Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Ο θερμοσίφωνας λειτουργεί με ρέυμα, ηλιακό φώς και σαν σώμα καλοριφέρ. Όταν ανοίγεις θέρμανση για τα καλοριφέρ ο κλασσικός μου θερμοστάτης έχει και ένα δεύτερο κουμπάκι να ζεστάνει το νερό του θερμοσίφωνα .

Μάλλον έτσι είναι και τα δικά μου, όταν καίνε τα καλοριφέρ έχω ζεστό νερό, δεν ανάβω θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Μάλλον έτσι είναι και τα δικά μου, όταν καίνε τα καλοριφέρ έχω ζεστό νερό, δεν ανάβω θερμοσίφωνα.

Μάλλον η διαφορα με το δικό μου είναι ότι έχει διακόπτη για να το ζεστάνει το νερό μαζί με τα καλοριφέρ. Έχω ξεχωριστο μετρητή θερμίδων για καλοριφέρ και ζεστό νερό. Οπότε σε tado & nest θέλει ξεχωριστές συνδέσεις για να μπορώ να το ανοιγω ξεχωριστά από τα καλοριφέρ. Εσενα αν ανάβει ουτως η αλλως και δεν έχει ξεχωριστό διακόπτη  δεν έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Μάλλον η διαφορα με το δικό μου είναι ότι έχει διακόπτη για να το ζεστάνει το νερό μαζί με τα καλοριφέρ. Έχω ξεχωριστο μετρητή θερμίδων για καλοριφέρ και ζεστό νερό. Οπότε σε tado & nest θέλει ξεχωριστές συνδέσεις για να μπορώ να το ανοιγω ξεχωριστά από τα καλοριφέρ. Εσενα αν ανάβει ουτως η αλλως και δεν έχει ξεχωριστό διακόπτη  δεν χεις θέμα.

Σκοπός είναι να το κάνω δωρεάν, την ρύθμιση θερμοκρασίας και το άνοιξε κλείσε.Για τον νεστ ψιλο μπελά βλέπω στην εγκατάσταση, για μπρίζα δίπλα το παλεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο floureon απ όσο κατάλαβα απο τις οδηγίες δέχεται φάση ουδέτερο για να λειτουργεί και όταν πέσει η θερμοκρασία που ορίσαμε τότε δίνει απο αυτό το ρεύμα στις άλλες δύο επαφές ώστε να λειτουργήσει μία αντίσταση πχ επιδαπέδιας θέρμανσης

οπότε εμείς που έχουμε αέριο (και τα δύο καλώδια που έρχονται στον θερμοστάτη δεν έχουν ρεύμα) μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε βάζοντας έναν ρελέ το οποίο να ελέγχει τα 2 αυτά καλώδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή για θερμοστάτη δεν το βλέπω να πάω μιας και δεν καταλαβαίνω τι και πως οπότε θέλει διάβασμα ακόμα , για θερμοσίφωνα ποιόν sonoff βάλατε ? κάνει ο basic που έχω έναν κάπου παρατημένο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

επειδή για θερμοστάτη δεν το βλέπω να πάω μιας και δεν καταλαβαίνω τι και πως οπότε θέλει διάβασμα ακόμα , για θερμοσίφωνα ποιόν sonoff βάλατε ? κάνει ο basic που έχω έναν κάπου παρατημένο ?

Ναι κάνει. Αλλά το βάλεις με ενα ρελε ασφαλείας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elvor είπε

Στην Technomat ο RDS110 150€ + ΦΠΑ για σήμερα.

Είναι χωρίς ΦΠΑ η συγκεκριμένη τιμή, τελική βγαίνει 186,00 € όσο περίπου έχει και στο skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό τοπικ, συγχαρητήρια! Θεωρείτε πως σε σπίτι με ενδοδαπεδια θέρμανση, όπου την ανοίγεις φθινόπωρο και την κλείνεις άνοιξη έχει νόημα ένας smart θερμοστάτης; Αυτο το είδος θέρμανσης λειτουργεί πιο οικονομικά και αποδοτικά αφού του ορίσεις μια σταθερή θερμοκρασία και δεν την ξαναπειραξεις καθώς είναι σύστημα μεγάλης αδράνειας. Και 3ημερο να φύγεις συμφέρει καλύτερα να μην πειράξεις τον θερμοστάτη.

