Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

?  απο robotic vaccum τι προτείνετε ? 

αμα θελεις κορυφη εισαι εδω ,https://www.skroutz.gr/s/15845161/Roborock-S55-Black.html?from=account_favorites ,και εγω την περιμενω σε προσφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ωράια... αν βγει στα 250 περίπου (δεν το νομίζω) θα την χτυπήσω . μου φαίνεται παράξενο που  στο skroutz είναι πιο φθηνή απ,ότι σε γνωστά κινεζομάγαζα πχ banggood , gearbest aliexpress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KinigosPsixon είπε

ωράια... αν βγει στα 250 περίπου (δεν το νομίζω) θα την χτυπήσω . μου φαίνεται παράξενο που  στο skroutz είναι πιο φθηνή απ,ότι σε γνωστά κινεζομάγαζα πχ banggood , gearbest aliexpress

ναι και μενα  ,σιχαινομαι την αναμονη απο τα κινεζομαγαζα,παντως πιστευω οτι καπου εκει θα βγει στα 270 αλλα ευχομαι απο ελλαδα γιατι γλυτωνω και το φπα λογο εταιρειας και αυτη ιδια ειναι ,λιγο πιο φτηνη η μονη διαφορα ειναι στο χρωμα οποτε οτι βγει μια απ αυτες τις δυο,https://www.skroutz.gr/s/14119490/Roborock-S50-White.html?from=account_favorites

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, ειπα να αρχισω και εγω να ψαχτω λιγο με το θεμα.

αρχικα σκεφτομαι να κανω τα φωτα με πριζες wifi, (στο σαλονι dimmable). 

επειτα θα συνεχισω κλασικα με θερμοσίφωνα, και θα δω τι αλλο στην πορεια.. αλλωστε τρώγοντας ερχεται η ορεξη! 

μια ερωτηση! ειδα στις πριζες οτι θελει ενα εξτρα καλωδιο για το wifi μαλλον. αυτο τι ειναι? ουδετερο?  24/7? δεν καταλαβα! γιατι απ οσο ξερω μεσα στην πριζα 2 καλωδια ερχονται! βασικα 1 καλωδιο που κανει κυκλο! απο που τραβαω το αλλο?

 

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σκούπα έχω την Xiaomi Robot 2 Και είναι απλά άπαιχτη, ειδικά για τα λεφτά της.

Με μικρό παιδί που λερώνει παντού, είναι ένα εξάρτημα απαραίτητο για το σπίτι.

Μην περιμένετε να βγει σε προσφορά, τσιμπήστε το άμεσα και οι γυναίκες σας θα σας ευγνωμονούν!!

Y.Γ. Αν δείτε καμία προσφορά σε smart home συσκευές, σφυρίξτε παλικάρια. Εγώ ενδιαφέρομαι για Θερμοστάτη π.χ.

Επεξ/σία από vlachaquito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο πάρα πολύ καιρό μπαίνω στο Insomnia για Αγγελίες και ψάχνωντας βλέπω αυτό το thread.

Δεν μπόρεσε να διαβάσω και τις 52 σελίδες αλλά αρκετές για να δω οτι πραγματικά φτιάχνεται community γύρω απο το home automation.

Ασχολούμαι με home automation απο RF εποχή. Αρχικά με ένα kickstarter backed Ninja Blocks (διάβαζε RF 433Mhz τσάμπα σένσορες και τα έβλεπες online)

Μετά πήγα σε Smartthings. Τώρα πλέον έχει εξαγοραστεί απο Samsung.

Γενικά έχω:

Smartthings V1 Hub

4xLifx

6xEasybulb/Milight

2xOsram lightify

3-4 Led tapes με wifi controller

2xSonoff wifi single switch

1xSonoff wifi dual switch (περιμένω)

1xNuki Lock

3xAlexa (Alexa 1st gen+ Echo dot 2nd gen + Echo plus)

5xFibaro door/window sensors

Fibaro motion sensor

Coolcam motion sensor

2xZigbee Power plugs+power meter (smartsense+coolcam)

Belkin motion+plug set (ίσως απο τα χειρότερα gadget που έχω)

1xSmartthings Water/Dry ("laundry" sensor)

3-4xSmarrthings multi sensor (έχουν και vibration)

Aeon external sensor

Aeon siren (πολύ δυνατή!)

