Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, bill_viper said:

Δηλαδή ποιο πακετάκι πρέπει να αγοράσω; Είναι η πρώτη μου απόπειρα για να μπω σε αυτό τον μαγικό κόσμο. :)

Κατ'αρχας για να δουλεψεις με Philips Hue πρεπει να εχεις το Hue bridge της Philips. Σου βαζω links απο το Public μιας και απο εκει γραφεις οτι ψαχνεις.

Η ledοταινια που χρειαζεσαι ειναι των 2 μετρων και αν χρειαζεσαι παραπανω μετρα τοτε μπορεις να βαλεις επεκτασεις του 1 μετρου μεχρι τα 10 μετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Κατ'αρχας για να δουλεψεις με Philips Hue πρεπει να εχεις το Hue bridge της Philips. Σου βαζω links απο το Public μιας και απο εκει γραφεις οτι ψαχνεις.

Η ledοταινια που χρειαζεσαι ειναι των 2 μετρων και αν χρειαζεσαι παραπανω μετρα τοτε μπορεις να βαλεις επεκτασεις του 1 μετρου μεχρι τα 10 μετρα.

Κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πολύ. Ναι, ψάχνω από Public μιας κι εδώ επαρχία που βρίσκομαι τα έχω αμέσως και κόβω τιμολόγιο.

Ωστόσο, επειδή βλέπω ότι το κόστος ανέρχεται στα 140€ και για τα δύο, μήπως θα ήταν προτιμητέο να πάρω κάποιο bundle που να περιέχει ήδη το bridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, bill_viper said:

Κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πολύ. Ναι, ψάχνω από Public μιας κι εδώ επαρχία που βρίσκομαι τα έχω αμέσως και κόβω τιμολόγιο.

Ωστόσο, επειδή βλέπω ότι το κόστος ανέρχεται στα 140€ και για τα δύο, μήπως θα ήταν προτιμητέο να πάρω κάποιο bundle που να περιέχει ήδη το bridge;

Τα bundles με το bridge εχουν συνηθως τις λαμπες, οχι τα led strips. Αν ομως βρεις bundle με strip + hub που το χρειαζεσαι τοτε φυσικα αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2018 στις 3:37 ΜΜ, bill_viper είπε

Κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πολύ. Ναι, ψάχνω από Public μιας κι εδώ επαρχία που βρίσκομαι τα έχω αμέσως και κόβω τιμολόγιο.

Ωστόσο, επειδή βλέπω ότι το κόστος ανέρχεται στα 140€ και για τα δύο, μήπως θα ήταν προτιμητέο να πάρω κάποιο bundle που να περιέχει ήδη το bridge;

Αν σε ενδιαφέρει, δές και την XIAOMI Yeelight YLDD04YL 2M Smart LED Strip Light

απο έξω περίπου στα 30€ για τα 2 μέτρα και κανα 10ευρω για άλλο 1 μέτρο έξτρα

δεν χρειάζεται και bridge, παίζει κατευθείαν με το κινητό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σμαρτ σειρά της xiaomi στο φωτισμό, συνεργάζεται μόνο με το αππ της xiaomi η παίζει με smart things / google / apple home ?

 

Σε σχέση με τα hue της Phillips έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα φωτισμού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris013 είπε

Η σμαρτ σειρά της xiaomi στο φωτισμό, συνεργάζεται μόνο με το αππ της xiaomi η παίζει με smart things / google / apple home ?

Σε σχέση με τα hue της Phillips έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα φωτισμού ?

Τα φώτα της Xiaomi τα Yeelight παίζουν κανονικά με Google Assistant και Amazon Alexa. Γενικα στο φωτισμό μια χαρά τα πάει. Τώρα σε σύγκριση με τα hue δεν έχω άποψη γτ δεν τα έχω δοκιμάσει.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, haris013 said:

Η σμαρτ σειρά της xiaomi στο φωτισμό, συνεργάζεται μόνο με το αππ της xiaomi η παίζει με smart things / google / apple home ?

Σε σχέση με τα hue της Phillips έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα φωτισμού ?

