που να μπορείς εσύ να αλλάξεις. Μπορείς να φτιάξεις έναν δικό σου template sensor αν θες βέβαια που να κάνει το /10 για να έχεις την σωστή τιμή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Προχθές έκανα αλλαγή στο νέο ρούτερ που δίνει η Cosmote για ftth. Προσπάθησα σήμερα να κάνω pairing σε συσκευές sonoff και δεν αναγνωρίζει τις συσκευές. 

Κάποια βοήθεια; Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Καλησπέρα. Προχθές έκανα αλλαγή στο νέο ρούτερ που δίνει η Cosmote για ftth. Προσπάθησα σήμερα να κάνω pairing σε συσκευές sonoff και δεν αναγνωρίζει τις συσκευές. 

Κάποια βοήθεια; Ευχαριστώ 

 

Μηπως εχεις ανοιχτο μονο 5ghz wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kronos73 είπε

To router δείχνει ότι δουλεύει και το 2,4

Επιβεβαιώσε το και με καμία εφαρμογή στο κινητό σου πχ Wifi analyzer. Και σε εμενα έδειχνε ότι έπαιζε η 2.4 αλλά στην πραγματικότητα τσου. Και πήγα για αλλαγή ρουτερ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2022 στις 3:52 ΜΜ, Vagosman είπε

800€ για πληρη αλλαγή πίνακα με υλικά πως σας ακούγεται; Μονο ο πινακας τεσσάρων σειρών λιανική κανει 100€ συν υλικά και διάφορα.

Συν επιτηρητή τάσης/φάσεων χωρις αντικεραυνικά. Υλικό Hager.

Πολλα "ακούγονται" .Εξαρταται βεβαια απο το τι τροφοδοτεί και τι υλικά θα βάλει.

Στις 28/6/2022 στις 4:13 ΜΜ, tyf είπε

μια ερωτηση ρε παιδια. ψαχνω για τον πινακα ρελε με wifi να γυρναει την παροχη σε μια η σε αλλη φαση.

δηλαδη να ειναι συνδεδεμενες δυο φασεις επανω και μια εξοδος και να μπορω μεσω wifi να γυρναω η στην μια εισοδο η στην αλλη.

εχετε δει κατι τετοιο? 

 

 

Μεταγωγή .Τι θελεις να κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mechpanos είπε

Φτιάξε 2 ξεχωριστά SSID, ένα για 2.4 και ένα για 5, και δες!

Ευχαριστώ, το έκανα χθές και ενώ συνδέω το κινητό στο 2,4 πάλι δεν βλέπει τα sonoff 😡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kronos73 είπε

Ευχαριστώ, το έκανα χθές και ενώ συνδέω το κινητό στο 2,4 πάλι δεν βλέπει τα sonoff 😡

Ηλίθια ερωτηση θα κανω,αλλα εχεις δώσει το ιδιο όνομα που είχε o παλιος ο router στο ssid;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να "κολλησουν" αυτόματα τα sonoff πρέπει στο νέο ρουτερ το ssid να έχει το ιδιο όνομα και τον ίδιο κωδικό σύνδεσης με το παλιό ρουτερ.

Αν κατι δεν ειναι ιδιο απο αυτα τα δυο πρεπει να σεταρεις απο την αρχη ολα τα sonoff

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος τρόπος σε απλό θυροτηλέφωνο πολυκατοικίας, να μου έρχεται σήμα οτι χτυπάει και να μπορώ να απαντήσω απομακρυσμένα; Χωρίς δλδ να γίνει επέμβαση ή προσθήκη στα κουδούνια κάτω στην εξώπορτα της πολυκατοικίας. Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vins είπε

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος τρόπος σε απλό θυροτηλέφωνο πολυκατοικίας, να μου έρχεται σήμα οτι χτυπάει και να μπορώ να απαντήσω απομακρυσμένα; Χωρίς δλδ να γίνει επέμβαση ή προσθήκη στα κουδούνια κάτω στην εξώπορτα της πολυκατοικίας. Ευχαριστώ πολύ 

να σου ερχεται κληση/ειδοποιηση γινετε,αντε να μπορεις να ανοιξεις και την πορτα γινετε και αυτο.Αλλα να απαντησεις και να μιλησεις με τον επισκεπτη απο οσο ξερω οχι δεν γινετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

να σου ερχεται κληση/ειδοποιηση γινετε,αντε να μπορεις να ανοιξεις και την πορτα γινετε και αυτο.Αλλα να απαντησεις και να μιλησεις με τον επισκεπτη απο οσο ξερω οχι δεν γινετε.

Μάλιστα, ήλπιζα να μπορούσε να γίνει κάποιο bridge με κάποιο τρόπο αλλά μάλλον πολλά θέλω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.

Ψάχνω να βρω μια θυροτηλεόραση.

Θα την τοποθετήσω στο διαμέρισμα που μένω. (3ος όροφος)

Θέλω να η κάμερα να μπει στην είσοδο , να συνδεθεί με το κυμπρί της πόρτας ώστε να μπορώ να ανοίγω απο πάνω.

Στο σπίτι θέλω να έχω την μονάδα με την οθόνη ώστε να βλέπω ποιος είναι, να μπορώ να ανοίγω την πόρτα και να μπορώ να ακούσω αλλά και να μιλάω.

Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα, εννοείται θα τα συνδέσει ηλεκτρολόγος όλα αυτά, αλλά θέλω να έχω μια εικόνα το τι να πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...