Nest protect

3xTado AC

1xWithings Scale

Mi Air purifier

Inventor wifi dehumidifier

Broadlink RM2 pro

Broadlink RM Mini

Επίσης έχω πάρει και της Xiaomi to gateway και πάνω του Aqara sensors

2xbuttons, 1xCube, 1xDesktop lamp, 3x Dafang cameras, 3 door/window sensors, 1xVibration sensor

Περιμένω και 2 yeelight E27 λάμπες (τις καινούργιες με τα 10W)

Έχω επίσης άλλες 3 PTZ καμερούλες.

 

Αρκετές ώρες ενασχόλησης στο forum του Samsung Smartthings.

Επίσης έχω home assistant εγκατάσταση σε docker (μαρέσει καλύτερα απο αυτή που έχω στο Raspberry pi 2)

Έχω επίσης ένα Raspberry Pi3 με OctoPrint που ελέγχει τον 3d printer Μου ο οποίος προφανώς και ανοίγει με smart power plug

και με εντολές απο Alexa.

'Εχω και ρομποτική σκούπα με κάμερα απο την Haier.

Χωρίς υπερβολή ....μόνο στην τουαλέτα δεν έχω βάλει σένσορες.

 

Προτείνω όποιος θέλει να φτιάξει διάγραμμα του design του να δεί το: https://www.smarthomedb.com/

Επίσης το smart hub τις Xiaomi και το οικοσύστημα της είναι εξαιρετική λύση και πολύ φθηνή. Επίσης η Coolcam βγάζει zwave/zigbee προϊόντα

αρκετά καλά και φθηνά.

Απο open source software , έχω δοκιμάσει το Domoticz το Open hab και το Home Assistant, το τελευταίο για μένα είναι το καλύτερο με πολύ καλή υποστήριξη και αυξανόμενο αριθμό hardware και software που μπορείς να συνδέσεις. Το καλύτερο: δεν εξαρτάσαι απο το cloud (Σχεδόν) To ifttt είναι αγαπημένη υπηρεσία μαζί με το zapper. Το ifttt όμως κάνει περισσότερο για 1st level home automation απλά κάποια recipes αργούν.

ΥΓ: Παίζει να μην τα έχω γράψει και όλα. Αν θέλετε κάποιο comment για κάποιο απο αυτά στείλτε μήνυμα προσωπικό η εδώ στο thread.

 

Ξέρω σας κούρασα, αλλά είναι exciting topic για μένα και χαίρομαι που είδα 52 σελίδες σε ένα thread.

Επεξ/σία από xneo1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xneo1 είπε

Μετά απο πάρα πολύ καιρό μπαίνω στο Insomnia για Αγγελίες και ψάχνωντας βλέπω αυτό το thread.

Δεν μπόρεσε να διαβάσω και τις 52 σελίδες αλλά αρκετές για να δω οτι πραγματικά φτιάνεται community γύρω απο το home automation.

Ασχολούμαι με home automation απο RF εποχή. Αρχικά με έναι kickstarter backed Ninja Blocks (διάβαζε RF 433Mhz τσάμπα σένσορες και τα έβλεπες online)

Μετά πήγα σε Smartthings. Τώρα πλέον έχει εξαγοραστεί απο Samsung.

Γενικά έχω:

Smartthings V1 Hub

4xLifx

6xEasybulb/Milight

2xOsram lightify

3-4 Led tapes με wifi controller

2xSonoff wifi single switch

1xSonoff wifi dual switch (περιμένω)

1xNuki Lock

3xAlexa (Alexa 1st gen+ Echo dot 2nd gen + Echo plus)

5xFibaro door/window sensors

Fibaro motion sensor

Coolcam motion sensor

2xZigbee Power plugs+power meter (smartsense+coolcam)

Belkin motion+plug set (ίσως απο τα χειρότερα gadget που έχω)

1xSmartthings Water/Dry ("laundry" sensor)

3-4xSmarrthings multi sensor (έχουν και vibration)

Aeon external sensor

Aeon siren (πολύ δυνατή!)