Η smart σειρά της Xiaomi δεν είναι εγγενώς συμβατή με το Apple HomeKit. Εάν όμως σώνει και καλά χρειάζεσαι συμβατότητα με HomeKit, μπορείς να τη συνδέσεις μέσω HomeBridge.

https://www.imore.com/how-connect-non-homekit-devices-homekit-using-homebridge

https://medium.com/smart-home-thoughts/xiaomi-and-homekit-8e2961d8b64c

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Είχα κάνει αντίστοιχο post και στο thread του ecobee4, ωστόσο για να μην spamάρω εκεί, ξαναγράφω κι εδώ τις σκέψεις μου. Αν κάποιος έχει εμπειρία, ευχαρίστως να την ακούσω.

Τώρα που ετοιμάζομαι να αλλάξω κι εγώ θερμοστάτη στο πρόσφατα ανακαινισμένο διαμέρισμα ψάχνω να βρω προς τα πού να κινηθώ. Το setup είναι το κλασικό με κεντρικό λέβητα πετρελαίου και αυτόνομη θέρμανση ανά οροφοδιαμέρισμα. Σκέφτομαι να αποφύγω τους nest & ecobee για τους εξής λόγους:

  • Πολλά χρήματα για να εκμεταλλευτώ το 1/3 των λειτουργιών. Ο ecobee, όπως και ο nest, έχει σχεδιαστεί στα πρότυπα των σπιτιών των ΗΠΑ. Ήτοι να ελέγχει το μεικτό HVAC σύστημα (ζεστό, κρύο, ανεμιστήρας). Εδώ που το μόνο που έχουμε είναι θέρμανση (άντε και boiler) πάει χαράμι. Οπότε, σαν συσκευή θα χρησιμοποιείται 4 μήνες. Δεν θα μπορείς ποτέ να πεις "Alexa set the temperature to 20 degrees" το καλοκαίρι - κάτι που όλοι οι Αμερικάνοι κάνουν - αφού δεν έχουμε HVAC.
  • Σε συνέχεια του παραπάνω, δεν δουλεύουν απευθείας στα 220/240V, με αποτέλεσμα να χρειάζεται επιπλέον μετασχηματιστής και πρίζα σε κοντινή απόσταση.
  • Ακριβώς απέναντι από τη θέση του θερμοστάτη υπάρχει Echo, οπότε το ενσωματομένο echo dot στον ecobee θα είναι περιττό στη δική μου περίπτωση.

Μετά από ψάξιμο, βλέπω πως θερμοστάτες στα δικά μας πρότυπα φαίνονται να είναι ο Tado V3+, o Siemens RDS110, o Honeywell T6 Lyric και o Netatmo. Απ'όλους αυτούς το κλικ μου το κάνει ο Honeywell & o Tado. Είχε ένα flash sale στο Amazon πριν κάποιες μέρες στα €149. Αρχικά starter kit και μετά κεφαλές σε κάθε σώμα. Σαν θερμοστάτης είναι plug & play, απ' ότι λένε στο site.

Έχει βάλει κάποιος από εσάς κάποιον από τους παραπάνω; Σκοπός είναι να είναι όντως plug & play (βγάζω τον παλιό, βάζω τον καινούργιο και τέλος), να δουλεύει με Alexa/Google και να υποστήριζει IFTTT/Stringify.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, dBpanos said:

[...]

Μετά από ψάξιμο, βλέπω πως θερμοστάτες στα δικά μας πρότυπα φαίνονται να είναι ο Tado V3+, o Siemens RDS110, o Honeywell T6 Lyric και o Netatmo. Απ'όλους αυτούς το κλικ μου το κάνει ο Honeywell & o Tado. Είχε ένα flash sale στο Amazon πριν κάποιες μέρες στα €149. Αρχικά starter kit και μετά κεφαλές σε κάθε σώμα. Σαν θερμοστάτης είναι plug & play, απ' ότι λένε στο site.

Έχει βάλει κάποιος από εσάς κάποιον από τους παραπάνω; Σκοπός είναι να είναι όντως plug & play (βγάζω τον παλιό, βάζω τον καινούργιο και τέλος), να δουλεύει με Alexa/Google και να υποστήριζει IFTTT/Stringify.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έχω εγκσταστήσει εδώ και έναν μήνα τον tado v3+ σε διαμέρισμα με αυτόνομη θέρμανση. Είναι όντως plug and play, απλώς βγάζεις τον υφιστάμενο θερμοστάτη και βάζεις α) τον tado στη θέση του θερμοστάτη και β) ένα bridge που έχουν μέσα στη συσκευασία το οποίο κουμπώνει σε ελεύθερη RJ45 θύρα του router (ή, στη δίκη μου περίπτωση, του switch). Ο συγχρονισμός μεταξύ των δυο διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα.

Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος και όχι μόνο δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα αλλά το βρίσκω πολύ χρηστικό. Είναι συμβατό με HomeKit, Alexa, κλπ και με IFTT. Προσωπικά το χρησιμοποιώ με HomeKit και είναι άψογος θερμοστάτης. Ο,τι μπορώ να απαντήσω, ευχαρίστως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Nest που πουλιέται στην ΕΕ είναι άλλων προδιαγραφών από αυτό της ΗΠΑ και δουλεύει μόνο με 220/240V. Το έχω εγκαταστήσει εδώ και κανένα χρόνο αγορασμένο από amazon uk γύρω στα 150 Ευρώ (black friday). https://www.amazon.co.uk/Nest-Learning-Thermostat-3rd-Generation/dp/B016PW3JSG/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1542120133&sr=8-3&keywords=nest

Τροφοδοτείται από το δικό του τροφοδοτικό (5V) ή παίρνει ρεύμα 12V από τον καυστήρα.

Επεξ/σία από Theo X
typo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Έχω εγκσταστήσει εδώ και έναν μήνα τον tado v3+ σε διαμέρισμα με αυτόνομη θέρμανση. Είναι όντως plug and play, απλώς βγάζεις τον υφιστάμενο θερμοστάτη και βάζεις α) τον tado στη θέση του θερμοστάτη και β) ένα bridge που έχουν μέσα στη συσκευασία το οποίο κουμπώνει σε ελεύθερη RJ45 θύρα του router (ή, στη δίκη μου περίπτωση, του switch). Ο συγχρονισμός μεταξύ των δυο διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα.

Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος και όχι μόνο δεν έχω διαπιστώσει πρόβλημα αλλά το βρίσκω πολύ χρηστικό. Είναι συμβατό με HomeKit, Alexa, κλπ και με IFTT. Προσωπικά το χρησιμοποιώ με HomeKit και είναι άψογος θερμοστάτης. Ο,τι μπορώ να απαντήσω, ευχαρίστως. 

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! Είναι όπως ακριβώς το είχα υπόψη και βολεύει πολύ η γρήγορη εγκατάσταση. Αν κάτι μου φαίνεται λίγο αρνητικό, είναι η εμφάνισή του μιας και δεν έχει την εντυπωσιακή οθόνη του nest. Αλλά περί ορέξεως... Όπως και να 'χει, κάτι θα γίνει σύντομα λόγω Black Friday.

 

32 λεπτά πριν, Theo X είπε

Ο Nest που πουλιέται στην ΕΕ είναι άλλων προδιαγραφών από αυτό της ΗΠΑ και δουλεύει μόνο με 220/240V. Το έχω εγκαταστήσει εδώ και κανένα χρόνο αγορασμένο από amazon uk γύρω στα 150 Ευρώ (black friday). https://www.amazon.co.uk/Nest-Learning-Thermostat-3rd-Generation/dp/B016PW3JSG/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1542120133&sr=8-3&keywords=nest

Τροφοδοτείται από το δικό του τροφοδοτικό (5V) ή παίρνει ρεύμα 12V από τον καυστήρα.

Σίγουρα θα ήθελα να αποφύγω το τροφοδοτικό, μιας και δεν υπάρχει πρίζα σε κοντινή απόσταση. Αυτό με την τροφοδοσία από τον καυστήρα είναι λίγο ταλαιπωρία ή κακώς τρομάζω; Εγκατάσταση είχες κάνει μόνος ή με ηλεκτρολόγο; Ο Nest σε αυτά τα χρήματα που αναφέρεις πάντως είναι τρομερό deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, paredwse είπε

Η smart σειρά της Xiaomi δεν είναι εγγενώς συμβατή με το Apple HomeKit. Εάν όμως σώνει και καλά χρειάζεσαι συμβατότητα με HomeKit, μπορείς να τη συνδέσεις μέσω HomeBridge.

https://www.imore.com/how-connect-non-homekit-devices-homekit-using-homebridge

https://medium.com/smart-home-thoughts/xiaomi-and-homekit-8e2961d8b64c

Καλά το πρέπει υποκειμενικο είναι, απλά θα βόλευε να ελέγχω από το ipad. Θα δοκιμάσω Γενικά πως είναι τα προιοντα της Xiaomi και βλέπουμε μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, dBpanos said:

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! Είναι όπως ακριβώς το είχα υπόψη και βολεύει πολύ η γρήγορη εγκατάσταση. Αν κάτι μου φαίνεται λίγο αρνητικό, είναι η εμφάνισή του μιας και δεν έχει την εντυπωσιακή οθόνη του nest. Αλλά περί ορέξεως... Όπως και να 'χει, κάτι θα γίνει σύντομα λόγω Black Friday.

