Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

1. υπαρχουν οι tp-link, gayer, d-link και γενικα πολλες. μετα απο κινα (πολυ πιο οικονομικες) ειναι sonoff, alfawise, blitzwolf ktl.  εγω εχω την Blitzwolf (απο Banggood). εχω βαλει μια σομπα χαλαζια 2400W και δεν εχω κανενα θεμα. δουλευει αψογα.
2. δεν νομιζω να υπαρχει αυτονομος σενσορας που να δινει εντολη αμεσα σε πριζα.
3. για θερμοσίφωνα υπαρχει η λυση της  Sonoff (καλο θα ηταν να μπει και ενα ρελε για ασφαλεια) (*υπαρχουν πιο πανω οδηγιες συνδεσμολογίας)

Της blitzwolf βλέπω αυτή: https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-220V-16A-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1292899.html?rmmds=myorder&ID=47184&cur_warehouse=CN αλλά λέει preorder για 8/12.

Σε tp link μιλάμε για κάτι τέτοιο: https://www.websupplies.gr/wi-fi-smart-plug-tp-link-v2-hs100-v2

 

48 λεπτά πριν, paredwse είπε

1. Πρίζες υπάρχουν διάφορες - η tplink βγάζει, η osram (ναι, αυτή που βγάζει λάμπες) βγάζει. 

2. Ως σένσορας υγρασίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένας connected θερμοστάτης (βλ. nest, tado, honeywell) που θα μπορέσει να δώσει και εντολή στην κεντρική θέρμανση.
Αλλιώς αυτόνομος σένσορας υγρασίας (δεν μου έρχεται κάποιος στο μυαλό που να δουλεύει με google). 

3. Αυτό ίσως χρειάζεται ξεχωριστό ρελέ στον πίνακα - δεν το γνωρίζω. 

για το 2) πρέπει να υπάρχει λογικά κάποιος ενδιάμεσος που θα κάνει τον έλεγχο και θα στέλνει την εντολή. Είδα στο άλλο θέμα πχ ο @Spect~ έχει το home assistant που φαντάζομαι μπορεί να κάνει αυτό που θέλω. Υπάρχει κάποια συσκευή που απλά να παίρνει μετρήσεις και να μπορεί να τις στείλει αλλού (πχ σε κεντρική μονάδα); Εννοώ ότι ο θερμοστάτης της nest πχ ίσως είναι overkill για την χρήση που προορίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Της blitzwolf βλέπω αυτή: https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-220V-16A-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1292899.html?rmmds=myorder&ID=47184&cur_warehouse=CN αλλά λέει preorder για 8/12.

Σε tp link μιλάμε για κάτι τέτοιο: https://www.websupplies.gr/wi-fi-smart-plug-tp-link-v2-hs100-v2

 

για το 2) πρέπει να υπάρχει λογικά κάποιος ενδιάμεσος που θα κάνει τον έλεγχο και θα στέλνει την εντολή. Είδα στο άλλο θέμα πχ ο @Spect~ έχει το home assistant που φαντάζομαι μπορεί να κάνει αυτό που θέλω. Υπάρχει κάποια συσκευή που απλά να παίρνει μετρήσεις και να μπορεί να τις στείλει αλλού (πχ σε κεντρική μονάδα); Εννοώ ότι ο θερμοστάτης της nest πχ ίσως είναι overkill για την χρήση που προορίζεται.

Θα πρεπει να εχεις κατι στο ενδιαμεσο ομως να κανει αυτη τη δουλεια. Δεν ξερω αν μπορεις με καποιο σενσορα υγρασιας που να συνδεετεαι με IFTTT

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 13/11/2018 στις 5:36 ΜΜ, dBpanos είπε

Σίγουρα θα ήθελα να αποφύγω το τροφοδοτικό, μιας και δεν υπάρχει πρίζα σε κοντινή απόσταση. Αυτό με την τροφοδοσία από τον καυστήρα είναι λίγο ταλαιπωρία ή κακώς τρομάζω; Εγκατάσταση είχες κάνει μόνος ή με ηλεκτρολόγο; Ο Nest σε αυτά τα χρήματα που αναφέρεις πάντως είναι τρομερό deal.

Οι θερμοστάτες συνήθως από τον καυστήρα παίρνουν ρεύμα. Τροφοδοτικό θα χρειαστείς αν θέλεις να βάλεις το θερμοστάτη σε άλλο σημείο του σπιτιού. Την εγκατάσταση μόνος μου την έκανα, υπάρχει κατατοπιστικός οδηγός: https://nest.com/support/images/misc-assets/Nest-Thermostat-Installation-Guide-UK.pdf

Επεξ/σία από Theo X
ξέχασα την παράθεση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το μονο που με κραταει για να βαλω Nest στο σπιτι, ειμαι  με φυσικο αεριο, αλλα δεν εχω ιδεα πως να κανω την εγκατασταση 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε μένα μόνο το αέριο έχει μείνει που δεν είναι smart

αυτό που σκεφτόμουν για να μην μπλέκω με ακριβές λύσεις ήταν μήπως στην παροχή ρεύματος του λέβητα παρεμβάλλω wifi διακόπτη της sonoff και ελέγχω την λειτουργία του λέβητα κόβοντας γενικά το ρεύμα του

μετά με IFTTT και alexa δεν είναι δύσκολο να παίξεις είτε με θερμοκρασία είτε με αυτοματισμό πχ να δουλεύει όσο είμαι σπίτι

γνωρίζει κανείς αν δημιουργείται πρόβλημα στον λέβητα ανοιγοκλείνοντας τον απο τον πίνακα αντί για τον θερμοστάτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, samniotis είπε

και σε μένα μόνο το αέριο έχει μείνει που δεν είναι smart

Εγω προνόησα και εβαλα και σμαρτ αεριο !!!!
Πληροφοριακα , εβαλα τον καυστηρα PIGMA GREEN EVO EXT EU  , που δεχετε ( το εβαλα ) wifi πλακέτα πισω απο τον θερμοστάτη και τα κανεις ολα μα ολα απο το κινητο με εφαρμογή ChaffoLink  & aristonnet 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Από τα Ευρωπαϊκά Amazon. 