Nest protect

3xTado AC

1xWithings Scale

Mi Air purifier

Inventor wifi dehumidifier

Broadlink RM2 pro

Broadlink RM Mini

Επίσης έχω πάρει και της Xiaomi to gateway και πάνω του Aqara sensors

2xbuttons, 1xCube, 1xDesktop lamp, 3x Dafang cameras, 3 door/window sensors, 1xVibration sensor

Περιμένω και 2 yeelight E27 λάμπες (τις καινούργιες με τα 10W)

Έχω επίσης άλλες 3 PTZ καμερούλες.

Αρκετές ώρες ενασχόλησης στο forum του Samsung Smartthings.

Επίσης έχω home assistant εγκατάσταση σε docker (μαρέσει καλύτερα απο αυτή που έχω στο Raspberry pi 2)

Έχω επίσης ένα Raspberry Pi3 με OctoPrint που ελέγχει τον 3d printer Μου ο οποίος προφανώς και ανοίγει με smart power plug

 και με εντολές απο Alexa.

'Εχω και ρομποτική σκούπα με κάμερα απο την Haier.

Χωρίς υπερβολή ....μόνο στην τουαλέτα δεν έχω βάλει σένσορες.

Προτείνω όποιος θέλει να φτιάξει διάγραμμα του design του να δεί το: https://www.smarthomedb.com/

Επίσης το smart hub τις Xiaomi και το οικοσύστημα της είναι εξαιρετική λύση και πολύ φθηνή. Επίσης η Coolcam βγάζει zwave/zigbee προϊόντα

 αρκετά καλά και φθηνά.

Απο open source software , έχω δοκιμάσει το Domoticz το Open hab και το Home Assistant, το τελευταίο για μένα είναι το καλύτερο με πολύ καλή υποστήριξη και αυξανόμενο αριθμό hardware και software που μπορείς να συνδέσεις. Το καλύτερο: δεν εξαρτάσαι απο το cloud (Σχεδόν) To ifttt είναι αγαπημένη υπηρεσία μαζί με το zapper. Το ifttt όμως κάνει περισσότερο για 1st level home automation απλά κάποια recipes αργούν.

ΥΓ: Παίζει να μην τα έχω γράψει και όλα. Αν θέλετε κάποιο comment για κάποιο απο αυτά στείλτε μήνυμα προσωπικό η εδώ στο thread.

Ξέρω σας κούρασα, αλλά είναι exciting topic για μένα και χαίρομαι που είδα 52 σελίδες σε ένα thread.

Soul mates είμαστε!

Παρόμοιο setup έχω και εγώ με ένα κάρο σένσορες και λάμπες από διάφορες εταιρίες, με το αγαπημένο μου να είναι η Nuki κλειδαρία ;)

Τελευταία τα έχω γυρίσει όλα σε Xiaomi περιβάλλον, καθώς παίζουν άψογα - φτηνά και γρήγορα (Smoke sensors - water drain sensors και 7-8 motion-door sensors).

Εκκρεμεί να τα βάλω όλα στο Homeassistant για να ξεκινήσω τον σοβαρό προγραμματισμό αλλά δεν έχω βρει χρόνο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Τελευταία τα έχω γυρίσει όλα σε Xiaomi περιβάλλον, καθώς παίζουν άψογα - φτηνά και γρήγορα (Smoke sensors - water drain sensors και 7-8 motion-door sensors).