Σίγουρα θα ήθελα να αποφύγω το τροφοδοτικό, μιας και δεν υπάρχει πρίζα σε κοντινή απόσταση. Αυτό με την τροφοδοσία από τον καυστήρα είναι λίγο ταλαιπωρία ή κακώς τρομάζω; Εγκατάσταση είχες κάνει μόνος ή με ηλεκτρολόγο; Ο Nest σε αυτά τα χρήματα που αναφέρεις πάντως είναι τρομερό deal.

Θα σου δώσω μερικά ακόμα στοιχεία (αντιγράφοντας τον... εαυτό μου από άλλο topic με παρόμοιο περιεχόμενο):

1. Εγκαθίσταται εύκολα, ως ένας κλασσικός θερμοστάτης, στη θέση του ήδη υπάρχοντος. Είτε από ηλεκτρολόγο είτε, εάν πιάνουν τα χέρια σου, από εσένα.

2. Ένα μικρό bridge μπαίνει σε μία έξοδο ethernet του router ή του switch σου και μέσω αυτού ο θερμοστάτης γίνεται 'smart' και επιπλέον τον βλέπει το σύστημα ως HomeKit device. 

3. Ο θερμοστάτης, εκτός από θερμοκρασία, ελέγχει και την ποιότητα του αέρα και σε ενημερώνει, εάν το επιθυμείς, για να ανοίξεις λίγο κανά παράθυρο να φρεσκαριστεί το σπίτι. Επίσης αντιλαμβάνεται ότι έχεις ανοίξει παράθυρο και σε ρωτά εάν θες να κλείσει προσωρινά η θέρμανση για να εξοικονομηθεί πετρέλαιο και χρήμα.

4. Κατ'επιλογή του χρήστη, μπορούν να μπουν διάφοροι "κανόνες" για συγκεκριμένες ημέρες (πχ τις καθημερινές θα λείπω όλη ημέρα οπότε η θερμοκρασία μπορεί να είναι έως 18 βαθμούς αλλά μετά τις 20.00 που επιστρέφω θέλω να μου έχεις θερμοκρασία 20 βαθμούς). 

 5. Τέλος κατ'επιλογή του χρήστη, μπορεί να ενημερώνεται μέσω GPS ότι πλησιάζεις στο σπίτι (geofencing) και να ανεβάζει τη θερμοκρασία έτσι ώστε όταν μπεις να είναι ζεστό.

1 hour ago, haris013 said:

Καλά το πρέπει υποκειμενικο είναι, απλά θα βόλευε να ελέγχω από το ipad. Θα δοκιμάσω Γενικά πως είναι τα προιοντα της Xiaomi και βλέπουμε μετά 

Εννοείται ότι είναι υποκειμενικό, γι’αυτο και το έγραψα έτσι. :) 

Στην περίπτωσή μου, για παράδειγμα, η ασυμβατότητα με HomeKit είναι deal breaker γιατί θέλω να ελέγχω τα πάντα μέσω iOS και με ενδιαφέρει το συνολικό integration - όποτε δεν έχω καμία συσκευή που δεν έχει συμβατότητα HomeKit.

Σε κάθε περίπτωση όμως δεν χρειάζεσαι HomeKit compatibility για να ελέγχεις τις xiaomi συσκευές σου μέσω iPad. Η εταιρεία έχει βγάλει σχετική εφαρμογή για iOS: https://itunes.apple.com/gr/app/mi-home-xiaomi-smarthome/id957323480?mt=8

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν το xiaomi gateway υπάρχει έκδοση που είναι μόνο zigbee και άλλη που είναι aqara ; Η έκδοση που λέει homekit aqara λειτουργεί και με android/home assistant; Αυτή είναι η σωστή για να υποστηρίζει aqara ; Η εφαρμογή για android έχει αξιολόγηση κάτω από 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...