Στο .de αναφέρει Voltage    24 volts , στο uk δεν το αναφέρει καθόλου. Νομίζω κατάλαβα που είναι το μπέρδεμα, το heatlink παίζει 220 αλλά ο θερμοστάτης ειναι 24v και από ότι κατάλαβα έχει αυτόνομη τροφοδοσία. Λειτουργεί και για μποϊλερ?

Επεξ/σία από gousgounakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Theo X είπε

Οι θερμοστάτες συνήθως από τον καυστήρα παίρνουν ρεύμα. Τροφοδοτικό θα χρειαστείς αν θέλεις να βάλεις το θερμοστάτη σε άλλο σημείο του σπιτιού. Την εγκατάσταση μόνος μου την έκανα, υπάρχει κατατοπιστικός οδηγός: https://nest.com/support/images/misc-assets/Nest-Thermostat-Installation-Guide-UK.pdf

Ναι σωστά, ωστόσο στην περίπτωση του nest υπάρχει το heatlink το οποίο, αν καταλαβαίνω καλά, πρέπει να πάει να εγκατασταθεί στο λεβητοστάσιο της πολυκατοικίας, είτε πάνω στο ρολόι του διαμερίσματός μου ή στον λέβητα. Η λύση τύπου tado είναι εντελώς plug & play πάνω στον παλιό θερμοστάτη συν μια θύρα στο switch.

Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά μου φαίνεται ότι ο nest είναι ένα απλό display με temperature sensor και ότι ο actual θερμοστάτης είναι το heatlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το heatlink δεν είναι στην ουσία ο θερμοστάτης και απλά συνδέετε εκεί που συνδέεται ο κλασσικός μηχανικός θερμοστάτης  με τα διακοπτάκια? Έχω αυτόνομη θέρμανση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Το heatlink δεν είναι στην ουσία ο θερμοστάτης και απλά συνδέετε εκεί που συνδέεται ο κλασσικός μηχανικός θερμοστάτης  με τα διακοπτάκια? Έχω αυτόνομη θέρμανση .

Σωστά τα λές. Το heatlink μπαίνει στη θέση του "μη έξυπνου" θερμοστάτη. Στο PDF που ανέφερα παραπάνω, περιγράφεται η συνδεσμολογία για πολλές περιπτώσεις. Αν κάποιος δεν αισθάνεται σίγουρος με το εγχείρημα, ένας τεχνικός διαβάζοντας το pdf σίγουρα θα καταλάβει. Το Nest, πέρα από το display και το αισθητήρα θερμοκρασίας, έχει και software που λαμβάνει υπόψη πολλούς παράγοντες. Π.χ. αν του έχουμε ορίσει θερμοκρασία 20 βαθμούς στις 7 το πρωί, θα λάβει υπόψη τη θερμοκρασία εσωτερική και εξωτερική, και θα αρχίσει να προθερμαίνει το σπίτι νωρίτερα ή αργότερα. Αν λείπουν όλοι από το σπίτι, δε θα ανάψει καθόλου. Πως το καταλαβαίνει; έχει αισθητήρα κίνησης και από το app στα κινητά που το έχουμε ορίσει. Επίσης φτιάχνει αυτόματα προγραμματισμό μετά από 1 βδομάδα χειροκίνητης ρύθμισης ή το προγραμματίζεις μόνος σου. 

Κλείνω εδώ, γιατί θα αρχίσω να φαίνομαι σαν πωλητής της Nest!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τέλει, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει θέμα στο να ανοιγοκλείνει ο λέβητας αερίου απο τον διακόπτη στον πίνακα?

με ενδιαφέρει μόνο το on-off και όχι η θερμοκρασία αφού μπορώ να την έχω στο τέρμα και απλά να ανοίγει/κλείνει το ρεύμα με μία sonoff παίρνοντας εντολή απο θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μιας και πλησιάζει το BF θα κοιτάξω μήπως βγεί κάτι για να ενισχύσω το smart home μου . αυτα που με ενδιαφέρουν είναι κυρίως θερμοστάτης και ρομποτική σκούπα  καθώς και αισθητήρες θερμοκρασίας για έξω απο το σπίτι. στο τελευταίο θα πάω λογικά για xiaomi οπότε θέλω μάλλον και gateway ? πιο πέρνω το aqara η το miji(δεν θυμάμαι ακριβώς ονομασίες ) . σε θερμοστάτη είδα οτι ο tado έχει και κάτι εξαρτήματα που μπαίνουν πάνω στα καλοριφερ .είναι εύκολη η εγκατάσταση ? αυτά στην ουσία μετράν την θερμοκρασία του δωματίου που βρίσκεται το καλοριφέρ και αν περάσει ενα σημείο που ορίζεις κλείνουν το καλοριφέρ ? δουλεύουν για πετρελαίου η μονο για αέριο? (αυτόνομη θέρμανση με ατομικό λέβητα ). έχει ο nest κάτι παρόμοιο ?  μπορώ κάπως να μετράω την υγρασία μέσα στο σπίτι και αν ανεβεί απο ένα σημείο και πάνω να ανάβει ο υγραντήρας ?  απο robotic vaccum τι προτείνετε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...