Εκκρεμεί να τα βάλω όλα στο Homeassistant για να ξεκινήσω τον σοβαρό προγραμματισμό αλλά δεν έχω βρει χρόνο..

ti ennoeis na ta valeis sto Home Assistant? εχω και γω μπολικα της Xiaomi αλλα μονο απ την εφαρμογη της μπορω να τα διαχειριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

ti ennoeis na ta valeis sto Home Assistant? εχω και γω μπολικα της Xiaomi αλλα μονο απ την εφαρμογη της μπορω να τα διαχειριστω

Το Home assistant είναι μια πλατφόρμα διαχείρισης έξυπνων αισθητήρων-λαμπών etc. την οποία την στήνεις συνήθως είτε σε κάποιο raspberrypi είτε κάποιο linux μηχάνημα και σου επιτρέπει να φτιάχνεις αυτοματισμούς, ανεξάρτητα απο την εταιρία που είναι το κάθε gadget-άκι σου.

πχ αν ο αισθητήρας θερμοκρασίας της Xiaomi πάει πάνω απο 20 βαθμούς- άναψε την Philips λάμπα + άναψε το aircon 

χωρίς αυτό δυστυχώς δεν μπορείς να στήσεις σενάρια με gadget διαφορετικών εταιριών . Η χρήση τους με το άνοιγμα 20 διαφορετικών apps στο κινητό είναι χρονοβόρο και χαζό (προτιμώ να σηκωθώ να πατήσω τον διακόπτη)

Γενικά είναι μπελαλίδικο να το στήσεις (plugins etc.) αλλά αξίζει τον κόπο. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι εύκολο ούτε για newbies

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το smartthings hub απο που μπορώ να το αγοράσω;

Στις 16/11/2018 στις 10:43 ΠΜ, dBpanos είπε

Ναι σωστά, ωστόσο στην περίπτωση του nest υπάρχει το heatlink το οποίο, αν καταλαβαίνω καλά, πρέπει να πάει να εγκατασταθεί στο λεβητοστάσιο της πολυκατοικίας, είτε πάνω στο ρολόι του διαμερίσματός μου ή στον λέβητα. Η λύση τύπου tado είναι εντελώς plug & play πάνω στον παλιό θερμοστάτη συν μια θύρα στο switch.

Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά μου φαίνεται ότι ο nest είναι ένα απλό display με temperature sensor και ότι ο actual θερμοστάτης είναι το heatlink.

Ο θερμοστάτης tado χρειάζεται είδα και συνδρομή για το geolocation και κάτι άλλα για να παίζει πιο έξυπνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tsakfot είπε

 

Εκκρεμεί να τα βάλω όλα στο Homeassistant για να ξεκινήσω τον σοβαρό προγραμματισμό αλλά δεν έχω βρει χρόνο..

Το Home Assistant έχει ένα καλό ότι φτιάχνεις το configuration το κοπιάρεις κάπου με comments και απο εκει και πέρα "χτίζεις" με Integration. Έχω και Aeon  zwave stick το οποιο παλιότερα το είχα δοκιμάσει και έπαιζε σωστά. Αν κάνω την τράμπα προς HA, πλήρως απλά θα χρειαστώ κάτι σε zigbee και όλα αυτά να παίζουν σε Docker.(το έχω σε ένα Intel Atom Z8500 με Ubuntu budgie--και άλλα containers φυσικά)

Όσο για τον χρόνο προτείνω να κάνεις το εξής: πες 1 ώρα maximum απο τον ελευθερο σου χρόνο και ότι καταφέρεις. Κάντο 2-3 ώρες μεσα σε μια εβδομάδα και θα είσαι σε καλό σημείο.

Αθήνα βρίσκεσαι η κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xneo1 είπε

Το Home Assistant έχει ένα καλό ότι φτιάχνεις το configuration το κοπιάρεις κάπου με comments και απο εκει και πέρα "χτίζεις" με Integration. Έχω και Aeon  zwave stick το οποιο παλιότερα το είχα δοκιμάσει και έπαιζε σωστά. Αν κάνω την τράμπα προς HA, πλήρως απλά θα χρειαστώ κάτι σε zigbee και όλα αυτά να παίζουν σε Docker.(το έχω σε ένα Intel Atom Z8500 με Ubuntu budgie--και άλλα containers φυσικά)

Όσο για τον χρόνο προτείνω να κάνεις το εξής: πες 1 ώρα maximum απο τον ελευθερο σου χρόνο και ότι καταφέρεις. Κάντο 2-3 ώρες μεσα σε μια εβδομάδα και θα είσαι σε καλό σημείο.