 

Τέλος μια γενική ερώτηση. Από άποψη ακτινοβολίας τι γίνεται με όλες αυτές τις ασύρματες συσκευές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

Εξαιρετικό τοπικ, συγχαρητήρια! Θεωρείτε πως σε σπίτι με ενδοδαπεδια θέρμανση, όπου την ανοίγεις φθινόπωρο και την κλείνεις άνοιξη έχει νόημα ένας smart θερμοστάτης; Αυτο το είδος θέρμανσης λειτουργεί πιο οικονομικά και αποδοτικά αφού του ορίσεις μια σταθερή θερμοκρασία και δεν την ξαναπειραξεις καθώς είναι σύστημα μεγάλης αδράνειας. Και 3ημερο να φύγεις συμφέρει καλύτερα να μην πειράξεις τον θερμοστάτη.

Τέλος μια γενική ερώτηση. Από άποψη ακτινοβολίας τι γίνεται με όλες αυτές τις ασύρματες συσκευές;

Εχω ενδοδαπεδια θερμανση και δεν βρισκω κανεναν λογο να βαλω οσοδήποτε για αυτην ,οπως το ειπες ,μια φορα τον χρονο την ανοιγεις και μαι φορα την κλεινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Εχω ενδοδαπεδια θερμανση και δεν βρισκω κανεναν λογο να βαλω οσοδήποτε για αυτην ,οπως το ειπες ,μια φορα τον χρονο την ανοιγεις και μαι φορα την κλεινεις

Συμφωνω.

Απλά μπορείς σε συνθήκες ύπνου ή σχετικής απουσίας από το σπίτι να ελαττώνεις +/- βαθμό περίπου τη θερμοκρασία, ανάλογα πάντα και με το σύστημα και τα λοιπά χαρακτηριστικ´α του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joe22 είπε

Συμφωνω.

Απλά μπορείς σε συνθήκες ύπνου ή σχετικής απουσίας από το σπίτι να ελαττώνεις +/- βαθμό περίπου τη θερμοκρασία, ανάλογα πάντα και με το σύστημα και τα λοιπά χαρακτηριστικ´α του χώρου.

Τα πρωτα 2 χρονια εκανα διαφορες δοκιμες με απλοϊκόυς υπολογισμος ,δυσκολα να υπολογιστει ακριβως ,δεν εβλεπα να κερδιζω κατι με το ανεβοκατεβαζε εκτος αν λειπες πολλες μερες ,αυτην την αισθηση μου εχει δωσει οποτε τα λεφτα που γλυτωνουμε εδω τα δινουμε σε αλλα gadekia 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η tado, για όσους ενδιαφέρονται, έχει 25% έκπτωση σε διάφορα "πακέτα" μέχρι τη Δευτέρα 26/11.

Η netatmo έχει 25% έκπτωση σε όλα τα προϊόντα της - έχω πάρει ήδη την εξωτερική κάμερα και σκέφτομαι σοβαρά και την εσωτερική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.banggood.com/Xiaomi-Vima-Smart-Lock-Cylinder-Intelligent-Securtiy-Door-Lock-128-Bit-Encryption-w-Keys-p-1328812.html?rmmds=search&ID=41527&cur_warehouse=CN 

αυτό κανει για εμάς ή είναι για κίνα αμερική μονο ?

άκυρο δεν μας κάνει , ψάχνω αυτο τώρα

https://www.banggood.com/Bluetooth-Smart-Digital-Door-Lock-Home-Security-Lock-Keyless-Touch-Password-Deadbolt-p-1155678.html?rmmds=detail-left-hotproducts__2&cur_warehouse=CN

 

μόνο nuki έχουμε σαν λύσει για smart lock ?

Επεξ/σία από KinigosPsixon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...