Αθήνα βρίσκεσαι η κάπου αλλού;

Καλημέρα ,

Ναι Αθήνα βρίσκομαι. Το ΗΑ το έχω ήδη στήσει σε ένα ubuntu-άκι, που είναι και το media-backup σερβερομηχανάκι του σπιτιού.

Τρέχω πάνω του από pihole (adblock για όλες τις συσκευές) , Plex , samba etc. οπότε εφόσον παίζει 24/7 είναι άψογο και για το ΗΑ.

Θα χρειαστώ την βοήθεια σου κάποια στιγμή γιατί είχα κολλήσει με το configuration των στα plugins του και στον προγραμματισμό των σεναρίων τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για zigbee εγώ έχω το conbee αλλά νομίζω ότι αν έπαιρνα ξανά θα πήγαινε σε zigbeetomtt. 

Εχω κάνει ξεχωριστό τοπίκ για Το ΗΑ οπότε γράψτε εκεί για προβλήματα βοήθεια κλπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, νέος στο χώρο, διάβασα αρκετές σελίδες και βλέπω τον θερμοστάτη tado v3+ να υπάρχει σε προσφορά στο αμαζον.λέτε να τον επιλέξω ή να επενδύσω σε έναν nest, ελέω καλύτερων κριτικών που έχει; Επίσης ο nest δεν είναι plug n play; θέλω να τον βάλω στη θέση του παλιού.Θα χρειασθεί έξτρα τροφοδοσία; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Xoleras είπε

Καλησπέρα, νέος στο χώρο, διάβασα αρκετές σελίδες και βλέπω τον θερμοστάτη tado v3+ να υπάρχει σε προσφορά στο αμαζον.λέτε να τον επιλέξω ή να επενδύσω σε έναν nest, ελέω καλύτερων κριτικών που έχει; Επίσης ο nest δεν είναι plug n play; θέλω να τον βάλω στη θέση του παλιού.Θα χρειασθεί έξτρα τροφοδοσία; Ευχαριστώ!

Δες 2-3 σελίδες πιο πίσω και θα καταλάβεις. Έχει απαντηθεί. Είναι ο λόγος που μάλλον θα τον αποφύγω και θα πάω σε tado - ειδικά τώρα με το offer. 

Στις 19/11/2018 στις 11:14 ΠΜ, emperor4her είπε

Καλημερα, ειπα να αρχισω και εγω να ψαχτω λιγο με το θεμα.

αρχικα σκεφτομαι να κανω τα φωτα με πριζες wifi, (στο σαλονι dimmable). 

επειτα θα συνεχισω κλασικα με θερμοσίφωνα, και θα δω τι αλλο στην πορεια.. αλλωστε τρώγοντας ερχεται η ορεξη! 

μια ερωτηση! ειδα στις πριζες οτι θελει ενα εξτρα καλωδιο για το wifi μαλλον. αυτο τι ειναι? ουδετερο?  24/7? δεν καταλαβα! γιατι απ οσο ξερω μεσα στην πριζα 2 καλωδια ερχονται! βασικα 1 καλωδιο που κανει κυκλο! απο που τραβαω το αλλο?

Ναι χρειάζεται και τρίτο καλώδιο, ουδέτερο, για να κρατάει το WiFi ανοιχτό 24/7.

Και, όπως λες, δεν υπάρχει τέτοιο καλώδιο προεγκατεστημενο στα φώτα μας. Εγώ φαντάσου είχα το σπίτι σε ανακαίνιση και δεν προχώρησα σε αυτήν την κίνηση.

Το πιο απλό είναι να έχεις πρίζα ακριβώς πάνω/κατω/δίπλα ώστε να σου φέρει ο ηλεκτρολόγος από εκεί το ουδέτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...